Adı:
Koru Beni
Baskı tarihi:
Kasım 2014
Sayfa sayısı:
533
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789944829403
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Someone to Watch Over Me
Çeviri:
Ülker Uyanık
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Epsilon Yayınları
Bazen gerçek, en tehlikeli silahtır...

Judith McNaught'tan, bitmeyen bir gerilim ve unutulmayacak karakterlerle dolu, kibir, hırs ve arzunun birbirine karıştığı sürükleyici bir roman daha.

Leigh Kendall'ın başarılı bir oyunculuk kariyeri ve New York'un köklü ailelerinden birinin çocuğu olan Logan Maning ile mutlu bir evliliği vardır. Logan, hayalindeki ev için uygun olan bir dağ arazisini bulduğunda, bu güzel yeri göstererek Leigh'e bir sürpriz yapmaya karar verir.

Bir kış gecesi kocasının yanına gitmek üzere yola koyulan Leigh'in arabası güçlü bir fırtınanın etkisiyle yoldan çıkar. Genç kadın, ağır yaralı olarak hastanede gözlerini açtığında polisten eşinin gizemli bir şekilde kaybolduğunu öğrenir.

O her ne kadar bariz bir şekilde üzgün olsa da, artık polislerin baş şüphelisidir. Logan'la ve iş bağlantılarıyla ilgili bilgiler edinmeye başladıkça kocasını ne kadar az tanıdığını keşfedecektir.
Leigh artık dostla düşmanı birbirinden ayırmanın imkânsızlaştığı ve gerçeğin en tehlikeli silah olduğu bilinmeyen bir bölgededir.
(Tanıtım Bülteninden)
533 syf.
·3 günde·Beğendi·7/10
70 yaşından sonra tarz değiştirmiş, aşklı polisiye yapmış "Kraliçe". Tarzı dışına çıkmış olsa da her zaman oluğu gibi akıcı, sürükleyici, etkileyici idi kitap. Ama benim için J. Mcnaught her zaman "Aşk Romanlarının Kraliçesi" olarak kalacak. Bence bu romanı aşk romanı değil de macera olarak okuyun, fakat tereddüt etmeyin okuyun :)
533 syf.
·6 günde·Beğendi·8/10
Evet yorumlarda da sık sık değinildiği gibi Judith McNaught kendi tarzının dışına çıkmış bu romanıyla. Aşk romanı denildiğinde ilk akla gelen yazarlardan birisi olma özelliğini polisiyeye taşımak istemiş veee bence çok iyi de başarmış (yorumların aksine).Her zamanki gibi konuya değinmeyeceğim çünkü 1000kitap'ta da verilen özet bence okumak isteyenler için gayet yeterli bir girizgah taşıyor fazlası spoiler'a girer inancındayım. Yorumlara gelince;
Bu romanın içinde aslında iki aşk hikayesi var ve birinci eleştirim asıl kahramanlarımız olan Leigh ve yine spoiler vermemek adına ismi bende saklının hikayesinin diğer aşk hikayesinin yanında (diğer kahramanların isimlerini yine bilinçli bir şekilde dile getirmiyorum) biraz geri planda kalmışlık hissi yaratması. Evet, geri dönüşlerle ya da yaşanan olayların vahameti sırasında gösterilen tepkilerle birbirlerine olan duyguları pekiştirilmişti ama yine de sayfa sayısına vurulduğunda ya da zaman geçişleri arasındaki boşluklara bakıldığında yoksunluk hissetmekten kendimi alamadım. (Ve bir not: bu romanla birlikte şu ana kadar okuduklarım içinde hayatımda yer etmiş erkek kahramanlar kervanına adı bende saklı da katılmış bulunmaktadır. Erkek kahramana ilişkin tasvirler, aşkını gösteriş şekli ile ilgili davranışlar, düşünce baloncukları ve sözcükler muhteşemdi).
Kadın kahramanımız olan Leigh, naif, naif olduğu kadar sevdikleri söz konusu olunca aslan kesilen bir kişi olsa da romanın sonunda aklımda onunla ilgili bir görüntü ne yazık ki kalmadı. Adı bende saklının gözünden bir kaç sahnede kendisine ilişkin birkaç tasvir yapılmış olsa da bence yetersiz kalmıştı. Ki McNaugh bu konuda efsanedir bilirsiniz. Bence bunun sebepleri içinde farklı bir tarzı denerken bu alanda başarılı olma kaygısı ve bunu gerçekleştirme adına özellikle mekansal tasvirlere gereğinden fazla yer vermiş olması yatıyor.
Bence oldukça sürükleyiciydi. Uzun zamandan sonra okuduğum ilk polisiye romandı ama bana damağımda tat bırakmış birkaç polisiye romanı aratmadığını gönül rahatlığı ile söyleyebilirim. Dibine kadar aşk romanı diyorsanız illaki bu romanda o aradığınızı bulamayacağınız kesin. Ama yine de güçlü bir aşk hikayesi geride sizi sarmalayacak ve sevenler kavuşsun diye bir an önce olayların çözümlenmesini arzu etmekten kendinizi alamayacaksınız. Onca yıl tecrübe ettiği ve başarılı olduğu güvenli alanın dışına çıkma cesaretini gösterdiği ve ilk denemesinde de (tabi ki bildiğimiz kadarıyla) bence oldukça başarılı olduğu bu romanı McNaught hayranlarını o kadar da hayal kırıklığına uğratmayacak kanaatindeyim.
533 syf.
·3 günde·9/10
Koru Beni
Judith McNaught
Nasıl desem kadın kendine hayran bırakıyor her zaman ama bu kitap gerçekten farklı ve hoşTu aşkı tam olarak göremiyorsunuz fakat hissediyorsunuz
Polisiye okumaya ara vermiştim ama bu kitapla dönüş yapmış oldum iyi de oldu
Beğendim mi çok beğendim fakat ne yazsam sopi olacak ve ben bunu istiyorum özelikle kocası hakkında yazmak istiyorum deli gibi ama yazmayım okuyunca herseyi çözmüş olacaksınız o yüzden sadece ve sadece öyle kızgınım ki ona ve diğerlerine öf fena doluyum . Korktuğum en büyük se sanırım bu yalan hemde öyle büyük ki
Umarim kitaplarda kalır böyle şeyler beni yaralayabilecek en büyük şey bu kitapta yazılanlar
Ama sonuç hoş ve rahatlatıcı hemde fena halde
533 syf.
·31 günde·Puan vermedi
Koru Beni, kitap sitelerinde gözlemlediğim kadarıyla yazarın ülkemizde en az okunan kitabı. Bunu, yazarın tür değişikliğine bağlıyorum. Judith Mcnaught ülkemizde historical yazarı olarak tanındı, sevildi. Polisiye tarzında yazılmış Koru Beni yazarın hayranlarını tatmin etmemiş gibi görünüyor.

Ben kitabı sevdim. Zaten yazardan okumadığım bir tek bu kitabı kalmıştı. Koru Beni’yi de okuyarak Judith Mcnaught’ın Türkçede yayımlanmış on üç kitabını okumuş bulunmaktayım. Şimdi yazarın diğer kitaplarının çevrilmesini bekleyeceğim. Epsilon son zamanlarda yazara pek yüz vermese de belli olmaz belki yeni kitaplarını basarlar diye umuyorum.

Kitap polisiye tarzında olsa da içinde aşk bulunmaması şaşırtıcı olurdu. Neyse ki kitapta bir değil iki aşk hikâyesi var. Birbiriyle paralel ilerleyen iki çiftin ilişkilerini okumak keyifliydi. Birçok yazar ilgi çekici bir aşk hikâyesi yazamazken Mcnaught bir kitapta iki başarılı çift yaratmayı başarmış.

Kitapta bir polis soruşturmasının bütün detaylarını okuyabilirsiniz. O süreç çok güzel, hiçbir ayrıntı atlanmadan anlatılmıştı ama olayların sonunun oldubittiye gelmesini sevmedim. Kitap boyunca biriken olaylar çok çabuk sonuçlandı. Sanki yazar yazmış yazmış da sonunda artık bitsin demiş gibi. Cevabı verilmeyen bazı sorular da vardı. Daha tatmin edici bir son okumak isterdim.

Son zamanlarda film ve/veya dizi olan o kadar çok kitap var ki Koru Beni’yi okurken de bundan güzel dizi olur diye düşündüm.

Yazarın her kitabında olduğu gibi Koru Beni de çok akıcıydı. Yazar kendini okutmayı başarıyor. 500 küsur sayfalık kitabı birkaç günde bitirebilirsiniz.

https://suleuzundere.blogspot.com/...aught-koru-beni.html
533 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
Judith McNaught'ın kitaplarına bayılırım doğrusu aşk romanlarının en iyi yazarlarındandır. Ama bu kitabında bir şok yaşadım bildiğiniz polisiye bir roman okudum. Evet Aşk da var ama ... Polisiye bir roman ama güzel tabi böyle bir kitap beklemediğim için bozuldum biraz....
Valente ve Leıgh arasında aşk yaşanıyor.
Leıgt başarılı, güzel bir oyuncu... Kocası Logan kaybolur sonra öldürüldüğü öğrenilir. Baş şüpheliler Leıgh ve Valente olur
Valente ile Leıgh çok önceden birbirlerini tanırlarmış. Ama kocasının kaybolmasına yakın karşılaştılar ve kocasının kaybolması ve ölümü haberinden sonra hem katili bulmak için hem de eski dostlukları olduğundan dolayı bayağı bir yakınlaşma oldu.
Leıgh'ın kocası iyi ki ölmüş diyorsunuz kitabı okuyunca yoksa ben gidip öldüresim geldi yani işte o kadar...
533 syf.
·3 günde·8/10
Judith Mc Naught genelde aşk konulu kitaplar yazar.Bu kitapta çizgisini değiştirip içerisine polisiye eklemiş.İyi de olmuş.
Leigh ve Logan evlidirler. Leigh başarılı bir oyuncudur.Logan ise tanınmış bir aileye mensuptur.
Logan bir dağ evi edinir.Oraya gider.Mevsim kıştır. Leigh de kendi aracıyla ona sürpriz yapmak için yola çıkar.Fakat kaza geçirir. Ölümden dönmüştür.Yapılan araştırmalar sonucu Logan'ın kayıp olduğu ortaya çıkar.Sonra da ölü bulunur.Kocasının ölümünden suçlu bulunur.
Araştırmalar yapıldıkça kocası hakkında yeni şeyler öğrenir.Onu tanımadığını fark eder.
533 syf.
Yazar; bu romanında, diğer romanlarından farklı bir konsept geliştirmiş ve böylece mükemmel bir eser ortaya çıkarmış. Leigh Kendall'ın; geçmişte aşkını içine gömen Michael Valente'nin desteği ile, birer birer ortaya çıkan hakikatlerle yüzleşmesi, Michael Valente'nin var olan aşkıyla gerçekten sevilebileceğini ve seveceğini hissederek hayata tutunma çabaları okunmaya değer.
533 syf.
·8 günde·Beğendi·9/10
Tarz değişmiş ama Kraliçe hala Kraliçe. Beğeni ile okudum.Sam ile Mack favori çiftim olurken shrader beni kitabın en heyecanlı anında kahkahalara boğdu.Tek olumsuz eleştirim katilin fazla bariz olması idi, başından itibaren kendini çok belli etti.kralicemiz ikinci cinayet romanında bunu düzeltecektir diye düşünüyorum
Biliyorsun Logan, para kazanmakla çok meşgul oldukları için karılarını ihmal eden erkekler, sonunda hem karılarını hem de paralarının yarısını kaybederler.
Eğer Tanrı bana seçme şansı verseydi kız evlat isterdim. Kızları yetiştirmek daha kolay.
Judith McNaught
Epsilon Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Koru Beni
Baskı tarihi:
Kasım 2014
Sayfa sayısı:
533
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789944829403
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Someone to Watch Over Me
Çeviri:
Ülker Uyanık
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Epsilon Yayınları
Bazen gerçek, en tehlikeli silahtır...

Judith McNaught'tan, bitmeyen bir gerilim ve unutulmayacak karakterlerle dolu, kibir, hırs ve arzunun birbirine karıştığı sürükleyici bir roman daha.

Leigh Kendall'ın başarılı bir oyunculuk kariyeri ve New York'un köklü ailelerinden birinin çocuğu olan Logan Maning ile mutlu bir evliliği vardır. Logan, hayalindeki ev için uygun olan bir dağ arazisini bulduğunda, bu güzel yeri göstererek Leigh'e bir sürpriz yapmaya karar verir.

Bir kış gecesi kocasının yanına gitmek üzere yola koyulan Leigh'in arabası güçlü bir fırtınanın etkisiyle yoldan çıkar. Genç kadın, ağır yaralı olarak hastanede gözlerini açtığında polisten eşinin gizemli bir şekilde kaybolduğunu öğrenir.

O her ne kadar bariz bir şekilde üzgün olsa da, artık polislerin baş şüphelisidir. Logan'la ve iş bağlantılarıyla ilgili bilgiler edinmeye başladıkça kocasını ne kadar az tanıdığını keşfedecektir.
Leigh artık dostla düşmanı birbirinden ayırmanın imkânsızlaştığı ve gerçeğin en tehlikeli silah olduğu bilinmeyen bir bölgededir.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 114 okur

  • nynawea
  • Rüzgar Kitapçı
  • Gamze
  • hayalperest
  • Seher yılmaz
  • Seçil Aygül
  • Ezgi Ece Kalhan
  • seda
  • sibellla
  • Kadıkoi️

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%4.3
14-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%17
25-34 Yaş
%27.7
35-44 Yaş
%25.5
45-54 Yaş
%25.5
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%96.6
Erkek
%3.4

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%33.3 (15)
9
%24.4 (11)
8
%22.2 (10)
7
%15.6 (7)
6
%2.2 (1)
5
%0
4
%0
3
%2.2 (1)
2
%0
1
%0