6,1/10  (8 Oy) · 
16 okunma  · 
6 beğeni  · 
407 gösterim
Leylâ İpekçi'nin ilk romanı Maya, 1998'de Milliyet Sanat Dergisi'nin İlk Kitap İlk Baskı adlı yarışmasında ödül alarak basılmış ve çok kısa sürede altı baskı yapmıştı. Yazarın 2000'li yıllarda 'Başkası Olduğun Yer', 'Ateş ve Bahçe' gibi romanlarıyla çıkacağı dil yolculuğunun ipuçlarını taşıyan bu roman, sevgisiz ve şiddet içinde büyüyen bir çocuğun yedi sekiz yaşlarından 20'li yaşlarına dek öyküsünü anlatıyor. Yazar, okuru Maya'nın dünyasında gezdirirken bir yandan da hepimizin ilk anılarına, kapanmayan yaralarına, yarım kalmış vedalarına dokunuyor. Kısacası insanın mayasına... Türkçe edebiyatta çok sık rastlanmayan bir üslupla, tek başına büyümek zorunda kalan kız çocuğunun ağzından yazılan bu roman: Çocuksu, naif ve hamasi bir dile yaslanmadan, saf edebiyatın toprağında yeşeriyor... 

"Tamamen iyileştikten sonra, ay ışığında bir görünüp bir kaybolan koridorları yeniden cilalamaya başlayacağım. Baş aşağı kaymak için değil, bir kez daha hızla geçip gitmek için..."
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2011
 • Sayfa Sayısı:
  144
 • ISBN:
  9786051144603
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
SlmbnKüçükStajer 
18 Tem 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Maya kendi ayaklarının üzerinde duran küçük bir kız iken büyüyünce herşeyin farkına varmaya başlarbaşlar. Herşeye rağmen kendi ayakların üzerinde duran biri. Hem aile konusnda hem aşk konusunda pekte iyi degildir. Okumanızı tercih ederim.

Kitaptan 1 Alıntı