Morgue Sokağı Cinayetleri

8,0/10  (65 Oy) · 
167 okunma  · 
48 beğeni  · 
1.428 gösterim
Morgue Sokağı Cinayetleri, Shanfort'un 'Tüm genel kanaatlar aptalcadır, çünkü herkesin aklına gelebilir.' felsefesi üzerine kurgulanmış öykülerden oluşuyor. Düşüncenin yürüdüğü mantıksal yolları birçok kişi sonuna kadar takip edebilir. Bir dedektifin farkı ise 'suçlu'nun düşünce sapmalarını da ölçebilmesidir.

"Garip, dengesiz ve saplantılarla dolu yapısının kendini cinayete ya da deliliğe sürüklemesini önlemek için, Poe'nun elinin altında bir başka zehir vardı. Herkesin aynı rahatlıkla kullanamayacağı bir zehir: Güzel ve özenli yazısıyla, arada bir derin üzüntüsünden sıyrılmasını sağlayan, ürkünç, kasvetli ama avutucu imgeleri kâğıda döktüğü mürekkepten söz ediyorum."
-Marie Bonaparte-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2013
 • Sayfa Sayısı:
  112
 • ISBN:
  9786054756643
 • Çeviri:
  Oğuz Balım
 • Yayınevi:
  Tutku Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Celal Uslu 
10 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Arthur Schopenhauer'dan sonra beni en çok etkilemiş insan Edgar Allan Poe...
Kimilerine göre edebiyatın en kara, kimilerine göre en belirsiz tarafının temsilcisi. Gotik edebiyatının öncülerinden tabi ki korku, gerilim ve polisiye türlerininde.
Morgue Sokağı Cinayetleri kısa bir kitaptır. Kitapta cinayet mahali ve cinayet mahalindeki insanların detaylı bir tasviri vardır, detaylı tasvirler de Edgar Allan Poe'nun uzmanlık alanına girer :)
Hacettepe de okuyan ve ya ziyaret etme şansı bulunanlar için söylüyorum dil öğrencileri duvara portresini çizdiler ve ünlü sözlerinden bir kaçını eklediler bizzat şahitlik ettim :)
Edgar'dan etkilenip birçok kısa ve uzun metrajlı film çekilmiştir, dizilerde mevcuttur. Benim favorim " The Following " dizisidir.
Bu arlar yeni bir dizi arayanlar hiç düşünmesin.

Dipnot: Diziye kendinizi kaptırıp, yazarın diğer kitaplarını okumayı ihmal etmeyin :)

fazi 
18 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Poe okumak ayrıcalıktır.. Okuduğum diğer yazarlar arasında Poe tamamen farklı bir yerde. Belki de Kuzgun nedeniyledir! Morgue Sokağı Cinayetleri kısa ama dolu dolu. Iki kadının vahşice öldürüldüğü bir cinayet ve olay yerinde duyulan farklı sesler.. Dupin olayı çözebilecek midir?

Halil Korkut 
 26 May 22:04 · Kitabı okudu · 1 günde · 7/10 puan

'''The Murders Of The Rue Morgue''' Edgar Allan Poe'un 1841 senesinde yazdığı kısa romanının orjinal ismi bu şekilde... Bizdeki birçok yayınevi bunu 'Morgue Sokağı Cinayeti' olarak yayınlamış fakat orjinal başlığından da anlayacağımız üzere buradaki 'cinayet' kelimesinin çoğul 'cinayetler' olması gerekiyor, orjinaline daha uygun bir başlık için.( Bu çok da önemli değil)
-Tarihteki ilk cinayet ve dedektiflik konulu edebi eser olduğu savunulan bu eserin sonraki dönemlerde Arthur Conan Doyle'a ve Agatha Christie'ye ilham kaynağı olduğu söylenmiş ve sonradan bu söylenti bahsedilen yazarlar tarafından onaylanmıştır.

Mühim bir tarihi konuma sahip bu esere herhangi bir edebi yorum getiremiyorum. Eser hakkında bazı menfi fikirlerim olsa da bunları yazıldığı dönemden veriyorum. Tavsiye ediyorum...

Su Polat 
11 Tem 23:04 · Kitabı okudu · 9 günde · 10/10 puan

Kitap gerçekten harikaydı.Anlatım süperdi.Yazar okuyucuyu sıkmadan onunla sohbet ederek bir başlangıç yapmış. Edgar'ın aldatma kitabını beğenmemiştim , ama bu kitap bir harika kitap 5 öyküden oluşuyor.2 Hikayesi hariç hepsini beğendim.Aslında o iki öyküde güzelde birinde denizde geçen bir olayı anlatıyor tabi ben o ifadeleri gözümde anlamdıramadığım için zor oldu biraz diğerinde de sonunda pek mantık bulamadım.İlerde tekrar okuyacağım bir kitap gerçekten bu kitap dünyadaki ilk polisiye roman olmayı hak etmiş.diğer ilk 3 hikaye gerçekten müthişti şuan tekrar başlamamak için kendimi zor tutuyorum.Cinayet severler bir dk bile beklemeden okuyun derim pişman olmazsınız.

meske 
13 Haz 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Sherlock Holmes seven herkes bu kitabı sevecek Buna eminim. Edgar tıpkı Watsonmış gibi sherlock u takip ediyor ve olay çözüyormuş gibi hissettim. içimden acaba sherlock Holmes hikayesi bu kiyaptan ilham alınarak mı ortaya çıktı diye düşümmeden edemedim.

Eylül 
08 Ağu 09:22 · Kitabı okudu

Morgue Sokağı Cinayetleri, Shanfort' un 'Tüm genel kanılar aptalcadır, çünkü herkesin aklına gelebilir.' felsefesi üzerine kurgulanmış öykülerden oluşuyor. Düşüncenin yürüdüğü mantıksal yolları birçok kişi sonuna kadar takip edebilir. Bir dedektifin farkı ise 'suçlu' nun düşünce sapmalarını da ölçebilmesidir.

crocus 
02 Ağu 15:35 · Kitabı okudu · 2 günde · 10/10 puan

Arkadaşına yazdığı bir mektupta Poe, öykü hakkında, "öykünün teması, bir cinayeti ortaya çıkarma konusundaki hüner" demiş. Okurken böyle düşündürüyor gerçekten. Öykünün ilk dedektiflik romanı olması, ayrıca okunmaya değer kılıyor.

Bünyamin Tetik 
11 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Sanki çevirisi biraz aksak ama yine de Poe ve tarzı hakkında bir bilgi edinmek için yeterli. Polisiye sevenlere ayrıca tavsiye ederim. Ben bir dinlenme tesisinde almıştım ve keyifli zaman geçirmemi sağladı.

N. E. A. 
27 Mar 02:19 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Okuduğum kitabın kapağı daha farklı. İçeriği aynı mı bilmiyorum. Yayınevi farkı sanırım. Kitaba adını veren öyküye gelirsek, gerçekten şaşırtıcı ve heycanlı. Ama ben kitap içerisinde en çok beğendiğim yazı engizisyon işkencelerini anlatan hikaye oldu. Gerçekten hem heycanlı hem ibret vericiydi. Yazarın bir batılı olarak bunu hikayeleştirmesi iyi bir cesaret. Bunlarla birlikte öyküye girene kadar yazı girişlerini neden o kadar çok uzattığını ayrıca merak ettim. Evet oralardan da altı çizilecek yerler buldum ama direk konuya girdiği hikayeler daha dikkatimi çekti.

Kitaptan 12 Alıntı

Ali Yalçın 
06 Şub 10:01 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Güçlü kuvvetli bir adam nasıl fiziksel yetileriyle övünür, kaslarını çalıştıran hareketlerden zevk alırsa, çözümleme yetisi yüksek biri de karmaşık bir sorunu çözerken sarf ettiği zihinsel çabayla gurulanır."

Morgue Sokağı Cinayetleri, Edgar Allan Poe (Sayfa 319)Morgue Sokağı Cinayetleri, Edgar Allan Poe (Sayfa 319)
Madam Tutli Putli 
28 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Gerçek her zaman bir kuyunun içinde değildir. Biz onu vadilerin derinliklerinde ararız, o ise dağların tepesindedir.

Morgue Sokağı Cinayetleri, Edgar Allan Poe (Sayfa 28 - Varlık Yayınları 1975)Morgue Sokağı Cinayetleri, Edgar Allan Poe (Sayfa 28 - Varlık Yayınları 1975)
Su Polat 
11 Tem 23:14 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Geveze yürek
"Alçaklar!" diye haykırdım, "bu tavırları bırakın. Suçumu kabul ediyorum!-sökün tahtaları!-burada! burada!- onun o korkunç yüreğinin vuruşudur duyduğunuz!"

Morgue Sokağı Cinayetleri, Edgar Allan Poe (Sayfa 129)Morgue Sokağı Cinayetleri, Edgar Allan Poe (Sayfa 129)
Seval Arslan 
09 Ağu 00:39 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Doğru! –sinirliydim– çok, pek çok, korkunç derecede sinirliydim, hâlâ da öyleyim; ama deli olduğumu nereden çıkarıyorsunuz?

Morgue Sokağı Cinayetleri, Edgar Allan PoeMorgue Sokağı Cinayetleri, Edgar Allan Poe
Seval Arslan 
08 Ağu 22:18 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Gerçek her zaman bir kuyunun dibinde değildir. Daha önemli bilgi alanlarına bakıyorum da, onun hep yüzeyde olduğuna inanıyorum. Biz onu vadilerin derinliklerinde ararız, o ise dağların tepesindedir.

Morgue Sokağı Cinayetleri, Edgar Allan PoeMorgue Sokağı Cinayetleri, Edgar Allan Poe
Su Polat 
04 Tem 21:38 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

İnsanoğlunun en parlak buluşlarına dahi yol göstermiş olan bir olasılıklar kuramı vardır-işte bu gibi rastlantılar o kuram üzerine hiçbir şey bilmeyen düşünürler için, kolay kolay aşılamayacak engellerdir.

Morgue Sokağı Cinayetleri, Edgar Allan Poe (Sayfa 48)Morgue Sokağı Cinayetleri, Edgar Allan Poe (Sayfa 48)
Seval Arslan 
08 Ağu 23:38 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Yazgımı belirleyen sözlerin o dudaklardan dökülmekte olduğunu gördüm.

Morgue Sokağı Cinayetleri, Edgar Allan PoeMorgue Sokağı Cinayetleri, Edgar Allan Poe
fazi 
18 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Delilik sandığınız şeyin, sadece duyuların fazla keskinleşmesi olduğunu söylememiş miydim ben size?

Morgue Sokağı Cinayetleri, Edgar Allan Poe (Morgue Sokağı Cinayetleri)Morgue Sokağı Cinayetleri, Edgar Allan Poe (Morgue Sokağı Cinayetleri)
2 /