Meneksenos

·
Okunma
·
Beğeni
·
592
Gösterim
Adı:
Meneksenos
Yazar:
Sayfa sayısı:
30
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Sosyal Yayınları
Baskılar:
Meneksenos
Meneksenos
Meneksenos
30 syf.
·Beğendi·9/10
Atina'da Peloponnes savaşları sırasında ölenler için büyük bir tören düzenlenecektir ve bu törende ölenlerin anısına konuşma yapacak kişi tören günü belirlenecektir. Bundan dolayı tanınmış hatipler, kendilerinin konuşma için seçilmeleri ihtimaline karşılık yapacakları konuşmayı önceden hazırlamaya koyulmuşlardır. Konuşma için seçilmesi yüksek ihtimal olan Meneksenos ise törenden bir gün önce nasıl bir konuşma yapması gerektiğini Sokrates'e danışmıştır.

Sokrates ise o dönemin en büyük hatibi ve kendisinin hitabet öğretmeni olduğunu söylediği Aspasia'nın hazırladığı konuşmanın bir kısmını kendisine söylediğini bildirmiştir. Bunun üzerine Meneksenos hitabeti dinlemek istemiş, Sokrates de 'ikisinin arasında kalması şartıyla(!..)' konuşmayı Meneksenos'a aktarmıştır.

Kitap Aspasia'nın tören için hazırladığı bu epik konuşmadan oluşmuştur. Konuşmanın başında, önce Atina'nın diğer Helen devletleriyle birlikte kurdukları Delos Birliği ile Perslere karşı verilen büyük mücadeleden ve bu savaştan sonra diğer Helen devletlerinin Atina'ya karşı tavır alması ile uzun süre verilmek zorunda kalınan mücadeleden bahsedilmiştir. Atina devleti övülüp yaptığı her şey iyi gösterilirken, Atina'nın savaştığı diğer devletler yerilmiştir. Atina'nın dışarıdan gelen saldırılardan ziyade, kendi iç çekişmelerinden daha çok yara aldığı vurgulanmış ve gençlere öğütler verilmiştir.

Oldukça kısa ve bir solukta okunan bir kitap. Eski Yunan devletinde hitabet sanatının nasıl olduğuna dair fikir veriyor. İlginen kişilerin okumasını tavsiye ederim.
64 syf.
Karşımıza Sokrates burada bu sefer retorik sanatı hakkındaki fikirleriyle çıkıyor. Retorik sanatını ise sergilerken retorik sanatının en iyi sergilendiği konulardan biri olarak " vatan için can vermek" konusunu alıyor. Retoriğinin konusu olan şehitlik kavramına bol bol göndermenin yanında geriye kalanların bundan etkilenmesi için elinden geleni sergiliyor.
64 syf.
·2 günde·7/10
Aristoteles'in tersine Platon'un hiç haz etmediği retorik üzerine kısa bir değini denilebilir. Tamamına yakını da retorik örneği bir konuşma olarak yazılmış ve bu sebeple kısa antik yunan tarihi okumasına dönüşmüş.
64 syf.
Platon tarafından yazılan bu diyaloğun konuşmacıları Sokrates ile Meneksenos. Savaşta ölen insanlar için hazırlanmış bir nutku, Sokrates, Meneksenos için tekrar eder.

"...ve bütün bilgiler, adalet ve erdemden ayrıldığı zaman kurnazlık olarak görülür, bilgelik olarak değil."
64 syf.
·Puan vermedi
platon'un yazmış olduğu sokratik diyaloglardan biridir. diyalog sokrates ile meneksenos arasında geçer, eski savaşlarda ölmüş insanları şereflendirme üzerinedir. sokrates'in güzel söz söyleme hocası miletos'lu aspasya'nın ölüleri anmak üzere düzenlenmiş bir toplu yas töreninde dile getirmiş olduğu nutku sokrates'in ağzından aktarır; nutuk, önceki savaşlarda ülke için ölen babaların, oğulların neler yaşamış olduklarını, ölümlerinin ardından nasıl onurlandırılmaları gerektiğini anlatır, yakınlarının ve halkın geri kalanının onlar için şimdi ve sonrasında yapmakla yükümlü olduğu ödevlerden söz eder.
Unutmayın ki, hayatta göreceğiniz iş ne olursa olsun, erdem olmayınca, elde edeceğiniz her şeyin, yapacağınız her işin sonunda, utanç ve kötülük vardır.
Yurdumuz, yalnız bizim değil, bütün insanların övgüsüne layıktır.
Platon
Sayfa 8 - Sosyal Yayınları
"Unutmayın ki, hayatta göreceğiniz iş ne olursa olsun, erdem olmayınca, elde edeceğiniz her şeyin, yapacağınız her işin sonunda, utanç ve kötülük vardır. Ne zenginlik, zengin olan alçak bir kimseyse, ona şeref getirir; çünkü böyle bir halde, zenginlik onun değil, başkasınındır; ne de beden güzelliği ve kuvveti, kötü ve alçak bir kimsede bulunursa, yerini bulmuş olur, uygun düşer; çünkü o kimseyi daha belirli bir şekilde ortaya koyar, alçaklığını daha açık olarak gösterir. Doğruluk ve erdem dışında kalan her bilgi de düzmecedir, bilgelik değildir."
Platon
Sokrates / Miletos’lu Aspasia’nın nutku
"Kendini saadete götüren veya yaklaştıran şartları kendi içinde arayan; bunları başkalarına bağlayarak, onların başarı veya başarısızlıklarına göre bahtını tesadüfe bırakmayan bir kimse, hayatını iyi düzenlemiş demektir. Böyle bir adam, bilgedir, merttir, akıllıdır."
Platon
Sokrates / Miletos’lu Aspasia’nın nutku

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Meneksenos
Yazar:
Sayfa sayısı:
30
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Sosyal Yayınları
Baskılar:
Meneksenos
Meneksenos
Meneksenos

Kitabı okuyanlar 48 okur

  • Mehmet ali Baysal
  • Ömer
  • Enes
  • kinyas
  • Cemre Yıldırım

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%8.3 (1)
8
%0
7
%8.3 (1)
6
%8.3 (1)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0