Erik Jan Zürcher

Yazar 8,3/10 · 37 Oy · 7 kitap · 107 okunma ·  11 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

11 okur beğendi.
37 puanlama · 12 alıntı
0 haber · 1.583 gösterim
107 okur kitaplarını okudu.
103 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
7 okur kitaplarını şu anda okuyor.
4 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

Erik Jan Zürcher'in Resimleri Resim Ekle

Henüz yazara ait resim eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Erik Jan Zürcher'in Biyografisi

Erik-Jan Zürcher (d. 15 Mart 1953, Leiden), yakın Türkiye tarihi hakkında araştırmalar yapan Hollandalı tarihçi.

Leiden Üniversitesi'nde Türkiye Etütleri Bölümü başkanlığı yapmış ve bu üniversitede halen yarı-zamanlı profesör olarak görev yapmaktadır. 2008 yılından beri Amsterdam'da bulunan Uluslararası Sosyal Tarih Enstütüsü başkanlığı görevini yürütmektedir. Yakın Türk tarihi hakkında birçok makale ve kitabı vardır.

Erik Jan Zürcher'in Kitapları Kitap Ekle

3. Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası (Cumhuriyetin İlk Yıllarında Siyasal Muhalefet Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası (1924-1925))
5,0/ 10  (1 Oy) ·  3 Okunma
4. Bir Ulusun İnşası (Osmanlı İmparatorluğu’ndan Atatürk Türkiye’sine - Jön Türk Mirası)
0,0/ 10  (0 Oy) ·  1 Okunma
5. Modernizmin Yansımaları (70'li Yıllarda Türkiye)
0,0/ 10  (0 Oy)
6. Türkiye ve İran Otoriter Modernleşme (Atatürk ve Rıza Şah Dönemleri)
0,0/ 10  (0 Oy)
Esra, bir alıntı ekledi.
 02 May 18:08 · Kitabı okudu

Enver Paşa
"Yine de yeni bir Türk-İslam İmparatorluğu hayalinden hiç vazgeçmemişti. Ve haziran 1922 de Afgan sınırı yakınında Türki gerilla çetelerinin başında Kızıl Ordu ile savaşırken öldü."

Modernleşen Türkiye'nin Tarihi, Erik Jan ZürcherModernleşen Türkiye'nin Tarihi, Erik Jan Zürcher
Buse Suci, bir alıntı ekledi.
25 Mar 14:32 · Kitabı okuyor

Çünkü Türkiye sahip olduğu Osmanlı geçmişi hesaba katılmaksızın anlaşılamaz.

Modernleşen Türkiye'nin Tarihi, Erik Jan Zürcher (Sayfa 21 - İletişim Yayınları)Modernleşen Türkiye'nin Tarihi, Erik Jan Zürcher (Sayfa 21 - İletişim Yayınları)
Whats in my library?, bir alıntı ekledi.
13 May 19:49 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Yolsuzluk devlet memurlarına has kalıcı bir hastalık olarak kaldı.

Modernleşen Türkiye'nin Tarihi, Erik Jan Zürcher (Sayfa 77 - İletişim)Modernleşen Türkiye'nin Tarihi, Erik Jan Zürcher (Sayfa 77 - İletişim)
Esra, bir alıntı ekledi.
07 Kas 2017 · Kitabı okudu

"Resmî ideolojiye göre, hükümdarın ve hizmetindekilerin ana görevi, İslâm cemaatini dış dünyaya karşı savunmak ve İslâm toplumu içerisinde adaleti sürdürmekti. Adalet ve onun sağlanmasında devletin rolü, Osmanlı toplum düşüncesini anlamanın anahtarıydı. Osmanlı devlet adamlarının gözünde adalet, her şeyden önce istikrar ve ahengi temsil ediyordu."

Modernleşen Türkiye'nin Tarihi, Erik Jan ZürcherModernleşen Türkiye'nin Tarihi, Erik Jan Zürcher
Whats in my library?, bir alıntı ekledi.
23 May 01:47 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Türkler, bir Islam devleti istedikleri için değil, yoksulluk ve yolsuzluğa son vereceğine inandıkları için Erdoğan’a oy vermişlerdi.

Modernleşen Türkiye'nin Tarihi, Erik Jan Zürcher (Sayfa 439)Modernleşen Türkiye'nin Tarihi, Erik Jan Zürcher (Sayfa 439)
Oğuzhan Afacan, bir alıntı ekledi.
12 Mar 22:52 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Mustafa Kemal'in İttihat ve Terakki Cemiyeti İçindeki Yeri
Biyografi yazarları ve tarihçiler, Mustafa Kemal'in kariyerini Enver'in kariyeriyle karşılaştırıp, birincinin son derece yavaş ilerlediğini yazarken, Enver'in kariyerinin kural değil bir istisna olduğunu hesaba katmıyorlar. Burada komplolar aramaya hiç gerek yoktur. Mustafa Kemal'in İttihatçı dönemdeki kariyeri, kuşağının öteki başarılı subaylarının kariyerlerinden hiç de farklı değildir. Enver'in 1913'ten sonraki kariyeri ise İttihat Terakki Cemiyeti içindeki en güçlü askerî lider olmasının özelliklerini yansıtır.

Milli Mücadelede İttihatçılık, Erik Jan Zürcher (Sayfa 107 - İletişim)Milli Mücadelede İttihatçılık, Erik Jan Zürcher (Sayfa 107 - İletişim)
Songül Çelik, bir alıntı ekledi.
11 Mar 01:43 · Kitabı okuyor

Nisan 1909 Devrimi
İttihatcilar ve yabancı gözlemciler gecmis aylardaki bütün bu iç çekişmeye ve artan gerginliklere rağmen 12 Nisan 1909 gecesi başkentte İslam'ın ve şeriatın geri gelmesi adına silahlı bir ayaklanma patlak verdiğinde tam bir şaşkınlığa uğradılar.

Modernleşen Türkiye'nin Tarihi, Erik Jan Zürcher (Sayfa 149 - Iletisim  yayınları)Modernleşen Türkiye'nin Tarihi, Erik Jan Zürcher (Sayfa 149 - Iletisim yayınları)
Oğuzhan Afacan, bir alıntı ekledi.
12 Mar 02:07 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

1908 Devriminin Hazırlanması
Büyük Britanya kralı ile çarın Reval'deki görüşmelerinde (8-10 Haziran 1908) Osmanlı İmparatorluğu'nun paylaşılması konusunda bir anlaşmaya vardıkları söylentisinin Selânik'e ulaşmasıyla başladı. İmparatorlukta anayasal parlamenter bir rejimin yabancı müdahalesini önleyeceğine inanan İTC liderleri harekete geçmeye karar verdiler. Birçok subay padişaha karşı isyan edip birlikleriyle birlikte dağlara çıktı: Önce Binbaşı Resneli Ahmet Niyazi Resne'de (3 Temmuz'da), 4 gün sonra Tikveş'te Enver ve 20 Temmuz'da Ohri'de Eyüp Sabri (Akgöl) (18761950). Küçük rütbeli başka subaylar da dağa çıktı. Niyazi'ye harekete geçmesini emreden cemiyet onun başarılı olmasını bekledikten sonra ilk bildirisini Manastır'da 6 Temmuz'da yayınladı. Bundan sonra olaylar hızla gelişti. Padişahın, isyanı bastırmak için bölgeye gönderdiği birçok subay öldürüldü, İzmir'den gönderilen birlik ayaklanmacılara katıldı ve cemiyet 23 Temmuz'da bazı Makedonya kasabalarında meşrutiyeti ilan etti. Sultan Abdülhamit bir oldubittiyle karşı karşıya olduğunu görerek 23/24 Temmuz gecesi, sanki hür iradesiyle karar veriyormuş gibi meşrutiyeti ilan etti.

Milli Mücadelede İttihatçılık, Erik Jan Zürcher (Sayfa 75 - İletişim)Milli Mücadelede İttihatçılık, Erik Jan Zürcher (Sayfa 75 - İletişim)
Abdurrahman M., bir alıntı ekledi.
09 Kas 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Mütarekeden sonraki ilk aylarda Müslüman halk arasında genel bir umutsuzluk ve tevekkül havası vardı, ancak İzmir'in Mayıs 1919'da Yunanlılarca işgali bir dönüm noktası oldu.İşgalden hemen sonra protesto olarak, İstanbul Darülfünun öğrencileri ve hocaları önderliğinde kitle gösterileri yapıldı.

Modernleşen Türkiye'nin Tarihi, Erik Jan Zürcher (Sayfa 210)Modernleşen Türkiye'nin Tarihi, Erik Jan Zürcher (Sayfa 210)
Bütün Alıntıları Göster

Erik Jan Zürcher kitap incelemeleri

Kerem, Modernleşen Türkiye'nin Tarihi'yi inceledi.
 17 Nis 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Her ne kadar kronolojiyi takip etse de her dönemi belli parametrelere göre evrelere ayırması kopmalara neden olabiliyor ama toparlamak zor olmuyor. Genel olarak tarafsız ve etkileyici bir kitap. Zürcher önceleri Kemalist kesimi eleştirdiği için bir kesimden övgü diğer kesimden de tepki toplamışsa da şimdi de aynı düşüncelerini daha yakın tarihimiz için söylüyor. Partizanlığın dışına çıkıp tarafsız bir gözle değerlendirince ben gayet başarılı buldum. Yakın tarihi öğrenmek isteyenler İnalcık, Ortaylı gibi yazarların dışında Zürcher, Lewis, Findley'in kitaplarını da okuyarak modern tarihimizi daha açık öğrenebilir. Bu açıdan da tavsiye ederim herkese.

Zeynep AVŞAR, Modernleşen Türkiye'nin Tarihi'yi inceledi.
24 Oca 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Olaylar daha çok sol kesime cazip gelecek şekilde yazılmıştır .Okurken kesinlikle bir çok kitaba daha bakılmalıdır .Okul kitabım olduğu için özetleyerek bayağı çalıştım kitaba .Bazı yerleri anlamakta zorluk çektim fakat aşırı derece de yeni ufuklar açabilecek kapasite de bir kitaptır .

Whats in my library?, Modernleşen Türkiye'nin Tarihi'yi inceledi.
24 May 12:53 · Kitabı okudu · 22 günde · 7/10 puan

Kitap önceleri ders kitabımdı tabi o zaman mecburiyet olunca okumak zor gelmişti. Yılar sonra tekrar, bu sefer meraktan aldım elime. Kapsamlı bir kitap bence çoğu olaya değinilmiş. Ama okurken Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının idamıyla ilgili hiçbir şeyin yazmaması beni şaşırtmıştı. Bazı olaylarda emin olamadım kitabın tarafsızlığından, bazılarında da olayı bilmiyordum şüphe duydum. Bu yüzden yazarın kaynaklarını ve benzer kitapları gözden geçireceğim daha ayrıntısını öğrenmek için. Çerçeve bir kitap isterseniz, bu kitap yeterli olur diye düşünüyorum.

Melike Altıntaş, Modernleşen Türkiye'nin Tarihi'yi inceledi.
06 Ara 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · Puan vermedi

Kendi tarihimizi bir oryantalist gözünden okumak... bu durum okurken bazen sinir bozucu anlar yaşamana sebep oluyor "hayır ya nasıl böyle diye bilir böyle olmadı ki- böyle değil ki"gibi serzenişler de bulunuyorsun. Ve senin bildiğin gibi mi onun yoksa onun gördüğü gibi mi bu bir muamma. Tahinin en büyük çetrefili de bu aynı şeye bakıp farklı yorumlamak.

baver, Modernleşen Türkiye'nin Tarihi'yi inceledi.
08 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

kısa, dengeli ve demokrat perspektifli. lewis gibi demokrasiyi "ilerleme"ye satmıyor. shaw gibi milli ideoloji şakşakçılığı yapmıyor.

Anıl Şölen, Modernleşen Türkiye'nin Tarihi'yi inceledi.
16 Nis 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

1789 İhtilali'nİn Osmanlı'ya olan etkisinden başlayıp günümüze kadar olan süreçte yaşanan siyasi,politik ve toplumsal olayları arkalarındaki sebeplerle birlikte açıklayan,tarafsız bir Türkiye tarihi okumanıza fırsat veren Hollandalı tarihçi Zürcher'in kitabı.İlkokul 1. sınıftan itibaren üniversiteye kadar 15 sene civarı tarih dersi görmemize rağmen atlanan o kadar konu varmış ki bunları farkettiğiniz de neleri bilmiyormuşuz diyorsunuz. Her bakımdan faydalı ve öğretici bir kitap. Yazarın günümüzdeki Türkiye analizleri de cabası. İyi okumalar.

Tuna Ç, Modernleşen Türkiye'nin Tarihi'yi inceledi.
 02 Haz 2017 · Kitabı okudu · 121 günde · Beğendi · 7/10 puan

1950lere kadar çok ayrıntılı ve zevkle takip edilen kronolojiye sadık kalan ama önemli dinamikleri atlamayan bir eser. Ancak 1950'lerden sonra konunun her yönüne dair bir bilgi vermeye çalışırken, tarihler birbirine girer hale geliyor. Bu durum tarihçiler için kötü değil belki yalnızca zorlayıcı. Ama iş sosyal tarihçilere, sosyologlara veya yalnızca dönemin ruhunu anlamak isteyenlere gelince, eser mükemmel bir kaynak haline geliyor. Zürcher'in Türkiye'de girilmesi mümkün olmayan arşivleri girdiği bilinir, bu eserde bunun ipuçlarını yakalamak mümkün.

Modernleşen Türkiye Tarihi kitabı üniversite dönemlerimde zorunlu olarak aldığım ders kitaplarından birisi yada bir ders için hocamızın önerisi olarak alınan kitaplardan birisidir. Türkiye'nin yakın tarihi ile ilgili geçirdiği evreleri Cumhuriyet tarihi boyunca yaşananları kronolojik sıra ile anlatan bir kitap. Darbeler bölümü ilgimi çeken bölümlerden biridir. İlgi duyan herkesin okuyabileceği güzel lakin kalın bir kitap. Sıkılmaz iseniz deneyin derim :)

Mert Kurtaran, Milli Mücadelede İttihatçılık'ı inceledi.
30 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Osmanlı'nın son dönemlerinden başlayıp 1926'ya kadar olan süreçte İTC (İttihat ve Terakki Cemiyeti) içerisindeki olayları tarafsız bir şekilde anlatan güzel bir kitap. Ayrıca yazar Erik Jan Zürcher, İstanbul'da uzun süre yaşamış birisi yani bu da tarafsız olmasında önemli bir etken. Bir sürü kaynaktan yararlanılarak yazılmış olan bu eseri herkese tavsiye ederim.

Fatih, Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası'ı inceledi.
20 Haz 2017 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Yazar konu hakkında daha önce bilinen ve ilk defa duyduğumuz bilgilerden oluşan, biraz taraflı bir eser kaleme almıştır. Daha önceki eserlerinde görmediğimiz bu tarafgirlik dışında konu ile ilgilenen kişilerin okumadı gereken bir eser.

Bütün İncelemeleri Göster