Adı:
Ozan Beedle'ın Hikayeleri
Baskı tarihi:
2018
Sayfa sayısı:
144
Format:
Ciltli
ISBN:
9789750842733
Orijinal adı:
The Tales of Beedle the Bard
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
Baskılar:
Ozan Beedle
Ozan Beedle
Ozan Beedle
The Tales of Beedle the Bard
Sihir ve kurnazlıkla dolu büyüleyici beş masaldan oluşan Ozan Beedle’ın Hikâyeleri yüzyıllardır büyücü evlerinde uyumadan önce sevilerek okunuyor.

15. yüzyılda parşömene ilk kez aktarıldığından beri cadılar ve büyücüler tarafından ilgi görmeye devam eden muzırlık ve sihirle dolu bu hikâyeler her yaştan Harry Potter hayranları ve Muggle'lar için de mükemmel. Profesör Albus Dumbledore'un muzip ve zekice yorumlarının eşlik ettiği (Hogwarts Müdiresi Profesör McGonagall’ın izniyle) beş büyüleyici masaldan oluşan bu kitaba Tomislav Tomic’in çizimleri eşlik ediyor.


OZAN BEEDLE’A ÖVGÜLER

“Muggle’ların Hans Christian Andersen’i varsa, büyücüler dünyasının da bir ahlakçı, büyücü ve müthiş hoşgörülü olan Beedle’ı vardır.”
- Sunday Times -


“Yazarın her zamanki kendinden emin aklı ve kurnazlığıyla yazdığı bu beş büyüleyici masal hem çocuklar hem anne babalar için derslerle dolu.”
- Sunday Express -


“Harry Potter meraklılarının iyi anlayacağı, dipnotlarla tamamlanmış, cezbedici ve karmaşık bir şaka.”
- Observer


“Hikâyeler özgün, çeşitli, muzip ve akıllıca... tam bir öykü şöleni.”
- Books for Keeps -
104 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10 puan
Harry Potter serisini de okuduysanız bir çırpıda okuyabileceğiniz çok keyifli bir kitap olmuş. Kitapta 5 farklı masal ve bunların Dumbledor'un yorumlarıyla incelendiği kısımlar bulunuyor. Serinin özlemini çekenlere ilaç gibi gelecektir. İyi okumalar...
144 syf.
·9/10 puan
Merhaba sevgili arkadaşlar.
Uzun bir aradan sonra tekrar Harry Potter evreninde olmak çok keyifliydi.

“Ozan Beedle’ın hikayeleri küçük büyücüler ve cadılar için yazılmış bir öykü kitabı. Bunlar yüzyıllardır çok sevilen uyku öncesi öyküleri, o yüzden de Muggle çocuklar için ‘Külkedisi’ ve ‘Uyuyan Güzel’ ne kadar tanıdıksa, Hogwarts’taki öğrencilerin çoğu için ‘Zıplayan Kazan’ ve ‘İyi Kader Çeşmesi’ de o kadar tanıdık.” Diyor J.K.Rowling kitabın giriş kısmında.

Kitabımız birbirinden eğitici, güldürücü ve heyecanlandırıcı beş hikâyeden oluşuyor, bu hikâyeler;
- Büyücü ve Zıplayan Kazan
- İyi Kader Çeşmesi
- Sihirbazın Kıllı Kalbi
- Babbitty Rabbitty ve Kıkırdayan Kütüğü
- Üç Kardeşin Hikayesi 
Bütün hikâyeleri büyük bir keyifle okusam da, gönlümde her zaman yeri farklı olan hikâye, filmde de bahsi geçen "Üç Kardeşin Hikâyesi" oldu. "Her Harry Potter hayranının okuması gereken bir kitap!" demeyeceğim. Bence herkes okumalı bu eğlenceli kitabı! Ayrıca bir küçük not bırakmak istiyorum. Bu kitabı Profesör Albus Dumbledore, Hermione Granger'a miras bırakmıştır. Kitapta Dumbledore'un notlarında da okuduğumuz gibi "Kanına muggle kanı karışmayan hiçbir büyücü yoktur." deyip, yorumumu sonlandırıyorum.
Son olarak kitabın gelirlerinin bir yardım kuruluşuna (Lumos Foundation) bağışlanacak olması ayrı bir güzellik.
.
.
Sevgim üzerinize olsun, keyifli okumalar dilerim.
144 syf.
·Beğendi·6/10 puan
Kitaplara ön yargılı yaklaşamama huyuma hep hayran olmuşumdur. Bu eserde ön yargıları bırakıp başladığım bir eserdi. Mitolojik kurgu ve halk anlatılarına meraklı olan herkese tavsiye ederim. Popüler kültür her ne kadar işin tadını kaçırmış ve piyasaya yamamışsa da eser bence vakit ayırmaya değer.
Kahveli Kitap
Kahveli Kitap Ozan Beedle'ın Hikayeleri Resimli Özel Baskı'ı inceledi.
160 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10 puan
Büyülü bir kitap gibi açtım kapağını ve o gizemli, sevdiğim dünyaya daldım; dalış o dalış. Ah ne güzel bir zaman değerlendirme, ne hoş masallar/hikayeler, ne harika bir ütopya, fantastik bir dünya... Mutlulukla okudum, arkada fon müziğini açtım, film serisini ikinci kez izlemiş ve henüz bitirmişken (seriyi bir kez daha okuyarak bu kitabı okumayı daha fazla ertelemek istemedim) huzurla bu kitabı okudum, iyi ki de okudum. Resimlerine baktım, hiçbir ayrıntıyı kaçırmak istemedim, mutlulukla okurken neredeyse yaşımdan utandım. Kendi özel alanım gibiydi ilk okuyan, ilk beğenen olunca. Çok sevdim bu kitabı, resimlerini, götürdüğü dünyayı. Harry Potter hayranı biriyseniz bu kitabı da beğenirsiniz. Kitapta toplam beş öykü var, öykülerin sonlarında Dumbledore tarafından yazılmış notlar bulunuyor. Boyut olarak bayağı büyük bir kitap, onun için okurken mekan seçimi önemli. Giriş kısmında Rowling’in yazısı var, öyle bir yazı ki sanki yazdığı fantastik dünya gerçekten var ve biz de bu dünyanın bir kitabını okuyoruz. (Zaten “Eski harflerle yazılmış aslından çeviren Hermione Granger” yazısından ilk mesajı alıyoruz.) Kitabın sonundaki Lumos mesajı ise çok hoşuma gitti, eğer başarılı olursa yetimhanelerin kapatılması amacı var, bu kitabı satın alarak da bu güzel uygulamaya katkı sağlamış oluyoruz zaten. Kitaptaki öykülere gelince:
Büyücü ve Zıplayan Kazan
İyi Kader Çeşmesi
Sihirbazın Kıllı Kalbi
Babbitty Rabbitty ve Kıkırdayan Kütüğü
Üç Kardeşin Hikayesi (hepimizin bildiği)
Hikayelerin vermek istediği mesajlar yine iyilik, dostluk, kanaat, ayrımcılık üzerine.
Kanı bir muggle ile karışmamış tek büyücü yoktur derken ulusal bir mesaj veriyor aslında yazar. Mesela sayfa 76’da büyücü Hector Dagworth Granger var, buradan Hermione ile bir bağlantı kuruluyor aslında. Kıllı bir kalbi olmak deyimi, ölülerin hiçbir şekilde diriltilememesi, bedenleri getirilse bile insan olamamaları, Kral VI. Henry’nin danışmanı, 2012 kuruluşlu Pottermore dijital şirketi dikkatimi çeken diğer kısımlardı. Kalbin yani duyguların önemine, kötülüğün yerilmesine de değinilen kitapta
masalların öğütlerini de mi eleştiriyordu bana mı öyle geldi, anlamadım. Değiştirilen masallar ise farklı bir mesajdı. Kitabı çok sevdim, keyifle okudum. Keyifli okumalar dilerim.
104 syf.
·1 günde·10/10 puan
Herkese Merhabalar
Bugün sizlere E-kitap da okuduğum Ozan Beedle'in Hikayeleri kitabından bahsedeceğim. Kitap, büyücü çocukların bildiği meşhur hikâyelerden oluşuyor. Muggle dünyasındaki Pamuk Prenses, Rapunzel hikayeleri gibi Ozan Beedle'in Hikayeleri de büyücü dünyasındaki çocuklara öğütler vermektedir. Aslında çocuklar için olan bir hikaye kitabı, fakat ben her yaşta okurun okuyabileceğini düşünüyorum. Kitap hakkında küçük bir bilgi vermek istiyorum. Albus Dumbledore'un, Hermione Granger'a bıraktığı kitaptır. Kitap da son hikâye olan Üç Kardeşin Hikâyesi, Harry Potter serisinin 7. kitabına adını veren Ölüm Yadigârları'nın neler olduğunu anlatmaktadır. Bunlar mürver asa, görünmezlik pelerini ve diriltme taşıdır. Hikâye bu üç gizemli nesnenin Peverell kardeşlerin Ölüm tarafından nasıl kazanıldığını anlatarak son kitabın merkezini oluşturmuştur. Okurken çok keyif aldım. Dumbledore'un masallar üzerine olan düşünceleri ve açıklamaları çok güzeldi. Büyücü dünyası için öğretici nitelik taşıyor. Hikayeleri okurken, sürekli merak ederek okudum. Acaba hikayelerin sonu nasıl bitecek diye düşündüm...

Kitap 5 hikâyeden oluşmaktadır. Bunlar:

1. Büyücü ve Zıplayan Kazan
2. İyi Kader Çeşmesi
3. Sihirbazın Kıllı Kalbi
4. Tavsak Tavşancık ve Kıkırdayan Kütüğü
5. Üç Kardeşin Hikâyesi

Benim en çok sevdiğim hikayeler:
Büyücü ve zıplayan kazan, Üç kardeşin hikayesi, İyi kader çeşmesi.

Sihirli ve masalımsı bir yolculuğa çıkmak istiyorsanız, mutlaka okumanızı öneririm.
Siz de okurken çok keyif alacaksınız
104 syf.
·1 günde·8/10 puan
Bizim dünyamızda Andersen, La Fontaine masalları ne ise büyücüler dünyasında Ozan Beedle Hikayeleri de o. Dumbledore'un Ozan Beedle Hikayeleri üzerine yazdığı notların kitapta yer alması da hoş bir ayrıntı olmuş. J. K. Rowling'in zekasına hayran kalmamak elde degil. Kendi yazdığı kitabın içindeki kitabı da yazması Harry Potter dünyasının gerçekliğini artırmış. Sanki masal içinde masal gibi.

Muggle dünyasından kaçıp Harry Potter dünyasına dalmak isteyenler okuyabilir. Kitapta büyücülük dünyasına ait bazı terimler açıklansa da daha önce Harry Potter serisini okumayanların çok etkileneceğini düşünmüyorum. Bana gelince seriyi ne kadar özlediğimi fark ettim, baştan okuyasım geldi.
104 syf.
·2 günde
Harry Potter evreninin hikayeleri olmadığını kimse söyleyemez sanırım :)
“Ozan Beedle’ın Hikayeleri” de bunun kanıtıdır.

Harry Potter evrenini bilen her insanın Üç Kardeşin Öyküsünü ve Ölüm Yadigarlarını oluşturan imgelerin bu üç kardeşten geldiğini bilir. :)

Tabi bu öyküye artı olarak başka öyküler ve aynı zamanda Dumbledore’un hikayelerle ilgili notları da yer almakta.
Büyü evreninin hikayeleri de büyülü olur tabi o yüzden okurken keyif alacağınız bir kitap.
Şimdiden iyi okumalar :)
104 syf.
·1 günde·8/10 puan
Çok keyifle okuduğum bir eser oldu. Kitapta beş ayrı masal bulunuyor. Masalları okudukça Harry Potter sahneleri tekrar canlandı zihnimde. Ayrıca kitapta Albus Dumbledor'un masallar hakkında yorumları ve incelemeleri yer alıyor. Harry Potter sevenlerin keyifle okuyacağı bir eser.
Keyifli okumalar.
144 syf.
·9/10 puan
Harry Potter serisinin tutkunu olmadığınız sürece okumak size anlamsız gelebilir. Seviyorsanız, sizi o büyülü yolculuğun anısını yaşatabilir. Bazı şeyler keşke gerçek olsa. Dünya çok daha güzel olmaz mıydı?
.
Muziplik tamamladı!
144 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Herkese selamlar
Bugünkü kitabım olan Ozan Beedle'ın Hikayeleri, küçük küçük hikayelerden oluşan çok güzel bir çocuk kitabı. Ozan Beedle'ın Hikayeleri'ni almamın tek nedeni Harry Potter'da adının geçmesiydi. Ve hiç hayal kırıklığına uğramadım -Rowling:- Rowling'in bütün kitaplarında verdiği mesajları çok seviyorum, bana kalırsa hepsi gerçekten çok değerliler.
Kitapta beş tane hikaye vardı;
1- Büyücü ve Zıplayan Kazan (Harry Potter ve Ölüm Yadigarları part 1 de sihir bakanının, Dumbledore'un vasiyetini yerine getirdiği sahnede Ron bu hikâyeden söz etmişti.)
2- İyi Kader Çeşmesi
3- Sihirbazın Kıllı Kalbi
4- Babbitty Rabbity ve Kıkırdayan Kütüğü (Yine aynı sahnede Ron bahsetmişti.)
5- Üç Kardeşin Hikâyesi (Hem filmlerde, hem kitaplarda anlatılan Ölüm Yadigarları'na sahip olan kardeşlerin öyküsü.)
Bence herkesin beğenebileceği çok tatlı bir kitap.
144 syf.
·6 günde·Beğendi·9/10 puan
Harry Potter serisinin en sevdiğim ek kitabı. Çağlar Boyu Quidditch ve Fantastik Canavarlar'dan daha güzeldi. Belki de içinde bir olay örgüsü bulundurduğu içindir. Kitap içerisinde en beğendiğim öykü Üç Kardeşin Hikayesi. İnsanlar ve ölüm arasındaki iletişimi çok güzel anlatmıştı ve ölümün her ne olursa olsun gelip bizi sahipleneceğini çok iyi bir şekilde göstermişti. Kesinlikle her potterhead'in kitaplığında bulunması gerekenlerden.
Keyifli okumalar.
Hayttaki hiçbir erkek ya da kadın, ister sihirli olsun ister olmasın, fiziksel, akli ya da duygusal, incinmenin bir biçiminden kaçınamamıştır.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Ozan Beedle'ın Hikayeleri
Baskı tarihi:
2018
Sayfa sayısı:
144
Format:
Ciltli
ISBN:
9789750842733
Orijinal adı:
The Tales of Beedle the Bard
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
Baskılar:
Ozan Beedle
Ozan Beedle
Ozan Beedle
The Tales of Beedle the Bard
Sihir ve kurnazlıkla dolu büyüleyici beş masaldan oluşan Ozan Beedle’ın Hikâyeleri yüzyıllardır büyücü evlerinde uyumadan önce sevilerek okunuyor.

15. yüzyılda parşömene ilk kez aktarıldığından beri cadılar ve büyücüler tarafından ilgi görmeye devam eden muzırlık ve sihirle dolu bu hikâyeler her yaştan Harry Potter hayranları ve Muggle'lar için de mükemmel. Profesör Albus Dumbledore'un muzip ve zekice yorumlarının eşlik ettiği (Hogwarts Müdiresi Profesör McGonagall’ın izniyle) beş büyüleyici masaldan oluşan bu kitaba Tomislav Tomic’in çizimleri eşlik ediyor.


OZAN BEEDLE’A ÖVGÜLER

“Muggle’ların Hans Christian Andersen’i varsa, büyücüler dünyasının da bir ahlakçı, büyücü ve müthiş hoşgörülü olan Beedle’ı vardır.”
- Sunday Times -


“Yazarın her zamanki kendinden emin aklı ve kurnazlığıyla yazdığı bu beş büyüleyici masal hem çocuklar hem anne babalar için derslerle dolu.”
- Sunday Express -


“Harry Potter meraklılarının iyi anlayacağı, dipnotlarla tamamlanmış, cezbedici ve karmaşık bir şaka.”
- Observer


“Hikâyeler özgün, çeşitli, muzip ve akıllıca... tam bir öykü şöleni.”
- Books for Keeps -

Kitabı okuyanlar 2.761 okur

  • Gülsemin Acar
  • DİLARA
  • Merve K.
  • Elif Billor
  • Efsa Erden
  • Arda Ç
  • İpek Özgen
  • Eray Durmaz
  • Hilal selvi
  • Emel Kırımlı

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%13.2 (116)
9
%5.8 (51)
8
%4.7 (41)
7
%3 (26)
6
%1.1 (10)
5
%0.5 (4)
4
%0.1 (1)
3
%0.1 (1)
2
%0.1 (1)
1
%0

Kitabın sıralamaları