Erik Jan Zürcher

Erik Jan Zürcher

YazarDerleyen
8.3/10
140 Kişi
·
455
Okunma
·
36
Beğeni
·
2.158
Gösterim
Adı:
Erik Jan Zürcher
Unvan:
Hollandalı Tarihçi
Doğum:
Leiden, 15 Mart 1953
Erik-Jan Zürcher (d. 15 Mart 1953, Leiden), yakın Türkiye tarihi hakkında araştırmalar yapan Hollandalı tarihçi.

Leiden Üniversitesi'nde Türkiye Etütleri Bölümü başkanlığı yapmış ve bu üniversitede halen yarı-zamanlı profesör olarak görev yapmaktadır. 2008 yılından beri Amsterdam'da bulunan Uluslararası Sosyal Tarih Enstütüsü başkanlığı görevini yürütmektedir. Yakın Türk tarihi hakkında birçok makale ve kitabı vardır.
Enver, Mustafa Kemal ile aynı yaştaydı ama okuldan iki yıl önce mezun olduğu için rütbesi daha yüksekti, cemiyet onu hürriyet kahramanı olarak görüyordu.
Milliyetçilik Osmanlı İmparatorluğu'na, Fransız Devrimi savaşlarının sonucu olarak girmişti, ancak Osmanlı Hıristiyan toplulukların milliyetçiligi Batı Avrupa tipinde degil, daha çok, Orta Avrupa tipindeydi. Balkan aydınları, üzerine devletlerini kuracakları bir ulus peşindeyken, tarihsel geçmişlerinin romantik hayali görüntülerini yarattılar; bunu yaparken de Osmanlı egemenliğini bir "işgal" olarak tanımladılar. 1808 yılı bir Sırp ayaklanmasının başlangıcına sahne olmuştu; ayaklanıma önceleri yerli Müslüman toprak sahiplerinin ve yeniçerilerin suistimallerine itiraz anlamını taşıyordu; ama özerklik hareketine ve daha sonra bagımsızlık mücadelesine dönüşmüştü. Hareketin ilk önderinin Kara Yorgi adındaki zengin bir domuz ihracatçısı olması bir rastlantı değildi. Yunan milliyetçiliginin doğuşu, Bizans İmparatorluğunun yeniden kurulmasını amaçlayan bir gizli topluluk olan Filiki Eterya'nın 1814'te Odessa'da Rum tüccarlar tarafından kuruluşuna kadar götürülebilir. 19. yüzyıl boyunca önce Balkanlar'da daha sonra da Asya'daki eyaletlerde milliyetçiligin gelişmesi, Osmanlı Devleti'nin yıkılmasında en önemli etken olacaktı.
568 syf.
·9/10
Her ne kadar kronolojiyi takip etse de her dönemi belli parametrelere göre evrelere ayırması kopmalara neden olabiliyor ama toparlamak zor olmuyor. Genel olarak tarafsız ve etkileyici bir kitap. Zürcher önceleri Kemalist kesimi eleştirdiği için bir kesimden övgü diğer kesimden de tepki toplamışsa da şimdi de aynı düşüncelerini daha yakın tarihimiz için söylüyor. Partizanlığın dışına çıkıp tarafsız bir gözle değerlendirince ben gayet başarılı buldum. Yakın tarihi öğrenmek isteyenler İnalcık, Ortaylı gibi yazarların dışında Zürcher, Lewis, Findley'in kitaplarını da okuyarak modern tarihimizi daha açık öğrenebilir. Bu açıdan da tavsiye ederim herkese.
175 syf.
·Beğendi·9/10
Kitap ünlü oryantalist erik jan zürcher tarafından derlenmiş 6 makaleden oluşmaktadır. Bunlardan ilki balkan savaşlarından lozan a ulaşan süreçte bulgaristan, yunanistan ve turkiye arasında nüfus mübadelesini anlatıyor. Heterojen nüfustan homojen millet anlayışını anlatıyor.
2. Makale enver paşayla hayat bulan pantürkizm ve iran devletinin buna karşı aldığı tedbiri ve guney azerbaijan ile kuzey azerbaijan birbirine bakışını anlatıyor.

3. Makale sevr ve lozan antlaşmalarında savaş suçlusu görülen osmanlının bu suçlamayı kabul etmesi ama cezalandırma konusunda farklı düşünceleri anlatıyor.

Diğerlerini de merak eden okusun
568 syf.
·11 günde·7/10
18. yy Osmanlı döneminden başlayarak olayları detaya çok boğmadan ve belli konularda objektif kalamasada(örneğin ermeni olaylarında ermenilerin ruslardan destek alarak bağımsızlık mücadelesine girişmeleri sonucu yaptıkları isyanlara ve katliamlara çok değinilmeden sadece Türk tarafının yaptıklarına odaklanılması) anlatan bir eser. Kitabın sonunda değinilen konularla ilgili yazılmış eserlere ve belli başlı kişilerle ilgili kısa kısa bilgi verilmesi eserin en güzel taraflarından. Genel bilgilerin öğrenilmesi ve çoğu konuda objektif kalabilmesi açısından okunmalı.
568 syf.
·6 günde·Puan vermedi·
Zurcher turkiye cumhuriyet tarihini , disardan yabanci gozle bakan bir tarihci ,ozellikle cumhuriyet tarihini yabanci tarihçilerin gözünden okumayi tercoh ederim cunku bizim tarihçilerimiz ister istemez bir taraf olma yoluna gidiyorlar, maalesef kitapta okuduklarim cogu bildigim seylermis ben ozellikle ataturkun cumhuriyet donemi ile ilgili farkli bir fikirler kanitlar soyler diye okumustum ,özetle kitapin anlattıklarına gelirsek turk tarihi bir bütündür türkler yeni bir devlet kurmamis resim sistemini degistirmistir, devlet halk gene aynidir , cumhuriyet gokden zembille inmemistir, bunun tabani kokeni vardir ilk meclis 23 nisanda kurulmadi meşrutiyetten beri meclis vardir, 200 yili geckin bir parlementer sistem tarihimiz vardir cumhuriyet zamanindaki bircok inkilap zaten tanzimat, islahat birinci ikinci mesrutiyet zamaninda benzerleri yapailan inkilaplardir, encokta cumhuriyet zamaninda yapilan inkilaplar sultan mahmud abdulhamid , ikinci selim zamanlaridada benzer uygulamalar vardir, cumhuriyet bu zamanda yapilan inkilaplarin devam niteligindedir, cumhuriyet bir nevi ıttihatti terakki ve jonturklerin devamidir ve ilginctirki tarih turk milletine tekerrur etmistir . Osmanli meclisinde onlarca siyasi parti kurulmuş, kurulan siyasi partilerin icindende partiler cikmistir, ayni sekilde cok partili hayata gecerkende chpden demokrat, demokrattanda millet partisi cikmistir ,ayni durum 1970li yillardaki kaolisyon donemlerindede gorulmektedir. Demokrat partiden adalet partisi ordan dogru yol partisi adalet partisinden refah partisi ,ondanda anavatan partisi refah partisinden de akpnin cumhuriyetci koylu millet partisinden mhp, ondan bbp gibi, bu durum bugunde gercerlidir. BU KITAP BUGUN OLAN SORUNLARIN AYNISININ OSMANLI VE CUMHURIYET ZAMANINDADA OLDUGUNU GOSTERMEKTEDIR
568 syf.
·34 günde·9/10
Türkiye, benim yalnız ve güzel ülkem...
Kitap kesinlikle çok bilgilendiriciydi ve anlatımı yeterince tarafsızdı. 1800'lerden 1990'lara kadar Türkiye'de yaşanan olaylar siyaset ve ekonomi ağırlıklı anlatılmış. Bence herkesin okuması gereken bir eser.
Beğenmediğim kısım çok uzun bir süreç ele alındığı için oldukça detaysız ve özet bir anlatım olmuş. Ama tabii ki başlangıç için okunabilecek güzel bir kitap.
568 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Olaylar daha çok sol kesime cazip gelecek şekilde yazılmıştır .Okurken kesinlikle bir çok kitaba daha bakılmalıdır .Okul kitabım olduğu için özetleyerek bayağı çalıştım kitaba .Bazı yerleri anlamakta zorluk çektim fakat aşırı derece de yeni ufuklar açabilecek kapasite de bir kitaptır .
568 syf.
·23 günde·Beğendi·9/10
Şimdiye kadar okuduğum en kapsamlı kitaptı sanırım. Osmanlı’nın gerileme döneminden AKP iktidarına kadar olan süreci ağır ama doyurucu bir şekilde tekrar görmüş oldum. Bu kitabı herkesin, merak, zevk yahut ilgiden, okuyacağını da sanmam. Çünkü gerçekten merak duymanız lazım. Yabancı birinin gözünden kendi tarihimi okumak da-hem kitabı okurken hem de bitirince farkettim ki- çok da yadsımadığım bir duygu durumu oldu. Bize “öğretilen” tarihin aksine ne kadar da bilmediğim şey varmış, deneyimleme şansını da görmüş oldum. Türkiye tarihinde-belli başlı istisnaları dışarda tutarsak- en göze çarpan ve sinir bozucu durumlar genel olarak siyasi, dinsel, ekonomik ve askerî mevzular. Dış güçler hep aktif rol oynadılar ve halen öyleler. Ak pak bir şekilde tarihimizin en temiz sayfalarını-bu kitapta her ne kadar eleştiri oklarına hedef olsa da- Atatürk oluşturuyor. Şöyle bir bakıp değerlendirdiğimde onun bize bıraktığı mirasa hiç de sahip çıkmıyormuşuz. Hep merak ederdim mesela CHP neden yıllardır-özellikle bana yakın süreçli olması sebebiyle Baykal devrinden beri- tek başına iktidar olamıyor? Atatürk’ün vefatıyla aslında CHP de öldü demek yanlış olmaz. Çünkü İnönü bile Atatürk’ün en yakını olmasına rağmen O’nun fikirlerini ilerletemedi. Yıllar geçtikçe de bozulmaya uğrayan Atatürk’süz Türkiye, şahsi fikir ve çıkarların kurbanı oldu ve olmaya da devam ediyor. Toplum dilini çözemeyen, uzaktan hitap eden, diğer partilerde olduğu gibi uzlaşmazlık timsali zihniyetle CHP tabi ki iktidar olamaz, olamayacak. CHP’nin durumunu ek olarak kendi yorumum olarak yazmak istedim. Kitabı bu bağlamda değerlendirmiyorum. Eğer tarihi ve Türk tarihini seviyor, ilgi duyuyorsanız bu kitap başucu olacak niteliktedir. İlginiz var fakat bilginiz yoksa hiç bulaşmayın derim.
568 syf.
·22 günde·7/10
Kitap önceleri ders kitabımdı tabi o zaman mecburiyet olunca okumak zor gelmişti. Yılar sonra tekrar, bu sefer meraktan aldım elime. Kapsamlı bir kitap bence çoğu olaya değinilmiş. Ama okurken Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının idamıyla ilgili hiçbir şeyin yazmaması beni şaşırtmıştı. Bazı olaylarda emin olamadım kitabın tarafsızlığından, bazılarında da olayı bilmiyordum şüphe duydum. Bu yüzden yazarın kaynaklarını ve benzer kitapları gözden geçireceğim daha ayrıntısını öğrenmek için. Çerçeve bir kitap isterseniz, bu kitap yeterli olur diye düşünüyorum.
Batuuuu
Batuuuu İmparatorluktan Cumhuriyete Türkiye'de Etnik Çatışma'yı inceledi.
160 syf.
·4 günde·Beğendi·7/10
Bir araştırma- inceleme kitabı olan "Türkiye'de Etnik Çatışma İmparatorluktan Cumhuriyete" Osmanlının son demleri, özellikle ittihat ve terakki dönemi ile cumhuriyetin kurtuluş yıllarında milliyetçilik bağlamında değerlendirilebilecek olan Pantürkizm (İran Milliyetçiliği), Kürt Milliyetçiliği ve Ermeni soykırımı sırasında ermeni mülkleri, osmanlı hukuku ve miliiyet politikalarına odaklanmış ve bu çerçevede yazılmıştır.

Giriş bölümünde, Pantürkizm kapsamında Iranda bulunan Azerbaycan Türklerine yönelik benimsenmek ve uygulanmak istenen politikaya odaklanmış ama Iranda bulunan Azeri türklerinden gerekli ve yeterli desteği alamadıklarından bu milliyetçilik politikasının başarısız olduğu anlatılmış.

İkinci bölüm ve son bölümde İttihat ve Terraki cemiyeti tarafından ermenilere ve ermeni mallarına yönelik olarak cemiyetin yaptığı sorunları anlatmış ve bu dönemde Cumhuriyetin kurtuluşundan sonra yabancı devletler tarafından sürekli gündeme gelen tazminat meselesinin Cemiyet ile sınırlı kalması gerektiği belirtilmiştir.

Son olarak, Kürt meselesi ve milliyetçiliği kapsamında geçmişten günümüze kürt milliyetçiliğine ilişkin biraz bilgi verilmiş ,Milliyetçilik akımının özellikle Cumhuriyet kurulduktan sonra arttığı vurgulanmıştır.

Genel olarak , özellikle Kürt milliyetçiliğine ilişkin olarak yetersiz bir kaynak olmuş ama bir fikir oluşturması adına şans tanınabilecek bir eser
568 syf.
·1 günde·Beğendi·Puan vermedi
Kendi tarihimizi bir oryantalist gözünden okumak... bu durum okurken bazen sinir bozucu anlar yaşamana sebep oluyor "hayır ya nasıl böyle diye bilir böyle olmadı ki- böyle değil ki"gibi serzenişler de bulunuyorsun. Ve senin bildiğin gibi mi onun yoksa onun gördüğü gibi mi bu bir muamma. Tahinin en büyük çetrefili de bu aynı şeye bakıp farklı yorumlamak.

Yazarın biyografisi

Adı:
Erik Jan Zürcher
Unvan:
Hollandalı Tarihçi
Doğum:
Leiden, 15 Mart 1953
Erik-Jan Zürcher (d. 15 Mart 1953, Leiden), yakın Türkiye tarihi hakkında araştırmalar yapan Hollandalı tarihçi.

Leiden Üniversitesi'nde Türkiye Etütleri Bölümü başkanlığı yapmış ve bu üniversitede halen yarı-zamanlı profesör olarak görev yapmaktadır. 2008 yılından beri Amsterdam'da bulunan Uluslararası Sosyal Tarih Enstütüsü başkanlığı görevini yürütmektedir. Yakın Türk tarihi hakkında birçok makale ve kitabı vardır.

Yazar istatistikleri

  • 36 okur beğendi.
  • 455 okur okudu.
  • 40 okur okuyor.
  • 427 okur okuyacak.
  • 18 okur yarım bıraktı.