Nietzsche Ve Babaannem

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.816
Gösterim
Adı:
Nietzsche Ve Babaannem
Baskı tarihi:
Mayıs 2017
Sayfa sayısı:
200
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055107789
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kapı Yayınları
Baskılar:
Nietzsche ve Babaannem
Nietzsche Ve Babaannem
Nietzsche ve Babaannem
216 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Ne kadar da geç kalmışım bu kitabı okumakla.. Her insanın kendini bulacağı bir kitap olduğunu düşünüyorum. Eksikliklerimi tamamlayabilmem için harika yöntemler ve düşünceler edindim. Kesinlikle tavsiye ederim.
216 syf.
·Puan vermedi
Bedensel ve ruhsal rahatsızlıklara bakıp acziyeti görmek, cisme bakıp Rahman'ı görmek ve her bölümde akla "Allah'ı bulan neyi kaybeder ve O'nu kaybeden neyi kazanır"sözünü getiren okunması tavsiye edilir kitap...
216 syf.
·Puan vermedi
Telaş ettiklerimize öyle bağlanıp kalmışız ki güzellikleri görmeye dermanımız kalmamış.Şikayet etmek dilimizde öyle güzel yerleşmiş ki şükretmeye yer açamamışız.Önce sahip olduğumuz güzellikleri fark edelim.Sonra elimizden tutan bir bahar olsun.Şu kısacık ömrü kendi elimizle felakete çevirmeyelim.
216 syf.
·59 günde·Beğendi·7/10
Mustafa ulusoyun meslegindeki deneyimlerini dini ve psikolojik olarak yorumlayıp her sayfasında sizi teffekur etmeye çağıran bir kitap.Sizlere farkli bakış açıları sunarak hayattan tat almayi hedefliyor.
216 syf.
·19 günde·Puan vermedi
Ulusoy yine yaptı yapacağını... İçimi bir hüzün kapladı yine. Özellikle an'lar üzerinde iyice düşünmeyi sağladığı için ona teşekkürü bir borç bilirim.Elimizden kayıp giden an'lar... Tüm zamanların tohumu... Rabbimizin, O'nun için ekmemizi istediği tohumlardır an'lar... Geçmişin ve geleceğin kördüğüm gibi kesiştiği noktadır aslında. Faniliğin mührünü her an her yerde hissetmenizi sağlayacak bir eser.Benim için kitaptaki en can alıcı bölüm ile başlamak geldi içimden ,niye bilmiyorum... Belki de zamanın ne kadar kıymetli olduğunu bana tekrar hissettirdiği içindir. 

   Bir psikiyatrist Mustafa Ulusoy. Eserlerinde daha çok varoluş üzerinde durmuş. kitabını da bu isimle nitelendirmesinin bir sebebi de bu. Varoluşun Nietzsche ve babaannesi tarafından farklı yorumlanması, aslında aynı dünya, aynı mekan ,aynı hastalık,aynı acılar ,aynı sevinçler,aynı ölümler  içinde olmalarına rağmen farkın tek noktadan sonra başlaması ile oluştuğunu anlatıyor kitaptaki bir bölümde. O tek nokta dönüm noktası oluyor insanlar için. Büyük yol ayırımı orda başlıyor işte...(#39226866 "insan hayatı nasıl tanımlıyorsa öyle yaşar .Hayatı kendisine verilmiş bir emanet olarak gören kişi ,onu bu Hayatı Veren adına kullanır. " Babaannemiz ve Nietzsche'nin farkı bu tanımlamadan itibaren başlıyor esasında. Kitap 3 bölümden oluşuyor. Her bölüm kendi içinde farklı farklı denemelerden oluşuyor. Zaman, varoluş, ölüm, hayattan beklentiler,zaman, zamanın bir müslüman için günün 5 dönüm noktasına ayrılmasının sebebi ,-sabah, öğle, ikindi, akşam, yatsı-bu vakitlerin ruhumuz için ne anlama geldiğini , aslında dünyanın yorucu ve ağır meşgalesinden nasıl da istirahate çekildiğini edebi, akıcı, düşündürücü bir lisan ile çok güzel özetlemiş. 


Kitabın henüz tamamını bitirmedim. Ama inceleme için bitirmeyi bekleyemedım hevesim gitmeden yazayım diye düşündüm. Esasında inceleme yazmaya biraz üşeniyorum :) Belki kitabını merak eden arkadaşlar için bir ön fikir olur. Herkese tavsiye edebilirim. Güzel bir eser. 

   Keyifli okumalar , bol istifadeler.....
216 syf.
·3 günde·Beğendi·7/10
Kitapta psikoloji ile din iç içe. Yaşanan mutsuzluk, ölüm korkusu , sevilmeme korkusu gibi insani duyguları ele alıp dini yaklaşımıyla okuyucuya psikoterapi uyguluyor bir nevi.. kitabın tamamı beni cezbetmiş olmasa da bazı konulara olan yaklaşımı hayranlık uyandırdı..
216 syf.
Mustafa ULUSOY ve mesleki deneyimlerinden edindiklerini günlük yaşamla harmanlayarak anlattığı bir deneme kitabı daha.. Ben yazarın dilini , yanlışını gördüğünde kendini eleştirme yeteneğini ve her bir seansından yani aslında her bir hastasından bir şeyler öğrenebilmesini ve bunu mütavazilikle kabul etmesini seviyorum .. Psikiyatriyi dinimizle ölçülü bir şekilde yorumlaması da örnek alınası..
216 syf.
·3 günde·10/10
Felsefe,din ve psikoloji iç içe bir kitap.Farklı açıdan bakmayı sağlayan bir kitap.Birçok örnek ve alıntılarla dolu bir kitap.Birçok konuda düşündürücü ve soruları ile de farkındalık sağlayan bir kitap.Tavsiye ederim.Keyifli okumalar.
216 syf.
·2 günde·9/10·
Anlatımını çok sevdiğim bir yazar olan Mustafa Ulusoy’un okuduğum 6. Kitabı “Nietzsche ve Babaannem” oldu.
Psikiyatr olan yazarımız kitabında; psikoloji ve dini birbirinden ayırmadan varoluş nedenlerimizin altını çizerek hatırlatmalarda bulunuyor. Yaşanan sorunların içinden çıkmaya çalışan insanın elinden tutup, yaratıcıyla yüzleşmeye çağırıyor.
Kitap kısa hikayelerden oluşuyor. Her hikayede bir soruna çözüm kapılarını aralıyor. Her yaş grubunun karşılaşılabileceği psikolojik çıkmazlardan örnekler var.

〰️ Kitaptan alıntılar:
* İnsanın kendisini unutması en büyük hastalıktır
* Kalbini çokluk yordu.
* Empati yoksunluğu insanı ne kadar katılaştırırsa, aşırı empati de o kadar duyarlı hâle getirerek kırılganlığını artırır.
* İnsan, Yaratıcısını unutup nefsin arzularıyla baş başa kaldığında kâinat bir matemhane gibi görünür.
* İnsan ve kâinat iki kardeştir. İnsan kâinatın küçültülmüşü, kâinat da insanın büyütülmüşü. Aynı rahimde büyüyen iki kardeş gibi, insan ve kâinat da, aynı Yaratıcı tarafından yaratılmanın benzerliğini taşır üzerlerinde.
* İnsana tebessüm ettiren Kâinatın Rabbi’ydi
* Dünyanın en büyük acı kaynağı, anlamsızlık olsa gerek.
* Her beden bir kutu gibiydi, insanlar bu kutunun içine sıkışmış kalmışlardı
* Kendimi üç kutuda yaşar gibi hissediyorum. Birinci kutu, yaşadığım ev. İkinci kutu çalıştığım işyerinin odası. Üçüncü kutu da yolda bindiğim araba.
* Solmuş bir yaprak nasıl büzüşürse, canlılığını kaybeden şehir de öyle büzüşüyor, çekiliyor, canlılığını yitiriyor, içine kapanıyordu
* Dünya batıp giden bir aydınlıktı. Geçiveren bir gölge, yıkılıveren bir direk. Meşakkatli bir yol.
* Umutlarımın üzerine bir mezar taşı kapanacaktı
* Dünyadan kurtulmak ancak yine dünyadayken mümkündü.
* Gölgesi üzerime düşen ölüme hazırlanmalıydım
* Zihnim maneviyata yabancılaşmış, aklım felsefede boğulmuş, fikrim gündelik siyasetlerle yorulmuş, kalbim dünya hayatı içinde sersem olmuştu
* Yaratıcı adına yaşamadığım her an , aslında intihar, bir öldürme, yok etme, kendi irademle tercih ettiğim bir yok oluş değil miydi?
* "Bilinmesi gerekir ki, en kolay şeymiş gibi görünen şey, aslında en zor şeydir: Kendini bilmek." Edgar Morin
216 syf.
·Beğendi·10/10
Sindire sindire okunulması gereken kitap.Olaylara yaklaşımları,akıcı dili,samimi havasının olmasının yanında verdiği mesajlar insanı düşünmeye sevkediyor. İYi ki okumuşum dediğim kitaplardan.
216 syf.
·Beğendi·10/10
Psikiyatrist Mustafa Ulusoy'un insanın narsist yapısı üzerine yaptığı yorumlar ile Allah, evren konularında modern düşüncelerle yaptığı kıyasları içeren denemelerinden oluşuyor. İman etmenin ne kadar zor reddetmenin ise asıl kolay yol olduğunu anlatan kitap harika bir tefekküre davet ediyor bizi...
216 syf.
·2 günde·Puan vermedi
İnancın, felsefenin ve psikolojinin aynı kalemde toplandığı yazarın çok akıcı bir dille anlattığı, insanı düşündürmeye ve sorgulamaya iten samimiyetiyle de okuyanı ruhen de rahatlatan tekrar tekrar okunası bir kitap.
Empati yoksunluğu insanı ne kadar katılaştırırsa, aşırı empati de o kadar duyarlı hâle getirerek kırılganlığını artırır.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Nietzsche Ve Babaannem
Baskı tarihi:
Mayıs 2017
Sayfa sayısı:
200
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055107789
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kapı Yayınları
Baskılar:
Nietzsche ve Babaannem
Nietzsche Ve Babaannem
Nietzsche ve Babaannem

Kitabı okuyanlar 419 okur

  • Seyit Esen
  • MHz
  • Sümeyye
  • Handan İriş
  • Buşra Bilkay
  • Ş
  • Loyaloresima
  • Sema Uzun
  • mana_arayışı
  • münzevi

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%1 (1)
9
%2.1 (2)
8
%2.1 (2)
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0