Aynalar Koridorunda AşkMustafa Ulusoy

·
Okunma
·
Beğeni
·
3.959
Gösterim
Adı:
Aynalar Koridorunda Aşk
Baskı tarihi:
Nisan 2013
Sayfa sayısı:
325
ISBN:
9786054683925
Kitabın türü:
Yayınevi:
Kapı Yayınları
Aynalar Koridorunda Aşk, romanın vaatlerini genişletiyor.
Ateşe pervane ruhlar, daha ne kadar kül olmadan aynalar koridorunda yürür? Kendi varlığımızın labirentinde kaybolmuşken, kim bize çıkışı gösterir? Bir başkasının dünyasında var olma çabası, bir çift göz bebeğinde yansıma arzusu, bizi nerelere sürükler?

Elimizi tutacak bir el arıyoruz ümitsizce, o el bizi ne kadar taşıyabilir?

Aradığımız cevap, çoğu zaman sormayı en son düşündüğümüz kişide gizlidir. O kişi kim?

Dr. Mavi, bir psikiyatrist. Beyaz, yaşlı bir yaşam. Kırmızı, Sarı ve Gri, ruhumuzdaki acıların farklı renkleri.

Mustafa Ulusoy her birimizin ruhunun röntgenini çekiyor. Bize, bizim sorunlarımıza, kalp kırıklıklarımıza, çıkmazlarımıza, çaresizliğimize, isyanımıza, arzularımıza, ruhumuza dokunuyor. Yürekten gelen ve içimize akan satırlarda, bu dünyada insan olarak var olmanın bedelini sorguluyor.

Aynalar Koridorunda Aşk'ı okuyunca aşka dair ne kadar az şey bildiğinizi keşfedecek ve soracaksınız: "Bir insan bir başkasının kalbini doldurabilir mi?"

Bu roman aşkı kaybedip kendini bulanların hikâyesidir.
(Tanıtım Bülteninden)
" Aynalar Koridorunda Aşk Mustafa Ulusoy'un okuduğum ilk kitabı hiç sıkılmadan okudum. Ancak birçok sayfasında "Benlik ve Varoluş kelimesinin sürekli dile getirilmesi biraz beni yordu."

" Kırmızı, Sarı ve Gri, ruhumuzdaki acıların farkı renkleri her üç karakterinde ayrı bir terapisi var, onların dilinden ancak Dr. Mavi anlardı onların başlarından, neler geçtiğini hiç sıkılmadan, dinler. Onların dertlerine hep çare bulur. Bir an bende kendimi Dr. Mavi'nin yanında bulmak istedim hastalarına sürekli bir çözüm aramak için bir kuş gibi çırpınırdı. Aslında kitabın ismine göre değil bir aşk yaşanılmıyor. Sadece her üçüsüde terk edilmişlerdi. Bu roman aşkı kaybedip kendini bulanların hikâyesidir."

"Kitabı size tavsiye ediyorum tabiki siz bilirsiniz ama okumaktan bir şey kaybetmezsiniz keyifli okumalar diliyorum."
Bir psikiyatristin psikoterapi seanslarının roman tarzında anlatıldığı, karakterlerini ise renklerle isimlendirirerek hastalarına Kırmızı-Sarı-Gri, kendine Mavi ve gönül dostuna Beyaz isimlerini verip ve Kafe Mentale' de dostuyla hemdem olan, bence pek çok insanın ruh dünyasına ayna tutacak okunmaya değer bir kitap...

Benzer kitaplar

Mustafa Ulusoy'u ilk kez okudum. Aynalar Koridorunda Aşk kitabı psikolojik bir roman. Biraz yorucu. Sıkça tekrarlanan kelimeler sıkıyor bazen. Hemen hemen her sayfada 'imge' ve 'varoluş' kelimeleri var. Kitabın anlatmak istediği mesaj bana göre, 'Her insan var olduğu için değerlidir.' ifadesi. Kitap konu olarak değer ve sevgiyi anlatmakta. Kitabın adı Aynalar Koridorunda Değerli Olma Duygusu ya da Aynalar Koridorunda Sevgi olsaydı daha da kitabı yansıtan bir isim olurdu. İsminde 'aşk' kelimesinin geçmesi içeriğe göre ağır kalmış. Okunabilir elbette ama isme göre hareket edilmemeli. Yazarın bazı çıkarımlarında 'Aynı hissi duymuştum kendimde.' dediğim olduğu gibi 'Çok abartılı.' dediğim de oldu. Aslında içimizde olan duyguları anlatmış yazar. Ancak ifade ettiğim gibi 'Aşk' öyle böyle bir kavram olmadığından daha kaliteli bir eser beklerdim.
"İnsanların sevmek gibi bir dertleri yoktu sanki. Sevilmek istiyorlardı sadece. Değerli olduğunu hissedemeyen bir insan, gerçekten sevemez; daima sevilmek ister."

Kitabın yazarı Mustafa Ulusoy, aslında bir psikiyatrist. Kitap da Dr. Mavi ile Kırmızı isimli bir kızın terapi seanslarındaki konuşmaları etrafında ilerliyor. Bir de Beyaz, Gri ve Sarı isimli sorunlu karakterler var.

Özellikle "Narsistleşmiş benlik” kavramı uzun uzun örneklendirilerek anlatılmış bu kitapta.
Kitabı beğendim ,bunun yanında kaygıların çözümü olarak, bazı dini kavramların tek çare olarak sunulması belki tek kusuru olabilirdi kitabın.
"Hayatta insana en çok sıkıntı veren kendi “ben”idir..İnsanın sorunları “ben”inin kendisiyle ilişkisinden kaynaklanıyorsa,o derde devayı da başka yerde bulamaz..”Ben”lik ile kendilik arasındaki sorun halledilmeden diğerleri çözülemez..Belki de “ben”inin kendisiyle ilişkisi sorunundan başka problemi yoktur insanın..”
Hediye gelen bir romandı.

Sıradan kişisel gelişim kitaplarına benzemiyordu.Açtım okudum,bir iki sayfa derken sardı beni elimden bırakamaz oldum,hatta renkli kalemler falan postitlerle notlar almaya başladım.İnsan isimleri yerine;sarı,mavi,kırmızı,beyaz gibi isimler verilmiş.
Varoluşsal önemimizi keşfetmek ,Mutlak varlığa Allah'a dayandırılmayan sevgilerin ve ilişkilerin yokluğu,hiçliği üzerine bir deneme kıvamında olmuş roman...Baş kahraman İlgi ve sevgi arıyor pek bulabilmiş değil. bu yüzden acı çekiyor başkalarına sığınmaktan acı çekiyor aslında.Romanla işgili sayfalar dolusu inceleme yazılır burada ama kısaca İNSANIN GERÇEK DEĞERİNİ BİLMESİ ÜZERİNE diyor ve incelememi noktalıyorum.

Başucu kitabı niteliğinde...
İnsana kendisini çok güzel gösteren, iç dünyamıza ayna tutan bir kitap adeta. Mutlaka okunması gerektiğini düşünüyorum. Okuyan herkes kendi rengini mutlaka bulacak..
Beni çok fazla etkileyen ve şiddetle okunması gereken bir kitap olduğunu söyleyemeyeceğim. Kitap kişisel gelişim kitabı fakat daha önce okuduklarım kadar zevk aldığımı söyleyemem
Dr. Brown, Dr. Mavi'ye "İnsanlara bak ve onların mutsuzluklarına bir birim ver. Örneğin, de ki, insanlar on birim mutsuz. Sonra da onların mutsuzluklarını yüzle çarp. Işte bu insanların gerçek mutsuzluğudur. Demişti️
Dünyada üzerinde en çok kalem oynatılan, en çok konuşulan konulardan bir aşk. Bu kitap da bir psikiyatristin aşka bakışını yansıtıyor. Yazar kitapta Doktor Mavi olarak çıkıyor karşımıza. Beyaz, Kirmızı, Gri ve Sarı onun hastaları.

Yazara göre aşk insanın kendi varlığını fark ettirme çabasından başka bir şey değil. "Aşkın en güzel özeti belki buydu: Bir insan tarafından sevilerek kalbini doldurmak." ifadeleri kitabın özeti diyebiliriz. Insan kendini görebilmek için bir aynaya ihtiyaç duyuyor. Yani bir sevgiliye. Aynanizin degeri sizin degerinizi gosteriyor. Bu nedenle aynaya sahip olmadığı nitelikler veriyorsunuz. Bir süre sonra karşımızdaki kişinin bu niteliklere sahip olmadığını fark ettiğinizde hayal kırıklığına uğrayıp karşımızdakinden soguyorusuz.

Yapmış olduğum gözlemlerin bir çoğunu kitapta gördüm, yazar benim düşüncelerimi kaleme almış dedim kitabin bir çok yerinde. Yazarın üslubuna gelince basarili olduğunu söyleyemeyeceğim. Tekrarlanan ifadeler insani sıkıyor.
Sonuç olarak anlattiklariyla başarılı, anlatımıyla başarısız bir roman.
Müthiş bir kitap.
Psikolojik bir kitap Aynalar Koridorunda Aşk.
Yazar karakterlere renklerin isimlerini vermiş.
Terapistimiz Dr. Mavi.. Müthiş bir adam.
Ve hastaları Kırmızı, Gri Sarı.
Karakterlerin rüyaları... Yazar rüyaları o kadar güzel betimliyor ki; kendimi aynı rüyada hissetmekten alıkoyamadım.
Bu kitap da en çok sevdiğim, bana diğer karaktalere göre daha çok bir şeyler katan, Kırmızı ve Dr. Mavi arasında geçen diyaloglar oldu.
Kırmızı.. Bazen kelimeleri bir kenara iterek Kırmızı' ya sarılmak, yaralarını sarmak, hissedemediği duyguları hissettirmek istedim. Karakterlerden birinde mutlaka kendinizi bulacaksıniz. Kırmızı'da kendimi görmedim desem yalan olur. :)
Kırmızı ile Dr. Mavi arasındaki diyaloglarin güzelliğini, özelliğini, gerçekliğini, samimiyetini hissedince bende bir psikoloğa gitme isteği geldi.. :)
Ha bir de.. :) Dr. Mavi'nin de içini döktüğü, örnek aldığı, ağabey olarak gördüğü bir doktor var.. :) Beyaz. :)

Mustafa Ulusoy'un diğer kitaplarını okumak için can atıyorum...

Mutlaka okumanız gereken bir yazar ve kitap.

İyi geceler!
kitap varoluşa, aşka ve benliğe farklı bir açıdan bakmaya yöneltiyor insanı.. okurken ben de buna benzer şeyler yaşadım ya da düşündüm dedirtiyor size.. neden bu dünyadayım, niye bunları yaşıyorum, niçin böyleyim ekseninde dolaşan danışanlarıyla ufkunuzu açmaya çalışıyor romanında mustafa ulusoy.. okurken kendimi, hayatı ve Yaratıcıyı sorguladığım bazı sorularıma da cevap bulabildiğim bir kitap.. okumanızı tavsiye ederim..
"Yaratıcının sana nasıl yardım edeceğini sen belirleyemezsin değil mi Kırmızı? Çünkü Mutlak Varlık olan O, sen değilsin. O, o gün şefkatini sana öğretmeninle yolladı. Öğretmenin sana sımsıkı sarılırken, O'nun rahmeti seni kuşatıyordu aslında. Peki sen ne yapıyorsun, kendi benliğinin biçimlendirdiği, kendi uygun gördüğün yardımı talep ediyor, hatta diretiyor ve Yaratıcıya seçim hakkı tanımıyorsun. O'na sana nasıl yardım etmesi gerektiğini söyleme cüreti gösterip, senin istediğin şekilde davranmadı, merhametini senin uygun gördüğün şekilde göstermedi diye O'nu merhametsizlikle, seni sevmemekle, sana değer vermemekle suçluyorsun."
Süratle içi boşalıyordu insanların. İnsanlar can havliyle yiyeceklere saldırıyor, deli gibi alışveriş yapıyor, göz açıp kapayıncaya kadar âşık oluyor, pat diye bağlanıyor ve daha ne olduğunu anlamadan da ayrılıyorlardı.
Mustafa Ulusoy
Sayfa 142 - Kapı Yayınları - 3. Baskı
Beklemek demek eylemsizlik demekti, eylemsizlikse can sıkıntısı...
Mustafa Ulusoy
Sayfa 29 - Kapı Yayınları - 3. Baskı

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Aynalar Koridorunda Aşk
Baskı tarihi:
Nisan 2013
Sayfa sayısı:
325
ISBN:
9786054683925
Kitabın türü:
Yayınevi:
Kapı Yayınları
Aynalar Koridorunda Aşk, romanın vaatlerini genişletiyor.
Ateşe pervane ruhlar, daha ne kadar kül olmadan aynalar koridorunda yürür? Kendi varlığımızın labirentinde kaybolmuşken, kim bize çıkışı gösterir? Bir başkasının dünyasında var olma çabası, bir çift göz bebeğinde yansıma arzusu, bizi nerelere sürükler?

Elimizi tutacak bir el arıyoruz ümitsizce, o el bizi ne kadar taşıyabilir?

Aradığımız cevap, çoğu zaman sormayı en son düşündüğümüz kişide gizlidir. O kişi kim?

Dr. Mavi, bir psikiyatrist. Beyaz, yaşlı bir yaşam. Kırmızı, Sarı ve Gri, ruhumuzdaki acıların farklı renkleri.

Mustafa Ulusoy her birimizin ruhunun röntgenini çekiyor. Bize, bizim sorunlarımıza, kalp kırıklıklarımıza, çıkmazlarımıza, çaresizliğimize, isyanımıza, arzularımıza, ruhumuza dokunuyor. Yürekten gelen ve içimize akan satırlarda, bu dünyada insan olarak var olmanın bedelini sorguluyor.

Aynalar Koridorunda Aşk'ı okuyunca aşka dair ne kadar az şey bildiğinizi keşfedecek ve soracaksınız: "Bir insan bir başkasının kalbini doldurabilir mi?"

Bu roman aşkı kaybedip kendini bulanların hikâyesidir.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 542 okur

  • Gamze Aşık
  • Fatma Beyza Kartal
  • Beyza Armağan
  • ~ Merve Yıldırım ~
  • Elif Edaa
  • A'mâk-ı Hayâl
  • E...
  • Emre Ağaoğlu
  • Ayfer
  • kenan boybey

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%8.9
14-17 Yaş
%3.8
18-24 Yaş
%27.2
25-34 Yaş
%43
35-44 Yaş
%14.6
45-54 Yaş
%2.5
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%84.5
Erkek
%15.5

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%28.9 (46)
9
%21.4 (34)
8
%22 (35)
7
%13.8 (22)
6
%6.3 (10)
5
%3.1 (5)
4
%1.3 (2)
3
%2.5 (4)
2
%0
1
%0.6 (1)

Kitabın sıralamaları