Kitap
Özgürlük

Özgürlük

Kendin Olma Cesareti

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.1
57 Kişi
277
Okunma
92
Beğeni
2.570
Gösterim
190 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 5 sa. 23 dk.
Adı
Özgürlük (Kendin Olma Cesareti)
Basım
Türkçe · Türkiye · Ganj Yayınları · Kasım 2015 · Karton kapak · 9789758817160
Sen Özgürlük Olarak Doğdun Sadece sen onu unutmaya koşullandırıldın. Özgürlük sadece sen özgür olmanın sorumluluğunu alabilecek kadar bütünleşmiş olduğunda mümkün olur. Dünya özgür değildir çünkü insanlar olgunlaşmamıştır. İçsel olarak tam özgür bir insan dışsal olarak özgür olmak için yanıp tutuşmaz. Bir şeyden özgürleşmek hakiki özgürlük değildir. İstediğin bir şeyi yapma özgürlüğü de benim bahsettiğim özgürlük değildir. Benim özgürlük vizyonum senin kendin olmandır. Moksha, "tam özgürlük", seni bağlayan her şeyden özgürlük, sahte olan her şeyden özgürlük, ölecek olan her şeyden özgürlük demektir. Sahte ve ölecek olan her şeyden özgürleştikçe birden ölümsüzlüğün kapısı sana açılır. Umarım hiçbiriniz bu dansı, bu şarkıyı, bu sonsuza dek süren müziği kaçınmazsınız. (Tanıtım Yazısından)
3 mağazanın 3 ürününün ortalama fiyatı: ₺23,56
8.1
10 üzerinden
57 Puan · 17 İnceleme
Ayşe B.
Özgürlük'ü inceledi.
190 syf.
·
13 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
Nasıl kendin ve özgür olabilirsin? Sorusuna cevap vermiş Osho. Dinin, siyasetin, ailenin, sevginin, bağlayıcı yanlarından bahsetmiş. Zaman zaman biraz sert bir dil kullanmış, bazen de oldukça esprili. Genel olarak keyifli ve hayatla ilgili farkındalık yaratan bir kitaptı.
Özgürlük
8.1/10
· 277 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
10
Hatice Aydın
Özgürlük'ü inceledi.
190 syf.
·
3 günde
·
Puan vermedi
 Öncelikle şunu belirtmeliyim ki kitapta hem çok mantıklı hem de çok tehlikeli cümleler var. Tehlikeli bulduğum birkaç cümle şöyle: " Ailenin psikolojik olarak modası geçmiştir. " " Aile ortadan kalkmak ve yerini komüne bırakmak zorundadır. " " Çocuklar komüne ait olacak, o nedenle bireysel miras meselesi olmayacaktır. " " Toplumla hiç işin olmasın; bırak toplum olduğu gibi devam etsin." " Birey sadece toplum ölürse var olabilir." " Tanrı öldü ve insan özgür." " Dinsiz ve tanrısız bir dindarlık yaratmak zorundayız."  Mantıklı bulduğum cümleleri alıntı olarak paylaştım dileyen ordan okuyabilir.    Osho'nun okuduğum ilk kitabı. İsmini çok sevdim ama içeriğini pek beğenmedim. Osho modern zamanın sahte gurularinin en ünlülerinden biri. dogu mistisizmi ve özgür seks söylemi ile binlerce amerikali murid edinmis, bilim varken dine gerek olmadığını savunmuş ve dinsiz din anlayışını oluşturmuştur. Hem  dunyevi zevklerden, hem de guatana buda'nin sessiz dinginliginden zevk alabilen bir insan..  Kitaptaki komünist yaklaşım dikkatimi çekti. Bir mahkemeden söz ediliyor. Lao Tzu'nun yargıçlığını yaptığı bir davada hem hırsızlık yapan hem de malı çalınan kişi aynı cezayı alıyor. Ve bunun nedenini şöyle açıklıyor: "Eğer çok fazla fakir insan ve sadece birkaç tane zengin insan olacaksa hırsızlığı durduramazsın, çalmayı durduramazsın." Bu komünist bir yaklaşımdır. Toplumda eşitlik olmak zorunda değildir fakat adalet olmak zorunda. Bir ömür boyu çalışıp mal biriktiren kişi ile hiçbir şey yapmadan yan gelip yatan kişi aynı mala sahip olamaz bu hiç adil değil.  Bu kitaba kötü diyemem her kitap mutlaka size birşeyler katar ama okurken eleştirel bir bakış açısı ile okuyun..
Özgürlük
8.1/10
· 277 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
40
evin
Özgürlük'ü inceledi.
190 syf.
·
4 günde
Bu kitap hem konu bakimindan hem de uslup acisindan gayet surukleyici, acik anlasilir bir dille yazilmistir. Sen sadece kendin olursan ozgurlesebilirsin der Osho. Detayli bir sekilde konuya aciklik getirmis kendi fikirlerinin yani sira kisa hikayelerle desteklemis oldukca etkileyici bir kitaptir. Kitabı okurken cogu dusunceleriniz birbiryle cakişir Oshoyla tartisiyormus gibi bir his verir sana fakat cogu konuda ikna etme cabasi icerisine sokuyor seni . Tehlikeli bir kitaptir. Çok derin anlamlar barindiriyor her cumlesinin altinda. "Amerikali yazar Tim Robbins tarafindan " İsa mesihten bu yana hayata gelmis en tehlikeli insan" olarak tanimlamistir Osho'yu. " Keyifli okumalar
Özgürlük
8.1/10
· 277 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
7
Yusuf
Özgürlük'ü inceledi.
190 syf.
Kitabın adından da anlaşılacağı üzere yine bir Osho klasiği. Genelde bir başkaldırı havası içinde anlatılsa da başkadırılan özgürlüğün kendisi değil özgürlüğe ihtiyaç duyulan alanların varlığıdır. Mesela devlete karşı değil devlete duyulan ihtiyaca karşı, mahkemelere değil mahkemelere duyulan ihtiyaca karşı olması gibi. İnsanın anlam bulma çabasına yönelen, sorgulayan, hiçbir oluşumu olduğu gibi değil de, sorgulayarak kabul etmeye çalışan bir durumu anlatıyor. Osho bu kitabında dinlerin, devletin, toplumun ve belirli kurallar içeren kalıba sokulmuş bütün oluşumların, insanların gerçek iradesini, özgür düşüncesini ortaya çıkaramadığını anlatmaktadır. Özgür doğuyoruz ama ipler başkalarının elinde diyerek özgürlüğün olması gerektiği şekilde olmadığını ele alıyor. Genel olarak mantıklı cümlelerle yalın bir anlatım ve eleştiri cümleleri ile kitap kendini okutuyor. İyi okumalar.
Özgürlük
8.1/10
· 277 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
2
269