Medeniyet ve Modernizm

9,1/10  (7 Oy) · 
17 okunma  · 
11 beğeni  · 
230 gösterim
Günümüzün en nazik ve en önemli konularından biri, biz Avrupalı olmayan ülkeler halkının ve İslam toplumlarının karşı karşıya bulunduğu modernleşme meselesidir. En mühimi de, bu "empoze edilmiş modernleşme" ile "gerçek medeniyet" arasında ilgilidir. Bu modernleşme ister, iddia edildiği gibi medenileşmeyle eş anlamlı olsun, isterse medeniyetle hiç ilgisi olmayan farklı bir sosyal vaka olarak karşımıza çıksın, bu meseleyi çözmek zorundayız. Ne yazık ki modernizm, biz Avrupalı olmayan milletlere medeniyet adı altında empoze edilmiştir.

Kitaptan 43 Alıntı

Fatoş Lale 
02 Nis 17:18 · 7/10 puan

"Ey ahali, tüketime kurban gitmeyiniz, bu maddi dünyayı bırakınız, insanın içinde onu maneviyata iten gücü keşfediniz, ona yöneliniz."

Medeniyet ve Modernizm, Ali ŞeriatiMedeniyet ve Modernizm, Ali Şeriati
Fatoş Lale 
29 Mar 12:38 · 7/10 puan

BIR TOPLUMDA HALK KENDI SORUMLULUKLARINI BILMIYORSA, KIM OLDUĞUNU, NEREDE VE NICIN YAŞADIĞININ BILINCINDE DEGILSE, KENDINE ANLAM VEREMIYORSA, O TOPLUMDA BÜTÜN KURUMLAR BASTAN AŞAĞI DEGISSE VE HERKES MODERN ELBISE GIYSE BILE O TOPLUM MEDENÎLEŞMEZ..

Medeniyet ve Modernizm, Ali ŞeriatiMedeniyet ve Modernizm, Ali Şeriati
ali bekdas 
22 Ara 2017 · Kitabı okuyor · Beğendi

sosyal sorumluluk yüklenen ancak aydındır, aydın olmayanın sorumluluğu da yoktur.

Medeniyet ve Modernizm, Ali Şeriati (Sayfa 132)Medeniyet ve Modernizm, Ali Şeriati (Sayfa 132)
Fatoş Lale 
01 Nis 17:28 · 7/10 puan

ALLAH'I ISPAT ETMEK ISTIYORLAR, EDEMIYORLAR; INKAR ETMEK ISTIYORLAR HER SEYI BIRBIRINE KARIŞTIRIYORLAR. BEŞERI VICDANI KALDIRMAK ISTIYORLAR GERIDE KOSKOCAMAN BIR HIC KALIYOR..

Medeniyet ve Modernizm, Ali ŞeriatiMedeniyet ve Modernizm, Ali Şeriati
5 /