Özgürlüğün Baş Dönmesi

8,4/10  (5 Oy) · 
14 okunma  · 
8 beğeni  · 
594 gösterim
Düşünce ile duyguyu buluşturan, akla ve kalbe aynı anda dokunan denemeleriyle tanıdığımız Kemal Sayar, Özgürlüğün Baş Dönmesi'nde bu kez makaleleriyle çıkıyor okuyucunun karşısına. Benliğin dönüşümü, küreselleşme, siberalan, kaos kuramı derken yaşadığımız çağı irdeleyen ve yaşadığımız çağda gerçekleşen dönüşümleri anlamamızı kolaylaştıran derinlikli tahliller sunuyor. Sayar'a göre 'narsisizm kültürü'nün hakimiyet kurduğu bir çağdır yaşadığımız çağ. Çağlar boyu özgürlük için savaşım veren birey, şimdi de "özgürlüğün baş dönmesi"ni yaşamaktadır. Kapitalizm ciddi bir kültürel ve psikolojik yıkıma yol açmış, kendimize yardım etme ya da kendimizi terbiye etme yetilerimizi yok etmiş, büyümek ve olgunluğa erişmek giderek daha müşkül bir hâl almıştır. Özgürlüğün Baş Dönmesi, bu açmazı çözümleme ve bir çözüm bulma yolunda mütevazı bir katkı sunma çabasındadır.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2013
 • Sayfa Sayısı:
  176
 • ISBN:
  9786050808209
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Esma Tezgi 
01 Ara 2015 · Kitabı okudu · 5 günde · 8/10 puan

Kitap psikiyatriye ilgi duyan insanlar için çok uygun, çok güzel şeyler anlatıyor ve içerisinde çok önemli kişilerden yapılmış alıntılar var, bunlar anlatılanların pekiştirilmesini ve etkileyici hale gelmesini sağlamış. Sayar çağımızı, çağımızın sorunlarını çok güzel göz önüne seriyor ve farklı bir pencereden bakmanızı sağlıyor, Sayar'ın bu yönünü diğer kitaplarında da görebilirsiniz.
Kitabı hakkını vererek okuyamadım, ilerleyen zamanlarda, doğru zamanının geldiğini düşündüğüm de bir kez daha okuyup hakkını vermek istiyorum.

Daha fazlası için; http://yorumatolyesi.blogspot.com/...esi-kemal-sayar.html

Kemal Sayar'ın okuduğum ilk kitabı, yazarı daha önce verdiği konferanslardan takip etmeye başlamıştım, konferanslardaki konuşmaları gibi akıcı ve etkileyici bir anlatımı vardı kitabın. Kitap hem akademik bir niteliğe sahip hem de edebi bir değere sahip. Günümüzde kapitalizmin insana olan etkilerini merak edenlerin okumasını tavsiye ederim.

Kitaptan 14 Alıntı

Esma Tezgi 
01 Ara 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Toplumdan, köklerimizden, geleneklerimizden koparıldığımız için yalnızız ve yalnız insan endişe eder. Bu endişeyi gidermek için olabildiğince çok şeye sahip olmak isteriz.

Özgürlüğün Baş Dönmesi, Kemal SayarÖzgürlüğün Baş Dönmesi, Kemal Sayar
Esma Tezgi 
01 Ara 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Sormak düşünmektir; düşünmekle, dünyayı dönüştürme fırsatı yakalarız. Dünyayı bulduğundan daha iyi biçimde bırakmak, insan olarak hepimizin ödevidir.

Özgürlüğün Baş Dönmesi, Kemal SayarÖzgürlüğün Baş Dönmesi, Kemal Sayar
Afra 
02 Tem 20:41 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Sahip olduğun şeyler, sonunda sana sahip olmaya başlar". Küreselleşen dünyada hepimiz paralı askerleriz.

Özgürlüğün Baş Dönmesi, Kemal Sayar (Sayfa 41)Özgürlüğün Baş Dönmesi, Kemal Sayar (Sayfa 41)
Afra 
05 Tem 11:39 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sormak düşünmektir; düşünmekle, dünyayı dönüştürme fırsatı yakalarız.Dünyayı bulduğundan daha iyi bir biçimde bırakmak, insan olarak hepimizin ödevidir.
Büyük şair Yahya Kemal'in dediği gibi, "İnsan bu âlemde hayâl ettiği müddetçe yaşar."
Soru soranlara ve hayal edebilenlere ne mutlu!

Özgürlüğün Baş Dönmesi, Kemal Sayar (Sayfa 69)Özgürlüğün Baş Dönmesi, Kemal Sayar (Sayfa 69)
Hatice Kirkin 
17 Haz 23:13 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Dünya pazar ekonomisi bütün bir gezegene "tüketerek mutlu olma" düşünü yaymaktadır

Özgürlüğün Baş Dönmesi, Kemal Sayar (Sayfa 34 - karakalem yayınları)Özgürlüğün Baş Dönmesi, Kemal Sayar (Sayfa 34 - karakalem yayınları)
Afra 
01 Tem 15:53 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Zamanımızda da TV haberlerinin eğlenceye dönüştürülmesi ızdırabı seyirlik bir nesne kılmakta, empatiyi zayıflatmaktadır.

Özgürlüğün Baş Dönmesi, Kemal Sayar (Sayfa 22)Özgürlüğün Baş Dönmesi, Kemal Sayar (Sayfa 22)
Hatice Kirkin 
18 Haz 00:13 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Kapitalizm, sınırları olmayan yeni insanın mesken tuttuğu bir gezegen meydana getirme yolunda komünizmin tökezlediği yerde bayrağı devralmıştır

Özgürlüğün Baş Dönmesi, Kemal Sayar (Sayfa 38 - karakalem yayınlaro)Özgürlüğün Baş Dönmesi, Kemal Sayar (Sayfa 38 - karakalem yayınlaro)
Mervenur Özdemir 
09 Ağu 11:04 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Dünyanın küreselleşmesi retoriği, berisinde, muzaffer Batı ile bozguna uğramış sömürge halk arasındaki eşitsiz ilişkiyi gizlemektedir. O halklar ki yalnızca kültürleri talan edilmemiş, aynı zamanda kendi tarihlerini dillendirme hakları da ellerinden alınmıştır."

Özgürlüğün Baş Dönmesi, Kemal Sayar (Sayfa 64 - Timaş)Özgürlüğün Baş Dönmesi, Kemal Sayar (Sayfa 64 - Timaş)
Afra 
05 Tem 10:56 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Toplumdan, köklerimizden, geleneklerimizden koparıldığımız için yalnızız ve yalnız insan endişe eder. Bu endişeyi gidermek için olabildiğince çok şeye sahip olmak isteriz. Küresel çağda insan sahip olarak içindeki yurtsuzluk duygusunu iyileştirmek istemektedir.

Özgürlüğün Baş Dönmesi, Kemal Sayar (Sayfa 50)Özgürlüğün Baş Dönmesi, Kemal Sayar (Sayfa 50)
Hatice Kirkin 
16 Haz 00:34 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Modernlikle beraber artık içimizde mutluluğu, ilişkilerde yakınlığı, sevmeyi ve sevilmeyi arzulayan sınırları çizili özerk bir benlik vardır

Özgürlüğün Baş Dönmesi, Kemal Sayar (Sayfa 14)Özgürlüğün Baş Dönmesi, Kemal Sayar (Sayfa 14)
2 /