Osmanlı Toplumunda Aile

9,0/10  (3 Oy) · 
20 okunma  · 
1 beğeni  · 
499 gösterim
Geçmişi karanlık temel kurumlarımızdan biri olan ailenin, Osmanlı İmparatorluğu'ndaki konumu, büyük tarihçimiz İlber Ortaylı'nın kaleminden değerlendiriliyor. Ortaylı, eşlerin birbirine karşı sorumlulukları, aile hukuku, çocuğun yetiştirilmesi, devletin Müslüman ve gayrimüslim ailelere yaklaşımı, miras, çok eşlilik, ataerkillik, harem gibi sağlıklı bilgi olmadan üzerine çokça konuşulan mevzuları ilk elden kaynaklarla yorumluyor. Osmanlı Toplumunda Aile, yalnızca tarihçiler ve araştırmacılar için değil Osmanlı İmparatorluğu'ndaki yaşamı merak eden, sağlam bilgilerle donanmak isteyen herkes için ideal bir çalışma.
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2009
 • Sayfa Sayısı:
  240
 • ISBN:
  9786051140315
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Hüsnü Yılmaz 
08 Tem 11:28 · Kitabı okudu · 10/10 puan

İlber Ortaylı nın yorumuyla Osmanlı dönemindeki Aile yapısının çok güzel anlatıldığı bir kitap. Osmanlı dönemindeki ailelerin yaşantısını daha iyi anlayıp yorumlamanızı sağlayacaktır.

Emel Gürbüz 
08 Nis 00:00 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Diğer kitaplara göre oldukça kapsamlı bir kitap, İlber Ortaylı gerçekten mükemmel bir yazar.
Kitap resmen tarih kokuyordu diyebilirim Tavsiye ederim kesinlikle

Elif Aktaş 
13 Mar 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Kitap bu türden diğer kitaplara kıyasla oldukça akıcı. Kitabın adında özel olarak aile alınmış ancak kitap aile merkezinde bir çok diğer konuyu da içeriyor. Bu yüzden Osmanlı günlük yaşamı hakkında genel bir fikir edinmek için ideal bir kitap.
Doğru bildiğim ancak bu kitabı okuduktan sonra ne kadar da yanlış düşünmüşüm dediğim pek çok konu oldu. Örneğin, hocamız delillere dayanarak Osmanlı Toplumunda çok eşliliğin yaygın olmadığını ve ailelerin genellikle az çocuklu olduğunu ortaya koymuş. Kısacası iyi bir çalışma meydana gelmiş. Konunun ilgililerine tavsiye edilir.