Sıdıka Hanım

8,8/10  (32 Oy) · 
118 okunma  · 
34 beğeni  · 
907 gösterim
Sürükleyici anlatımı ve gerçek yaşam hikâyesiyle elden bırakılması çok zor, tadına doyulmaz bir eser.

Nazan Şoray

Hadiseler çok iyi tarzda birbirine bağlanmış, kopukluklar hiç yok. Hayat unsurları gerçeklerle o denli birleştirilmiş ki, ayırmak imkânsız. Sıdıka'nın başından geçenler, belli bir sıra ile okuyanın merakını uyandıracak şekilde sıralanmış. Bu hali ile akıcılık ve edebi bir hüviyet kazanmış. Tek kelime ile muhteşem bir eser.

Doç Dr. Naci Onur Fırat Üniversitesi Edebiyat Kürsüsü

Sıdıka Hanım romanı, önemli tarihi değişikliklerin oluştuğu bir dönemde yaşanan, ilginç ve gerçek bir hikâye, çok sürükleyici, anlatım sade ve akıcı. Zevkle okunabilen nadir romanlardan biri.

Işıl Yücesoy Devlet Tiyatrosu Sanatçısı
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2012
 • Sayfa Sayısı:
  350
 • ISBN:
  9786055395179
 • Yayınevi:
  Nemesis Kitap
 • Kitabın Türü:
ESRA KADIOGLU 
14 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Sıdıka Hanım'ın da hikayesi yaşanmış bir hikayeden.... İnsanın içine çöküyor, mutluluk neden bu kadar zor bir uğraşı bu tür kitaplarda daha fazla sorgulanıyor. Mutlaka okuyun. Sevgiyle kalın...

Bu yazarın okuduğum 2. kitabıydı. Dönem kitaplarını sevenlerin mutlaka okuması gerektiğini ve mutlaka Naşide Hanımın kitaplarını tanıması gerektiğini düşünüyorum. Her zamanki gibi dili akıcı ve anlaşılır. Kitapta bütünlük sağlanmış ve sıkılmıyorsunuz. Şimdi sırada Asıl adı Atiye ve Rahmi Bey var merakla bekliyorum. Doğuda yaşayan ve defalarca Elazığa gitmiş birisi olarak betimlemelere hayran kaldım. En kısa zamanda Harputu derinlemesine gezeceğim..

Burçin Gökalp 
04 May 12:11 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bayıldım diyebilirim. Kitabı okuyalı epey oldu ama gerçek hayat hikayesi olduğu içi beni etkiledi, elimden bırakamadım. Yazarın diğer kitaplarını da okumayı düşünüyorum. Şiddetle tavsiye ederim.

Muzeyyen atilla 
02 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Naside gokbudak asil adi atiyeyle karsima cikan bir yazar kalemini cok begenerek okudugum daha once boyle kalin kitap okumamis velilerime verdigim bundan baska yokmu diye tepkiler aldigim bir kitap

Mehtap Gundem 
24 Oca 22:16 · Kitabı okudu · 6 günde · 8/10 puan

Yazarin okudugum ilk kitabiydi cok akici ve anlasilir dili sayesinde sıkılmadan ve merakla okudum.Gercek yasamdan alinmis harika bir oyku.Kesinlikle okunmali diye dusunuyorum...

Nejla GÜNEŞ 
15 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Nasıl anlatılabilir ki? Çok ama çok güzel bir roman. Anlatılan hikayenin birebir yaşanmış ve gerçek olması tabiri caizse beni benden aldı diyebilirim. Ne harika bir anlatım ve de ne muhteşem bir kalem. Yüreğine sağlık Naşide Gökbudak.

Okuyom ben yaa 
18 Haz 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Harika bir kitap...Gerçek olaydan esinlenmiş...iki 3 yıl önce okumuştum,başka birinden alıp okudum ve kendi kutuphaneme de kesin almayı düşünüyorum Çok etkileyici bir kitap en az piruze kadar etkilendim Sıdıka nın da kocası ilgisiz,içkili,kumarbaz...Ve eşini hiç yoktan yerlere dövüyor hirpaliyor,çünkü yaptığı pislikler gün yüzüne çıkmasın diye...Güzelim karısını aldatıyor daha neler neler...Çok önce okuduğum için pek hatırlamıyorum ama uzun bir süre hafızalarımda yer aldı.

İrem 
27 Şub 17:24 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Yazarın okulumuza gelmesi vesilesiyle alıp okuduğum bir kitaptı. Bu kitap sayesinde kitap okumaya başladım.
Sürükleyici anlatımı, dilinin yalınlığı (asla basit değil, sadece yalın) betimlemeleri... Her şeyiyle insanın hayatından geçmesi gereken kitaplardan.

Eray Erdoğan 
20 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kitapta eski zamanları,o zamanların şartlarını,usülünü çok iyi bir şekilde yansıtıldığını görüyoruz,kitabın dili oldukça hafif ve kolay anlaşılabilir tarzda olduğundan gayet akıcı ilerliyor ve hikayenin naifliği sayesinde size kitabı her yönden sevdiriyor.Herkese tavsiye ediyorum.

Kitaptan 2 Alıntı

İnsan insan olmalı. Ne Ermeni ne Müslüman, ne Yahudi ne Kürt, yeter ki vicdanı olsun.

Sıdıka Hanım, Naşide Gökbudak (Sayfa 271)Sıdıka Hanım, Naşide Gökbudak (Sayfa 271)

İnsan kafasının içindekileri çıkaramadıktan sonra, bir yerlere gitmenin ne önemi var. Sorun bizimle beraber. Mekanların hiçbir suçu yok.

Sıdıka Hanım, Naşide Gökbudak (Sayfa 104)Sıdıka Hanım, Naşide Gökbudak (Sayfa 104)