Lanetli

7,6/10  (14 Oy) · 
43 okunma  · 
10 beğeni  · 
776 gösterim
Orada mısın, Şeytan? Benim ben, Madison. Şimdi geldim buraya, Cehennem'e; ve belki de aşırı doz marihuanadan ölmek dışında hiçbir şey benim hatam değil. Belki de şişman… gerçek bir domuzcuk oldu-ğum için düştüm Cehennem'e. Kendine saygın yeterli olmadığı için Cehennem'e gidilebiliyor mu bilmiyorum ama ben bu yüzden buradayım. Keşke yalan söyle-yip, sarı saçlarım ve iri göğüslerimle bir deri bir kemik olduğumu anlatabilseydim sana. İnan bana, şişma-nım ama çok iyi nedenlerim var bunun için. Önce kendimi takdim edeyim…

İşte böyle başlıyor daha on üç yaşındaki, narsist ve milyarder bir Hollywood yıldızının kızı Madison Spen-cer'ın heyecanlı, eğlenceli, biraz da korkunç Cehen-nem macerası…

Dünyaya dair hatırladığı son şey, lüks bir otomobile bindiği ve uykuya daldığıdır. Sonra Cehennem'de bir hücrede uyanır. Yan hücrelerde kalan kendisi gibi genç günahkârlardan oluşan renkli bir grupla tıraş bıçağı, peçete ve izmarit atıkları, kırık camlar, kepek, zalim tarihsel şahsiyetler, bok, salya, balgam, cerahat dolu bataklıklar, göller ve okyanuslarla, her çeşit iblisle dolu ve elbette dehşetli ateşlerin yandığı Cehennem topraklarında zorlu bir yolculuğa çıkarlar. Baştan sona olağanüstü zeki gözlemlerle, toplumsal eleştiriyle, şiddetle, hicivle, akılla ve aşkla örülü, çok katmanlı ama büyük bir zevkle okunacak, sizi asla yanıltmayacak, o her zamanki irkiltici ama eğlenceli Palahniuk kitaplarından biri, Lanetli.

(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2014
 • Sayfa Sayısı:
  240
 • ISBN:
  9789755398068
 • Çeviri:
  Gökçe Çiçek Çetin
 • Yayınevi:
  Ayrıntı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Otodidakt 
21 Mar 21:06 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Evet Madison'ın bazı kelimeleri bildiğini biliyorum^^
Bir arkadaşımın önerisi üzerine tanıştığım bu yazar ne yazık ki beklentilerimi karşılayamadı.
The New York Times Best Seller'a aday olabilecek bir kitap. (Bu tür kitapları kalitesiz buluyorum.)
Şeytan hakikate savaş açmıştır. Romandaki kurguda ise şeytan çok daha ütopik (Ejderha kuyruklu, 4 kollu, göğüsleri olan aynı zamanda diken derili.. vb) ve hayal gücüne dayalı tasvirlere sahip bir canavar olarak çıktı karşımıza..
Çok absürd (ki bunların yalan olduğunu ifade ediyor Madison) gerekçelerden dolayı cehennemde olduğunu ifade eden ve parmaklıklara kısılıp kalmış bir kaç genç arkadaş.
Bunların en küçüğü Madison. Henüz 13 yaşında.
Madison, Babette, Leonard, Archer ve Patterson.
Archer kendi hücresinin parmaklıklarının kilidini açar ve sıra ile diğerlerinin kilitlerini de..
Sonra cehennemi keşfe çıkarlar. Ki burası berbat, kötü kokulu, her türlü iğrenç atığın bulunduğu bir mekandır.
Henüz hücrelerindeyken, gelip orada bulunan başka cehennemlik insanları, etlerini kemiklerinden ayırarak canlı canlı yiyen çok ilginç görünümlü şeytanlar vardır. Bu her can çekişmeden sonra yenilen kişi tekrar meydana gelir, parçalar birleşerek ve tamamlanarak. Ve mitler hakkında iyi bilgilere sahip olan Leonard'ın anlattıklarını büyük bir heyecanla dinler Madison.
Şeytanın kendisi ile ilgilenmesini ister, kendisini fark etmesini, yemesi pahasına..
Ailesini anımsar, hiç sevmediği ve ölümden dönmesine sebep olan arkadaşlarını..
Sonra kendisini öldüren kişiyi tanır.
Boğularak öldürüldüğünü öğrenir.

Altını çizdiğim bir kaç cümleden alıntı yapayım;
"Ölerek -sınıfta çakmaktan, tutuklanıp kodesi boylamaktan ya da okul balosunda hamile kalmaktan da beter bir şey yaparak- belki de biz büyük oranda iflah olmaz bir şekilde işin içine ettik."


"John Scotus Eriugena, dokuzuncu yüzyılda Cehennem'i, arzularınızın sizi Tanrı'dan ve Tanrı'nın ruhunuzun mükemmelliğe erişmesi için hazırladığı orijinal planlardan uzaklaştırıp ayarttığı yer olarak tarif etmiştir."

Güzel okumalar..

Nurcan 
15 Mar 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Chuck Palahniuk daha önce okuduğum kitaplarında çıtayı çok yükseltmişti. O nedenle bu kitabını çok beğenmedim. Ünlü bir film yıldızının 13 yaşındaki kızının öldükten sonra cehennemde yaşadıklarını anlatan bir yandan da popüler kültürü eleştiren kitap ansızın bitti devamı gelecek.

Nihat Baş 
16 Ağu 17:04 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Cehennemi çok güzel anlatan, varoluşu, ölümü ve dünyayı sorgulayan diyaloglar ile geçiyor bütün sayfalar. Yeraltı edebiyatını sevenlere ve Palahniuk hayranlarına tavsiye ederim...

Hakan Uzun 
05 May 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Oldukça farklı bir üsluba sahip olduğunu bildiğimiz Chuck Palahniuk'un okuduğum ilk kitabı oldu. Ölümünün ardından cehenneme düşen 13 yaşındaki bir kızın hikayesini anlatıyor. Anne ve Babası oldukça zengin ve ünlü kişiler olan bu kız, yaşadıkları şeylerle alakalı anekdotlar sunarak sizi hikayenin içine çekiyor. Yine bir tür toplum eleştirisi barındırıyor. Hikayede pek çok farklı kültürden bolca şeytan figürünün de adı geçiyor. Sıkılmaya yaklaşmadım bile okurken.

Sezer Demirel 
21 Nis 07:41 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Daha önce okuduğum fakat pek aklımda kalmadığı için bu aralar tekrar okuduğum bir kitap ikinci okuyuşumda daha çok sevdim kitabı biraz sıkıcı ve boğucu olmasına rağmen eğlenceli tarafı daha fazla

Ümit güder 
02 Şub 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Dante nin İlahi komedyası gibi sayılır,ölen bir kızın cehennem de kendini ,hayatı sorgulaması kendini yeniden arayışı eğer yer altı edebiyatını savıyorsanız beğenirsiniz

Kitaptan 9 Alıntı

İyi haber şu ki, ben Jane Eyre ya da Oliver Twist gibi, basılı bir kitaba sıkışmış kurgusal bir karakter değilim; benim için artık her şey mümkün. Başka biri olabilirim. Baskıdan ve umutsuzluktan ötürü değil, yalnızca yeni bir hayat fikri kulağa eğlenceli ya da ilginç ya da hoş geldiğinden.

Lanetli, Chuck PalahniukLanetli, Chuck Palahniuk

Evet , kuşkusuz kalbimin atmayı sürdürmesini ve ciğerlerimin nefes alıp vermesini sağlayan şey, umut. Alışkanlıklardan kolay vazgeçemezsiniz.

Lanetli, Chuck PalahniukLanetli, Chuck Palahniuk

ölümün en güzel tarifi
Bunun ötesinde, hayallerin ölmelidir. Sonra umutların. Ve bütün bir ömrü, boktan şeyler öğrenmeye, insanları sevmeye, para kazanmaya ve esasında hepsi anlamsız bir şeylere sahip olmaya feda ettiğin için duyduğun öfken. Gerçekten de, bedenin ölümü, işin kolay kısmı.

Lanetli, Chuck PalahniukLanetli, Chuck Palahniuk
Sezer Demirel 
17 Nis 14:39 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Ama, dürüst olmam gerekirse, öldüğünde muhtemelen evsizler ve geri zekâlılar bile senin yerini almak istemeyecektir

Lanetli, Chuck Palahniuk (Sayfa 11)Lanetli, Chuck Palahniuk (Sayfa 11)
Tuncay YILDIRIM 
 22 Eki 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Ölüm
Hayır, bu hiç adil değil ama hayatı Cehennem'e çeviren şey bizim onu ebediyen sürmesini beklememizdir. Oysa hayat kısadır. Ölüm ise ebedi. Çok geçmeden bunu kendiniz anlayacaksınız. Sizin için herkesin perişan olması da bir işe yaramayacak.

Lanetli, Chuck PalahniukLanetli, Chuck Palahniuk

Dünyayı Cehennem'e çeviren, onun Cennet gibi olması gerektiğine dair beklentimiz.

Lanetli, Chuck Palahniuk (Sayfa 12)Lanetli, Chuck Palahniuk (Sayfa 12)
Sezer Demirel 
17 Nis 14:45 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Henüz ölmemiş, bu yazıları okuyan herkese, şans diliyorum. Samimi olarak söylüyorum; şansınız bol olsun. Vitamin haplarınızı almayı sürdürün. Su kenarlarında koşmayı bırakmayın ve sigara dumanı olan yerlerden uzak durun. Parmaklarınızı çaprazlayın... belki ölüm sizin başınıza gelmez.

Lanetli, Chuck Palahniuk (Sayfa 256)Lanetli, Chuck Palahniuk (Sayfa 256)
Sezer Demirel 
17 Nis 13:48 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Evet, kuşkusuz, kalbimin atmayı sürdürmesini ve ciğerlerimin nefes alıp vermesini sağlayan şey, umut.

Lanetli, Chuck Palahniuk (Sayfa 64)Lanetli, Chuck Palahniuk (Sayfa 64)

İşgüzarlığımı bağışlayın ama dünyayı Cehennem'e çeviren onun Cennet gibi olması gerektiğine dair beklentimiz. Dünya dünyadır. Cehennem de Cehennem. Şimdi kesin sızlanmayı ve viyaklamayı.

Lanetli, Chuck PalahniukLanetli, Chuck Palahniuk