Mevlana

7,4/10  (7 Oy) · 
18 okunma  · 
6 beğeni  · 
672 gösterim
Bu kitap, 19 Aralık 1988-27 Mart 1989 tarihleri arasında Diriliş Dergisi'nde yayınlanmış olup, metne, bu baskısından itibaren, yazarın İslâmın Şiir Anıtları'ndaki Mesnevi'nin Başlangıç serisi ile Sütun adlı eserindeki üç yazı kitaba eklenmiştir.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  94
 • ISBN:
  9789123441624
 • Yayınevi:
  Diriliş Yayınları
 • Kitabın Türü:

Mehmet Âkif üzerine yazdığı kitabını da okumak istediğim Sezai Karakoç'un ilk kez bir biyografisini okumuş olduğumu yazarak incelememe başlıyor olsam da bu kitabın gerçekten bir biyografi olduğunu düşünmüyorum.

Mevlana'nın yaşam öyküsünü anlatan bir kitap olmaktan çok onun üzerine yazılmış bir deneme kitabı gibi gözüken bu kitabı, tasavvuf ilgimi çekmediği için olacak pek beğenmedim; okurken sıkıldım. Sezai Karakoç'un Mesnevi'nin rahmani bir kitap olduğunu söyleyen Molla Cami adlı bir zatın bu iddiası hakkında yazdıklarını okuyana kadar da bu sıkıntım geçmedi. Yazarın bu konuya değinmesiyle birlikte başlayan bölümü okurken omuzlarımı dikleştirdim, daha düzgün oturmaya çalıştım. Çünkü bu rahmanilik meselesi açıkçası aklımın almadığı bir mesele. Kitabı okuyarak ve biraz daha araştırarak bu konu hakkında bilgiye sahip olmuş olsam da pek tatmin olmuş sayılmam.

Kısacası Sezai Karakoç'un bu kitabını önermiyorum. Evet, tasavvufa ilginiz varsa okuyabilirsiniz. Bunun dışında Sezai Karakoç yazmış olmasına rağmen insanın fikirlerine katkı sağlayacak bir kitap olduğunu düşünmüyorum.

Kitaptan 5 Alıntı

Tutku kondu 
01 Oca 23:02 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

kimi zaman bir aynadır ki, bize bütün eksikliklerimizi,kusurlarımızı, çirkinliklerimizi haykırır. Ama biz ne yaparız, kusurlarımızı, eksikliklerimizi düzelteceğimize tutar aynayı kırarız.

Mevlana, Sezai Karakoç (Sayfa 43 - diriliş)Mevlana, Sezai Karakoç (Sayfa 43 - diriliş)
Tutku kondu 
09 Oca 00:15 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Molla Cami, Mevlana için ' Peygamber nist, veli dared kitap' demişti.
(Peygamber değildi, fakat kitabı vardı demek.)

Mevlana, Sezai Karakoç (Sayfa 65 - diriliş)Mevlana, Sezai Karakoç (Sayfa 65 - diriliş)
funda 
29 May 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Korkulu bir yola başlayan için bir arkadaş gerektir. Bir arkadaş gerektir ki balta girmemiş ormanlarda yol açsın. Şems-i Tebrizi, Mevlana için böyle bir arkadaş, bir dosttur .

Mevlana, Sezai KarakoçMevlana, Sezai Karakoç
Salih Çermik 
08 Oca 20:05 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Doğrudan ders olarak dinletemediğiniz ilahi bilgileri; şiir içinde, musikinin aracılığıyla, sema coşkusuyla verebilirsiniz.

Mevlana, Sezai Karakoç (Sayfa 32 - Diriliş Yayınları - 8. Baskı)Mevlana, Sezai Karakoç (Sayfa 32 - Diriliş Yayınları - 8. Baskı)