Rahmi Bey

7,9/10  (13 Oy) · 
61 okunma  · 
13 beğeni  · 
729 gösterim
...Tevhide pembe gelinliğinin içinde, başında altın liralarla gelin odasına girdi. Bir müddet çevresine bakındı. Gerdek gecem böyle mi olmalıydı diyerek gelinliğini çıkartıp sedirin üstüne attı. Sonra Rahminin askeri rüytiyede çekilmiş resmini eline alıp, dudaklarına götürdü ve hıçkırarak a;lamaya bayladı. Ne kadar zaman ağladığını bilmiyordu. Ayağa kalktı.Uzun, kapalı bir gecelik giyip gaz lambasını kısmak için elinde aldı. Birden oda kapısı açıldı. Tevhide korku ile döndü, gaz lambası elinde yere yığıldı. Rahmi Bey, siyah bir çarşaf içerisinde karşısındaydı. Çarşafı aceleyle çıkardı.Devrilen lambayı alıp konsolun üzerinebıraktı. Tevhideyi yatağın üzerine yatırdı. Kolonyayla elini yüzünü ovaladı. Bir taraftan da söyleniyordu:
Hadi sevgilim, hadi uyan. Ne büyük tehlikelere atılıp da geldim biliyor musun
Farklı ve sert kişiliği, olaylar karşısındaki ödünsüz tavrı ve yaşadığı birbirinden ilginç olaylarla gerçekten de fırtınalı bir hayat sürmüştür Rahmi Bey. Bu çelik gibi görüntüsünün ardındaysa, yüreğini dağlayan büyük bir aşk gizlidir.Arkadaşının ona emaneti olan Iraza karşı duyduğu bu tutkulu aşk, bir türlü vazgeçemediği Tevhidenin içini saran yakınlığıyla daha da karmaşık bir hal alır. Bir de bunlara haksızlığa karşı sessiz kalamayan yapısı eklenince, başı hiç dertten kurtulamaz Rahmi Beyin..
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2011
 • Sayfa Sayısı:
  261
 • ISBN:
  9786055395162
 • Yayınevi:
  Nemesis Kitap
 • Kitabın Türü:
ESRA KADIOGLU 
14 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Rahmi Bey ! O bir gerçek hikaye, insanı derinden etkileyen, malum eski aşkların ve insanların hikayesi. Okurken iyi hoş da, okunanların yaşandığını düşünmek çok ağır. Mutlaka okuyun ve okutun. Sevgiyle kalın

Çalışkanarı Çiğdem Özdemir 
05 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Etkilenmemek elde değildi. Buram buram memleket kokan, Anadolu kokan bir hikayeydi. Bizim köyün ağasının hikayesini dinledim sanki. Astığı astık, kestiği kestik bir köy ağası, savaş ve cumhuriyetin ilk yılları, yaşanmış gerçek bir hikaye, yaşa yaşa bitmeyen bir hayat.

Sadettin TANIK 
04 Nis 2015 · Kitabı okudu · 1 günde · 7/10 puan

Rahmi Bey bir köy ağasıdır. Sinirlerine hakim olamayan agresif biri olarak tanınmaktadır. Bu yüzden devamlı başı belaya girmiştir. Hatta ilgisi olmayan olaylara da dahil edilmiş. Bu yüzden uzun süre ya cezaevinde yatmış ya da kaçak yaşamıştır. Kendisi aşk yaşamıştır ancak kardeşinin aşkına saygı duymamış ve kabullenememiştir. Akıcı bir anlatımla yazılmış bir kitap.

Güler Bilkay Aygün 
14 May 14:44 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yazarın amcasının gerçek yaşam öyküsüymüş. Kurtuluş Savaşı döneminde Askeri Okul öğrencisi iken, ailevi sebeplerden dolayı zorunlu olarak okulu bırakıp bir tür köy ağası olan Rahmi Bey'in çalkantılı yaşam öyküsü. Güzel bir kitap.