Aynalar Koridorunda Aşk

8,1/10  (57 Oy) · 
199 okunma  · 
52 beğeni  · 
1.865 gösterim
Aynalar Koridorunda Aşk, romanın vaatlerini genişletiyor.
Ateşe pervane ruhlar, daha ne kadar kül olmadan aynalar koridorunda yürür? Kendi varlığımızın labirentinde kaybolmuşken, kim bize çıkışı gösterir? Bir başkasının dünyasında var olma çabası, bir çift göz bebeğinde yansıma arzusu, bizi nerelere sürükler?

Elimizi tutacak bir el arıyoruz ümitsizce, o el bizi ne kadar taşıyabilir?

Aradığımız cevap, çoğu zaman sormayı en son düşündüğümüz kişide gizlidir. O kişi kim?

Dr. Mavi, bir psikiyatrist. Beyaz, yaşlı bir yaşam. Kırmızı, Sarı ve Gri, ruhumuzdaki acıların farklı renkleri.

Mustafa Ulusoy her birimizin ruhunun röntgenini çekiyor. Bize, bizim sorunlarımıza, kalp kırıklıklarımıza, çıkmazlarımıza, çaresizliğimize, isyanımıza, arzularımıza, ruhumuza dokunuyor. Yürekten gelen ve içimize akan satırlarda, bu dünyada insan olarak var olmanın bedelini sorguluyor.

Aynalar Koridorunda Aşk'ı okuyunca aşka dair ne kadar az şey bildiğinizi keşfedecek ve soracaksınız: "Bir insan bir başkasının kalbini doldurabilir mi?"

Bu roman aşkı kaybedip kendini bulanların hikâyesidir.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2013
 • Sayfa Sayısı:
  325
 • ISBN:
  9786054683925
 • Yayınevi:
  Kapı Yayınları
 • Kitabın Türü:

"İnsanların sevmek gibi bir dertleri yoktu sanki. Sevilmek istiyorlardı sadece. Değerli olduğunu hissedemeyen bir insan, gerçekten sevemez; daima sevilmek ister."

Kitabın yazarı Mustafa Ulusoy, aslında bir psikiyatrist. Kitap da Dr. Mavi ile Kırmızı isimli bir kızın terapi seanslarındaki konuşmaları etrafında ilerliyor. Bir de Beyaz, Gri ve Sarı isimli sorunlu karakterler var.

Özellikle "Narsistleşmiş benlik” kavramı uzun uzun örneklendirilerek anlatılmış bu kitapta.
Kitabı beğendim ,bunun yanında kaygıların çözümü olarak, bazı dini kavramların tek çare olarak sunulması belki tek kusuru olabilirdi kitabın.

esra karakoyun 
26 Şub 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · 8/10 puan

kitap varoluşa, aşka ve benliğe farklı bir açıdan bakmaya yöneltiyor insanı.. okurken ben de buna benzer şeyler yaşadım ya da düşündüm dedirtiyor size.. neden bu dünyadayım, niye bunları yaşıyorum, niçin böyleyim ekseninde dolaşan danışanlarıyla ufkunuzu açmaya çalışıyor romanında mustafa ulusoy.. okurken kendimi, hayatı ve Yaratıcıyı sorguladığım bazı sorularıma da cevap bulabildiğim bir kitap.. okumanızı tavsiye ederim..

Fethullah KÜÇÜKKALEM 
08 Şub 23:36 · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · 8/10 puan

Bir psikiyatristin psikoterapi seanslarının roman tarzında anlatıldığı, karakterlerini ise renklerle isimlendirirerek hastalarına Kırmızı-Sarı-Gri, kendine Mavi ve gönül dostuna Beyaz isimlerini verip ve Kafe Mentale' de dostuyla hemdem olan, bence pek çok insanın ruh dünyasına ayna tutacak okunmaya değer bir kitap...

Şeyma 
12 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Mustafa Ulusoy hastalarına renk isimleri vererek ve onların yaşadığı sıkıntıları çok güzel bir şekilde anlatarak kaliteli bir eser ortaya çıkarmış. Hastaların ortak bir noktada kesişmesi de romanın can alıcı noktası bence. Bu romanda insanın kendisiyle, Allah ile, çevresindekilerle hesaplaşmalarina fazlasıyla yer verilmiş ve bu hesaplaşmalardan kurtulmanın yolu çok akıcı bir şekilde dile getirilmiş. Okuyun, okutturun efendim.

yavuz tutar 
28 Mar 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tek kelime ile harika bir kitap . günümüzün hastalığı olan narsizme ve imaj takıntısına çok güzel çözümler sunulmuş. Kimin kime aşık olduğu belli olmayan bu devirde buhranlar ve ruhsal sıkıntılar içinde kendini tüketen insanlığa bir ışık olmuş. Diğer kitapları gibi bu kitabınıda çok beğendim .

Ozan KILIÇ 
16 Oca 10:32 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

İnsan psikolojisi ile ilgileniyorsanız mutlaka ama mutlaka kütüphanenizde bulunması gereken bir yazar. Mustafa ULUSOY anlatımı ve yaklaşımı ile sizinle kitap içerisinde terapi yapıyor , karşılıklı bir sohbet içerisinde buluyorsunuz kendinizi. Ve yaşanılan , anlatılan olayları kendi hayatınıza uyarlamaya çalışıyorsunuz.

Beyza 
 07 Oca 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 6/10 puan

İnsanın temel acılarını anlatan üçlemenin ilk kitabı. Aşk ve sevgi açlığı işleniyor.
Bir sürü şeye hiç bakmadığınız açıdan bakacağınız kesin, anlatılan karakterler ve acılarında ise kendinizi bulmamanız imkansız.
Ana tema insanın sınırsız sevgi ihtiyacını ancak sınırsız olan yaratıcıya dayanırsa karşılayabileceği. Tabi ki bir cümleyle özetlenemeyecek şekilde yoğun bir felsefeyle doldurulmuş temanın içi.
Fikir yönünden içeriği geniş, amacı fikir olan kitaplarda çok fazla dil veya edebilikle ilgili eleştiriye/yoruma gerek yoktur, kolay okunabilir desem yeterli sanırım.

Ali TAHİR 
17 Eki 2015 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 7/10 puan

şöyle bişey kitap aşk ve ayrılık acısı çekenler için bir hap niyetinde. Tamamen bir tedavi imkanı sunmasada acıda geçici bir rahatlama sağlıyor..Özellikle en ufak bir ayrılık sonrası ben öldüm bittim dünyanın sonu geldi gibi düşüncelere dalan Hayat tecrübesi bazı insanlara göre az olanlara Keşke okusalar dedim okurken, ilişkilere ve hatta kendi benliklerine bakış açıları değişmesi için. Bu hayatta kimse kendini Değersiz hissetmek durumda olmamalı..

murat ince 
08 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

bu kitabı tarif edemiyorum. müthiş bir haz aldım. hayatımda okuduğum en kitaplar arasında ilk beşe girer. yazarın çok derin bir dünyası var ve içine girince gerçekten kayboluyorsunuz, hafifliyorsunuz , var oluyorsunuz. tekrar okuyacağım.

2 /

Kitaptan 25 Alıntı

Asiye Yıldız 
21 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Yaratıcının sana nasıl yardım edeceğini sen belirleyemezsin değil mi Kırmızı? Çünkü Mutlak Varlık olan O, sen değilsin. O, o gün şefkatini sana öğretmeninle yolladı. Öğretmenin sana sımsıkı sarılırken, O'nun rahmeti seni kuşatıyordu aslında. Peki sen ne yapıyorsun, kendi benliğinin biçimlendirdiği, kendi uygun gördüğün yardımı talep ediyor, hatta diretiyor ve Yaratıcıya seçim hakkı tanımıyorsun. O'na sana nasıl yardım etmesi gerektiğini söyleme cüreti gösterip, senin istediğin şekilde davranmadı, merhametini senin uygun gördüğün şekilde göstermedi diye O'nu merhametsizlikle, seni sevmemekle, sana değer vermemekle suçluyorsun."

Aynalar Koridorunda Aşk, Mustafa Ulusoy (Sayfa 168)Aynalar Koridorunda Aşk, Mustafa Ulusoy (Sayfa 168)

"Yıldızlar gece çıkıyor. Yıldızları görmek isteyen insan geceye razı olmalı. Hayatın yıldızlarına ulaşmak istiyorsan, içindeki geceye razı olmalısın."

Aynalar Koridorunda Aşk, Mustafa UlusoyAynalar Koridorunda Aşk, Mustafa Ulusoy

"Birini sevmek ile yanlış sevmek, tabancanın namlusundan milimetrik bir sapmayla çıkan ve birbirinden çok farklı noktalara saplanan iki merminin halini andırır.
Yanlış sevilmek şuna benzetilebilir: Çiçeği sularsınız ama toprağa döktüğünüz suda çiçeğin fıtratını bozan, zararlı, yabancı bazı maddeler vardır. Ya da günde bir kere sulanması gereken toprağı sabah akşam sular, toprağı çeltik tarlasına çevirirsiniz.
Doğru sevilmek ile yanlış sevilmek arasındaki fark, bu iki merminin tabanca namlusundan uzaklaştıkça aralarındaki mesafenin açılması misali, kişi büyüyüp serpildikçe, hayat ve insanlarla etkileşime girdikçe daha çok açığa çıkar."

Aynalar Koridorunda Aşk, Mustafa UlusoyAynalar Koridorunda Aşk, Mustafa Ulusoy
Asiye Yıldız 
21 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"İnsanın hayat karşısında şaşkına dönmesi, onu varoluşsal evsizlik haline sokar. Şaşkın insan, evsizler gibi ortada kalakalır. Kapının önünde olup da, içeri girememek gibi bir durumdur bu. Yaşadığı dünya insanın evi olmaktan çıkar. İnsanın içi, endişe ve korkularla sıkış tıkış olur. Kişinin dünyayla bağı kopar. Hayat ona yabancı gelir. Ancak bu durumu nasıl yönlendireceği her zamanki gibi kişinin kendine kalmıştır. Yaşanan her olayı insan, lehine çevirebilecek bir güce sahiptir. Eğer yönetmeyi bilirsen, bu hal insana yeni kapılar açar; kişinin kendisine ve hayata yeni bir açıdan bakma fırsatı verir."

Aynalar Koridorunda Aşk, Mustafa UlusoyAynalar Koridorunda Aşk, Mustafa Ulusoy
homolog 
20 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sırça bir nesnenin yere düşünce parçalandığı gibi parçalanır aşklar. Aşk camdan bir nesnedir. Çok kolay kırılır ve insanı kolaylıkla kırılganlaştırır, elemde bırakıp acı çektirir. Aşk acı çekmektir, Mavi. Bu kadar masum bir duygu, an olur insanın en temel acı kaynaklarından biri haline gelir. Aşkı taşımak zordur.

Aynalar Koridorunda Aşk, Mustafa UlusoyAynalar Koridorunda Aşk, Mustafa Ulusoy
İlkuçan 
17 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Sizi çok seviyorum, sizi çok önemsiyorum, size çok değer veriyorum. Sizin için her an yarattığım nesnelere, varlıklara bakın. Yağan yağmura bakın. Ellerinize bakın. Taşlara bakın. Gökteki aya bakın. En çok da, size verdiğim kendinize bakın. Size Beni tanıma fırsatı verdim. Daha ne vermemi istiyorsunuz? Sizden çok şey mi istiyorum? Siz de, size verdiğim benliği bana verin.

Aynalar Koridorunda Aşk, Mustafa UlusoyAynalar Koridorunda Aşk, Mustafa Ulusoy
Burcu karakoç 
10 Ara 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Öylesine mükemmel şeyler düşlüyordu ki; benliğinin isteklerine uymayan yönlerini tenkitle kırıp geçiriyor, mükemmellik sınırlarına ulaşmayan taraflarını eleştiriyor, kendini yok sayıyordu.

Aynalar Koridorunda Aşk, Mustafa UlusoyAynalar Koridorunda Aşk, Mustafa Ulusoy
3 /