Kayıp Dünya

·
Okunma
·
Beğeni
·
3.156
Gösterim
Adı:
Kayıp Dünya
Baskı tarihi:
Şubat 2020
Sayfa sayısı:
104
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052216477
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Aperatif Kitap Yayınları
Dört adam - iki profesör, bir gazeteci ve bir avcı - Güney Amerika’nın balta girmemiş ormanlarına doğru gizemli bir yolculuğa çıkar. Amaçları tarih öncesinden kalmış hayvanları bulmak ve onlarla ilgili kanıtları tüm dünyaya sunmak.

Profesör Challenger ve yol arkadaşları Bay Malone, Profesör Summerlee ve Lord Roxton bu yolculuklarında başarılı olabilecekler mi? Hâlâ dinozorların yaşadığı bölgeye gidip oradan sağ salim dönebilecekler mi?
332 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10 puan
Yazarın okuduğum 213123.kitabı olabilir. Küçükken, gençken okumuştum ama sayısını hatırlamıyorum. İşin ilginç yanı yazarın sadece Sherlock Holmes üzerine kitaplar yazdığını zannediyordum. Arthur’u görünce sonuna bakmadan kesin onun Arthur C.Clarke olduğunu düşünmüştüm. Sonra Arthur Conan Doyle olduğunu gördüğümde gerçekten bir şok geçirdim. Çünkü bu kitap polisiye bir kitap değil. Yazarın tarzına pek uygun değil. Ama yine de muazzam bir iş çıkardığını söylemekten kendimi alamıyorum.
Kitabın konusuna gelirsek George E. Challenger adında bir profesörün dinazorların halen hayatta olduğunu ve elinde bununla ilgili kanıt olduğunu iddia ediyor. Bir teyit gezisi sırasında Güney Afrika’nın Amazon ormanlarına gidiyor. Gezinin amacı daha önce yapılmış bir keşfi teyit etmektir. Orada gezerken bir defter buluyor. Daha önce buraya gelmiş Amerikalı bilim adamın bir defterini buluyor. Defter sahibi bilim adamının ormanda gezerken çok yüksek bir tepede pterodactyl’a rastlamış olduğunu ve defterine pterodactylın resmini çizdiğini görüyor. Merak edenler için pterodactyl resmini koyuyorum.
https://www.google.com.tr/...imgrc=Gwr7Cmr1Rh3N6M

Kitap gazetecinin aldığı notlar üzerinden kurgulanıyor. Yani baş karakterimiz Bay Malon’dur. Bay Malon, sevdiği kızın benim gönlümü kazanmak istiyorsan, benim aşkıma layık olmak istiyorsan bir kahramanlık yapmanı istiyorum demesi üzerine araştırmalara başlıyor. Ne yapsam da bu kadının gönlünü kazansam diye düşünüyor. Malon, bilim camiası tarafından çatlak bir profesör olarak görünen Challenger’in evini ziyaret ediyor ve asabi profesör tarafından hırpalanıyor. Profasörün asabi olmaksının sebebi bilim camiasından, Londra’nın her insanından yalancı diye suçlanmasıdır. Malon’a hikayesini anlatıyor. Malon bunun araştırılmasını istiyor. Profesör Challenger, bir bilim kongresinde buraya bir gezi düzenlenmesini ve iddiasının araştırılmasını istiyor. Keşif gezisine gitmek için 3 gönüllü ortaya çıkıyor. 1 bilim adamı, 1 asker ve kahramanlığıyla sevdiği kadının gönlünü kazanmak isteyen bir Malon geziye katılmak istiyor. Profesör ilk başta geziye katılmayacağını, iddiasının kanıtlanıp kanıtlanmamasının umrunda olmadığını söylüyor. Gezi devam ederken sonradan çıkıp geliyor. Kitap yapılan geziyle, yaşanılan maceralarla devam ediyor.

Kitabı spoiler vermeden anlatmak zor tabi. Ama ben birkaç örnek verip kurgusunun ne kadar olağan olduğunu anlatmak istiyorum. Dinazorların tarih sahnesinden silindiğini hepimiz biliyoruz. Nesilleri milyonlarca yıl önce tükendi. Yazarın Amazon ormanlarını seçmesinin sebebi temsilden ibaret diye düşünüyorum. Kitapta Profesörün gazeteciyle konuşurken Amazon ormanlarının bir kısmının halen keşfedilmediğini biliyor musun diye bir ifadesi var. Burada demek istediği şey şu: dünyada halen keşfedilmemiş birçok yer vardır. Bizim gideceğimiz yerde buralardan yalnızca bir tanesidir. Günümüzde geç keşfediliği için halen ilk çağdaki gibi yaşanan insanlar var. Örneğin Hindistan’daki Andaman ve Nikobar Adaları'na bağlı Kuzey Sentinel Adasını hiç duydunuz mu? Orada insanlıkla hiçbir teması olmayan bir kabile var. Amerikalı bir vatandaşın tesadüfen orayı ziyaret etmesi sonucu yerli halk tarafından ok ve yay ile öldürdü. Bu olay çok eski bir zamanda yaşanmadı. Bu olay 2018’de yaşandı. Hindistan hükümetinin bu kabileden haberdar ve 2017 yılında bu kabilenin dünya ile uyum sağlamayacaklarını düşündükleri için fotoğraflarının dahi çekilmesi yasaklamıştır. Merak edenler için bir link bırakıyorum.
https://tr.sputniknews.com/...syoneri-ok-ve-yayla/

Demek istediğim halen keşfedilmemiş yerler varken yazarın dinazorlar üzerinden bir kurgu oluşturulması saçma bulmadım ve keyifle okudum. Kitabı okuyacaklar için tavsiyem kesinlikle olumlu yöndedir. Çok beğeneceklerini düşünüyorum. İyi okumalar dilerim.
104 syf.
·6/10 puan
Dört adam - iki profesör, bir gazeteci ve bir avcı- Güney Amerika'nın balta girmemiş ormanlarına doğru gizemli bir yolculuğa çıkar. Amaçları tarih öncesinden kalmış hayvanları bulmak ve onlarla ilgili kanıtları tüm dünyaya sunmaktır.

Profesör Challenger ve yol arkadaşları Bay Malone, Profesör Summerlee ve Lord Roxton, bu yolculuklarında başarılı olabilecekler mi? Halâ dinazorların yaşadığı bölgeye girip ordan sağ salim dönebilecekler mi ?

*** Hepsinin cevabı bu kitapta ***
352 syf.
·15 günde·Beğendi·9/10 puan
Kitap sürükleyici ve bir o kadar da güzeldi ki bir bilim-kurgu türünde yazılan en iyi kitaplardan biriydi diyebilirim.Zaten aşk yaşadığım Sherlock holmes fanı olarak yazarın bu kitabi da beni yine kendine bağladı.Harika enfes bir kitaptı.Çocukluğumdan beri sevdiğim Jurassic dönem dinazor ve hayvanlari o kadar güzel anlatmış ki herkesin sevecegi süper bir roman çıkmış ortaya. Yalniz tek sıkıntısı bolca bulunan çevirmen hataları ve noktalama işaretleriydi bana göre. Sanki kitaba son okuma yapılmamış gibiydi.
Konusu da kısacası şöyle; gazeteci olan edward malone sevdiği kadının kalbini kazanmak için büyük bir macera arayışında bulunuyor ve karşısına profesör carpenter çıkıyor.Challenger Güney Amerika'da bilinmemiş ve keşfedilmemiş bir bölge olduğunu burada tarih öncesi canlıların yaşadığını iddia ediyor. Toplantı sırasında ona inanmayan bir profesör, bir avcı ve gazeteci Malone iddiaları kanıtlamak için bir yolculuğa çıkıyor ve macera başlıyor.
Bence her yaşta kişinin okuyacağı fantastik bir bilim-kurgu olmuş. Kesinlikle tavsiye edilir. İyi okumalar
352 syf.
Arthur Conan Doyle'dan dinazorlarla ilgili bir roman okumak çok farklı bir deneyimdi benim için. Aslında Arthur Conan Doyle demek Sherlock Holmes demek ama bu kitabı sakın es geçmeyin derim. Bir Jurassic Park değil belki ama zamanına göre çok başarılı bir fantastik eser. Çok sürükleyici akıp giden bir yapısı var. Jurassic Parkta dinozorlar üretiliyorlardı bu kitapta ise zaten varlar. İnsan elinin değmediği bir yerde dinozorlara ait bazı türler hala yaşamını sürdürüyorlar. Tabi bilim insanları da dinozoroların peşine takılıyor. Bir ara filmini de izlemiştim ama çok beğenenememiştim. Kitabı okuyunca daha çok sevdim.
280 syf.
·10/10 puan
Sadece bir saatte okuduğum, filmini izlediğime de sevindiğim tek kitap. Şöyle ki çocuk kitaplarını ayrı severim, insanı bir saatliğine alır, götürür. Bazen ejderhalara, bazen dinozorlara... Sır Arthur kalemi oldukça güçlü bir yazar ki Sherlock gibi efsaneleşmiş eserleri var adamın. Çocuklara alın, okutun demeyeceğim sadece, siz de alın okuyun. Kısa olduğu için insanı alıp götürüyor, kendine getiriyor.
352 syf.
·Puan vermedi
Amazon ormanlarının derinliklerindeki gizemli dünyayı keşfe çıkan bir grubun, başından geçen olaylar anlatılıyor.
Kitabı okurken, dinazorlar ve tarih öncesi devirleri anlatan macera filmi izliyor gibi hissediyorsunuz.
80 syf.
·Puan vermedi
Özeti:Malone adında bir gazeteci vardır ve bu gazeteci Gladys adlı bir kıza aşıktır.Ancak bu kız kendisiyle evlenmesi için Malone'nin bir kahramanlık yapması gerektiğini söyler.Malone bunu kabul eder ve Profesör Challenger adlı bir zoologa danışır.Bunun üzerine Challenger ve Malone dinazorları araştırmak için ekip arkadaşları ararlar.Bu ikiliye Lord Roxton ve Profesör Summerlee katılır.Bu ekip Güney Amerika'ya dinazorları keşfetmek için bir yolculuk yaparlar.

Kitap Hakkında Düşüncelerim:Son zamanlarda okuduğum kitapları tekrar okuyorum.Bu kitapta onlardan biri.Tekrar okuduğuma pişman değilim.Kitabın konusu çok güzeldi ancak bana akıcı gelmedi.Kitabın sonu çok güzeldi.
352 syf.
·8 günde·Beğendi·7/10 puan
Aşkından yanıp tutuşan bir "gazetecinin" sevdiği kadını elde edebilmek amacıyla atıldığı macerayı konu alıyor. Kitap, ortaokul düzeyinde, meb onaylı fakat ben nedense zorlandım. Tasvirler harikaydı. İçine girebildiğim nadir kitaplardan. Ormanlarda gezdim, maymun-insanlarla savaştım, okulda öğrendiğim birçok bilgiyi hatırladım ve kayıp bir dünya keşfettim. Yer yer fazla eğiticiydi. Edebi kitaplardaki gibi işin felsefesine girilmemiş, kaleme alınış biçimiyle okura empoze ediliyor sadece. Maceraya atılmak isteyen, değişik bir ambians arayan herkes okuyabilir lakin 50 yaşındaki bir okura önerebileceğim bir kitap değil. Daha çok onların torunlarına ya da lise, ortaokul çağındaki kişilere hitap eden bir eser.

İçinde bulunduğum hisleri bir başkasının da hissetmesini arzuladığımdan, bu tasavvurları bir çocuktan da esirgemek istemediğimden bir okula bağışlayacağım. Siz de inşallah böyle kitaplarınızı değerlendirirsiniz. Onları canlı tutun. Bilgiyi bir diğerinden saklamayın.
280 syf.
·22 günde·Beğendi·9/10 puan
Sherlock Holmes in yazarı tarafından yazıldığını görünce özellikle ilgimi çekti. Tüm dünyanın keşfedildiğine inanılan bir zamanda yazılmış çok güzel bir araştırma gezisi romanı. Karakterler çok canlı; hayatta görebileceğiniz insanlardan seçilmiş. Bana göre tek ilginç gelen insanlıkla hiç teması olmamış bir kabilenin dilini hemen öğrenmeleri oldu. :) Keşke bu tip daha fazla kitap yazabilseymiş; ama o da geçim sıkıntısına yenik düşmüş.
352 syf.
·10/10 puan
Aşkın gözü kördür sözünü tanımlamış adeta.Bir maceraya atılmak yürek ister yazar bunu aşkla birleştirmiş zorlu yollardan geçen heyecan verici bir kitap.
213 syf.
·Puan vermedi
Gazeteciler, yaşamlarını mesleklerinin hareketliliği ile geçirmeye alışıktırlar. Bu hareketliliğin kaybolması, onları mutsuz ve moralsiz bırakır. Tıpkı Edwardı Malone'de olduğu gibi...Yaklaşık bir aydır, eline doğru dürüst bir haber geçmemesi, kendisini işe yaramaz gibi hissetmesine neden oluyordu. O bir gazeteciydi ve bu duruma hiç alışık değildi.
Sonra elbirliğiyle eşyaları indirmeye başladılar. Bu sırada Roxton,çevreyi kontrol ederek ortalığı dinledi. Olanlardan memnun değilmiş gibi bir havası vardı.
Macera severler mutlaka okusun derim :)
80 syf.
·2 günde
Kısa bir hikaye olduğundan çocuk hikayesi diye ön yargıyla okumaya başlamıştım ancak gerçekten çok güzel bir kitaptı okumanızı tavsiye diyorum. Herkesin kütüphanesinde olması gereken bir kitap.

Alıntı:
Ah Gladys! Mizacında bir parça gaddarlık olduğunu, onun buyruğunu gururla yerine getirirken bile, sevdiğini olası bir ölüme ve nice tehlikelere sürüklemeye gönüllü bir sevginin, yalan bir sevgi olduğunu daha o zamandan hiç mi hissedememiştim.
Sf:72
Bir bakteriyoloğum, biliyorsun. Dokuz yüz çaplık bir
mikroskobun içinde yaşıyorum. Çıplak gözle gördüğüm bir şeyi ciddiye pek de almadığımı söyleyebilirim. Bilinebilirliğin en uç sınırlarında yaşayan bir adamım ve çalışmamı bırakıp sizin gibi büyük, kaba, devasa yaratıklarla temas ettiğimde kendimi epey tuhaf hissediyorum.
Büyük gerçekler önüne serildiğinde onları anlamanıza yardım etmek için ne sezginiz ne de hayal gücünüz vardır. Tek yapabildiğiniz şey bilimine yeni alanlar açmak için hayatinı riske eden adamlara çamur atmaktır. Peygamberlere
eziyet ettiniz! Galileo! Darwin ve ben ...

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kayıp Dünya
Baskı tarihi:
Şubat 2020
Sayfa sayısı:
104
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052216477
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Aperatif Kitap Yayınları
Dört adam - iki profesör, bir gazeteci ve bir avcı - Güney Amerika’nın balta girmemiş ormanlarına doğru gizemli bir yolculuğa çıkar. Amaçları tarih öncesinden kalmış hayvanları bulmak ve onlarla ilgili kanıtları tüm dünyaya sunmak.

Profesör Challenger ve yol arkadaşları Bay Malone, Profesör Summerlee ve Lord Roxton bu yolculuklarında başarılı olabilecekler mi? Hâlâ dinozorların yaşadığı bölgeye gidip oradan sağ salim dönebilecekler mi?

Kitabı okuyanlar 326 okur

  • ••Kitap Koçu••

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0.9 (1)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0