Medine Müdafaası Çöl Kaplanı Fahrettin Paşa

9,1/10  (17 Oy) · 
35 okunma  · 
14 beğeni  · 
762 gösterim
"Evlatlarım!

Bir söz verdik. 'Kutsal şehri isyancılara vermeyeceğiz' diyerek. Elimizden ne geliyorsa yapmalıyız. Ta ki son mermi, son er ve son kana dek... Bu azim, bu kararlılık bize dayanma gücü verecektir. Bunu hiç unutmayın! Ümitsiz olmayınız.

Bakın, bayrağımıza iyi bakın. Herhangi bir bayrak değildir o. Şu an devletimizin düşen birçok kalesi var. Ele geçirilen birçok şehri var. Ama burası son kaledir. Devletimizin son direnme noktasıdır. Belki bizim bu gayretimiz diğerlerine de örnek olursa, her yerde ittifak etmiş düşmanlara, yedi düvele karşı koyarız!...

Fahrettin Paşa
...

Birinci Dünya Savaşı'nda askerimiz birçok cephede çarpıştı. Bu çarpışanlardan bazıları da Medine'deydi. Etrafları kuşatılmıştı. Yokluk içindeydiler. Ancak onlar ellerinden geleni sonuna dek yapmak için kararlı ve azimliydiler... Çamurlu su içtiler, hurma çekirdeklerinden ekmek yaptılar. En önemlisi çekirge yediler... Sadece düşmanla değil, açlıkla, susuzlukla ve sıcakla da çarpıştılar.

Medine Müdafaası / Çöl Kaplanı Fahrettin Paşa, işte bu kahraman askerleri ve bin bir zorluk içinde görevini hakkıyla yapmaya çalışan Fahrettin Paşayı anlatmak için kaleme alınmıştır.

Bu kitap; okurları tarihimizin acılarla dolu bir sayfasına, cesur, inançlı, şerefine düşkün, görevine sadık, bayrağına, vatanına, milletine bağlı askerlerin verdiği mücadeleye tanıklığa davet eden bir fedakârlık öyküsüdür...
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2012
 • Sayfa Sayısı:
  304
 • ISBN:
  789752634961
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Çay Tutkunları 
 01 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Yıllar önce okuduğum hala etkisini hissettiğim mutlaka okunması gereken mükemmel bir kitap.Hala okuduğum romanlar'da bu kitabı okurken aldığım lezzeti arıyorum..

elif suna ayaz 
13 Eki 2016 · Kitabı okudu · 38 günde · Puan vermedi

Cöl ortasında plevne kahramanidir fahrettin pasa. boyle bir azim ,boyle bir kararlilik cok az insanda olur gercekten.Kitabin sonuna dogru pasanin kararliligina,gururuna, bayrak ve vatan askina hayran oluyorsunuz..ruhu sad olsun,nurlar icinde yatsin pasam..

ihtiyar 
27 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Tarihi roman ve gerçek olaylar. Fahrettin paşa ve askerleri Medineyi 2 yıl 7 ay müdafaa etmişlerdir. Abluka altında, çekirge yemek zorunda kalacak kadar zor şartlar altında yılmadan savunma yapmışlardır.Kesinlikle okunmalıdır.

Kutsal toprakların savunması ve bu savaşı veren Fahrettin Pasa yı guzel bir anlatımla ele almıs olan eser bir döneme ışık tutmakta.........

Kitaptan 1 Alıntı

Celalettin Keleş 
 14 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Git söyle ecel beklemesinler bizi evde.. Biz ki elçimizi bile ecelden seçmişiz. Bundan sonrası için ne gam? Bundan sonra kim usanası? Kim, canını sakınası?"

Medine Müdafaası, İsmail Bilgin (Sayfa 141 - Timaş)Medine Müdafaası, İsmail Bilgin (Sayfa 141 - Timaş)