Aynalar Koridorunda Aşk

8,1/10  (64 Oy) · 
246 okunma  · 
66 beğeni  · 
1.995 gösterim
Aynalar Koridorunda Aşk, romanın vaatlerini genişletiyor.
Ateşe pervane ruhlar, daha ne kadar kül olmadan aynalar koridorunda yürür? Kendi varlığımızın labirentinde kaybolmuşken, kim bize çıkışı gösterir? Bir başkasının dünyasında var olma çabası, bir çift göz bebeğinde yansıma arzusu, bizi nerelere sürükler?

Elimizi tutacak bir el arıyoruz ümitsizce, o el bizi ne kadar taşıyabilir?

Aradığımız cevap, çoğu zaman sormayı en son düşündüğümüz kişide gizlidir. O kişi kim?

Dr. Mavi, bir psikiyatrist. Beyaz, yaşlı bir yaşam. Kırmızı, Sarı ve Gri, ruhumuzdaki acıların farklı renkleri.

Mustafa Ulusoy her birimizin ruhunun röntgenini çekiyor. Bize, bizim sorunlarımıza, kalp kırıklıklarımıza, çıkmazlarımıza, çaresizliğimize, isyanımıza, arzularımıza, ruhumuza dokunuyor. Yürekten gelen ve içimize akan satırlarda, bu dünyada insan olarak var olmanın bedelini sorguluyor.

Aynalar Koridorunda Aşk'ı okuyunca aşka dair ne kadar az şey bildiğinizi keşfedecek ve soracaksınız: "Bir insan bir başkasının kalbini doldurabilir mi?"

Bu roman aşkı kaybedip kendini bulanların hikâyesidir.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2013
 • Sayfa Sayısı:
  325
 • ISBN:
  9786054683925
 • Yayınevi:
  Kapı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Salih Çermik 
14 Nis 19:01 · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · 7/10 puan

Mustafa Ulusoy'u ilk kez okudum. Aynalar Koridorunda Aşk kitabı psikolojik bir roman. Biraz yorucu. Sıkça tekrarlanan kelimeler sıkıyor bazen. Hemen hemen her sayfada 'imge' ve 'varoluş' kelimeleri var. Kitabın anlatmak istediği mesaj bana göre, 'Her insan var olduğu için değerlidir.' ifadesi. Kitap konu olarak değer ve sevgiyi anlatmakta. Kitabın adı Aynalar Koridorunda Değerli Olma Duygusu ya da Aynalar Koridorunda Sevgi olsaydı daha da kitabı yansıtan bir isim olurdu. İsminde 'aşk' kelimesinin geçmesi içeriğe göre ağır kalmış. Okunabilir elbette ama isme göre hareket edilmemeli. Yazarın bazı çıkarımlarında 'Aynı hissi duymuştum kendimde.' dediğim olduğu gibi 'Çok abartılı.' dediğim de oldu. Aslında içimizde olan duyguları anlatmış yazar. Ancak ifade ettiğim gibi 'Aşk' öyle böyle bir kavram olmadığından daha kaliteli bir eser beklerdim.

"İnsanların sevmek gibi bir dertleri yoktu sanki. Sevilmek istiyorlardı sadece. Değerli olduğunu hissedemeyen bir insan, gerçekten sevemez; daima sevilmek ister."

Kitabın yazarı Mustafa Ulusoy, aslında bir psikiyatrist. Kitap da Dr. Mavi ile Kırmızı isimli bir kızın terapi seanslarındaki konuşmaları etrafında ilerliyor. Bir de Beyaz, Gri ve Sarı isimli sorunlu karakterler var.

Özellikle "Narsistleşmiş benlik” kavramı uzun uzun örneklendirilerek anlatılmış bu kitapta.
Kitabı beğendim ,bunun yanında kaygıların çözümü olarak, bazı dini kavramların tek çare olarak sunulması belki tek kusuru olabilirdi kitabın.

Bir psikiyatristin psikoterapi seanslarının roman tarzında anlatıldığı, karakterlerini ise renklerle isimlendirirerek hastalarına Kırmızı-Sarı-Gri, kendine Mavi ve gönül dostuna Beyaz isimlerini verip ve Kafe Mentale' de dostuyla hemdem olan, bence pek çok insanın ruh dünyasına ayna tutacak okunmaya değer bir kitap...

Duygu İşinden 
12 May 11:14 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsana kendisini çok güzel gösteren, iç dünyamıza ayna tutan bir kitap adeta. Mutlaka okunması gerektiğini düşünüyorum. Okuyan herkes kendi rengini mutlaka bulacak..

esra karakoyun 
26 Şub 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · 8/10 puan

kitap varoluşa, aşka ve benliğe farklı bir açıdan bakmaya yöneltiyor insanı.. okurken ben de buna benzer şeyler yaşadım ya da düşündüm dedirtiyor size.. neden bu dünyadayım, niye bunları yaşıyorum, niçin böyleyim ekseninde dolaşan danışanlarıyla ufkunuzu açmaya çalışıyor romanında mustafa ulusoy.. okurken kendimi, hayatı ve Yaratıcıyı sorguladığım bazı sorularıma da cevap bulabildiğim bir kitap.. okumanızı tavsiye ederim..

Şeyma 
12 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Mustafa Ulusoy hastalarına renk isimleri vererek ve onların yaşadığı sıkıntıları çok güzel bir şekilde anlatarak kaliteli bir eser ortaya çıkarmış. Hastaların ortak bir noktada kesişmesi de romanın can alıcı noktası bence. Bu romanda insanın kendisiyle, Allah ile, çevresindekilerle hesaplaşmalarina fazlasıyla yer verilmiş ve bu hesaplaşmalardan kurtulmanın yolu çok akıcı bir şekilde dile getirilmiş. Okuyun, okutturun efendim.

yavuz tutar 
28 Mar 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tek kelime ile harika bir kitap . günümüzün hastalığı olan narsizme ve imaj takıntısına çok güzel çözümler sunulmuş. Kimin kime aşık olduğu belli olmayan bu devirde buhranlar ve ruhsal sıkıntılar içinde kendini tüketen insanlığa bir ışık olmuş. Diğer kitapları gibi bu kitabınıda çok beğendim .

Eda KILIÇ 
13 Nis 13:43 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitap hayatınızı değiştirebilir...
Yazar karakterlerine renk isimleri vermiş kendi renginizi mutlaka bulacak ve kitabın sonunu merakla bekleyeceksiniz...

Kitap ve Kahve Delisi 
 05 Nis 22:55 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

"Benimkisi aynalar koridorunda bir aşkmış. Kendim ile yansımamı birbirine karıştırdığım ve yansımalarımın bağımlısı olduğum bir aşk."
Dr. Mavi bir psikologtur, hastaları; mutlu bir çocukluk yaşayamayan Kırmızı, babasının ölümünden sonra boşluğa düşen Sarı, yetişkinlerin psikolojik ihtiyaçlarına hizmet eden aygıt olarak gören Gri. Hepsinin ortak bir sorunu hiç olduklarını düşünmek. Varoluşlarının sebebini öğrenmek.Kitapta bu üç hastanın arayış ve iyileşme süreci anlatılıyor. Mutlaka kendinizden de birşeyler bulacağınız bir kitap tavsiye ediyorum.
"Hayatta en mutsuz insanlar, mutlu olmak için çılgınca uğraşanlardır."
"Hayatının yıldızlarına ulaşmak istiyorsan, içindeki geceye razı olmalısın."

Ozan KILIÇ 
16 Oca 10:32 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

İnsan psikolojisi ile ilgileniyorsanız mutlaka ama mutlaka kütüphanenizde bulunması gereken bir yazar. Mustafa ULUSOY anlatımı ve yaklaşımı ile sizinle kitap içerisinde terapi yapıyor , karşılıklı bir sohbet içerisinde buluyorsunuz kendinizi. Ve yaşanılan , anlatılan olayları kendi hayatınıza uyarlamaya çalışıyorsunuz.

2 /

Kitaptan 42 Alıntı

Salih Çermik 
09 Nis 15:08 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Birinin beni anlamasına öyle çok ihtiyacım var ki...

Aynalar Koridorunda Aşk, Mustafa Ulusoy (Sayfa 55 - Kapı Yayınları - 3. Baskı)Aynalar Koridorunda Aşk, Mustafa Ulusoy (Sayfa 55 - Kapı Yayınları - 3. Baskı)
Salih Çermik 
11 Nis 21:51 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Süratle içi boşalıyordu insanların. İnsanlar can havliyle yiyeceklere saldırıyor, deli gibi alışveriş yapıyor, göz açıp kapayıncaya kadar âşık oluyor, pat diye bağlanıyor ve daha ne olduğunu anlamadan da ayrılıyorlardı.

Aynalar Koridorunda Aşk, Mustafa Ulusoy (Sayfa 142 - Kapı Yayınları - 3. Baskı)Aynalar Koridorunda Aşk, Mustafa Ulusoy (Sayfa 142 - Kapı Yayınları - 3. Baskı)
Asiye Yıldız 
21 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Yaratıcının sana nasıl yardım edeceğini sen belirleyemezsin değil mi Kırmızı? Çünkü Mutlak Varlık olan O, sen değilsin. O, o gün şefkatini sana öğretmeninle yolladı. Öğretmenin sana sımsıkı sarılırken, O'nun rahmeti seni kuşatıyordu aslında. Peki sen ne yapıyorsun, kendi benliğinin biçimlendirdiği, kendi uygun gördüğün yardımı talep ediyor, hatta diretiyor ve Yaratıcıya seçim hakkı tanımıyorsun. O'na sana nasıl yardım etmesi gerektiğini söyleme cüreti gösterip, senin istediğin şekilde davranmadı, merhametini senin uygun gördüğün şekilde göstermedi diye O'nu merhametsizlikle, seni sevmemekle, sana değer vermemekle suçluyorsun."

Aynalar Koridorunda Aşk, Mustafa Ulusoy (Sayfa 168)Aynalar Koridorunda Aşk, Mustafa Ulusoy (Sayfa 168)
Salih Çermik 
09 Nis 11:14 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Beklemek demek eylemsizlik demekti, eylemsizlikse can sıkıntısı...

Aynalar Koridorunda Aşk, Mustafa Ulusoy (Sayfa 29 - Kapı Yayınları - 3. Baskı)Aynalar Koridorunda Aşk, Mustafa Ulusoy (Sayfa 29 - Kapı Yayınları - 3. Baskı)
Salih Çermik 
05 Nis 13:26 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

İnsanın en değerli varlığı kendisiydi...

Aynalar Koridorunda Aşk, Mustafa Ulusoy (Sayfa 5 - Kapı Yayınları - 3. Baskı)Aynalar Koridorunda Aşk, Mustafa Ulusoy (Sayfa 5 - Kapı Yayınları - 3. Baskı)

"Yıldızlar gece çıkıyor. Yıldızları görmek isteyen insan geceye razı olmalı. Hayatın yıldızlarına ulaşmak istiyorsan, içindeki geceye razı olmalısın."

Aynalar Koridorunda Aşk, Mustafa UlusoyAynalar Koridorunda Aşk, Mustafa Ulusoy
Minel Kılıçoğlu 
17 Nis 00:15 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Ay,onu gökyüzünün dinginliğine çağırıyordu.Oysa Cadde'den gelip geçenler Ay'dan çok vitrinlere bakıyorlardı.Belki de insanlar,başlarını yukarı kaldırıp da aya bakmak akıllarına gelmediği,onu seyretmeyip zihinlerini dünyanın oyalayıcı işlerine taktıkları için mutsuzdular.Kim bilir?"

Aynalar Koridorunda Aşk, Mustafa Ulusoy (Sayfa 25)Aynalar Koridorunda Aşk, Mustafa Ulusoy (Sayfa 25)
Salih Çermik 
14 Nis 18:45 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Dünya eksik bir yerdir ve hep bir şeyler eksik kalacaktır.

Aynalar Koridorunda Aşk, Mustafa Ulusoy (Sayfa 321 - Kapı Yayınları - 3. Baskı)Aynalar Koridorunda Aşk, Mustafa Ulusoy (Sayfa 321 - Kapı Yayınları - 3. Baskı)
Salih Çermik 
11 Nis 16:33 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Yaşamı zorlaştıran, insanın sınırlarını bilmeyen benliğidir.

Aynalar Koridorunda Aşk, Mustafa Ulusoy (Sayfa 119 - Kapı Yayınları - 3. Baskı)Aynalar Koridorunda Aşk, Mustafa Ulusoy (Sayfa 119 - Kapı Yayınları - 3. Baskı)
Salih Çermik 
09 Nis 15:05 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Bu dünya hayatı ölümcül bir varlık. Sonu ölüm olan bir hayatta kim tam tamına iyileşebilir?

Aynalar Koridorunda Aşk, Mustafa Ulusoy (Sayfa 55 - Kapı Yayınları - 3. Baskı)Aynalar Koridorunda Aşk, Mustafa Ulusoy (Sayfa 55 - Kapı Yayınları - 3. Baskı)
5 /