Psikanalize Giriş Hatalı Eylemler

8,8/10  (4 Oy) · 
19 okunma  · 
9 beğeni  · 
173 gösterim
Psikanaliz kuramının kurucusu olan Freud (1856-1939), bu kuramıyla ilgili ilk notlarını öğrencilerine aktardığı derslerle kitaplaştırdı.
Freud derslerine psikanalizin psişik sorun yaşayan hastalara uygulanan bir tedavi yöntemi olduğunun bilindiğini, bu noktadan başlayarak bu alanda uygulanan tedavi yönteminin diğer tüm tıp alanlarında uygulanan yöntemlerden tümüyle farklı olduğunu, hatta onların tam tersi olduğunu söyleyerek başlıyor.
Freud'un derslerinin Hatalı Eylemler adını taşıyan bu ilk bölümünde, sağlıklı herhangi bir bireyde gözlemlenebilinen, sık rastlanan, çok iyi bilinen ama fazla değer görmeyen ve hasta kavramıyla ilgisi olmayan bazı fenomenleri irdeliyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2014
 • Sayfa Sayısı:
  80
 • ISBN:
  9789754067569
 • Çeviri:
  A. Can İdemen
 • Yayınevi:
  Cem Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Aykut Balcı 
05 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Psikanalize Giriş için gayet anlaşılır bir kitap. Özellikle Hatalı Eylemler'in psişik anlamları hakkında verdiği örnekler ile açıklayıcı. Net bir bilgi vermenin yanı sıra düşünmeyi de destekleyici bir tavır bulunması kitabı daha da okunur kılıyor.
Zaten kitabın kendisi Freud'un psikanaliz kuram üzerine öğrencilerine aktardığı ders notlarından oluşuyor. Psikoloji tarihi açısından etkisi zaten su götürmez.
Kitabın ana fikri "İnsanın fikri neyse zikri de odur." olarak özetlenebilir.

Kitaptan 10 Alıntı

Rüya, gizli kalmış çocuk anılarına ulaşmanın bir yolunu bulmayı başarabiliyor.

Psikanalize Giriş, Sigmund Freud (Sayfa 136 - Cem yayınevi)Psikanalize Giriş, Sigmund Freud (Sayfa 136 - Cem yayınevi)

İlk andan itibaren sevdiği sanılan kişileri bile onlara ihtiyacı olduğundan dolayı, onlarsız yapamayacağı için seviyor, yani başka bir değişle egoist nedenlerden dolayı. Ancak daha sonra sevgi egoizmden kopup bağımsız oluyor. Kısaca, egoizmin ona sevgiyi öğrettiğini söyleyebiliriz.

Psikanalize Giriş, Sigmund Freud (Sayfa 139 - Cem yayınevi)Psikanalize Giriş, Sigmund Freud (Sayfa 139 - Cem yayınevi)
Selda 
25 Kas 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sözcükler aslen sihrin bir parçası ve günümüzde bile sözcük eski büyülü gücünü fazlasıyla koruyor.

Psikanalize Giriş, Sigmund Freud (Sayfa 10)Psikanalize Giriş, Sigmund Freud (Sayfa 10)

"yaratıcı" düş gücümüz herhangi bir şey yaratmaktan acizdir ve sadece birbirinden ayrı ögeleri bir araya getirmekle yetinmektedir.

Psikanalize Giriş, Sigmund Freud (Sayfa 105 - Cem yayınları)Psikanalize Giriş, Sigmund Freud (Sayfa 105 - Cem yayınları)
Selda 
27 Kas 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Psikanaliz, psikiyatriye eksik olan temel psikolojiyi vermek istiyor; karşılarına çıkan beden ve ruh bozukluklarını anlaşılır kılan bir zemin bulmayı umuyor.

Psikanalize Giriş, Sigmund Freud (Sayfa 14)Psikanalize Giriş, Sigmund Freud (Sayfa 14)
Selda 
30 Kas 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsanın doğası, kendisine hoş gelmeyen bir düşünceyi kabul etmemeye yatkın olduğundan kolayca karşı savlar yaratabilmektedir.

Psikanalize Giriş, Sigmund Freud (Sayfa 16)Psikanalize Giriş, Sigmund Freud (Sayfa 16)
Selda 
01 Ara 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Genel olarak bir hastayı tedaviye başladığımız zaman, olumsuz etkenleri olabildiğince azaltır ve tedavinin çok başarılı olacağına dair ona vaatler ve umutlar sunarız. Böylece başarı şansının arttığını düşünürüz.
Nevrotik bir hasta ile ilgilenmeye başladığımızda uyguladığımız psikolojik tedavi yönteminde farklı bir yol izleriz. Hastaya, o yöntemin zorluklarından başlayarak ne kadar süreceğini kestiremediğimiz, çok çaba ve fedakarlık gerektiğine kadar bir sürü olumsuzluk anlatırız. Ona bir söz veremeyeceğimizi, alınacak başarının hastanın bizzat kendisinin göstereceği çabalarına, davranışlarına, zekasına, azmine, adaptasyonuna, sabrına bağlı olduğunu söyleriz.

Psikanalize Giriş, Sigmund Freud (Sayfa 8)Psikanalize Giriş, Sigmund Freud (Sayfa 8)
Selda 
07 Ara 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hatalı eylemleri kaza olarak nitelendiremeyiz, bunlar anlamları olan, kesişme ya da farklı iki düşüncenin birbirine karışmasıyla oluşan ciddi psişik eylemlerdir.

Psikanalize Giriş, Sigmund Freud (Sayfa 39)Psikanalize Giriş, Sigmund Freud (Sayfa 39)