Medine Müdafaası Çöl Kaplanı Fahrettin Paşa

9,1/10  (25 Oy) · 
57 okunma  · 
25 beğeni  · 
871 gösterim
"Evlatlarım!

Bir söz verdik. 'Kutsal şehri isyancılara vermeyeceğiz' diyerek. Elimizden ne geliyorsa yapmalıyız. Ta ki son mermi, son er ve son kana dek... Bu azim, bu kararlılık bize dayanma gücü verecektir. Bunu hiç unutmayın! Ümitsiz olmayınız.

Bakın, bayrağımıza iyi bakın. Herhangi bir bayrak değildir o. Şu an devletimizin düşen birçok kalesi var. Ele geçirilen birçok şehri var. Ama burası son kaledir. Devletimizin son direnme noktasıdır. Belki bizim bu gayretimiz diğerlerine de örnek olursa, her yerde ittifak etmiş düşmanlara, yedi düvele karşı koyarız!...

Fahrettin Paşa
...

Birinci Dünya Savaşı'nda askerimiz birçok cephede çarpıştı. Bu çarpışanlardan bazıları da Medine'deydi. Etrafları kuşatılmıştı. Yokluk içindeydiler. Ancak onlar ellerinden geleni sonuna dek yapmak için kararlı ve azimliydiler... Çamurlu su içtiler, hurma çekirdeklerinden ekmek yaptılar. En önemlisi çekirge yediler... Sadece düşmanla değil, açlıkla, susuzlukla ve sıcakla da çarpıştılar.

Medine Müdafaası / Çöl Kaplanı Fahrettin Paşa, işte bu kahraman askerleri ve bin bir zorluk içinde görevini hakkıyla yapmaya çalışan Fahrettin Paşayı anlatmak için kaleme alınmıştır.

Bu kitap; okurları tarihimizin acılarla dolu bir sayfasına, cesur, inançlı, şerefine düşkün, görevine sadık, bayrağına, vatanına, milletine bağlı askerlerin verdiği mücadeleye tanıklığa davet eden bir fedakârlık öyküsüdür...
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2012
 • Sayfa Sayısı:
  304
 • ISBN:
  789752634961
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Bsrnscsr 
06 Ağu 12:05 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yıllar oldu okuyalı,fahrettin paşa'yı.o dirayetini,peygamberimize aşkını,vefasını unutamam. İslamla güzelleşmiş bir asker o.çokça ağladım okurken onu.kitabın ilk kısmı biraz ağır geçiyor.ama sonra açılıp,su olup akıveriyor..

Kübra Turan 
24 Nis 00:11 · Puan vermedi

Ey Mekke Ey kutsal toprakların üstün de yaşayan Araplar sizin toprağınizda Efendimize sevdasından çekirge yemekle sereflenmis o sıcak çöl topraklarının aslani bir Türk komutanı olan Fahreddin Paşami hatırla. Arapların geçmişten beri süregelen o hainligini unutma.Bu kitabı okuduğunuz da emin olun sizde benim kadar hüzünlenip bir gecede okuyacaksiniz yeri gelecek Araplara sayacak,yeri gelecek Fahreddin Paşanın yanında kendinizi hissedeceksiniz. Demem o ki okuyun bu kitabı okuyun ki Peygamber aşkını iliklerinize kadar hissedin. Yazarin kalemine yüreğine sağlık.

Beyza Gündal 
01 Tem 17:20 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Evvelce okumuştum. Nice kitaplar vardır içindeki bilgi unutulabilir ama hissettirdiğini unutmazsınız. Bu kitap onlara dahil. Sayfalar arası duygu miktarınızı katmerleyecek türden. Çöl kaplanı peygamber aşığı Plevne kahramanı Fahreddin paşa diyorum senin gösterdiğin sebata ihtiyacımız var.

elif suna ayaz 
13 Eki 2016 · Kitabı okudu · 38 günde · Puan vermedi

Cöl ortasında plevne kahramanidir fahrettin pasa. boyle bir azim ,boyle bir kararlilik cok az insanda olur gercekten.Kitabin sonuna dogru pasanin kararliligina,gururuna, bayrak ve vatan askina hayran oluyorsunuz..ruhu sad olsun,nurlar icinde yatsin pasam..

kitap günlügü 
 04 Ağu 11:20 · Kitabı okudu · 12 günde · Beğendi · 10/10 puan

Tarihçi bir hocamın tavsiyesiyle aldığım kitap.Osmanli döneminde kutsal toprakları canı pahasına savunmaya çalışan ve büyük eziyetler gören Fahrettin Paşa ve askerlerinin öyküsü..

ihtiyar 
27 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Tarihi roman ve gerçek olaylar. Fahrettin paşa ve askerleri Medineyi 2 yıl 7 ay müdafaa etmişlerdir. Abluka altında, çekirge yemek zorunda kalacak kadar zor şartlar altında yılmadan savunma yapmışlardır.Kesinlikle okunmalıdır.

Kutsal toprakların savunması ve bu savaşı veren Fahrettin Pasa yı guzel bir anlatımla ele almıs olan eser bir döneme ışık tutmakta.........

○Taha○ 
23 Tem 19:49 · Kitabı okudu · 4 günde · 8/10 puan

Haziran 1916 da başlayan bir müdafa ve gül dalına, güllere sevdalı bir bülbül gibi, Efendisine sevdalı, milletine, bayrağına ve vatanına, şerefine sevdalı bir paşa ve ona sadık askerleriyle 7 ocak 1919 a kadar süren bir direniş. Mondros Mütarekesinden sonra Osmanlı'da kalan tek kale ve 5 ay daha son mermi, son er ve son damla kana dek müdafa edilen kutlu mekân Medine. Ayrıca Büyük Taarruz ve Başkumandan Meydan Muharebelerine katılan ve Atatürk'ün "Daha sağlığında adını altın harflerle yazdıran kumandan..." dediği çöl kaplanı Fahrettin Paşanın destansı müdafası.

Kitabı okurken gözlerimin yaşardığını hissettim. Şanlı tarihimizdeki kahramanlardan sadece birisi olduğunu tekrardan idrak ettim. Kitapta fazla betimlemeler olması(müdafa olması sebebiyle) başta canımı sıksa da ilerleyen kısımlarda kapıldığım duygu seliyle birlikte kitap hemen bitti.
Tarihindeki kahramanları unutmak istemeyen ve öğrenmek isteyen her Türk gencine tavsiye ediyorum.

Mahmut 
29 Mar 16:21 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

"Medine'de yaşananlar asla orda kalmamalı"
Kutsal toprakları sadece canları pahasına değil tüm ruhlarıyla beraber savunan Mehmetçik tarih yazmıştı. Yazılan bu tarih asla unutulamayacak sahnelerle dolu. Kitapta bu etkileyici sahneler çok akıcı ve sade bir dille sunulmuş. Okurken her satırından etkilenmemek mümkün değil. İnsanımızın, gençlerimizin; o dönemlerin ruh halini ve hassasiyetlerini anlaması açısından, Fahrettin Paşa ve Mehmetçiklerin gösterdikleri azmi ve kararlılığı anlaması gerekir.
Okunması ve üzerinde bir hayli düşünülmesi gereken bir eser.

Kitaptan 8 Alıntı

Elbette esir gecelerin karanlığına da alışacağız. Nasıl ki çölün sıcağına, çölün tuzak ve hainliğine alışmış ve her şartta ayakta kalmış isek, buraya da alışacağız.
İnsan, her şeye alışır. Ama biz Türkler esarete alışamayız.

Medine Müdafaası, İsmail Bilgin (Sayfa 25)Medine Müdafaası, İsmail Bilgin (Sayfa 25)
kitap günlügü 
06 Ağu 14:46 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Bakın, bayrağımıza iyi bakın. Herhangi bir bayrak değildir o.

Medine Müdafaası, İsmail BilginMedine Müdafaası, İsmail Bilgin
Serdar eren 
12 Tem 08:46 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İsyan, zamanla buyur, isyan çıkaranlar da bu isyanlarına daha sonra isyan ederler.

Medine Müdafaası, İsmail Bilgin (Sayfa 87 - Timaş yayınları)Medine Müdafaası, İsmail Bilgin (Sayfa 87 - Timaş yayınları)

Evlatlarım!
Bir söz verdik. Kutsal şehri isyancılara vermeyeceğiz. Elimizden ne geliyorsa yapmalıyız. Ta ki son mermi, son er ve son damla kanımıza dek.. Bu azim, bu kararlılık bize dayanma gücü verecektir. Bunu hiç unutmayın. Ümitsiz olmayınız. Gecenin sonu aydınlık, yokuşun sonu iniştir.

Medine Müdafaası, İsmail Bilgin (Sayfa 135)Medine Müdafaası, İsmail Bilgin (Sayfa 135)
○Taha○ 
 23 Tem 15:48 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"İşte koskoca bir çınar ayakta ölecekken, dibine vurulan baltalar sebebiyle yere devrilmişti.
Hani çınarlar ayakta ölürdü?
Hani bu son çınar da ayakta ölecekti?"

Medine Müdafaası, İsmail Bilgin (Sayfa 202 - Timaş yayınları)Medine Müdafaası, İsmail Bilgin (Sayfa 202 - Timaş yayınları)
○Taha○ 
23 Tem 19:00 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"Destanları ancak kahramanlar yazar. Çünkü onlar, vazifenin bittiği yerde, ölümü göze alarak çalışmaya devam ettikleri için birer kahraman olmuşlardır... Tıpkı "Çöl kaplanı" Ömer Fahrettin Paşa gibi...
Ruhu şad, hatırası her dem taze olsun..."

Medine Müdafaası, İsmail Bilgin (Sayfa 250 - Timaş yayınları)Medine Müdafaası, İsmail Bilgin (Sayfa 250 - Timaş yayınları)
Celalettin Keleş 
 14 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Git söyle ecel beklemesinler bizi evde.. Biz ki elçimizi bile ecelden seçmişiz. Bundan sonrası için ne gam? Bundan sonra kim usanası? Kim, canını sakınası?"

Medine Müdafaası, İsmail Bilgin (Sayfa 141 - Timaş)Medine Müdafaası, İsmail Bilgin (Sayfa 141 - Timaş)
○Taha○ 
 23 Tem 04:15 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"Medine son ere, son mermiye, son damla kana ve son hurmaya dek savunulacak."

Medine Müdafaası, İsmail Bilgin (Sayfa 172 - Timaş yayınları)Medine Müdafaası, İsmail Bilgin (Sayfa 172 - Timaş yayınları)

Paşa yürürken sanki bir başka alemde idi. Bu kaçıncı ölen neferdi gölgeye hasret. Annesine hasret. Suya ve Anadolu'ya hasret...

Medine Müdafaası, İsmail Bilgin (Sayfa 165)Medine Müdafaası, İsmail Bilgin (Sayfa 165)