Mesnevi'den Hikayeler

·
Okunma
·
Beğeni
·
27,8bin
Gösterim
Adı:
Mesnevi'den Hikayeler
Baskı tarihi:
2018
Sayfa sayısı:
208
Format:
Karton kapak
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Erasmus Yayınları
Mevlana'nın ünlü eseri Mesnevi'den derlenerek oluşturulan bu kitapta, tasavvufun hikmetiyle tamamlanan hikayeler insan ufkunu aydınlatan birer öğüt olma niteliğiyle günümüze ışık tutuyor.
247 syf.
·6 günde·7/10 puan
Herkese merhabalar. Kitabı, Meczup abinin "Hazreti Mevlana Celaleddin-i Rumi'yi Anma ve Şeb-i Arus Etkinliği" başlığı altında düzenlediği etkinlik dahilinde okudum. Malumunuz, geçen ay Mevlana'nın vuslatının 745. yıl dönümünü kutladık. Kutladık diyorum çünkü o öyle istiyor. İnceleme biraz geç kalmış olabilir ama Cemal Süreya'nın da dediği gibi:"Her şey geç gelmiyor mu yurdumuza?"

İncelememin başında da belirttiğim üzere kitabı Meczup
abi sayesinde okudum. Aslında bu kitabı okumak hep aklımdaydı ama bu etkinliğe kısmetmiş. Meczup abiye çok çok teşekkür ederim.

Kitaptan ve kitapla ilgili bazı görüşlerimden bashedeyim size biraz...

Mevlana'nın Mesnevi'sinin orijinal metni 6 ciltten oluşuyor ve Farsça yazılmış. Benim okuduğum "Mesnevi'den Seçmeler" ise Mesnevi'den alınan, hafifleştirilen ve özeti yapılan bazı öykülerden oluşuyor.

Mevlana, Mesnevi'si için şöyle diyor:"Bu kitap çeşit çeşit dallar, su gözeleri olan cennetler cennetidir. Derinliklerinde akan bir su gözesi, manevi yollara yükselen yolların başlangıcında bulunan yolcular için cennetteki selsebil çeşmesi gibidir. O yolda ilerlemiş rütbeler ve keramet sahipleri için "makamlar hayırlısı", "sözlerin en güzeli" diye isimlendirilir. Bu kitap göğüslerin şifası, hüzünlerin cilası, Kur'an-ı Azimü'şşan-ın keşşafı, rızkların genişliği, ahlakın iyiliğidir. (Arka Kapak)

Mevlana çok büyük bir mutasavvıf ve Mesnevi de gerçekten çok huzur verici bir kitap. Kitapta bazı öyküler semboller üzerinden anlatılmış. Fabl özelliği taşıyan öyküler de içeriyor. "Çocuk, genç, yaşlı" demeden herkesin okuması gereken;insani, ahlaki, islami ve eğitici yönü çok yüksek bir kitap olduğunu düşünüyorum.

Ayrıca kitap birçok yayınevi tarafından basılmış ve her yaş grubuna uygun olanı da bulunuyor. Fakat sayfamızda okunma sayısını görünce gerçekten çok şaşırdım. Kitabı inanılmaz derecede az kişi okumuş. Bu incelemeyi buraya kadar okuyup, yazdıklarıma değer veriyorsan ve Mesnevi'yi henüz okumadıysan senden rica ediyorum;bu eseri en kısa zamanda temin ve oku.

Kitabı "iyi-vasat" ya da "beğendim-beğenmedim" gibi sözcükler ile değerlendirmeye hiç gerek yok. Kitap cidden eğitici, düşündürücü ve ufuk açıcı bir kitap. Ben değerlendirmemi böyle yaptım ve tekrar diyorum ki "Bu kitabı oku!"

Değerli vaktinden ayırıp da incelememi okuyan herkese teşekkür ederim. :))
120 syf.
·5 günde·Beğendi·Puan vermedi
Kitapta, Mevlana'nın din ve tasavvuf konularındaki görüşlerini içeren en büyük eseri olan Mesnevi'sinden alıntılar ; kısa ve öğüt verici (seçilen hikayelerin bazıları ilkokul-orta okul düzeyinde diyebileceğim ) hikayeler okuyacaksınız.

İyi okumalar.
120 syf.
·3 günde
Merhabalar,

Bu kitabı okuma kararını TRT de çıkan programı izledikten sonra almış olabilirim bazen TRT güzel işlere imza atıyor Serdar Tuncer'in programını da pek Severdim Bunu da çok sevdim.. hikayelerin sonunda güzel cümleler kurarak bir manaya bağlıyorlar

Bu kitapta orijinal olmasa da bazı seçme hikayeleri kaleme almış okurken hep" Ya Ya işte.. "serzenişini kendime söylemekten Alakoyamadım .

hikayeler farklı olsa da verilmek istenen mesaj ortak ders aynı genelde insanın bu dünyadaki hırsı, elde ettikçe hep daha çok elde etmek ister işe bencillikten yetişememekten ortaya çıkıyor sonra kafaya dank edince gerçekler ki iş işten geçmiş oluyor o zaman hep pişmanlık af dileme geriye dönme isteği oluyor firavunda da böyle olmadı mı zaten?

insan güçlüyken mutluyken kudretli iken yaratıcı aklına gelmez zora düşünce muhtaçken el açar yaratıcıya. sadece dua etmek için kul değiliz ki mutluyken deşükür borcumuz vardır. şükretmeyi bilmeliyiz ki şükredecek şeyler artsın..

öyle ki; " yalnızca dinin kurallarına uymakla yetinenler dinin özünü tanımayıp kabukta kalanlardır asal olan insanın ibadetlerinin Allah aşkına katması tam bir ihlas ve samimiyetle kulluk etmesidir" demiştir,
Mevlana.
biraz da Mevlana'dan bahsetmek istiyorum;

Mevlana hep Aşk Yolunda ilerlemiştir bu aşk faniye eşyaya yahut kişiye duyulan hislerden değil hep diri ebedi olandır.

"Faniye olan aşk ebedi değildir. Çünkü insan bu düzenin hükmüne, ebediliğe müsait değildir.Her an gönüle feyizler veren, goncadan daha taze olan, gözün ve ruhun safası olan İlahi aşk bakidir.Daima diri ve ebedi olana aşık ol, Sırrını o nura kavuştur.
Onun aşkını iste, çünkü bütün peygamberler, veliler bu aşkı, iksirin ta kendisi bildiler.
'Bu aşka bende kabiliyet yok' deme. Kerem sahibinin ihsan etmediği bir nesne yoktur."

Ama bizlerin bazen gözü o kadar kör oluyor ki Allah'ın yarattığı Kula kul olacak duruma geliyoruz bazen. sevgiden değil nankörlük ten. perdenin arkasındaki dünyayı göremediğimizden detaylıca düşünürsek O fani aşkta ebedi aşka dönüşür onu bilmediğimizden...

aşk güzel şey ama her şey dozunda sınırında

"akıl aşkı anlatmada çamura batmış eşek gibidir aşk ve aşıklar yine aşık insan eder" demiştir Mevlana.

Mevlana öyle güzel bir kulmuş ki ölümünü bile yeniden doğuş olarak nitelendirilmiş yeniden kavuşma olarak görmüştür.

"ölümümden sonra mezarımızı yerde aramayınız bizim mezarımız ariflerin gönüllerindedir" diyerek varlığın mayasını aşk, Aşkın en ileri noktası Allah'tır demiştir.

Tabii ki bu kitabı Okuyup da Mevlana'nın vasiyetini ve 7 öğüdünün paylaşmazsak olmaz tabii ki de hepiniz biliyorsunuzdur ama yine de söyleyelim :))

vasiyeti;

"Size, gizlide ve açıkta Allah’tan korkmayı, az yemeyi, az uyumayı, az konuşmayı, isyan ve günahları terk etmeyi, oruç tutmayı, namaza devam etmeyi, sürekli olarak şehveti terk etmeyi, bütün yaratıklardan gelen cefaya tahammüllü olmayı, aptal ve cahillerle oturmamayı, güzel davranışlı ve olgun kişilerle birlikte bulunmayı vasiyet ediyorum. İnsanların en hayırlısı, insanlara yararı olandır. Sözün en hayırlısı, az ve anlaşılır olanıdır."

7 öğüdü;

" Cömertlik ve yardım etmede akarsu gibi ol.

Şefkat ve merhamette güneş gibi ol.

Başkalarının kusurunu örtmede gece gibi ol.

Hiddet ve asabiyette ölü gibi ol.

Tevazu ve alçak gönüllülükte toprak gibi ol.

Hoşgörülükte deniz gibi ol.

Ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol."

Keyifle okuyun... :)
247 syf.
·Beğendi
Bu kitap Hz. Mevlana'nın, hayatımızda olan olaylardan nasıl bir sonuç çıkarmamız gerektiğiyle ilgili yazılmış.Birbirinden güzel hikayelerle ve fabllarla anlatılmış .Kısa kısa hikayelerle olaylar çok güzel özetlenmiş .Canınızı sıkmayan , tam aksine daha da okumak istediğiniz bir kitap olmuş.Her bir hikayede 'acaba burada ne olacak ' dediren bir kitaptı. Herkezin okumasını düşündüğüm kitaplardan birisi oldu.

Okuyacak olanlara şimdiden iyi okumalar diliyorum .☺
140 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Mesnevi'yi ilk olarak okuduğum da sanırım 15 ya da 16 yaşlarındaydım.Şimdi ona inceleme yazmadığımı fark edince bu kitap vesilesiyle onun hakkında ki görüşlerimi de belirtmek istedim.Bu zamana kadar okurken en çok zorlandığım kitaptı. Anlamak istiyordum neticede 750 yıllık bir tasavvuf,felsefe,sunum. Dili o kadar ağır geldi ki bırakmak istedim, yaşım henüz gelmemiş diye düşündüm :)
Sonrasında yanıma defter alıp anlamını bilmediğim kelimeleri yazdım ve sözlükten bulup tekrar,tekrar okudum.
800 sayfa boyunca kendimi araştırmacı gibi hissettim çünkü sık sık durup ya sözlüğe bakıyordum,ya internet'ten sözü edilen hikayenin tam anlamını araştırıyordum :)
Zamanla kitaba bağlandım diyebilirim,bu yaptıklarım bana zor gelmiyor hatta çok zevk alıyordum çünkü anlatılanlar o kadar güzel geliyordu ki bir kitabın ilk defa bana bu kadar çok şey kattığını hissediyordum. Ruh'un kullanım kılavuzu gibiydi okuma sürecim yaklaşık 4 ay sürdü.Bittiğinde hem gurur duydum kendimle, hem de alışkanlıklardan ayrılmanın hüznü vardı. :) Mesnevi benim için bir kitaptan daha ötedir.Halen tam olarak ''Şunu anlatıyor,bunu demek istemiş'' gibi cümlelerim yok hakkında.
Şuan incelemesini yazmış olduğum ''Mesnevi'den seçmeler'' kitabına gelecek olursak da yine derinliğini koruyor,anlattıklarıyla. Ama en azından okuması ve anlaması çok daha kolay. Mesnevi'yi merak edenler ilk olarak bu kitapla başlayabilir :)
160 syf.
KONU:
Mevlana'nın en fazla bilinen eserlerinden bir olan Mesnevi'de yer alan hikayelerden oluştuğu için doğal olarak her hikaye kendi konusunda özelleşir. Ancak Mesnevi'nin genel konusundan yola çıkarak bir değerlendirme yapmak mümkündür buna göre; "Mesnevi: İslam tasavvufunun hemen hemen tüm konularını içine alan bu büyük eser aynı zamanda İslam kültürünün baş yapıtlarından biridir. Mesnevi altı cilt (defter) ve yaklaşık 25.700 beyitten meydana gelen, Mevlana'nın Farsça eseridir. Mevlana'nın halifesi Hüsameddin Çelebi'nin ısrarıyla yazılmaya başlanmış ve onun tarafından yazıya dökülmüştür." (Alkım yayınları-syf 9)....

BİÇİM:
Genel olarak okuyucunun çok rahat bir şekilde anlayabileceği, sade, açık ve doğal bir üslup kullanılmıştır. Okurken okuyucuyu çok fazla düşünmeye sevk edecek bir anlatımla karşılanmaz, mesajlar nettir.

GENEL DEĞERLENDİRMEM:
Halk arasında veya sosyal paylaşım ağlarında Mevlana'nın sözlerine rastlamamak neredeyse imkansız. Herkes sözlerini bir taraftan yakalayarak kanayan yarasına merhem olarak sürme çabasına girer. Çünkü sözleri hem şekilli hem de ikna edicidir ve bir albenileri vardır. Mevlana sadece toplumumuz tarafından bilinen bir mutasavvuf şair ve düşünür değil aynı zamanda 2007 yılı UNESCO tarafından Mevlana yılı ilan edilerek dünya tarafından tanındığı gösterilmiştir. UNESCO özellikle Hümanist tarafına vurgu yapmıştır; “Gel... Gel, ne olursan ol, gel! İster kafir, ister mecusi, ister putperest ol, gel! Bizim dergahımız ümitsizlik dergahı değildir. Yüz kere tövbeni bozmuş olsan da yine gel!..”

Yorulmadan okuduğum ve bir çok hikayesini çok beğendim bir eser oldu fakat bazı hikayeleri farklı bir şekilde ön plana çıktı Mesela "Ben böyle evin!" başlıklı hikayesi beni gerçekten güldürdü, yine "Açgözlü Misafir" başta olmak üzere bazı hikayelerinde Hz. Peygamber'in başından geçtiği iddia edilmektedir, bunlar gerçekten yaşanmamışsa islam inancına göre bunları Hz. Peygambere atfetmek ne kadar doğru, eğer gerçekten yaşanmışsa, ilginç! Son olarak okunmasında fayda olacağı kanaatindeyim.

ARKA KAPAK:
"Biliyor ve bilmezden geliyorsunuz ki, fanisiniz; doğduğunuz andan itibaren ölmedesiniz; çiçeklenmeye başlamanız çürüyeceğinizin habercisi biraz da; siz...siz sandığınız kadar önemli değilsiniz...

'Benim sarığıma, başıma, cübbeme bunların üçüne birden kıymet biçtiler. Bir kuruştan daha az değer verdiler. Sen dünyada benim adımı hiç mi duymadın? Ben bir hiçim, hiçim, hiç...' diyen Mevlana, gerçekleri söylemişti size yüzyıllar önce Mesnevi'sinde, Divan-ı Kebir'inde; şimdi içinizde sakladıklarınızı ya da duymamaya çalıştıklarınızı, hissedebileceğiniz küçüklükten korkacağınız için ötelere ittiklerinizi anlatmıştı pek çok dizesiyle...." (Cansu Yılmazçelik, K dergi, sayı 30)
183 syf.
·Puan vermedi
Kısa hikayelerden oluşan bu eser. Her birer hikayesi insana birer ders vermektedir. Çocukları ise hayat konusunda aydınlatacaktır.
Çocuklarımızı, kitaplarla tanıştıralım
304 syf.
·5 günde·6/10 puan
Hikayeler kısa bir şekilde sizi aydınlatacak hoşça şeylerden bahsediyor. Kitabı beğendim yirmiye yakın beğendiğim çok güzel hikayeler var en beğendiğim ise 'Üç öğüt ' hikayesiydi. Fakat kitabı okuduğumda aynı hikayelerin sadece kelime farklarıyla tekrar yazılması sıktı dikkat edilmesi gereken bir konu, bunu okurken fark edersiniz. 300 sayfalık bir kitap fakat çabucak bitiyor altını çizerek okuduğum çok güzel sözler var. Bilmediğim kelimeleri ise anlamlarına bakarak öğrenmiş oldum. Tavsiye ederim.
304 syf.
·Beğendi·10/10 puan
"Aşk öncesizdir ve sonsuzca yaşayacıktır
Onu arayanların sayısı da belirsiz olacaktır
Yarın Diriliş günü açıklanınca
Aşık olmayanlar oradan geri çevrilecektir.
Mevlana'nın Rubaileri
Çeviren:M. Nuri gencosaman
192 syf.
·2 günde·10/10 puan
Mesnevi'yi aradığım bir zamanda bu kitapla rastlaştım. İyi ki de öyle olmuş. Mesnevi'nin içeriği hakkında daha fazla fikir sahibi oldum. Kolay anlaşılır, anlamlı mesajlar ve Mesnevi'de geçen öyküler yer alıyor.
103 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Kısa kısa öyküleri barındırıyor. Kısa da olsa öyküler aslında derin bir anlam içeriyor. Bence herkes okumalı ara ara da olsa biter zaten çok ince bir kitap .
183 syf.
·Beğendi·7/10 puan
Kitap genel anlamda güzeldi. Mevlana'yı okumayı severim. Bence kalemi baya iyi. Bu kitabı da severek okudum. Size güzel şeyler katacaktır, mutlaka okuyunuz derim. Sonuna kadar tavsiye ediyorum...
Kalp sırrına erenler ne yapar, bilir misin?
Susarlar
Kızmazlar
Küsmezler
Kırmazlar
Kırılmazlar
Her şeyde bir güzellik bulurlar.
Hiç bir şeyi insanoğlundan bilmezler.Rab'binden bilirler.
Her şeyi O'ndan umup beklerler.
Susarak konuşurlar..
Denizi gören göz başka, köpüğü gören göz başkadır. Köpüğü bırak da denizi görmeye bak sen. Köpükler, gece gündüz denizden meydana gelir, onları deniz harekete getirir. Ama ne şaşılacak şeydir ki, sen köpüğü görüyorsun da denizi görmüyorsun.
Uykuya dalmış bilgisiz kişiye öğüt vermek, çorak yere tohum saçmaktır. Aptallık ve bilgisizlik yırtığı, yama kabul etmez. Ey öğüt verenler, ona hikmet tohumunu saçmadan önce, onu yamasız, yırtıksız duruma getir.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Mesnevi'den Hikayeler
Baskı tarihi:
2018
Sayfa sayısı:
208
Format:
Karton kapak
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Erasmus Yayınları
Mevlana'nın ünlü eseri Mesnevi'den derlenerek oluşturulan bu kitapta, tasavvufun hikmetiyle tamamlanan hikayeler insan ufkunu aydınlatan birer öğüt olma niteliğiyle günümüze ışık tutuyor.

Kitabı okuyanlar 1.778 okur

  • Ölüm Çiçeği

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0.3 (1)
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları