Kitap
Nilgün

Nilgün

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.1
23 Kişi
89
Okunma
30
Beğeni
1.954
Gösterim
1032 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 29 sa. 14 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · İnkılap Kitabevi · Nisan 2004 · Karton kapak · 9789751029409
"Nilgün, karakteri kısaca anlatılacak ve şahsiyeti kolayca belirtilecek kadınlar arasına sokulamaz. Kendisiyle haftalarca bir vapurda seyahat ettim; aylarca bir dam altında kaldım; tam iki sene hasretini çektim; aklım hep onunla meşguldü. Seviştik, nişanlandık, ayrıldık, tekrar karşılaştık. Bütün bu yakınlıklar ve uzaklıklar, ayrılıklar ve buluşmalar sonunda Nilgün bir muamma olmakta devam etti." (Tanıtım Bülteninden)
5 mağazanın 5 ürününün ortalama fiyatı: ₺56
8.1
10 üzerinden
23 Puan · 6 İnceleme
Muhammed Siyah
Nilgün'ü inceledi.
1032 syf.
·
9 günde
·
7/10 puan
Uzak diyarlarda hiç bilmediği bir ülkede yaşanan olay üzerinden aktarılan Egzotik Roman türüne çok muhteşem bir örnek kitaptır. Yazar başka ülkelerde sanki yaşıyormuşcasına muazzam bir duyguya sokuyor sizi.
Nilgün
8.1/10
· 89 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
8
Özlem Akbaş
Nilgün'ü inceledi.
1032 syf.
·
14 günde
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Sedat Simavi, Refik Halid Karay’dan Hürriyet’te yayımlamak üzere bir roman ister.Tam da konu ararken, Refik Halid Karay eski bir ahbabı olan M.O.Aykut’a rastlar.M.O.Aykut, Hindistan’a yaptığı gemi yolculuğunda Osmanlı hanedanından bir prensesle tanıştığından bahseder.Prenses evleneceği kişiyi bulmak için çıkmıştır bu yolculuğa. Refik Halid Karay da bu olaydan esinlenerek yazar Türk Prensesi Nilgün’ü. Ismarlama olarak yazılan Türk Prensesi Nilgün okurlar tarafından çok beğenilir. Okurların isteği üzerine Mapa Melikesi Nilgün’ü yazar Refik Halid Karay. Nilgün’ün Sonu ile de bitirir bu macerayı. Refik Halid Karay, Nilgün’ün ilham kaynağını olan prensesin V.Murad’ın torunu olan Selma Sultan olduğunu, son kitabın yayımlanmasından iki yıl sonra açıklar. Muhteşem bir aşk hikâyesi okurken, yurt dışına çıkmak zorunda bırakılan Osmanlı Hanedanı mensuplarının durumları, adları kullanılarak yapılan sahtekarlıklara da tanık oluruz. Sürgünlüğünün ve muhalifliğinin izlerini çok belirgin olarak gördüğümüz Nilgün’de sürgün olan kadın karakterdir.Yezidin Kızı, Çete romanlarında olduğu gibi. Belki de kendi sürgün ruhunun yansımasıdır tüm bu kadın karakterler. 1029 sayfa nasıl bitti anlayamadım.Bugünün Saraylısı’nın yanına en sevdiğim Refik Halid Karay kitabı olarak ekledim Nigün’ü.
Nilgün
8.1/10
· 89 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
11
Arzu Öztürk
Nilgün'ü inceledi.
1032 syf.
·
Puan vermedi
Ah Nilgün ah!
İncelememin daha açıklayıcı olması için bir alıntıyla başlayacağım. '' Onun inceliği, zarifliği, canlılığı, şuhluğu merdivende birkaç misli artar; hırçın ayaklarıyla basıp ezerek merdivenin gururunu kırar, koca devin küçücük mahluku basamaklı göğsüne basar hissetmekten çapkıncasına bir zevk duyduğunu sanırım. Her basamak modern kadına 'Biraz daha yavaş yürü! Acele ediyorsun! Ayaklarının altında kalmak keyfini kâfi derecede süremiyorum. Ninelerin daha lütufkâr idiler!' der, sanki...'' Şimdi bir kadının merdivenden inişi bundan daha hoş daha latif tarif edilebilir miydi? Refik bey biz de kadınız çıta bu kadar yükseltilir mi ya hu? Karay Türkçeyi muhteşem kullanmasıyla da bilinen bir yazarımız alıntı da da Türkçe şakıyor mübarek.Bu konuyu atlıyorum.Kitabımız 1029 sayfa ve kitap Nilgün aşkıyla yanıp tutuşuyor adeta. Kitap boyunca Nilgün'e kızarak ilerledim içten içe erkekler için size böylesi yarar zaten dediğimi de itiraf edeceğim ve bunu ilginçtir Karay'ın bir çok romanında söylüyorum gerçekten böylesinden hoşlanıyor galiba her kadın karakter adamcağızı parmağında oynatıyor ama öyle bir anlatış şekli var ki onun aşık olduğu her kadına siz de aşık oluyorsunuz. Şayet Aşk sizi sıkmayacak bir konu ise kitabın kalınlığı gözünüzü hiç korkutmasın bir tek sayfada bile heyecanınızı yitirmiyorsunuz. Hadi artık kavuşacaksanız kavuşun amma uzattınız derken onu demek istemedim ya niye bittin ki şimdi diyerek kitabın son sayfasını çeviriyorsunuz efenim, söyleyeceklerim bundan ibarettir iyi okumalar dilerim. İncelememi okuyan gözlerinize sağlık
Nilgün
8.1/10
· 89 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
10