Modernleşen Türkiye'nin Tarihi

8,2/10  (12 Oy) · 
48 okunma  · 
12 beğeni  · 
1.428 gösterim
Erik Jan Zürcher'in 1800'lerden bu yana Türkiye tarihini özgün bir modernleşme süreci olarak ele alan bu kitabı, Avrupa ve ABD'nin belli başlı üniversitelerinde ders kitabı olarak okutuluyor. Daha önce Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş dönemiyle ilgili parlak araştırmalarıyla dikkati çeken Amsterdam ve Nijmegen Üniversiteleri öğretim üyesi, Uluslararası Sosyal Tarih Estitüsü Türkiye Bölümü Başkanı Dr. Zürcher, Türk modernleşme sorunsalının bütün boyutların bir ders kitabından beklenemeyecek bir vukufla, derinlikli teşhislerle ve sade bir anlatımla ele alıyor. Hala yatışmayan bir ideolojik-politik atışmanın alanı olan ve özellikle resmi ideolojinin tabularıyla örülü tarihimizin bu dönemini, yetkin bir tarihçinin titiz bir dikkatle sunduğu olgular zemininde okuma imkanı bulan Türkiyeli okur, bu kitapta birçok konuda yeni bilgilerin yanı sıra tutarlı ve yeni bir yaklaşımla tanışmış olacak.
...Şu anda dahi iyisi yayımlanmamış olan eser, oldukça kapsamlı ve derinlikli, dolambaçsız anlatımıyla, siyasi olaylara olduğu kadar toplumsal ve ekonomik tarihe ve düşünce akımlarınna eğiliyor.
William Hale
Londra Üniversitesi Şarkiyat Okulu

Mükemmel yazımıyla dikkati çeken bu güzel çalışma, Türkiye araştırmaları alanında benzersiz bir perspektif sunuyor. Dönemi ele alışı hayli canlı tartışmalara yol açacak olan bu kitap, Türkiye tarih yazımına uzun zamandan beri egemen olan eğilimlerin ciddi biçimde düzeltilmesi ihtiyacını da ortaya koyuyor.
Donald Quataert
New York State University, Binghamton
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  568
 • ISBN:
  9789750506031
 • Orijinal Adı:
  Turkey, A Modern History
 • Çeviri:
  Yasemin Saner
 • Yayınevi:
  İletişim
 • Kitabın Türü:
Kerem 
 17 Nis 15:00 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Her ne kadar kronolojiyi takip etse de her dönemi belli parametrelere göre evrelere ayırması kopmalara neden olabiliyor ama toparlamak zor olmuyor. Genel olarak tarafsız ve etkileyici bir kitap. Zürcher önceleri Kemalist kesimi eleştirdiği için bir kesimden övgü diğer kesimden de tepki toplamışsa da şimdi de aynı düşüncelerini daha yakın tarihimiz için söylüyor. Partizanlığın dışına çıkıp tarafsız bir gözle değerlendirince ben gayet başarılı buldum. Yakın tarihi öğrenmek isteyenler İnalcık, Ortaylı gibi yazarların dışında Zürcher, Lewis, Findley'in kitaplarını da okuyarak modern tarihimizi daha açık öğrenebilir. Bu açıdan da tavsiye ederim herkese.

Zeynep AVŞAR 
24 Oca 01:35 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Olaylar daha çok sol kesime cazip gelecek şekilde yazılmıştır .Okurken kesinlikle bir çok kitaba daha bakılmalıdır .Okul kitabım olduğu için özetleyerek bayağı çalıştım kitaba .Bazı yerleri anlamakta zorluk çektim fakat aşırı derece de yeni ufuklar açabilecek kapasite de bir kitaptır .

baver 
08 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

kısa, dengeli ve demokrat perspektifli. lewis gibi demokrasiyi "ilerleme"ye satmıyor. shaw gibi milli ideoloji şakşakçılığı yapmıyor.

Anıl Şölen 
16 Nis 01:41 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

1789 İhtilali'nİn Osmanlı'ya olan etkisinden başlayıp günümüze kadar olan süreçte yaşanan siyasi,politik ve toplumsal olayları arkalarındaki sebeplerle birlikte açıklayan,tarafsız bir Türkiye tarihi okumanıza fırsat veren Hollandalı tarihçi Zürcher'in kitabı.İlkokul 1. sınıftan itibaren üniversiteye kadar 15 sene civarı tarih dersi görmemize rağmen atlanan o kadar konu varmış ki bunları farkettiğiniz de neleri bilmiyormuşuz diyorsunuz. Her bakımdan faydalı ve öğretici bir kitap. Yazarın günümüzdeki Türkiye analizleri de cabası. İyi okumalar.

Modernleşen Türkiye Tarihi kitabı üniversite dönemlerimde zorunlu olarak aldığım ders kitaplarından birisi yada bir ders için hocamızın önerisi olarak alınan kitaplardan birisidir. Türkiye'nin yakın tarihi ile ilgili geçirdiği evreleri Cumhuriyet tarihi boyunca yaşananları kronolojik sıra ile anlatan bir kitap. Darbeler bölümü ilgimi çeken bölümlerden biridir. İlgi duyan herkesin okuyabileceği güzel lakin kalın bir kitap. Sıkılmaz iseniz deneyin derim :)

Kübra 
16 Şub 2015 · Kitabı okumadı · Puan vermedi

Bana çok kaliteli bir yayın gibi gelmediği için yarım bıraktım. Okurken Bu olay daha farklı değil miydi dediğim çok yer oldu ya da başka kaynaklara bakmak ihtiyacı. Bu da yorucu oldu.