Adı:
Lanetli
Baskı tarihi:
Haziran 2020
Sayfa sayısı:
256
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789755398068
Orijinal adı:
Damned
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ayrıntı Yayınları
Orada mısın, Şeytan? Benim ben, Madison. Şimdi geldim buraya, Cehennem'e; ve belki de aşırı doz marihuanadan ölmek dışında hiçbir şey benim hatam değil. Belki de şişman… gerçek bir domuzcuk olduğum için düştüm Cehennem'e. Kendine saygın yeterli olmadığı için Cehennem'e gidilebiliyor mu bilmiyorum ama ben bu yüzden buradayım. Keşke yalan söyleyip, sarı saçlarım ve iri göğüslerimle bir deri bir kemik olduğumu anlatabilseydim sana. İnan bana, şişmanım ama çok iyi nedenlerim var bunun için. Önce kendimi takdim edeyim…

İşte böyle başlıyor daha on üç yaşındaki, narsist ve milyarder bir Hollywood yıldızının kızı Madison Spencer'ın heyecanlı, eğlenceli, biraz da korkunç Cehennem macerası…

Dünyaya dair hatırladığı son şey, lüks bir otomobile bindiği ve uykuya daldığıdır. Sonra Cehennem'de bir hücrede uyanır. Yan hücrelerde kalan kendisi gibi genç günahkârlardan oluşan renkli bir grupla tıraş bıçağı, peçete ve izmarit atıkları, kırık camlar, kepek, zalim tarihsel şahsiyetler, bok, salya, balgam, cerahat dolu bataklıklar, göller ve okyanuslarla, her çeşit iblisle dolu ve elbette dehşetli ateşlerin yandığı Cehennem topraklarında zorlu bir yolculuğa çıkarlar. Baştan sona olağanüstü zeki gözlemlerle, toplumsal eleştiriyle, şiddetle, hicivle, akılla ve aşkla örülü, çok katmanlı ama büyük bir zevkle okunacak, sizi asla yanıltmayacak, o her zamanki irkiltici ama eğlenceli Palahniuk kitaplarından biri, Lanetli.
240 syf.
·4 günde·8/10 puan
Cehennemdesiniz Gülümseyin!

Gözünüzü bir açtınız kusmuk çukurları, atık traş bıçağı yığınları, hamam böceği çukurları, kürtaj kalıntısı atık yığınları, bok göletleri, yeni ölmüş insan eti kokusuna karışmış kimyasal bir morg kokusu.

Tam karşınızda tarih boyunca isimlerini mitoloji tarihi kitaplarında duymuş olduğunuz, rönesans tablolarından fırlamış gibi duran 6.666.666 tane zebani, sekülerizmle, hümanizmle geçmiş bir ömrün sonunun böylesi bir sonla biteceğini hiç ummazken tam da cehennemin merkezine düşmek, böylesini ancak Chuck yazabilirdi, iyi ki de yazmış.

Varoluşun, bu kez tersten sorgulandığı, içinde bütün dini mitlerin, Dante’nin cennet, cehennem’ine atıfların bulunduğu, eğlenceli birazda fantastik bir kitap olmuş bu sefer ki.

Her birimiz en nihayetinde ne kadar çabalarsak çabalayalım ölüp gideceğimizin farkındayız, bunu şiddetle düşünmeye başladığımızda dünyada bizi kaygılandıran, mutsuz eden, keyfimizi kaçıran onca tasanın aslında o kadar da önemli olmadığını fark ederiz.

-Sınavdan mı kaldın?
*Tekrar girersin!
-Prestijini mi kaybettin?
*Aynı toprağın altına gömüleceğiz.
-Yalnız mısın?
*Bakma yığınların kalabalığına herkes öyle.

Madison Spancer, Hollywood yıldızı bir punk-rock’cı seküler-hümanist bir anne babanın, 13 yaşındaki obez, şımarık ve zeki kızları. Ailesinin multi milyoner olduğu göz önünde bulunduğunda Maddy zengin ve mutsuz bir çocuk. Anne ve babasının dış dünyadaki yaşantısı Madison’ın tüm lükslere sahip oluşu, kimlik arayışı, ruhsal nevrozları, kitap boyunca cehennemde şeytana sorduğu sorular ve çelişkili davranışlarını konu ediniyor.

Konusu gerçekten orijinal Dante’nin Cennet-Cehennem-Araf’ını okumadığım için henüz kıyas yapamıyorum ama etkilenmiş olduğunu düşünüyorum.

Kitapta dünya, cehennem metaforu olarak kullanılmış. İnsanların sanki hiç ölmeyecekmiş gibi bir beklentiyle, bir umutla yaşadığı dünyayı, hayattayken nasıl cehenneme çevirdiği, tek kavrayamadığı detayın hayatın kısa ölümün ebedi olduğu anlatılıyor.

#37950772

Yarın öleceğimizi bilsek hala olduğumuz kişi olarak kalabilir miydik?

Yarın öleceğimizi bilsek, pişmanlık mı duyardık, yoksa eksik parçanın tamamlandığını mı düşünürdük?

Orda mısın Şeytan? Ben Ayşe, ben öldükten sonra hikayenin bittiğini düşünüyorum, belki de yeniden başlıyordur bilemem. Yaşamayı da ölmeyi de cazip kılan bu belirsizlik değil mi?

“Memento Mori” deyip nefes almaya devam.
256 syf.
·26 günde·Puan vermedi
Evet toplumsal eleştiri var ve kalıplarla güzel dalga geçilmiş fakat bende heyecan uyandıran bir hikayesi yoktu. Keşke daha güzel bir kurgu ile göndermeler yapılsaydı da okumakta bu kadar zorlanmasaydım.
(Spoiler) İnsanları eleştirirken aslında onlardan çok da farkımız olmadığının farkında olmalıyız. Peki kendimizin farkında mıyız? Kendimizin farkında olsak, aynaya baktığımızda kendimizi değil de bizi görsek? Belki o zaman cehennem diye bir yere gerek kalmazdı.
 • Ninni
  8.0/10 (162 Oy)130 beğeni468 okunma987 alıntı4.653 gösterim
 • Günce
  8.2/10 (116 Oy)93 beğeni374 okunma600 alıntı3.464 gösterim
 • Tekinsiz
  7.4/10 (77 Oy)52 beğeni243 okunma369 alıntı2.620 gösterim
 • Görünmez Canavarlar
  8.3/10 (453 Oy)392 beğeni1.336 okunma2.454 alıntı9,3bin gösterim
 • Tıkanma
  8.0/10 (544 Oy)444 beğeni1.787 okunma3.598 alıntı14,6bin gösterim
 • Yengeç Dönencesi
  7.8/10 (147 Oy)140 beğeni461 okunma1.297 alıntı8,5bin gösterim
 • Çarpışma Partisi
  7.7/10 (53 Oy)45 beğeni170 okunma294 alıntı1.998 gösterim
 • Trainspotting
  8.6/10 (202 Oy)190 beğeni572 okunma919 alıntı9,4bin gösterim
 • Yolda
  8.1/10 (305 Oy)312 beğeni953 okunma1.247 alıntı18,8bin gösterim
 • Pulp
  7.9/10 (173 Oy)157 beğeni562 okunma1.305 alıntı4.149 gösterim
240 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10 puan
Yeraltı edebiyatı severler toplanın burada size Cehennem'i gezdirecek harikulade bir kitap var. Tabi ki kitap bu türün kralından,  zihnine hayran olduğum adam Chuck Palahniuk'tan geldi.

Şimdi size kitap konusuyla ilgili en ufak bir şey söylesem bir yönüyle büyü bozulacak. Ki Palahniuk kitaplarında akla hayale gelmeyecek kurgular vardır ve üstü kapalı bile anlatmaya kalksanız o sıradışılıktan spoiler vermiş olursunuz. O yüzden hiç kendime kızdırmaya niyetim yok. Ve bu konuda tek verdiğim kelime dışında başka da bir şey yazmayacağım. 

Ama bir solukta ve hem heyecanla, hem ürkerek, hem iğrenerek, hem de hayran olarak okuyacağınız garantisini verebilirim. Bir yeraltından da daha ne beklenir değil mi? Fakat şöyle bir durum var bu kitabın devam kitabı da var. Yani kitap en heyecanlı yerinde kalıyor. Kötü tarafı 'Cehennem Azabı' elinizde yoksa öylece kalakalıyırsunuz. İyi tarafı da kitaba doymamış olup, asıl bombanın sonra geleceğini ve lezzetin devam edeceğini biliyorsunuz. 

Yeraltı severler için doyurucu olacağına eminim ve gözüm kapalı tavsiye ederim. Tabi devam kitabını henüz okumadan bu iddia başka yazar olsa  düşündürücü olabilir ama sevgili Chuck için garanti verebilirim. Türü bilmeyenler için belki 'daha hafif kitaplarla başlayabilirsiniz' diyerek  çekimser kalacağım sanırım. 
240 syf.
·9/10 puan
Chuck okumamış bir edebiyatsever ile Chuck okumuş bir edebiyatsever arasında fersahlarca fark vardır... Favori yazarim yine beynimin clitorisini buldu resmen ve o kadar keyif aldım ki her satırından kaç paket sigara içtim hatırlamıyorum. Şişko karanlık ve ölü bir kız çocuğunun cehennemi nasıl gördüğünü okumak isterseniz mutlaka bu kitabı edinin. Cehennem tasviri o kadar başarılı ki... Chuck bana cehennemi iğrenç bir herifle seks yapmak kadar katlanılmaz hissettirmeyi başardı. Ancak kullandığı tüm metaforlar dinlerin günah olarak işaret ettiği detaylardan örülü. Bunu fark etmek için gerçekten altmetin okuma becerinizin olması lazım. Chuck yine zeka seviyesi yüksek okur kitlesine keyif vermek için yazmış resmen. Hastasıyım bayılıyorum...
240 syf.
·2 günde·7/10 puan
Cehennemi tanımlarken kullanılan objeler o kadar ilginç ki şaşırdım kaldım. Büyük atık sperm okyanusu, atık el ve ayak tırnakları tepeleri, böcek denizleri, kürtaj artığı parçalar bataklığı, kepek çölü, büyük atık traş bıçakları ovasi, kaynaysn ksn nehirleri, hastalıklı sıvı insan atıklarının oluşturduğu bataklıkta vb.
240 syf.
·315 günde·Puan vermedi
Benim ben, Berkay. Bu kitabını bir senede okudum ama bu benim problemim.

Eğer Chuck Palahniuk seviyorsanız ve Lanetli'yi okumadıysanız bu kitabın bir Görünmez Canavarlar, bir Gösteri Peygamberi, bir Çarpışma Partisi olmadığını söylemek isterim size. Karakterimiz Madison Spencer neredeyse her Chuck kitabında olduğu gibi gibi otoriter, içine kapanık bir lider. Tek farkı on üç yaşında bir kız olması. Ve tabii ölü olması. Bu açıdan Chuck'ın diğer karakterlerinden tamamıyla ayrılıyor. Ayrı bir yeri var Madison Spencer'ın. Okurken hayranlık duyacaksınız bu küçük şişkoya.
Keyifli, biraz sürükleyici ve şaşırtıcı derecede olağanüstü bir kitap. Çünkü toplumsal tenkitlerle, ustaca kullanılan hiciv sanatıyla, eser miktarda aşk ve şiddetle bezenmiş. Dediğim gibi, bir Görünmez Canavarlar değil ama kesinlikle okunması gereken bir Chuck Palahniuk kitabı.
240 syf.
·Puan vermedi
Olaylar gerçek dünya ile cehennem arasında geciyor palahniuk un muhtaşem zekasıyla yazılmış etkiliyici bir kitap. Her zaman ki gibi gösteri dünyasının içinden geçmiş palahniuk okuma keyfi yüksek tabi ki yeraltı sevenler için.
240 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
‘Adım Madison ‘diyorum ‘ve ben bir umutkoliğim’ kitaptaki kızda kendimi bulmamın sebebi de elbette bu cümle ile özetlenebilir. Okumanızı tavsiye ederim.
240 syf.
·7/10 puan
Chuck Palahniuk daha önce okuduğum kitaplarında çıtayı çok yükseltmişti. O nedenle bu kitabını çok beğenmedim. Ünlü bir film yıldızının 13 yaşındaki kızının öldükten sonra cehennemde yaşadıklarını anlatan bir yandan da popüler kültürü eleştiren kitap ansızın bitti devamı gelecek.
256 syf.
·2 günde·Beğendi·7/10 puan
Eğer Chuck Palahniuk seviyorsanız kesinlikle seversiniz. İçerisinde güzel metaforlar var. Dahiyane fikirler , dinlerin günah diye kakaladığı bir çok şeyle çok güzel alay etmiş. Bazı yerleri iğrenç olsa da güzel kitap. Yeraltı edebiyatı severler için gider nitelikte...
256 syf.
·10 günde·Puan vermedi
Madison dedigine gore umut etmek yüzünden cehenneme düşmüş. Fakat Medison'ın Dante'den farkı; Cehennemden çikmak istememesi, hatta bunu umut bile etmemesi.
256 syf.
·10 günde·6/10 puan
Çok sevdiğim bir yazarın malesef hayal kırıklığı bir romanı. Her ne kadar eleştirilmek istenen konu çok güzel olsa da beğenemedim.
Yazar amacını belli etmiş ve konuyu güzel eleştirmiş fakat oluşturulan kurgunun güzel ve sağlam olmadığını düşünüyorum. Bi anda Madison in olayların içine düşmesi, karakteri anlamayı fazlasıyla güçleştirmiş. Bu yüzden beğenemedim.
Harbiden ölü olmak, kesintisiz, bir yıldaki her bir üçyüz altmış beş günün her yirmi dört saati ölü olmak demektir, sonsuza kadar.
"Ölüm uzun süren bir süreç" diyor. " İlk gümleyen tarafın, her zaman bedenin oluyor." Yani: Bunun ötesinde hayallerinin de ölmesi gerekiyor. Sonra da beklentilerinin. Ve ömrünü boktan şeyler öğrenmeye, insanları sevmeye ve para kazanmaya harcadığın, hepsini topladığında da eline hiçbir şey geçmediği için duyduğun öfken. Gerçekten de insan bedeninin ölmesi işin kolay kısmı.
Cehennem, berbat olacağını bildiğiniz halde yapmaya cesaret ettiğiniz birçok tecrübeye benziyor; aslında asıl zevk o tecrübelerin özündeki kötülükte yatıyor.
Hayır, bu hiç adil değil , ama dünyanın bize cenneti yaşatması gerektiği konusundaki beklentimiz yüzünden dünyada kendimizi cehennemdeymiş gibi hissediyoruz. Dünya, dünyadır. Ölümse, ölüm. Yakında siz de bunu keşfedeceksiniz. Ayrıca buna üzülmeniz durumu düzeltmez.
Alkol veya eroin bağımlılığından bile kötü olan ölme işi en büyük zayıflık olarak görülüyor ve insanların herhangi birini sırf bacaklarını tıraş etmedi diye tembel olarak yaftaladığı bu dünyada ölmek en büyük karakter bozukluğu sanki.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Lanetli
Baskı tarihi:
Haziran 2020
Sayfa sayısı:
256
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789755398068
Orijinal adı:
Damned
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ayrıntı Yayınları
Orada mısın, Şeytan? Benim ben, Madison. Şimdi geldim buraya, Cehennem'e; ve belki de aşırı doz marihuanadan ölmek dışında hiçbir şey benim hatam değil. Belki de şişman… gerçek bir domuzcuk olduğum için düştüm Cehennem'e. Kendine saygın yeterli olmadığı için Cehennem'e gidilebiliyor mu bilmiyorum ama ben bu yüzden buradayım. Keşke yalan söyleyip, sarı saçlarım ve iri göğüslerimle bir deri bir kemik olduğumu anlatabilseydim sana. İnan bana, şişmanım ama çok iyi nedenlerim var bunun için. Önce kendimi takdim edeyim…

İşte böyle başlıyor daha on üç yaşındaki, narsist ve milyarder bir Hollywood yıldızının kızı Madison Spencer'ın heyecanlı, eğlenceli, biraz da korkunç Cehennem macerası…

Dünyaya dair hatırladığı son şey, lüks bir otomobile bindiği ve uykuya daldığıdır. Sonra Cehennem'de bir hücrede uyanır. Yan hücrelerde kalan kendisi gibi genç günahkârlardan oluşan renkli bir grupla tıraş bıçağı, peçete ve izmarit atıkları, kırık camlar, kepek, zalim tarihsel şahsiyetler, bok, salya, balgam, cerahat dolu bataklıklar, göller ve okyanuslarla, her çeşit iblisle dolu ve elbette dehşetli ateşlerin yandığı Cehennem topraklarında zorlu bir yolculuğa çıkarlar. Baştan sona olağanüstü zeki gözlemlerle, toplumsal eleştiriyle, şiddetle, hicivle, akılla ve aşkla örülü, çok katmanlı ama büyük bir zevkle okunacak, sizi asla yanıltmayacak, o her zamanki irkiltici ama eğlenceli Palahniuk kitaplarından biri, Lanetli.

Kitabı okuyanlar 416 okur

 • Leyla Demir
 • Toprak
 • Sessiz okur
 • Zehra
 • Meriç Orhun
 • Devrim
 • Emre Aslanalp
 • Kıvılcım Çalışkan
 • Zehra nazlı
 • Maraz Marīz

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%5.1
13-17 Yaş
%10.3
18-24 Yaş
%23.1
25-34 Yaş
%25.6
35-44 Yaş
%25.6
45-54 Yaş
%5.1
55-64 Yaş
%2.6
65+ Yaş
%2.6

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%52.4
Erkek
%47.6

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%20.3 (24)
9
%15.3 (18)
8
%17.8 (21)
7
%25.4 (30)
6
%11.9 (14)
5
%5.1 (6)
4
%1.7 (2)
3
%0.8 (1)
2
%0
1
%1.7 (2)

Kitabın sıralamaları