Rengahenk

·
Okunma
·
Beğeni
·
4022
Gösterim
Adı:
Rengahenk
Baskı tarihi:
1991
Sayfa sayısı:
112
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789757432104
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Rengahenk
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Papirüs Yayın Dağıtım
Baskılar:
Rengahenk
Rengahenk
Rengâhenk
Rengahenk
Şiir bir umutsuzluktur. Elbette bir umutsuzluktur. Niçin mi? Umutsuz olmayan adamlar resim yapamaz, mimar olamaz. Yaratıcı olamaz. Bu dediğim elbet yaşadığımız bu dünya için bir söz. Çünkü kağıt bir umutsuzluktur. Boş bir kağıt... Tuğlalar, biriketler, çimentolar hepsi umutsuzluktur. Demirler bile umutsuzluktur. Onların içinden bir umudu bulmaktır şiir. Onu bulmak için yazıyorum ben de... Birdenbire, bütün bu dünyada, deli olan bu dünyada tek akıllılığı, uslanmayan akıllılığı anlatmaktır şiir. Ben haberciyim, deprem habercisiyim. Sararıp dökülmeden önce kızaran yapraklar ki onlar Şan verdiler ortalığa bütün bir sonbahar Mevsim dönüp de yeniden yeşermeye başlayınca rüzgar Çıplağında o atın yine onlar koşacaklar O çocuklar O yapraklar O şarabi eşkiyalar Onlar da olmasalar benim gayrı kimim var?
112 syf.
·1 günde·1/10
Can Yücel. Acaba bu ismi duymayanınız kalmış mıdır? Sanmam. Hatta bir kitabını görecek olsanız içinden bir şiir okumadan geçemeyenleriniz de vardır. Evet, eminim ki böyleleriniz de vardır. Ki, ben de onlardan birisiyim. Mükemmel dediğim birçok şiirini okudum, yine de bir kitabını görüp de içinden bir şiir okumadan geçmedim. Satıcının gizlice bana baktığını farketsem de o şiiri yarım bırakmadan okudum hem de.

Ama gelgelelim ki şu kitaba... Ne diyeceğimi bilemiyorum. Bir Can Yücel göremedim bu kitapta. Belki de hayatımda okuduğum en kötü şiir kitaplarından biriydi. Çoğu şiirinde ne anlatmak istediğini anlamadım ve dolayısıyla hissedemedim de. Bir yerden tutmak istedim ama başaramadım. Ya benim şiir bilgim çok sınırlı ya da... Bilemiyorum. Neden böyle olduğunu ben de anlayamadım. Belki de yanlış zamanda okumuşumdur ve bir dahaki sefere okuyacak olursam beğendiğim şiir sayısı bir elin parmaklarını geçebilir. Fakat bu ilk okuyuşumda kitabın beni boğduğunu söylemek durumundayım. İyi okumalar...


Akşamdan kalma İstanbul
Öyle güzel bir akşamdan kalma ki
Sen de orada kal diyor şeytan
Bitmesin diye bitmiş olan bu akşam
152 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
İnceleme yapan herkes olumsuz şeyler yazmış bunun için bir kaç şey söylemek gerek. Can Yücel'in öteki kitaplarından farkı siyasi eleştirilerini daha kapalı yapması ve şiirlerinde dostlarına ve eşi Güler Hanım'a da yer vermiş olması. Ne anlattığı anlaşılmıyor denmiş ama bu sizin hayal ve duygu dünyanızla biraz da dönemin siyasi durumuna hakim olmanızla alakalı. Kısacası okunabilecek iyi bir kitap.
152 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Can Yücel'in şu ana kadar birçok şiirini okuyup, dinlemişimdir ama herhangi bir şiir kitabını okumamıştım.Bu ilk şiir kitabım oldu.Can Yücel'i daha iyi tanımak için yaptığım seçimin yanlış olduğunu kitap bitince daha iyi anladım.Çünkü kitap bana bir hayli ağır geldi.Neden mi?Çünkü tekrar tekrar okuduğum yerler oldu, duyguyu hissetmekten çok kelimeleri anlamaya yoğunlaştığımdan dolayı içinden çıkamadım şiirlerin, o sebeple bir hayli ağır geldi.Şu zamana kadar okuduğum şiir kitaplarından farklıydı diyebilirim.

Okuduğum kitap bittikten sonra yazarını ve kitabı elimden geldiğince araştırmaya çalışırım.İşte o zaman okuduğum kitaptaki eksik parçalar tamamlanmış olur.Can Yücel hakkında da araştırma yaptım elbette.O zaman eserinde neden bu kadar zorlandığımı daha iyi anladım diyebilirim.

Can Yücel, Köy Enstitüleri döneminin Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel'in oğluymuş.Çevirmenlik, spikerlik, turist rehberliği gibi birçok işte de çalışmıştır.Kendini her alanda geliştiren Yücel, Milletvekili adaylığında da kendini göstermiştir.Ayrıca Yücel, dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e hakaretten de yargılanmıştır.Hatta belli bir süre hapise düştüğüde olmuştur. 12 ağustos 1999'da da hayata gözlerini kapamış.

İzninizle okuduğum şiir kitabı Rengâhenk hakkında da birkaç bilgi aktarmak isterim.Öncelikle bu şiir kitabının ilk baskısı 1980 darbesinden iki yıl sonra basılmış.Daha sonra 'müstehcen' olduğu iddiasıyla bu kitap toplatılmış.Hatta belli bir zaman diliminde yasaklanmış bile.

Bu uzun araştırmalarımdan sonra aklımda kalan tek şey,
Müstehcen(!) kelimesi oldu.Açıkça söylemek gerekirse okuduğum şiir kitabının içine girememe sebebim bu değil.Aksine insanın ahlaki duygularını zedeleyecek rahatsız edecek bir kullanım pek göremedim.Evet Can Yücel çok usta bir taşlamacı.Bunu kabul ediyorum.Söylemek istediği duyguları çekinmeden kelimelere dökmüş.Pek siyasetten anlamam ama şunu söylemek isterim Can Yücel'in şiirinin yasaklanmasının altında yatan sebebin siyaset olduğunu düşünüyorum.Bu düşüncem ne kadar doğru bilemem.Dediğim gibi siyasetten hiç anlamam bu sadece bir varsayımdı.Ayrıca Can Yücel'in hangi siyasi görüşte olduğuyla değil bize bıraktığı eserlerle ilgileniyorum.Bazen o duygunun içine giremesemde Can Yücel şiirlerini severek okurum.Size de tavsiye ederim ama bu kitabından başlamayın.Şimdiden keyifli okumalar.
152 syf.
·3 günde·8/10
Şiir okumayı çok seven biriyim, can Yücel'in şiirleri bu kitapta çok zorladı beni, tekrar tekrar okudum yine de hissetmeyi bırakın anlayamadım desem daha dogru olur. Tabi bir yazarın bütün şiirleri veya kitapları beğenmek mümkün değildir.
140 syf.
·1 günde·9/10
Can Yücel'in diğer okuduğum kitaplarındaki küfürlü ve argo terimler bu kitabında yer verilmemiş. Birçok konuda şiirleri var, okuyunca yazım diline alışıyor insan. Birçok yazarda olduğu gibi uyak,kafiye gibi yöntemlerin olmadığı fakat etkileyici duyguları içerdiği aşikar. Herkese bol şiirli günler dilerim.
152 syf.
·8 günde
yine bir Can abimin kitabı ve yine ben... uzaklaştıramıyorum kendimi bu tür kitaplardan :) o kadar iyiler ki... beni kendilerine çekiyorlar ve ben Türk Dili ve Edebiyatı sınavımın olmasına rağmen bu kitabı bitirdim. biliyorum büyük bir beceri değil ama iyi bir deneme. annemin "çalış artık şu sınavına "diye fırlattığı terliğin denk gelmemesini bu kitaba borçluyum :) "sevgi duvarı" kitabına uzak bir kitap. anlamanızı zorlaştıran bir kitap.için de eski kelimeleri oldukça barındıran bir kitap.ne kadar çok "bir kitap" dediğimin farkındayım.ama bir kitaptan ibaret değil. okumanızı tavsiye ederim lâkin ilk önce "sevgi duvarı" adlı kitabını okuyun. çünkü bu kitap ile başlar iseniz büyük bir ihtimalle "çok sıkıcı" diye diğer kitaplarından vazgeçeceksiniz Can abimin :)

okuyanlara iyi okumalar diler, okumak isteyenlere ise kitaba başladıktan sonra sıkılıp bunaldıklarını düşünüp bir kenara atmasınlar! çünkü kenara atılacak değilde, en gizli en ücra köşelerden alınıp tozları üflenip kucaklanılacak bir kitap derim. size de iyi okumalar:)
152 syf.
·2 günde·6/10
Bu kitap hakkında yorum yapsam ne olur yapmasam ne olur diye düşündüm ama en azından diğer arkadaşları bilgilendirmek için bunları yazmakta fayda var. Sitede 2 farklı yorum daha var. Benim yorumumda bu ikisiyle paralel....

O kadar şiir kitabı okudum; aralarında en beğenmediklerim arasında. Önceki Can Yücel kitabı çok daha güzeldi. Bu kitapta çok güzel duygular bulamadım ya da ben şiirden anlamıyorum.

Okumak isterseniz başka kitabından başlayın derim.
152 syf.
·Puan vermedi
Can Yücel en sevdiğim şairlerden biridir. Özellikle de 'Her Şey Sende Gizli' isimli şiirini çok çok severim. Ne var ki şiir kitabı için aynı şeyleri diyemiyorum. Okuduğum yorumlara bakılırsa Can Yücel'in şiir kitaplarını okumaya başlamaya yanlış kitaptan başlamışım.

İçindeki bazı şiirler bana güzel şeyler hissettirmiş olsa da bu şiirler çok azdı. Çoğunlukla okuyup geçtiğim dizeler vardı kitapta. Ama bu tabii ki de Can Yücel'i çok sevdiğim gerçeğini değiştirmiyor. Mutlaka diğer kitaplarını da okuyacağım. İyi okumalar:)
152 syf.
·5 günde
Beğenmedim kitabı.
Can Yücel 'i çok seviyorum, yeri ayrıdır hep.
Bilmiyorum ama ilk defa şiir kitabını anlamadım. Aman aman şu laf benlikmiş dediğim yerler oldu ama, anlam veremedim çoğu yerine. Off ulan be! Niye öyle oldu? Her zaman beğene beğene okuyorum, her şiirinde kendimi buluyorum, işte bu diyorum. Bilmeyen de yoktur, Can Yücel'i.

Çok kereviz şey şu televizyon!
Bütün boyalan boyamış da sanki haspa
Tek eksiği renkli bir don!

Can amca bee!! :)
152 syf.
·Puan vermedi
Can Yücel'in bu şiir kitabını okumadan önce bilmeniz gereken bir şey olduğunu düşünüyorum;

Eğer gerçekten Can Yücel'in yaşadığı döneme ait gerek siyasal gerek kültürel gelişmelere alakasızsanız, anlamak da güçlük çekebileceğiniz birçok şiirinin sizleri beklediğini bilin. İçerisinde mükemmel diyebileceğim birçok şiiri mevcuttu...Ben büyük bir zevkle okudum, okumayı düşünenler ve Can Yücel severler için buraya dinlemekten zevk aldığım bir şiirini de bırakıyorum, keyifli okumalar;
( https://youtu.be/Kyisnublm-c )
152 syf.
Can Yücel'in bütün saçma ve düpedüz söylemek gerekirse berbat şiirlerinin toplandığı kitap. Sanki yazarin amacı okuyucuyla dalga geçmek gibiymiş intibasini yaratan bu kitap, Can Yücel'in iyi bir kaç siirini okuyup beklentiyi yükselten okuyucuyu adeta dumur ediyor. Alıntı yapacak iyi ve anlamli bir satır bile bulamadığım, okuduguma pisman oldugum ve okumama sebebiyet veren arkadaşa bolca rahmet okuduğum bir şiir! kitabı.
152 syf.
·1 günde·6/10
Şiir kitabı olarak beklentilerinizi yüksek tutmamanızı tavsiye ederim. Zira Can Yücel'in ruh halini anlamak gerçekten zor. Bu yüzden beklediğiniz hazzı alamayabilirsiniz. Bu kitaptaki çoğu şiirde de anlık konular işlenmiş, hal böyle olunca da vermek istediği mesajı anlamak güçleşiyor. Ya da ben şiirden anlamıyorum, şiire bakış açım farklı olabilir veya... Bilmiyorum.
Size keyifle okumalar dilerim.
Evde oturmaya o kadar alıştı ki millet
Sokağa çıkma yasağı bile yasaklandı.
Can Yücel
İş Bankası Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Rengahenk
Baskı tarihi:
1991
Sayfa sayısı:
112
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789757432104
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Rengahenk
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Papirüs Yayın Dağıtım
Baskılar:
Rengahenk
Rengahenk
Rengâhenk
Rengahenk
Şiir bir umutsuzluktur. Elbette bir umutsuzluktur. Niçin mi? Umutsuz olmayan adamlar resim yapamaz, mimar olamaz. Yaratıcı olamaz. Bu dediğim elbet yaşadığımız bu dünya için bir söz. Çünkü kağıt bir umutsuzluktur. Boş bir kağıt... Tuğlalar, biriketler, çimentolar hepsi umutsuzluktur. Demirler bile umutsuzluktur. Onların içinden bir umudu bulmaktır şiir. Onu bulmak için yazıyorum ben de... Birdenbire, bütün bu dünyada, deli olan bu dünyada tek akıllılığı, uslanmayan akıllılığı anlatmaktır şiir. Ben haberciyim, deprem habercisiyim. Sararıp dökülmeden önce kızaran yapraklar ki onlar Şan verdiler ortalığa bütün bir sonbahar Mevsim dönüp de yeniden yeşermeye başlayınca rüzgar Çıplağında o atın yine onlar koşacaklar O çocuklar O yapraklar O şarabi eşkiyalar Onlar da olmasalar benim gayrı kimim var?

Kitabı okuyanlar 451 okur

  • #melekşah
  • Eflatun Hanım
  • GökHan Demir
  • Zeynep Fırat
  • Seyfi yalçin
  • Esmeralda
  • Ces.
  • fn.
  • Sevgi Küçüksarıyıldız
  • Nurtaş ulaşoglu

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0.8 (1)
9
%1.6 (2)
8
%1.6 (2)
7
%0
6
%0
5
%0.8 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0.8 (1)