1000Kitap Logosu
Makber
Makber
Makber

Makber

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.6
27 Kişi
106
Okunma
38
Beğeni
3.814
Gösterim
312 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 8 sa. 50 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Çağrı · Ocak 2011 · Karton kapak · 9789754541939
Diğer baskılar
Makber
Makber
Makber
Eyvah ne yer ne yâr kaldı Gönlüm dolu ah-u zâr kaldı Şimdi buradaydı gitti elden Gitti ebede gelip ezelden Ben gittim o haksar kaldı Bir köşede tarumar kaldı Baki o enisi dilden eyvah Beyrutta bir mezar kaldı Bildir bana nerde nerde Yarab Kim attı beni bu derde Yarab Nerde arayayım o dil rübayı Kimden sorayım bi-nevayı Derlerki unut o aşnayı Gitti tutarak reh-i bekayı Sığsın mı hayale bu hakikat? Görsün mü gözüm bu macerayı? Sür'atle nasılda değişti halim Almaz bunu havsalam hayalim. Çık Fatıma! lahteden kıyam et Yanımdaki haline devam et Ketn etme bu razı öyle bir söz Ben isterim ah öyle birsöz Güller gibi meyl-i ibtisam et Dağı dile çare bul meram et Bir tatlı bakışla bir gülüşle Eyyamı hayatımı temam et Makber mi nedir şu gördüğüm yer? Ya böyle reva mı ey cay-ı dilber (Bu şiiri ilk eşi Fatma Hanım'ın Beyrut'ta ölümü üzerine yazdı) "her yer karanlık pür nur o mevki mağrip mi yoksa makber mi ya rab ya habgah-ı dilber mi ya rab rüya değil bu, ayniyle vaki kabri çiçekten bir türbe olmuş dönmüş o türbe bir haclegahe bir haclegahe dönmüşse türben aç koynunu aç maşukanım ben"
7 mağazanın 14 ürününün ortalama fiyatı: ₺19,62
8.6
10 üzerinden
27 Puan · 7 İnceleme
_1okur
Makber'i inceledi.
336 syf.
·
3 günde
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Hepimizin edebiyat derslerinden bildiği Abdülhak Hamit Tarhan’ın Makber eserini öylesine merak ediyordum ki sonunda okumak nasip oldu. Kitap hakkında o kadar çok şehir efsanesi var ki ben bunların dışında biraz kitaptan bahsetmek istiyorum. Malûmunuz Abdülhak Hamit Tarhan Makber’i canından çok sevdiği eşi Fatma Hanım için yazmıştır. Kendisiyle 11 senelik evli iken 24 yaşında vereme yakalanmış ve kurtarılamamıştır. Bu olay yazarı çok etkiler ve kendisini bu eserle birlikte Türk edebiyatına kabul ettirir. Elimde olan eser günümüz Türkçesine uyarlanmıştır. Bunu yaparken ki amaç anlaşılmasını kolaylaştırmaktır. İçersinde eşinin ardından ona karşı olan duygularını anlatan şiirler yer almaktadır. Okumanızı dilerim, sevgiler.
Makber
8.6/10
· 106 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
11
312 syf.
·
7 günde
Makber kelime anlamı mezara denk gelir. Abdülhak Hamit Tarhan'ın nezdinde ise eşi Fatıma ile beraber gömdüğü duygularının her halinin bütünüdür. 1886'da, mersiye türünde yazılmıştır, 295 bent ve 2360 mısradan oluşur. Teknik bilgiler inanın gereksiz kalıyor bu eserin hüznünün yanında. Tarhan, hayatının en iyi dönemlerinde kaybetti eşi Fatıma Hanımı. Bütün mutluluğunu bıraktı o Makber'e ve bize de geride kalan hazin bedeniyle anlattı bütün o duygularını. Ona olan sevgisini, en güzel şekilde sunan yazar, ölen eşinin naaşını gemi ile istanbul'a getirirken başlamıştı bu eserine. Makber'e girmeden önce orada duruyordu Fatıma Hanım ve başında Abdülhak Hamit. Bir insanın, başına gelmesini en isteyeceği olay olmuştu ve Fatıma, soluksuz orada yatıyordu. Soluk olmayı denedi ona, yazarak. Başaramayacağını bile bile, ümitsizce denedi. Fatıma'ya nefes aldıramadı belki ama gerisinde bu güzel eseri bıraktı bizlere. Genç Werther'ın Acıları beni etkilemişti en çok böyle ama yok hayır, Makber daha derindi. Okunması elzemdir.
Makber
8.6/10
· 106 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
9
Hatice
Makber'i inceledi.
128 syf.
·
56 günde
·
7/10 puan
Makber
Makber, Abdülhak Hamid Tarhan'ın en önemli eserlerinden biridir. Okurken uzun bir şiire başlayacağınızı bilmeniz gerekir ve bu şiir okudukça sizi içine çekecektir. Dili ağır olsa da gözünüz alıştıkça kelimelerin anlamlarına bakmak sizi yormayacaktır. Tarhan, aslında bu esere karsının ölümünden önce başlamış olsa da karısını kaybedince eser ölümün onda bıraktığı derin hisleri bizlere yansıtıyor. Eseri okurken bir yandan da kendinizi derin bir felsefenin içerisinde düşünüyor olarak bulma ihtimaliniz çok yüksek. Tarhan'a göre Makber bir mezardır bunu şu sözlerinden anlıyoruz: "Makber için bir fikr-i şer'i beyan etmek lazım ise işte bu kitap bir merhumenin mezarıdır. " Ve en önemlisi bence biraz vaktiniz varsa eseri okumadan önce Tarhan'ın hayatına bir göz atmanızı öneririm. Şimdiden okumak için eline alan her okura şunu sormak isterim sizce Tarhan Makberi gerçekten ölen eşi için mi kaleme almıştır yoksa hayatta kendine bir mezar mı kazmıştır?
Makber
8.6/10
· 106 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
128 syf.
Hepimizin "şair-i azam" olarak tanıdığı Abdülhak Hamid Tarhan'ın şiirleri hakkında fazla yorum yapmaya hacet yoktur. Bütün şiirleri gibi Makber Mukaddimesi de edebî bakımdan eşsiz bir eserdir. Edebî yönünün yanında bu şiirin bir de manevî yönü vardır. Şair-i Azam bu şiiri genç yaşta vefat eden eşi Fatma Hanım için yazmıştır. Her dizesinde ayrı bir mana, ayrı bir duygu yüklüdür.
Makber
8.6/10
· 106 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
8