Kendinizle Barışık olmak (DUYGULARIN EĞİTİMİ)

·
Okunma
·
Beğeni
·
10.810
Gösterim
Adı:
Kendinizle Barışık olmak
Alt başlık:
DUYGULARIN EĞİTİMİ
Baskı tarihi:
1 Aralık 2017
Sayfa sayısı:
190
Format:
Karton kapak
ISBN:
978-975-263-103-8
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Timaş Yayınları
Baskılar:
Kendinizle Barışık Olmak
Kendinizle Barışık olmak
Ruh sağlığını korumanın yolu, insanın kendisiyle ve çevresiyle barışık olmasından geçer.

Kendimizle barışmak; duygularımızı denetim altına almayı başarmak ve hayatımızı amaçlarımız doğrultusunda yönlendirebilmek demektir.

Bunun için duygularımızı eğitmeyi öğrenmemiz gerekir. Çünkü duygularımızı yönetebilmek bizim elimizdedir.

Profesör Doktor Nevzat Tarhan, Kendinizle Barışık Olmak kitabında, tıbbın ve psikoloji biliminin verileriyle, kendinizle ve çevrenizle uyum içinde bir yaşama kavuşmanın ipuçlarını veriyor.
208 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Yazar bu eserinde ;insanlar arası ilişkileri düzeltmenin aile bağlarını güçlendirmenin kendini ,eşini ve çocuklarını daha iyi tanıyabilmenin en önemli yönteminin "kendinizle barışık olmanız "olduğunu vurguluyor. Nevzat Tarhan:" Hafıza ve zeka geliştirilebilir," "kötü hafızanın sorumluları, dikkatsizlik, özgüven azlığı, önem vermemek, duygusal boyutun ihmali ve öğrenilen bilgilerin kullanılmamasıdır" ,iddialarında bulunuyor. Depresyon ,panik atak ,yorgunluk, Kronik yorgunluk sendromu gibi durumların belirtileri ve tedavi yöntemlerinden bahsediyor. "iyi olacağım" demenin faydaları ve güzel düşünmenin beyne olan mucizevi olumlu etkilerinden örnekler veriyor. Öfke kontrolü, ahlaksızlık, şiddet, satanizm,bağımlılık gibi gençlerin karşı karşıya olduğu problemler ve çözüm önerilerine de yer vermiş eserinde... Yapabileceğiniz küçük testlerle ,bizlere kendimizi tanıma fırsatı sunuyor; eşinizi yeterince tanıyor musunuz? Çocuğunuz hangi zeka türüne sahip? vb Hülasa ,kendimizle barışık olmaksa hedefimiz, duygularımızı eğitip yönetebilmeliyiz.
208 syf.
·8/10
İsminden dolayı kendinizi sevin, siz mükemmelsiniz gibi cümleleri barındıracak bir kitap olduğunu düşündürse de bu tarz ifadeler hiç yer almıyordu. Aslında isimle içeriği çok uygun bulduğumu söyleyemem. Tarhan fazla uzatmadan duru bir şekilde bilgileri ve tavsiyeleri size sunuyor, sıkılmadan yeni şeyler öğrenerek okuyabileceğiniz bir kitap.
190 syf.
·10/10
Ruh sağlımızın korunması için insanın öncelikle kendiyle barışık olması gerekmektedir. Kendiyle barışık olan insanlar, duygularını kontrol altında tutabilir, amaçlarını yönlendirebilir, ruhsal ya da fiziksel olumsuzlukları daha kolay atlatabilmektedir. Tıp ile Psikolojinin birleştiği, bilgilendirici bir o kadar da etkileyici bir kitap bizlere sunulmuştur.
208 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Kitap İnceleme yazısı

Kitap adı: Kendinle Barışık Olmak
Yazarı. : Prof.Dr. Nevzat Tarhan
Yayınevi : Timaş
Baskı. : 21. Baskı 190 sayfa

İnsanoğlu beden, duygu ve zekâ gücüyle dengeli bir yaşam sürebilmektedir.
Süregelen zaman içerisinde, teknoloji, internet ve endüstri devrimiyle bu güç dengeleri değişti. Bilginin ve teknolojinin yoğun kullanımı ile beden gücü kısmen devre dışı kaldı. Bu da beraberinde insanların duygudurum grafiğini ve yaşam frekansını olumsuz etkiledi. İşsiz kalanlar oldu, kilo alanlar oldu. Bencillik ve yalnızlığa yöneldi insanlar. Zevk ü sefa ve bağnazlığa da sarılanlar oldu. Teknik gelişmeler, bireylerin yardımlaşma, dayanışma ve yüzyüze iletişim beceri ve beklentilerini olumsuz etkiledi.
Gözden uzak olan, gönülden de ırak oldu âdeta.
İnsanların hormonal dengesi ve organizma salgıları da değişikliğe uğramıştı, bu süreç sonunda.
Bu problem ve zaafiyetleri suistimal edenler de çoğaldı. Kısır döngü, bumerang ve domino etkisine maruz kaldı bireyler.
Psikolojik sorunlar çoğalınca, bu durum topluma davranış bozukluğu olarak yansıdı.
Giriş olarak anlattığım bu sosyal sorunları mercek altına alıp, yerinde çözüm önerileri sunuyor yazarımız.
Nevzat Tarhan'dan okuduğum bu üçüncü kitap. Girişteki zorunlu bilimsel açıklamalar bile akıcı ve anlaşılır içerikte.

Devamındaki tespit, öneri ve gözlemler ise insanın gönül, düşünce dünyasına ve zekâsına güven veriyor, ışık tutuyor. Girişte vurguladığım sorunlardan kurtulma alternatifleri sunuyor.
İnsan karakteri çeşitleri ve analizleri, yaşama nasıl uyum sağlanması gerektiği konusunda uzman görüşleri içeriyor kitap.
Bireysel psikolojik sorunlar kadar, toplumsal psikolojik sorunlar da, çok yönlü incelenmiş.
Sorunların türleri ve belirtileri de ayrıntılı olarak tanımlandığından, kendiniz ve çevreniz için de gözlemde bulunma imkanı veriyor ayrıca.

Başka bir kitap tanıtım yazısında buluşmak dileğiyle.

16.03.2018
Ali Rıza Malkoç
#armozdeyis
http://www.arm.web.tr
208 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Kitabı alma sebebim Kendinizle Barışık olmak isminden çok alt başlık olan "duyguların eğitimi" konusunu merak etmem. Çünkü kendimle gayet barışık bir insanım. Ama kendiyle barışık olmayan çevremizdeki çeşit çeşit insanların davranışlarındaki alt yapıyı merak ediyorum. Kitap bu anlamada merakımı çok güzel giderdi. Öncesinde hep ilgi duyduğum beyni hafif bir dille bilimsel bir şekilde anlattı. Ve ne kadar büyük bir hazineye sahip olduğumuzu ve bu hazineyi ne kadar yetersiz kullandığımızı bir kez daha idrak ettim. Beyni, hafızayı koruma yollarını, zeka türlerini bu bölümde öğreniyorsunuz.
Diğer bölüm ruh sağlığımız ile alakalı. Depresyon, panik atak, stres. Bunların alt yapıları, tedavileri. Bu hastalıklara yakalanmış insaları tanımak ve tedaviye yönlendirmek maksatlı gayet yararlı bir bölüm.
Kitap 7 bölüm. Değinilen bir çok alan var. Hepsini yazmayacağım. Dikkatimi çeken ve hoşuma giden bir kaç başlığı paylaşayım. Devamını okuyunuz.
Toplumda yaygın olan bazı meselelerin psikolojik analizi yapılmış. Yararı ve zararı yazılmış. Mesela annesi hapiste olan çocuğun psikolojisi, satanizm'e çocuklar neden kayar, kraş nedir? Freud'un yanılgısı, diyoluog testi. Ve bir çok başlık.
Son bölüm röportajılardan oluşuyor. Taraftarlığın aşırı olmasının psikolojisi, taş fırın erkeği modeli, davranış bozukluklarına medyanın etkisi, hiperaktif büyükler VS.
Yararlı, bilgilendirici ve gerekli.
Okunmalı. Dikkatimi çeken, beni etkileyen çok bölüm oldu.
208 syf.
Daha dolu dolu bir kitap beklemiştim açıkcası okuduklarım havada kaldı. İnanç pskolojisi gibi hayran bırakıcı kitabından sonra tanıtımı ve içeriği pek uymayan bu kitabını okumak yanlış bir kararmış. Daha çok derleme yazıları yer alıyor ve çok düzensiz bir biçimde. Tabiki faydalı şaşkınlık bilgiler var ama bunlar biraz daha gündelik dille yazılmış bilgiler çözümlemeler. İnanç psikolojisinden önce okunursa daha etkili ve tesirli olacağına inandığım bir kitap :)
208 syf.
·Beğendi·10/10
Her kitaptan bir şeyler öğrendiğim gibi bu kitaptan da çok şeyler öğrendim. İnsan yeni bir şey öğrendiğinde çok haz duyuyor. Bilgi büyük bir zenginliktir. Öğrendiğini de hayatına uygulamak ta ayrıcalıktır .Her öğrendiğimi hayatıma uygulamaya çalışıyorum. İşine yaramayan bilgi beyinde büyük bir alanı çöplüğe çevirir. İşine yaramayacak bilgi ve düşünceleri zihinden atarak beyni ıslah edilmiş tarlaya çevirmek lazım .Bütün bu bilinci ise bu kitaplardan kazanıyoruz.
208 syf.
·6 günde·Beğendi·8/10
İçerik olarak çok zengin ve bilgilendirici bir kitap. Ama daha dikkat çekici yazılabilirdi. Okurken biraz zorlanmadım değil. Tabiki de bu durum okunması gerekliliğine gölge düşürmemeli.
208 syf.
·7 günde·Beğendi·9/10
Kisinin kendisini güvende hissetmesinin gereklerinden biri de o
kisinin güvenmesi gereken insanlarn güvenilir olmasidr. Örnegin,
ülkeyi yönetenler yalan, bencillik, çkarclk içerisindeyseler insanlar
geminin dümenindeki kaptann yanl iler yapt duygusu ile
kayg ve güvensizlik yaarlar. Yönetenlerin adaletli davranmamas,
güvensizlii ciddi biçimde arttrr. Çünkü insanda "hak duygusu"
vardr. Bu duygu karlanmad zaman kisi her an basinin derde
gireceini düünür, gelecek kaygs ve güvensizlik hisseder.
208 syf.
Nevzat hocam farklı bakış açıları ve ölçülerle psikolojik tahliller ile kendinizi yani kendimizi bir nebze olsun anlatmaya çalışmış.. Okumaya elbette deger muhakkak öğreneceğiniz yeni ve kaliteli bilgiler bulacaksınız..
** Kendimizi yanlış yaşam alışkanlıklarıyla öldürmekteyiz.
**Kendimizi çevreyi bilinçsizce kirleterek öldürmekteyiz.
**Kendimizi zararlı sosyal koşulların sürmesine izin vererek öldürmekteyiz.
Öfkeyi dışarıya vurmak hem karşı tarafı tahrik eder ,hem beyni daha çok uyarır. Böylece öfke öfkeyi arttırır. Öfkeyi içine atmak, kişide suçluluk duygusunu canlandırır .Öfkeyi kendine yöneltmeye iter. İdeal olan öfkeye bağımlı olmamak için, öfkelenmeden hakkını savunmayı beyne öğretmektir.
İnanılmadan söylenen söz, başkalarında iz bırakmaz, duygu yüklü olmadığı için hafızalarda fazla yer bulmaz

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kendinizle Barışık olmak
Alt başlık:
DUYGULARIN EĞİTİMİ
Baskı tarihi:
1 Aralık 2017
Sayfa sayısı:
190
Format:
Karton kapak
ISBN:
978-975-263-103-8
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Timaş Yayınları
Baskılar:
Kendinizle Barışık Olmak
Kendinizle Barışık olmak
Ruh sağlığını korumanın yolu, insanın kendisiyle ve çevresiyle barışık olmasından geçer.

Kendimizle barışmak; duygularımızı denetim altına almayı başarmak ve hayatımızı amaçlarımız doğrultusunda yönlendirebilmek demektir.

Bunun için duygularımızı eğitmeyi öğrenmemiz gerekir. Çünkü duygularımızı yönetebilmek bizim elimizdedir.

Profesör Doktor Nevzat Tarhan, Kendinizle Barışık Olmak kitabında, tıbbın ve psikoloji biliminin verileriyle, kendinizle ve çevrenizle uyum içinde bir yaşama kavuşmanın ipuçlarını veriyor.

Kitabı okuyanlar 177 okur

  • Damla Aydın
  • Dry
  • Ibrahim Kaya
  • Ebru
  • Kader
  • Nida ÖZTÜRK
  • Eren Gül
  • Sibel Özmodanlı
  • Zeliş
  • Elif Arı

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%2.1 (1)
9
%2.1 (1)
8
%4.2 (2)
7
%4.2 (2)
6
%2.1 (1)
5
%4.2 (2)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları