Yakınlık

8,5/10  (17 Oy) · 
85 okunma  · 
21 beğeni  · 
734 gösterim
Ne içine kapanmak sorunları çözer hayatta, ne de alıp başını gitmek.
Çünkü insan gittiği yere kalbini de götürür.
Kalbin her zaman aradığıysa ‘yakınlık’tır.

Mustafa Ulusoy, bizi kalbimizin aradığı ’yakınlık’a çağırıyor. Yine, insanın iç dünyasında olup bitenlere ’yakın’dan ve bilgeliği arayan bir bakışla yaklaşıyor. Narsistik arzu çağına, varlığın dilini okuyup dilsizlikten kurtulmaya, insanla kâinat arasındaki bağlılığa, kadın erkek ilişkilerine, çocuklara Mutlak Varlığın nasıl anlatılacağına, sonsuzun tanığı olmaya değiniyor.

Kimi zaman öykü, kimi zaman makale kıvamında denemeler biçiminde kaleme aldığı yazıların hepsi gelip bir noktada buluşuyor: Kalbin O’na yakınlığı.

“İki insan arasındaki mesafenin hiç kapanmayacağını ve bir insanın başka bir insanı mutlak olarak anlayamayacağını fark edince, kalbini O’na açtı. İstediği şeyi insanlar veremeyecekti. İnsanların kötü niyetinden kaynaklanmıyordu bu. İstediği şeyi vermiyor değillerdi. Veremiyorlardı. Onu mutlak olarak ancak Mutlak Varlık anlayabilirdi. O’nun kendisini mutlak olarak anladığını hissedince, içindeki uzaklıklar kapandı; Mutlak Varlık, ona mutlak yakındı.”
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2009
 • Sayfa Sayısı:
  240
 • ISBN:
  978-605-114-001-8
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Merve Yerlikaya 
15 Haz 01:52 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Her insanın onu okumaktan ziyade yaşadığını düşündüğü bir yazarı var sanırım.Galiba benimki de Mustafa Ulusoy..Bu okuduğum beşinci kitabı ve beş kitap bir yazarla karşılıklı çay içmek için yeterli olsa gerek diyorum.Bu kitapta Mustafa Ulusoy'u ne kadar iyi anlamış olduğunu fark ettim.Dr. Mavi'yi gözüm aramadı degil elbette.Sahiden umarım iyidir.Bir olay örgüsü değildi kitabın içeriği.Yine narsist benliğin işlendiğini görüyoruz ayrıca.Ve bunu o alışılageldik psikoloji terimleriyle değil de hepimizin anlayabileceği,günlük hayattaki örneklere dayandırarak bunu anlatıyor.Evet haklısınız dini öğeler var.Ama bu her şeyi Allah'a dayandırma gibi dogmatik ya da ismini vermeden bahsedeyim son zamanlarda Facebooktaki dini güzel sözleri toplayıp birleştiren yazarların kitapları gibi değil.İnsanın acizligini ve yaratılmışlığını vurgulayan ki bunu iyi ki de yapan diyorum ben bir yazar Mustafa Ulusoy.Modern çağ insanlarının mutsuzluklarını,değer yargılarını,bedenine hükmetme yanlışını sebepleriyle ve sonuçlarıyla o kadar güzel işlemiş ki.Psikayatrist olmasının verdiği gözlemleme kabiliyeti ayakta alkışlanacak cinsten.Kusursuz olan İslam'dır,Müslümanlar degil diyerek hem bir psikoloji hem de dini hayata uygulama biçimini gösteriş açısından herkesin okuması gerektiğine inandığım bir kitap deyip sonlandırayım.

Müzeyem Adem 
05 Eki 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Kitap beş bölümden oluşuyor, bir de sonunda ek olarak yazarın bazı söyleşileri eklenmiş. Her bölümün içinde farklı yazılar var. Hepsi bu kitapta toplanmış çünkü yazar farklı açılardan aynı konuyu işlemiş - yakınlığı.
Kitabı elime alırken bir psikiyatristin seanslarından derlemeler bulacağımı düşünmüştüm. Oysa bulduğum bambaşka bir şey oldu. Yazar, meslek hayatında karşılaştıklarını da göz önünde bulundurmuş ama asıl anlatmak istediği Yaratıcı ile yarattıkları arasındaki yakınlıkmış meğer.
Günümüzde dinden uzaklaşmanın sonucu Yaradan da uzaklaşılıyor. İnsanlar neredeyse kendilerini bir Yaratıcı konumuna getiriyor. Bu yüzden de başlarına gelen bazı durumları, mesela bir yakınlarının ölümünü, kendilerine açıklayamıyor ve mantıklarının yetmediği yerde psikolojik sorunları başlıyor. Yazara göre her durumda ve her zamanda Yaratıcı ile yaratılan arasındaki bağ kopmamalı, Yaratıcı'dan uzaklaşılmamalı, aksine hep O'na yakın olunmalı. Ancak bu şekilde huzuru bulabilir, aklimizin ermediklerini açıklayabiliriz.
Bu kitap benim için farklı bir deneyim oldu. Başucu kitabı olmaz kanaatimce ama insan psikolojisi ile ilgili şeyler okumayı seviyorsanız bir göz atabilirsiniz.

Rukayye 
24 May 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

İnsanı karanlıklara çeken aslında nefsin dünyalık arzusu ile Nur'un üflediği ruhunun aslına dönmek isteğidir.. nefis muharebesinde boğulmaktayken bir medet bekler ya insan, işte o cendereden bir nebze olsun ayıran, kainatı, sanatkarını anlamaya götüren, sorunların Halık'tan ayrılmakla başladığını lakin yine O'na yakınlaşmakla sonlanacağını anlatan tatlı bir rüya kitabı..
**Kimi zaman yakınındaki uzağın,
uzağındaki yakınındır hayatta...** :)

kafileks 
14 Eyl 00:22 · Kitabı okudu · 1 günde · Puan vermedi

Yemeyi fazla kaçırdığım baharatlı çubuk tadı verdi ruhuma. Bazen sindirmekte zorlandım. Tekrar tekrar okudum. Bu cümlelerin anlaşılmazlığından değil de, daha önce düşünüp sorgulamadığım şeyleri sorgulattığından oldu sanırım. Okunası...

Kitaptan 34 Alıntı

Benden çok uzakta ama onu kalbimde hissediyorum. Bir insan başka bir insanın kalbine nasıl da sığıyor doktor? Bu bir mucize olmalı.

Yakınlık, Mustafa UlusoyYakınlık, Mustafa Ulusoy
Müzeyem Adem 
05 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Sadece görmek yormaz insanı, biliyorsun değil mi? Daha çok, görülmektir yorucu olan.

Yakınlık, Mustafa UlusoyYakınlık, Mustafa Ulusoy
Kübra Yılmazsoy 
04 Şub 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ağlayabiliyorsun. Ne kadar da güçlüsün. Meleklerden bile üstünsün.

Yakınlık, Mustafa Ulusoy (Sayfa 48 - timaş yayınevi)Yakınlık, Mustafa Ulusoy (Sayfa 48 - timaş yayınevi)
MNeslihan 
04 Tem 20:01 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"Artık kavuşma umudu yoksa da içindeki bağlılık hissi ona yeter. Ördek onun yanında değildir, ancak ördek artık onun içindedir."

Yakınlık, Mustafa UlusoyYakınlık, Mustafa Ulusoy
Kübra Yılmazsoy 
02 Eyl 22:50 · Kitabı okudu · Puan vermedi

kimi zaman yakınındaki uzağın , uzağındaki yakınındır hayatta...

Yakınlık, Mustafa UlusoyYakınlık, Mustafa Ulusoy
Merve Yerlikaya 
15 Haz 16:17 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"Kazandım." demek bu dünya için oldukça büyük bir iddiadır."Kaybettim." demekse ruhu dipsiz bir uçuruma götüren gereksiz bir umutsuzluk.Kazanırız ve kaybederiz.Kaybettiğimizi sandığımız an kazanmamız,kazandığımızı söylediğimiz an kaybetmemiz olasıdır.

Yakınlık, Mustafa Ulusoy (Sayfa 176)Yakınlık, Mustafa Ulusoy (Sayfa 176)
MNeslihan 
16 Haz 17:56 · Kitabı okudu · 8/10 puan

İnsan kendisini Yaratıcı karşısında hep hakkı olan bir alacaklı gibi konumlandırmıştır.

Yakınlık, Mustafa UlusoyYakınlık, Mustafa Ulusoy
4 /