Kur'an'ı Kerim

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.211
Gösterim
Adı:
Kur'an'ı Kerim
Baskı tarihi:
Kasım 2015
Sayfa sayısı:
604
Format:
Ciltli
ISBN:
9786055387877
Kitabın türü:
Dil:
Arapça
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Guraba Yayınları
Baskılar:
Kur
Kur
Kuran-ı Kerim
Kur
604 syf.
·14 günde·10/10
Kur'an kitapların kitabı, Yüce Allah’ın kelamı, dipsiz bir kuyu, içtikçe doyamadığınız bir pınar, dilimizin ve kalbimizin ta derinliklerinden gelen en yüce övgülere layık bir kaynak. Ne kadar anlatsak, ne kadar övsek de kelimelerin kifayetsiz kalacağını bile bile haddim olmayarak Kur'an hakkında bir iki kelam edebilme cesaretini bulabildim kendimde. Sürç-ü lisan edersem affola…

Kur’an; Kur’an-ı Kerim, Mushaf, Furkan, Zikir, Hüdâ, Nûr, Hakim, Kadim isimlerine sahiptir. 114 sûre, 30 cüz ve 6666 ayetten oluşur ve kutsal kitapların sonuncusudur. Müslümanların kutsal kitabıdır.

Bazı ayetler Mekke’de inmesi sebebiyle “Mekkî ayetler”, bazıları Medine’de inmiştir ki “Medenî ayetler” diye nitelendirilmiş ve yirmi iki yılda tamamlanmıştır. Mekke’de inen âyet ve sûreler daha çok İslâm ve ahlâkı ile ilgili konuları kapsar. Allah’ın birliğine, meleklere, peygambere, kitaplara ve âhiret gününe iman gibi. Hz. Âdem (a.s)’den beri gelen tevhid inancı işlenir. Medine’de inen ayetlerin muhtevası ise daha çok hukuk kurallarıdır. Aile ve devletin tanzimi, insanların birbiriyle veya devletle olan ilişkileri, akitler, sulh ve savaş halleri vs.

Kök anlamı; okumak, toplamak, bir araya getirmek demektir. “Karae” fiilinden gelip, Allâh’ın son kitabına özel ad olmuştur. Kur'an kelimesi 68 ayette geçer.


Kuran okumanın uhrevi faydalarının yanı sıra dünyevi faydaları da vardır. Kur'an iyilikleri emreder, kötülüklerden sakındırır, insanlara öğüt verir, yol gösterir, sözlerin en güzelidir. Kur'an hak ile batılı öğretir, hidayet rehberidir, rahmettir, ruhlara şifadır. Kur'an okuyan ibadet etmiş olur, Allah’a yaklaşır, anlamasa bile sevap ve Allah’ın rızasını kazanır. İnsanın hayatını Allah’ın emir ve buyruklarına göre yaşamasına vesile olur. Şuura uyanıklık, vicdana canlılık verir. Derin ve manevi hazlar verir. İnsanın iç huzurunu arttırır. Yani kısaca Cengiz Numanoğlu’nun söylediği efsane sözü gibi "Sen özünden kaçarsan, ölüm gözünden kaçar; Sen Kur’ân’ı açarsan, Kur’ân da seni açar…"

Kur'an’ı Arapçasından okumanın sevaplı olduğunu belirtmiştim ancak bu yeterli değildir. Cenab-ı Hakk bize anlayalım ve hayatımıza tatbik edelim diye göndermiştir. Anlamak için ise meal ve tefsirlere, bilen güvenilir kişilere başvurmamız zaruridir. Kur'an okumak sünnet, ilmiyle amel etmek her Müslümana farzdır.

Şunu da belirteyim ki, eserin hattatı Suriye'de bir Türkmen köyünde doğan Osman Taha, günümüze kadar yazılmış olan Kur’an-ı Kerim’ler içerisinde hattı en fazla rağbet gören hattattır. Guraba yayınları tarafından basılan bu Kur'an'da harekeler farklı olduğu için okumak biraz zor olabilir. Hattı incelemeden almayınız. Çünkü Suudi basımı bir Kuran’dır. Kabe’ye gidenler mutlaka bu hattı görmüşlerdir. Kuran hattı resimdeki gibidir.
https://i.hizliresim.com/0RmLyY.jpg

Rabbim Kuran okumanızı ve okuyanlarınız çoğaltsın… Dua eder ve dualarınızı beklerim.

Saygılarımla….
614 syf.
·32 günde·Beğendi·10/10
Rahman ve Rahim olan Allah'ın adı ile,
O kitap ki Allah lafzıdır. Okudukça huzur veren, yüreği gökyüzü kadar genişleten...
Tadına doyamamanın güzelliği...
İnşallah hepimiz okuyalım. Bir defa değil çok defa.
614 syf.
·Beğendi·10/10
Dünya üzerinde tekrar tekrar okunan, 1400 yıl boyunca binlerce, milyonlarca, trilyonlarca insanın okumayı bir kenara bırakın ezberlemek için çaba sarf ettiği tek kitap.
Tek..
Bir..
Eşsiz ve benzersiz..
En özel ve en güzel kelâm..
"Bütün kitaplar bir tek kitabı anlamak içindir " sözünü çok severim, benim için o kitap Kur'an-ı Kerim . Daha öncesinde meali ile birlikte okudum ama değişen, gelişen, bazı yönleriyle körelen kişiligimle , bu güzel ayın vesilesiyle, yine yeni yeniden okumaya niyetlenmek güzel.
604 syf.
·7048 günde·Beğendi·10/10
bence bu KİTAP yoruma ivedilikle kapanmalıdır. zira bizim gibi acizlerin mükemmele oy verme durumu bulunmamaktadır. bir kağıdı en şerefli hale getiren kelimeler, cümleler bütünü. OKUDUM, OKUYORUM, OKUYACAĞIM.
الٓمٓرٰ ۠تِلْكَ اٰيَاتُ الْكِتَابِۜ وَالَّـذ۪ٓي اُنْزِلَ اِلَيْكَ مِنْ رَبِّكَ الْحَقُّ وَلٰكِنَّ اَكْثَرَ النَّاسِ لَا يُؤْمِنُونَ

Elif Lâm Mîm Râ.
İşte bunlar Kitabın âyetleridir. Sana Rabbinden indirilen gerçektir, fakat insanların çoğu inanmazlar.
اَتٰٓى اَمْرُ اللّٰهِ فَلَا تَسْتَعْجِلُوهُۜ سُبْحَانَهُ وَتَعَالٰى عَمَّا يُشْرِكُونَ

Allah'ın emri gelecektir. Artık onun acele gelmesini istemeyin. Allah, onların ortak koştukları şeylerden uzaktır, yücedir.

266

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kur'an'ı Kerim
Baskı tarihi:
Kasım 2015
Sayfa sayısı:
604
Format:
Ciltli
ISBN:
9786055387877
Kitabın türü:
Dil:
Arapça
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Guraba Yayınları
Baskılar:
Kur
Kur
Kuran-ı Kerim
Kur

Kitabı okuyanlar 124 okur

  • Zehra Sancar
  • Esma Türker
  • Esra Şentürk
  • Güler talay
  • Pınar
  • Şule
  • Mevlüt Çelik
  • Ayşe Gül çeker
  • Zeynep efe
  • Serkan KÜKRER

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%42.9 (30)
9
%1.4 (1)
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%1.4 (1)