Mutlu Prens

·
Okunma
·
Beğeni
·
55,6bin
Gösterim
Adı:
Mutlu Prens
Baskı tarihi:
2016
Sayfa sayısı:
120
Format:
E-kitap
ISBN:
2789785924227
Orijinal adı:
The Happy Prince
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Sis Yayınları
Büyük yazar Oscar Wilde'in zengin düş gücünün ürünü olan masallar temellerini gerçek dünyadan alır. Toplumsal çarpıklıklar ve adaletsizlikleri çok güzel bir dille anlatan Oscar Wilde, insanın yaşamını iyilik ve kötülüğün, bencillik ve paylaşımcılığın bir savaşı olarak görmüştür.
56 syf.
·10/10 puan
Çocuk kitabıymış bu, çocuklar için yazılmış... İnceleme metni girmeye geldiğimde öğrendim bunu. Okurken içimden "Tam çocuklara okunacak kadar 'güzel' öyküler." demiştim. Bu girişim yanlış anlaşılmasın sakın! Alın okuyun, gerçekten harika bir kitap. Okurken sürekli alıntılama yapasım gelip durdu.
Kitap öyküler bütününden oluşuyor. En uzun öykümüz bile 15 sayfa yoktur sanırım. Alıntılara bakarken başka bir baskısının 250 sayfa civarında olduğunu gördüm; oysa benim baskım 50 sayfaydı. Keşke uzun hali olduğunu daha önce fark etseymişim diyorum. Her biri birbirinden güzel öykülerdi.
kitaba adını veren mutlu prens öyküsünden çok, 'bülbül ve gül' ile 'vefalı dost' öyküsünü sevdim. Bana göre 5 öykü içerisinde gerçekten dikkat çekiyorlar.

Gerçek hayat da öyledir çünkü...

Siz başkasının mutluluğu için hayatınızı verseniz bile o mutluluk kaynağına hevesini kaybedince sizi bir köşeye atabilir.

Veyahut dost sandığınız, siz fedakarlık yaparken sadece kendi çıkarlarını düşünen tilkiler yok mudur şu hayatta?

Ben kitabı gerçekten çok sevdim. Dediğim gibi keşke elimde uzun hali olsaymış. Okurken zevk alacağınız bir kitap bana sorarsanız. Tavsiye ederim,

Keyifli okumalar ^-^
96 syf.
·1 günde
Çocuk ruhlu insanlar için yazılmış bir kitap Mutlu Prens. Beş hikâyeden oluşuyor. Hepsi aslında hayatın içinden, konular bencillik ve duyarsızlık. Tamamıyla şu anki yaşadığımız dünyayı anlatıyor. Çok keyif alarak okudum. Herkese tavsiye ederim.
128 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10 puan
Ne zamandır çocuk kitabı bu diye okumuyordum. Şans vereyim dedim, iyi ki de vermişim. 7'den 70'e herkesin okuyabileceği bir kitap olduğunu düşünüyorum. Benimki Remzi Kitabevi'nindi ve içinde 10 tane kısa hikâye vardı. Hem en sevdiğim hem en gıcık olduğum hikâye Candan Arkadaş'tı. 2 hikayeyi tam anlamadım. Sanırım biraz daha büyüyünce.
Tüm hikâyelerde bir iyi bir de kötü karakter var diyebilirim. Biraz masala kaçıyor aslında. Hikâyeden çok masala benziyor ama masal de değil. Masalsı hikâye diyelim. Lütfen siz de benim gibi önyargılı olmayın ve okuyun. :)
56 syf.
·2 günde·8/10 puan
İncecik bir kitap ama içinde beş hikaye barındırıyor.
Yazar bu kitabı "çocuk ruhlu insanlar" için yazdığını söylemiş. Her yaşta insanın okuyabileceği naif ve tatlı hikayeler.
Her hikaye ayrı bir duygu içine çekiyor. En çok bencilliği, duyarsızlığı gözler önüne sermiş. İnsana dair bütün duyguları harika bir şekilde işlemiş.
Kesinlikle kısa ama derin bir kitap..
56 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Kitaptaki karakterlerin kimi çok iyi kimi çok bencil ve düşüncesiz. O karakterler günümüzde olsaydı nasıl karşılanırdı?

Mutlu prens gibi bütün varlığını fakirlere ihtiyaç sahiplerine dağıtan biri için çevresindekiler:

Anne şahsiyet; "Yavrum deli misin biraz da kendini düşün az birikim yap aaa.."

Elalem; " Yarın bir gün evlenirsin çoluğun çocuğun olur öyle çok dağıtma, evlatlarını düşün. "

Hans gibi biri için de:

Anne şahsiyet; "Bu kadar saf olma yavrucum o adam seni kullanıyor. Az gözünü aç gör."

Ben; " Hanscım iyi güzel yapıyorsun ama o adam bu iyiliğini haketmiyor."

Ergen şahsiyet; " 3 kuruşluk adama 5 kuruşluk değer verirsen arta kalan 2 kuruşla seni satar."

Bülbül için:

Ben; " Onların aşklarından sana ne aaa.."

Yıldız Tilbe; " Şimdiki aşklar yalan olmuş..."

Ergen şahsiyet; "Gitmek istiyorsa, bırak gitsin! Aklı seninle olmayanın bedeni yanında olmuş ne yazar?"

Anne Şahsiyet; "Annemm sen beni öldürcen mi? Elalem için canına kıyılır mı hiç...Akşam baban gelsin görürsün sen. "

Velhasıl kelam güzeldi. Her yaştan okura dersler veren akıcı bir kitap. Okunmalı :)
50 syf.
·1 günde·Puan vermedi
50 sayfalık ince bir kitap olmasına rağmen içinde 5 öykü barındırıyor. Hepsi birbirinden farklı öyküler olsa da hepsinin temelinde aynı ana düşünce var: bencillik ve kibir. Biraz Küçük Prens kitabıyla bağdaştırdım. Çocuk kitabı olmasına rağmen öykülerin altında derin anlamlar yattığı için herkese hitap edecek bir eser.

Çocuklara okunabilecek güzel bir hikaye kitabı olmasının yanında yetişkinler için de zaman dolduracak bir kitap olarak okunabilir diye düşünüyorum.

Keyifli okumalar!
56 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10 puan
Küçük prens neyse mutlu prenste odur benim için. Çocuk öykülerinin büyüklere hitap etmesinin, büyüklere göre yazılan öykülerin küçüklere hitap edememesinin en güzel sebebi, büyüklerin içinde yaşayan bir çocuk olmasıdır. Oscar wilde didaktik kalemiyle okuyucuya, hayal dünyasındaki sembollerle gerçek dünyadaki sembolleri o denli uyarlamış ki her yaşta farklı anlamlar çıkarabilir insan.

~~ İyi okumalar ~~
56 syf.
·2 günde·8/10 puan
Oscar Wilde'ın okuduğum 4. kitabı. Kitabın içerisinde 5 farklı öykü bulunmakta. Öykülerin isimleri: Mutlu Prens, Bülbül ile Gül, Bencil Dev, Candan Dost ve Muhteşem Roket... Her bir öyküde farklı konular işlenmiş ve yine her öykünün sonunda anlayana birkaç öğüt verilmiş.

Kitabın hitap ettiği kesim, genellikle çocuklar olsa da her yaştan insanın okuyabileceği bir öykü kitabı. Okuduğunuzda öykülerin çocuklar için yazılmış olduğunu çok rahat fark ediyorsunuz; ama bu durum öykülerin kalitesiz olduğu anlamına gelmiyor.

Özellikle Mutlu Prens isimli öykünün, kitaba da ismini veren öykü, Oscar Wilde'ın bizzat kendi çocukları için yazdığı bir öykü olduğu bilinmektedir. Bu yönüyle bence oldukça değerlidir. Bir yazarın kendi çocukları için yazdığı öyküyü, sizler de kendi çocuklarınıza gönül rahatlığıyla okutabilirsiniz. Gerçi Oscar Wilde'ın "ahlaksızlık suçlamasıyla" hapis cezasına çarptırılmasının akabinde çocukları soyadlarını değiştirmişlerdir. Bu durumda, Oscar Wilde'ın öğütlerine çocukları tarafından pek kulak asılmadığı kanısına da varabiliriz.

Oscar Wilde, geç tanıyıp sevdiğim yazarlardan. Farklı türdeki kitaplarını okudum ve genel olarak edebi çizgisini beğendim. Fakat o meşhur keskin ve sivri dilini kaleme aldığı öykülerde kullanmamış. Hem kendi tarzından ödün vermiş olmasını hem de çocuklar için özel öyküler yazmasını onun çocuklara karşı duyduğu derin sevgiye yorabiliriz.

Herkese keyifli okumalar dilerim.
62 syf.
·8/10 puan
Kitap; Mutlu Prens de dâhil olmak üzere, dört farklı hikâyeden oluşuyor. Hikâyelerin hepsi birbirinden güzel ve akıcı şekilde anlatılmış...
Her birinde can alıcı noktalar ve farklı öğütler içeriyor.
64 syf.
Küçük prens ve Mutlu prens çocuk kitabı denerek bir kenara bırakılmaması ve mutlaka okunması gereken kitaplar. Yazarın dediği gibi içindeki çocuğu öldürmemiş büyükler için bu kitaplar. 5 farklı hikayeden oluşan Mutlu Prens te Oscar Wilde güzel betimleme ve imgelemelerde bulunuyor.
56 syf.
·Puan vermedi
Min pirtûkekî çîroka, ji boy zaroka hatiye nivîsîn, qedand. Lê nebêjin pirtûka çîroka ye, ji bona zaroka hatîye nivîsîn û wisa derbas nekin, vê pirtûka gelek hêja.
A rastî min vê pirtûkê di zaroktîya xû de jî xwendibû. Lê piştî demekî, mirov edî tişta ji bîr dike û min jî naveroka vê pirtûkê ji bîr kiribû, tiştê ku tê bîramin ku pirtûkekî zehf hejabû, ji ber wê min cara duyemîn xwend û ez ne poşmanım jî.
Min serê we zehf êşand ez dizanim, haya min jê heye :) lê hama van gotina ji dilên min derket min jî got ezê binivîsînim.

Pirtûk ji ber ku min bı tirkî xwend, ê di nav lêkolîna min de jî hinek peyvên tirkî ê derbas bibin mixabin. Ji boy vê qûsûra min, biborînin.
Pirtûkekî gelek qinê, lê dirub didê ku ê lêkolîna min direj be.
Ezê pêşî behsa nîvîskarê pirtûkê bikim, hêja ezê behsa pirtûkê bikim.
Oscar wilde, gelekên mirova bi wê helbesta wî kû Tuncel Kurtiz dixwîne, nas dike( Oysa herkes öldürür sevdiğini https://youtu.be/XPC7La-244E )
Oscar wilde mirovekî Îngilîze û di sala 1854 a li Dublînê hatîye cîhanê. Hewka bese dirêj nekim :)

Naveroka pirtûka "Mutlu Prens" de 5 hev çirokê zehf xweş hene.
Di nava tev çîrokên xu de lawir( heywan ) û tiştan( eşya ) dide xeberdan weke ku mirov xeber bidin. Û fikr û ramanên weka hevaltîyê, xudbînî yê, evîn ê û hîsên her wiha tev jî, li ser eşya û lawiran, di pirtûkê de tîne ziman.

Di çîroka yekemîn de behsa peykerê mîrza kî dike û berdewam dike.
Çiroka duyemîn û a pêncemîn naveroka wa hama bêje eynî yê, lê bi du heb sernivîsên cûda hatîye nivîsîn. hûn ji min bibirsîn ne hewce bû. Çîroka pencemîn hebûya a duyemîn tûnebîya jî ne girîng bû. Di her du çîrokan de behsa xudbînî(bencillik) û behsa hevaltîyê dike. Lê zîmanekî nivîskar bi nûkte(espri) û rexne(eleştirel) heye. Hin cîya te dide kenan din, hin cîya jî te dide fikirandin.
Di çîroka sêyemîn da behsa başî, zarokan dike. Zarokan tîne wateya gul, beybûn û biharan. Û ji boy min jî wisaye
Di çîroka çaremîn de jî behsa eşq, evînê dike ku pêşî mirov bi eşqê ra digre û paşya, bi xwezîya mirov dernayê. Dû re jî ew eşqa ku mirov ra hewka wateye, êdî dibe tiştekî bê watê. Cîhê wê watebûn a eşqê, edî weka felsefe û mantiq digre.

‌Bikurtî zehf çîrokên xweş bûn. Hûn ji min bipirsin, ez pêşnîyarî we dikim. Wekî ku nivîskarê pirtûkê, Oscar Wilde di nava çîroka dawî, a pêncemîn de bi zimanekî rexne dibêjê çîrokên ku mirov ders jê hilneyne ne ti çîrokin. Rastî jî wisaye. Her pênç çîrokên wî jî gelek dersan dide mirov.

Ezê jî dawî ya pirtûke bi jêgiran(alıntı) e kî pirtûkê, vê lêkolînê biqedînim. Jêgiran ezê bi tirkî binivîsînim, min bi bexşînin dîsa.
" Korkarım onu kızdırdım," diye cevap verdi Ketenkuşu.
"Ona ana fikri olan bir öykü anlattım"
"İşte bu, daima son derece tehlikelidir," dedi Ördek.
56 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10 puan
Nasıl güzel bir hikaye nasıl hüzünlü bir hikaye minnacıktı ama okumalara doyamadım sanırım etkisinde fazlasıyla kaldım. Nasılda içim acıdı göz ardı ettiğim için :( aman siz siz olun bir an evvel okuyun zira muhteşem :)
Aşk iyi güzel de, dostluk çok daha yüce bir şey. Doğrusunu isterseniz, bence bu dünyada vefalı bir dost kadar soylu ve az bulunan bir şey yoktur.
...“Garip şey,” dedi, “içim sımsıcak, oysa hava ne kadar soğuk.”
“İyi bir davranışta bulundun da ondan,” dedi Prens.
“Ama aşkın modası geçti artık, şairler öldürdü aşkı. Aşk hakkında o kadar çok şey yazdılar ki, kimse onlara inanmaz oldu..."
"Kadınları yeterince anlayamıyorum" diye cevap verdi.
...
-Kadınlar sevilmek için yaratılmışlardır, anlaşılmak için değil.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Mutlu Prens
Baskı tarihi:
2016
Sayfa sayısı:
120
Format:
E-kitap
ISBN:
2789785924227
Orijinal adı:
The Happy Prince
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Sis Yayınları
Büyük yazar Oscar Wilde'in zengin düş gücünün ürünü olan masallar temellerini gerçek dünyadan alır. Toplumsal çarpıklıklar ve adaletsizlikleri çok güzel bir dille anlatan Oscar Wilde, insanın yaşamını iyilik ve kötülüğün, bencillik ve paylaşımcılığın bir savaşı olarak görmüştür.

Kitabı okuyanlar 10,5bin okur

  • Aysun Aydoğmuş
  • Kainat
  • Kader Coşkun
  • Buket Adıgüzeller
  • Hüma Kedici
  • Aylins Books
  • Aymira Güleç
  • Sibel Öztürk

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0 (1)
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları