Rüzgarın Gölgesi

9,3/10  (27 Oy) · 
49 okunma  · 
26 beğeni  · 
966 gösterim
1945 yılında, uzun süren İç Savaş'ın izleri Barcelonada hala sürmektedir. Henüz çok genç olan Daniel Sempere bir kitapçı olan babasıyla birlikte Unutulmuş Kitaplar Mezarlığını ziyaret eder.Babası, oğluna bir kitap seçmesini, ona çok iyi bakmasını ve evlat edinmesini ister.

Genç Daniel, Julian Carax adlı bir yazarın Rüzgarın Gölgesi adlı eserini seçer. Bu adeta onun için uzun, gizemli ve sonu belli olmayan bir yolculuğun başlangıcı
gibidir.

Okuduğu kitaptan çok etkilenen genç adam bu esrarengiz yazarın yaşamını ve ölümündeki gerçeği araştırmaya başlar. Böylece roman içinde yeni bir roman doğar.

Daniel tutku ve aşkın, kitapların gölgeli dünyasıyla nasıl kaynaştığını keşfettikçe garip yansımalar yapan bir aynanın oyununun içine düşer.
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2005
 • Sayfa Sayısı:
  528
 • ISBN:
  9789752105584
 • Orijinal Adı:
  El Prısonero Del Cıelo
 • Çeviri:
  Mustafa Karabiber
 • Yayınevi:
  Altın Kitaplar
 • Kitabın Türü:
Sevgi Sertel 
23 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Yazarın okuduğum ilk kitabı “Rüzgarın Gölgesi” bitti.
Kitap ilk başlarda ağır ilerlerken sonradan sizi içine çekmeyi başarıyor. Roman içinde roman okuyorsunuz. Kurgu mükemmel.

Annesini küçük yaşta kaybetmiş olan Daniel, mütevazi bir kitapevi sahibi olan babası ile yaşamaktadır.
Babası bir gün, 10 yaşındaki Danieli, “Unutulmuş Kitaplar Mezarlığı” adlı kütüphaneye götürür ve istediği bir kitabı seçmesini ve bu kitabı ömrü boyunca saklamasını söyler.

Daniel'in seçtiği kitabın ismi "Rüzgarın Gölgesi" yazarı ise Julian Carax dır. Daniel kitabı okumaya başladığında o kadar çok etkilenir ki, Yazarın hayatını ve ölümünü araştırmaya başlar. Bunları yaparken farkında olmadığı şey ise, aslında tüm hayatını yönlendirecek ve etkileyecek bir hikayenin içerisinde olacağıdır.

Araştırmalarına devam ederken karşısına bir çok isim çıkar, hikayeye ait parçaları bulur ve onları çözmeye çalışır. Geçmiş sır ve gizemlerle doludur. Artık kendi ve dostları da tehlike içindedir.

Danielin seçtiği bu kitap sayesinde, hem Daniel’in hem de Julian Carax’ın ilk aşklarını, acılarını, dostluklarını, heyecanlarını, hayal kırıklıklarını okuyacaksınız. Bu iki insanın birbirlerinin hayatlarına nasıl dokunduklarına şahit olacaksınız.

Kurgu, detaylar ve birbirine bağlanan olaylar gerçekten çok başarılı. Daha fazlası için kitabı okumanızı tavsiye ediyorum :)

Dila Sivlin 
21 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Sayfa sayisinin fazla olmasina ragmen hemen bitirdigim kitaplardan biri.. Dili akici anlatim guzel olay orgusu harika diyebilirim. Sayfalar boyu Julien'in hayatini ariyorsunuz. Neyse ki buldugunuz son hayal kirikligi olmaktan cok uzak. Herkese tavsiye ediyorum kesinlikle vakit ayirdiginiza degecek.

Hande Kırkımcı 
10 Oca 20:48 · Kitabı okudu · 14 günde · 10/10 puan

Kitabı okurken başlarda sıkıldım ve sonra kendimi öyle kaptırdım ki, etrafimdaki insanların dikkatini çekti, öğretmenler odasinda dönüşümlü okumaya başladık, ailemde bu siraya girdi. Tam gerçeği bulduğunuzu sanıyorsunuz, yeni bir ipucu ve bitmek bilmeyen heyecan. İçerisinde aşk, gerilim ve polisiye...Diğer kitaplarını okumak için sabirsizlaniyorum

Sibelbala 
21 Oca 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Bu kitap için ilk söyleyeceğim kurgusunun mükemmel olması yani yazar kitapta hem Julian 'ın hem de Daniel'ın hikayesini bizlere sunmuş ve bu iki karakterin hikayelerini birleştirmiş..okurken polisiye bir tat bırakıyor insanda.. bilmecelerle sorularla gizemlerle dolu , yer yer şaşırtan , karakterleri birbirinden ilgi çekici olan (özellikle Fermin karakteri) çok hoş bir kitap.Tarihi kitaplara pek ilgi duymasam da bu kitabı keyifle okudum ve istisnasız herkese tavsiye ederim

violina 
07 Haz 15:27 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 10/10 puan

Her ne kadar kitabın türü roman olsa da sayfa sayısı beni başlamadan önce bir tedirgin etmedi değil fakat kitabı bitirince bir 500 sayfa daha olsa okuyabilirdim diye düşündüm.Çok akıcı, roman içinde roman iyi ki okumuşum.

Uğur D. 
12 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Okuduğum en iyi, en duygu yüklü kitaplardan biri. Yazarın hayal gücüne, kalemine hayran olmuştum gerçekten. Kitap boyunca gerçekten Carax'ın yaşadığını düşündüm ve kitaplarını alıp okumak istedim. Hepimizin Carax gibi bir sevdiği yazarları kesinlikle vardır.

Ümit güder 
22 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Okuduğum en iyi 5 kitaptan biri ,bir çok öğeyi içeriyor aşk ,gizem ,polisiye

Kitaptan 24 Alıntı

Yürürken, bu duvarların ötesinde, dışarıdaki dünyada insanların kendileri için bir şeyler yapmak yerine yaşamlarının her akşam futbol ve pembe dizilerle geçip gitmesini umursamadıklarını, hatta bundan memnun olduklarını, oysa bu kitapların her birinin kapakları arasında sonsuz bir evrenin keşfedilmeyi beklediğini düşündüm.

Rüzgarın Gölgesi, Carlos Ruiz ZafonRüzgarın Gölgesi, Carlos Ruiz Zafon
Hande Kırkımcı 
10 Oca 20:40 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Zaman bana umutlarını yitirmemeyi, ama onlara çok da güvenmemeyi öğretmisti. Umut insafsızdır ve vicdanı yoktur

Rüzgarın Gölgesi, Carlos Ruiz Zafon (Sayfa 478)Rüzgarın Gölgesi, Carlos Ruiz Zafon (Sayfa 478)

İnsanların kendileri için bir şeyler yapmak yerine yaşamlarının her akşam futbol ve pembe dizilerle geçip gitmesini umursamadıklarını, hatta bundan memnun olduklarını, oysa kitapların her birinin kapakları arasında sonsuz bir evrenin keşfedilmeyi beklediğini düşündüm.

Rüzgarın Gölgesi, Carlos Ruiz ZafonRüzgarın Gölgesi, Carlos Ruiz Zafon

Eğer herkes birinden canavar olarak bahsediyorsa, ortada 2 olasılık vardır; bu adam ya bir azizdir ya da öykünün tamamını anlatmıyorlardır.

Rüzgarın Gölgesi, Carlos Ruiz ZafonRüzgarın Gölgesi, Carlos Ruiz Zafon
Hande Kırkımcı 
09 Oca 19:59 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Hayatta, pişmanlık duymanin dışında ikinci bir şans diye bir şey yoktur

Rüzgarın Gölgesi, Carlos Ruiz Zafon (Sayfa 387)Rüzgarın Gölgesi, Carlos Ruiz Zafon (Sayfa 387)
3 /