Okulsuz Toplum

7,3/10  (23 Oy) · 
60 okunma  · 
22 beğeni  · 
1.525 gösterim
"Okullaştırma, eğitimle aynı anlama mı gelmektedir? Kesinlikle hayır. Herkes gün be gün bir şeyler öğrenmektedir. Dürüst olmak gerekirse, çoğumuz, yaşamımızda okullaşmanın direk ve derin bir etkiden son derece yoksun olduğunu görürüz. Bu durumda iki soru ortaya çıkmaktadır: Her toplumda okullaşmaya bu derece büyük bir önem ve prestij kazandıran nedir? Eğitimin işlevi bir şüphe içeriyorsa, okullaşma gerçekte ne anlama gelmektedir?

Ivan Illich, bu eserinde okulun, statükonun korunmasına vesile olan araçlardan biri olduğundan dolayı bu prestije sahip olduğu yolundaki tezini kanıtlamaya çalışmaktadır. Ona göre günümüzdeki okullar eğitimi açısından etkisiz olduğu kadar, bölücü bir nitelik de taşımaktadır.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  2006
 • Sayfa Sayısı:
  141
 • ISBN:
  :9757796662
 • Çeviri:
  Mehmet Özay
 • Yayınevi:
  Şule Yayınları
 • Kitabın Türü:
Şervan Berşan 
24 Eki 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

okullarda gerektiği gibi eğitim verilemediğini, aslında amacın eğitim değil eğitilmeye çalışan ve sabit bir insan profili yaratmak olduğunu belirtiyor. insanlığın kabul görmüş olduğu bu eğitim ve öğretim sistemi üzerinden bir çok değerini yitirdiğini ve daha da bozulmaya uğradığını, müfredat üzerinden, istenilen kalıba sokulmuş,bu kurumların gün geçtikçe ticarethaneye dönüştüğünü, insanların değer sistemini kurumsallaştırdığını belirtiyor.

Menderes Urhan 
09 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Talim (öğretme), terbiye (eğitim) dediğimiz kavramların okullarda gerektiği gibi verilemediğini, insanın, dünyada kabul görmüş bu eğitim ve öğretim sistemi üzerinden bir çok değerini yitirdiğini ve daha da bozulmaya uğradığını, müfredat üzerinden, istenilen kalıba sokulmuş, robotlaşmış insanlardan oluşan bir dünyanın inşaa edildiğini ve okul denilen bu müesseselerin gün geçtikçe ticarethaneye dönüştüğünü, kolej, özel üniversite vb. kurumlara doğru evrildiğini anlatan bu kitap, anafikir olarak, toplumların, bu çarkın döngüsünden kurtulması gerektiğinden bahsediyor. Ancak, dilini çok akıcı bulmadığım fakat bu konuda bir uyanış için, okunmasını tavsiye edebileceğim bir kitap.

Okulsuz Toplum 
28 Ara 2016 · Kitabı okudu · 13 günde · 4/10 puan

Çeviriden kaynaklı sorunlar kitabın anlatımını olumsuz etkiliyor. Yine de okunmalı.

"Buzdağının görünen kısmında yüceleştirilen eğitim, okul gibi bir araçla, adaletsiz gelir dağılımıyla oluşan toplumlarda oluşan sınıf farklılıklarına sebep oluyor."

FURKAN KARADAYI 
30 Ara 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Yazar bazı tezler, görüşler öne sürüyor. Fakat bu görüşleri desteklerken bazı şeylerin etrafında dönüyor, odak noktasını yakalayamıyor.

Kitaptan 9 Alıntı

Öğrencilerin “okullulaştırılmasına” sebep öğretmeyle öğrenim, büyük gelişmeyle eğitim, diploma ile yeterlilik, akıcılıkla yeni bir şey ortaya koyma arasında bir karışıklık yaratılmak istenmesidir.

Okulsuz Toplum, Ivan IllichOkulsuz Toplum, Ivan Illich

Kötü haberi ne kadar tez ve teferruatlı verirsen o kadar iyi. Bize iletilen bir haberin iyi mi, kötü mü olduğuna karar verebilmemiz, düşüncemizin derinliği ve ufkumuzun genişliğiyle bağlantılıdır. Sözgelimi eğitim fakültesinden mezun olduğu haberini iyi; su ve elektrik tesisatı olmayan bir dağ köyüne öğretmen olarak atandığı haberini kötü diye niteleyen kişinin bir bildiği olsa gerek(!)

Okulsuz Toplum, Ivan Illich (sunuş bölümünden/Şule Yayınları)Okulsuz Toplum, Ivan Illich (sunuş bölümünden/Şule Yayınları)

Üniversiteler ve okullar kişiyi tüketim toplumuna adapte eder. Bundan dolayı okullaşma ortadan kalkmalıdır. Okul sonsuz tüketim mitinin başlangıcıdır.

Okulsuz Toplum, Ivan IllichOkulsuz Toplum, Ivan Illich
Afra 
13 Nis 18:00 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Eğitimciler eğitimi sertifikayla paketleyip sunmakta ısrarlı olduklarından, okullaşma suretiyle ne eğitimde ne de adalette bir gelişme kaydedilebilmektedir.

Okulsuz Toplum, Ivan IllichOkulsuz Toplum, Ivan Illich
Hasan Suphi 
17 Mar 22:30 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Günümüzde okul sistemi tarih boyunca güçlü kiliseler için geçerli olan üç işlevi yerine getirmektedir. Okul hem toplum mitinin kaynağı, hem bu mitin tezatlarının kurumsallaştırılması ve hem de mit ile gerçeklik arasında uyumsuzluğu tekrar üretecek ve gizleyecek olan ritüel mekanıdır.

Okulsuz Toplum, Ivan Illich (Sayfa 55 - Şule Yayınları)Okulsuz Toplum, Ivan Illich (Sayfa 55 - Şule Yayınları)
BERK ÜNAL 
19 Mar 03:42 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Öğretme ediminin bazı durumlarda,belirli öğrenmelere yardımcı olabileceği doğrudur.Fakat pek çok insan sahip oldukları bilgilerin çoğunu okul dışından edinmektedir.

Okulsuz Toplum, Ivan Illich (Sayfa 26 - şule yayınevi)Okulsuz Toplum, Ivan Illich (Sayfa 26 - şule yayınevi)
Hasan Suphi 
 17 Mar 22:28 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Kurumsal bilgi bize çocukların okula ihtiyaç duyduğunu, çocukların öğrenme işini okulda başarabileceklerini söylüyor. Fakat, bu kurumsal bilginin kendisi de okul denen kurumun bir ürünüdür.

Okulsuz Toplum, Ivan Illich (Sayfa 44 - Şule Yayınları)Okulsuz Toplum, Ivan Illich (Sayfa 44 - Şule Yayınları)

Okul, öğrenmenin öğretme eylemiyle beliren, doğruluğu önkabul görmüş bir önerme üstüne yapılandırılmış bir kurumdur.

Okulsuz Toplum, Ivan Illich (Sayfa 46 - Okulsuz Toplum (Deschooling Society) - 1971)Okulsuz Toplum, Ivan Illich (Sayfa 46 - Okulsuz Toplum (Deschooling Society) - 1971)

Kitapla ilgili 1 Haber

Milli Eğitim Bakanlığı'nın Öğretmen Adaylarına Önerdiği 32 Kitap
Milli Eğitim Bakanlığı'nın Öğretmen Adaylarına Önerdiği 32 Kitap MEB'in bu sene ilk defa uyguladığı aday öğretmen yetiştirme süreci kapsamında aday öğretmenlerin okuyacağı kitaplar ve aday öğretmenlerin izleyeceği filmler belli oldu. Stajyer öğretmenler 24 haftalık stajyerlik sürecinde bu kitapları okuyacak, filmleri izleyecek ve bir değerlendirme formu hazırlayacak.