Medine Müdafaası Çöl Kaplanı Fahrettin Paşa

9,1/10  (18 Oy) · 
40 okunma  · 
16 beğeni  · 
821 gösterim
"Evlatlarım!

Bir söz verdik. 'Kutsal şehri isyancılara vermeyeceğiz' diyerek. Elimizden ne geliyorsa yapmalıyız. Ta ki son mermi, son er ve son kana dek... Bu azim, bu kararlılık bize dayanma gücü verecektir. Bunu hiç unutmayın! Ümitsiz olmayınız.

Bakın, bayrağımıza iyi bakın. Herhangi bir bayrak değildir o. Şu an devletimizin düşen birçok kalesi var. Ele geçirilen birçok şehri var. Ama burası son kaledir. Devletimizin son direnme noktasıdır. Belki bizim bu gayretimiz diğerlerine de örnek olursa, her yerde ittifak etmiş düşmanlara, yedi düvele karşı koyarız!...

Fahrettin Paşa
...

Birinci Dünya Savaşı'nda askerimiz birçok cephede çarpıştı. Bu çarpışanlardan bazıları da Medine'deydi. Etrafları kuşatılmıştı. Yokluk içindeydiler. Ancak onlar ellerinden geleni sonuna dek yapmak için kararlı ve azimliydiler... Çamurlu su içtiler, hurma çekirdeklerinden ekmek yaptılar. En önemlisi çekirge yediler... Sadece düşmanla değil, açlıkla, susuzlukla ve sıcakla da çarpıştılar.

Medine Müdafaası / Çöl Kaplanı Fahrettin Paşa, işte bu kahraman askerleri ve bin bir zorluk içinde görevini hakkıyla yapmaya çalışan Fahrettin Paşayı anlatmak için kaleme alınmıştır.

Bu kitap; okurları tarihimizin acılarla dolu bir sayfasına, cesur, inançlı, şerefine düşkün, görevine sadık, bayrağına, vatanına, milletine bağlı askerlerin verdiği mücadeleye tanıklığa davet eden bir fedakârlık öyküsüdür...
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2012
 • Sayfa Sayısı:
  304
 • ISBN:
  789752634961
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Kübra Turan 
24 Nis 00:11 · Puan vermedi

Ey Mekke Ey kutsal toprakların üstün de yaşayan Araplar sizin toprağınizda Efendimize sevdasından çekirge yemekle sereflenmis o sıcak çöl topraklarının aslani bir Türk komutanı olan Fahreddin Paşami hatırla. Arapların geçmişten beri süregelen o hainligini unutma.Bu kitabı okuduğunuz da emin olun sizde benim kadar hüzünlenip bir gecede okuyacaksiniz yeri gelecek Araplara sayacak,yeri gelecek Fahreddin Paşanın yanında kendinizi hissedeceksiniz. Demem o ki okuyun bu kitabı okuyun ki Peygamber aşkını iliklerinize kadar hissedin. Yazarin kalemine yüreğine sağlık.

elif suna ayaz 
13 Eki 2016 · Kitabı okudu · 38 günde · Puan vermedi

Cöl ortasında plevne kahramanidir fahrettin pasa. boyle bir azim ,boyle bir kararlilik cok az insanda olur gercekten.Kitabin sonuna dogru pasanin kararliligina,gururuna, bayrak ve vatan askina hayran oluyorsunuz..ruhu sad olsun,nurlar icinde yatsin pasam..

ihtiyar 
27 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Tarihi roman ve gerçek olaylar. Fahrettin paşa ve askerleri Medineyi 2 yıl 7 ay müdafaa etmişlerdir. Abluka altında, çekirge yemek zorunda kalacak kadar zor şartlar altında yılmadan savunma yapmışlardır.Kesinlikle okunmalıdır.

Kutsal toprakların savunması ve bu savaşı veren Fahrettin Pasa yı guzel bir anlatımla ele almıs olan eser bir döneme ışık tutmakta.........

Mahmut yuceyurt 
29 Mar 16:21 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

"Medine'de yaşananlar asla orda kalmamalı"
Kutsal toprakları sadece canları pahasına değil tüm ruhlarıyla beraber savunan Mehmetçik tarih yazmıştı. Yazılan bu tarih asla unutulamayacak sahnelerle dolu. Kitapta bu etkileyici sahneler çok akıcı ve sade bir dille sunulmuş. Okurken her satırından etkilenmemek mümkün değil. İnsanımızın, gençlerimizin; o dönemlerin ruh halini ve hassasiyetlerini anlaması açısından, Fahrettin Paşa ve Mehmetçiklerin gösterdikleri azmi ve kararlılığı anlaması gerekir.
Okunması ve üzerinde bir hayli düşünülmesi gereken bir eser.

Kitaptan 1 Alıntı

Celalettin Keleş 
 14 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Git söyle ecel beklemesinler bizi evde.. Biz ki elçimizi bile ecelden seçmişiz. Bundan sonrası için ne gam? Bundan sonra kim usanası? Kim, canını sakınası?"

Medine Müdafaası, İsmail Bilgin (Sayfa 141 - Timaş)Medine Müdafaası, İsmail Bilgin (Sayfa 141 - Timaş)