Kibarlık Budalası

·
Okunma
·
Beğeni
·
4462
Gösterim
Adı:
Kibarlık Budalası
Yazar:
Baskı tarihi:
2004
Sayfa sayısı:
191
Format:
Karton kapak
ISBN:
9769758480335
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Babil Yayıncılık
Baskılar:
Kibarlık Budalası
Kibarlık Budalası
Kibarlık Budalası
Kibarlık Budalası
Kibarlık Budalası
136 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Burjuva olarak dünyaya gelen Mösyö Jourdain'in çeşitli kibarlık dersleri alarak soylular sınıfına geçmek hayalini ve böylece yaptığı gülünçlükleri anlatır. Kendisinin bu hayalini diğer insanlar gülünç bulur ve Mösyö Jourdain'i sömürürler fakat karısı Mösyö Jourdain'in aksine her şeyin farkındadır fakat bunu ona kabullendiremez. Kızını eşinin aksine soylu bir kişiyle evlendirmek ister. Mösyö Jourdain'in kızı Lucile'ye aşık olan Cloente bir plan yapar ve Türk padişahının oğlu kılığına girer böylece birbirini seven gençler evlenirler.
136 syf.
·7/10
Moliere in eserleri gayet akıcı, diyaloglarını okurken hiç sıkılmıyorsunuz. Mizah yönü de gayet güzel. Bazı diyaloglara 20 sayfa sonrasındaki bir diyalogda gülebiliyorsunuz. Soylu gibi davranmaya çalışan bir kocanın dramı:). Keyifli okumalar.
136 syf.
·2 günde·8/10
İlk okuduğum Cimri kitabı kadar olmasa da güzeldi. Eğlenceli bir dili var ve gayet akıcı. Sona doğru kahkahalar attım. Tiyatro okumak gerçekten çok zevkli. Sahneyi gözünüzün önünde canlandırmak harika. O yapılacak rolleri bile düşünmek muazzam.

Kızını vermeyen budala bir baba var. Daha doğrusu zengin birine vermek isteyen. Yükseklerde gözü olan bir baba. Devamlı dolandırılan :) Sona doğru kandırılan baba ve bu şekilde sonuca ulaşan bir damat Ve Türklerle ilgili güzel bir son. Tavsiye ederim.

Dünya tiyatrolar gününde de bu eseri yorumlamak :) daha güzel sanırım. En azından bana hatıra...

İyi okumalar.
136 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
Bulunduğu toplumsal sınıftan memnun olmayan ve hep gözü yükseklerde olan Mösyö Jourdain'in durumunu anlatıyor Moliere.Asilzadeler gibi olmak ve kendini o sınıftan göstermek için kendini komik durumlara düşüren Mösyö'yü okurken çok eğlendiğim gibi izlerken daha da eğlendim.Tiyatro eserlerini okuduktan sonra izleyerek tamamlamak isteyenler için video adresi bırakayım meraklılarına.Tiyatro çok vefa isteyen bir sanat dalı.Hem yazan için hem oynayanlar için.Tiyatro ile kalın.
Kibarlık Budalası;
https://youtu.be/3KnuTPVwDwY
136 syf.
·3 günde·Beğendi·7/10
Mösyö Jourdain'in dönem Fransa'sının orta sınıfından bir tüccar olarak asilzadelere öykünmesinin trajikomik hikayesi anlatılıyor Kibarlık Budalası oyununda.Burada budala kelimesinin altı çizilmeli çünkü Mösyö Jourdain gerçekten hem çok aptal hem de çok cahil.

Moliere'in oluşturduğu bu karakterin etrafına yerleştirdiği diğer her tipleme ise birbirinden uyanık ve bay Jourdain'in saflığını manipüle etmeye ve sömürmeye hazırlar.Hal böyle olunca ortaya absürtlük derecesinde eğlenceli durumlar ortaya çıkıyor.

Özellikle oyunun son bölümlerinde, o dönemde Fransa'nın en büyük korkusu ve düşmanı olan Türkleri kadraja alsa da aslında Moliere, oyunun tümünde hedef tahtasına Fransız soylularını ve dönemin burjuva sınıfını koymuş ve de sıkı bir eleştiri yapmış.Kralın karşısında oynan bir oyunda bunu yapmak ise her baba yiğidin harcı değil.

Mizahına, ince zekasına ve yazıldığı dönemin şartlarına baktığımda gerçekten Moliere'e hayran kalıyorum.Umarım sizlerde beğenirsiniz keyifli okumalar.
128 syf.
·1 günde·Beğendi·Puan vermedi
Moliere'nin güzel bir tiyatro eseri. Kibarlık Budalası, burjuva Mösyö Jourdain'in asillere benzemeye çalışmasını ve benzemeye çalışırken düştüğü komik halleri anlatıyor. Kızı Lucile'yi de asil biriyle evlendirmek istiyor ama kızının sevdiği birisi zaten var. Lucile'nin sevgilisi Cleonte ve ona yardım eden Covielle küçük bir oyunla Cleonte'yi Türk sultanının oğlu olarak tanıtıp Mösyö Jourdain'i kızını vermeye ikna ediyorlar. Okumanızı tavsiye ederim :)
118 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
Moliere'in yazdığı bu tiyatro metni toplumsal sorunlara çok güzel değinmekte olup taşlamayı komediyle birleştirmeyi gayet iyi başarmıştır. Okurken kimi karakterleri hiç sevmeyip kimilerini çok komik buldum. Moliere; tiyatro metni okumayı sevenler için Shakespeare'a yeni bir seçenek olabilir hatta daha çok sevilebilir.
94 syf.
·28 günde·Beğendi·8/10
Bir cimri olamasa da ters versiyonu olduğu kesin ve kesinlikle budalaca bir eğlence sunuyor tiyatro oyunu sevenler için tam bir klasik ve üstüne birde komik. :))
136 syf.
Sosyal statü meraklısı bir adamın başına neler geldiğini anlatan eğlenceli tiyatro eseri. Herkesin mutlaka kendi zayıf noktalarını öğrenmesi gerektiğini ve zayıf noktasını bildiğiniz birine istediğiniz her şeyi nasıl da kolaylıkla yaptırabileceğinizi size gösteriyor adeta. Okurken bu kadar eğlendiren bir eserin usta oyuncular tarafından oynandığında ortaya nasıl bir şey çıkacağının da merakındayım. Kendi adıma konuşacak olursam en kısa zaman da izlemek kısmet olur umarım.
136 syf.
·2 günde·10/10
Moliere'nin bir çok tiyatro eserini okudum. Cimri, Kadınlar Mektebi ve Kibarlık Budalası. Her okuduğum kitap elime aldığım anda beni bir komedi filmine ışınladı sanki.
Kibarlık Budalası konu olarak statüye çok önem veren bir burjuva olan Mösyö Jourdain'in asil olma çabasını ele alıyor. Bu yolda kararlı olan Mösyö Jourdain onu bu konuda uyaran kimseye kulak asmıyor ve büyük bir ders alıyor. Mösyö Jourdain bu dersi alırken bir olay örgüsü peşini bırakmıyor. Kısaca hem güldüren hem düşündüren bir tiyatro eseri. Okumaktan keyif alacaksınız .
136 syf.
·Beğendi·9/10
Kitabi elinize alip okumaya basladiginizda ne zaman bittigini de farketmeyeceksiniz muhtemelen cunku oldukca eglenceli ayni zamanda kisa olmasina ragmen uzerine egildigi konu sebebiyle cevrenizdeki kisileri soyle bir gozden gecirmenizi ve Mosyo Jourdain karakterlerini bir kez daha farketmenizi saglayacak :D

Turklere yonelik hiciv icermesi ve donemin fransa kralinin en cok guldugu eser oldugu oldukca yaygin bir gorus olmasina ragmen, ben okurken eserin daha cok fransiz halkindan belirli bir kesimi hicvettigini dusundum belki de oyle hissetmek istedim.

Benimle ayni fikri destekler

Adile Ayda degerlendirmesi soyle diyor:

“Seyircilerin kahkahası Türklere teveccüh etmiyor, sadece müstakbel damadı tarafından aldatılan Fransız burjuvasını hedef tutuyordu. Fazla olarak Molière bizzat Kral’a ders vermek istiyor gibiydi. İkinci perdenin sonu ile üçüncü perdenin başı Mösyö Jourdain’in elbisesi etrafında dönmekte idi. Mösyö Jourdain’in terzisiyle konuşmalarına ait olan sahneler ise Kral’a Türk elçisinin kabulüne takaddüm eden hazırlıklar sırasında kendi terzisiyle yaptığı konuşmaları hatırlatacak mahiyette idi. Ya şapka? Merasim günü kendisinin giydiği şapkanın tıpatıp kopyası değil miydi?”

***

Kral, Molière’e o kadar kızmıştı ki, bu yazının başında da belirttiğimiz gibi, tam beş gün odasından çıkmadı. Adile Ayda, Molière’in biyografisini yazan Béatrix Dusanne’nin şöyle bir sözünü naklediyor: “Molière, hiçbir zaman kendisini mahvolmaya bu kadar yakın görmedi.”

Adile Ayda, büyükelçi değil basit bir kurye, fakat akıllı bir adam olan Müteferrika Süleyman Ağa’nın ülkesine dönerken Fransa’ya iki şey hediye ettiğini belirterek bildirisini noktalıyor:

Komedi Fransez’in repertuarından eksik etmediği bir komedi ve o tarihten beri Fransızların kahvaltılarının vazgeçilmezi olan kahve!

Mosyo Jourdain'lara dikkat :))))
İnsanları birbirlerinden ayıracak şey gereksiz bir onurla mevki değildir. Bizi başkalarından ayırt eden şey akıl, erdem ve bilgidir.
Molière
Sayfa 39 - Türkiye İş Bankası
Akıllı bir insan kendisine yapılan hareketlerin üzerindedir. Bu tip davranışlara verilecek en iyi cevap bilgi ve sabırdır.
Molière
Sayfa 39 - Türkiye İş Bankası
Akıllı kişi kendisine edilecek hakaretlerin üstündedir. Bu türden hakaretlere verilecek en güzel yanıt, ılımlı ve sabırlı olmaktır.
Molière
Sayfa 24 - Oda Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kibarlık Budalası
Yazar:
Baskı tarihi:
2004
Sayfa sayısı:
191
Format:
Karton kapak
ISBN:
9769758480335
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Babil Yayıncılık
Baskılar:
Kibarlık Budalası
Kibarlık Budalası
Kibarlık Budalası
Kibarlık Budalası
Kibarlık Budalası

Kitabı okuyanlar 653 okur

  • Murat Oduncu
  • Hilal Akbayır
  • Hayat
  • Özlem73
  • Nihal
  • Azra Guner
  • Zeynep Bahçivan
  • Şeyma Yardım
  • Cantuğ Canpolat
  • Johann Wolfgang von Goethe

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0.5 (1)
8
%2.1 (4)
7
%1 (2)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0