Şair

8,5/10  (4 Oy) · 
4 okunma  · 
4 beğeni  · 
803 gösterim
Şaire ve şiire tapan insanların yaşadığı uçsuz bucaksız bir çöl... Acımasız toprakların şekillendirdiği yakıcı bir güzellik ve onu elde etmek için birbirine kelamın kılıcını çekmiş iki efsane şair. İnsanların sözlerine Allah?ın sözlerinin karışmasıyla neticelenen dramatik bir yarışma...

Arka planında Doğu Roma, Sasani ve Batı Türk imparatorlukları arasındaki dünya harbinin yaşandığı bu dram, kadim Arap dininin ve Arap töresinin son günlerine ağıtlar yakan bir putperestin diliyle anlatılıyor.

Bir söz için yaşayıp bir söz için ölen insanların dünyasına düşen yakıcı sözler... Başdöndürücü şiirler eşliğinde yaşanan unutulmaz bir doğu masalı. Persler, Doğu Romalılar, Türkler, Ermeniler, Gürcüler, Agvanlar, Avarlar, Çinliler ve Araplar, kısacası kadim dünyanın kadim halkları bu masala şahitlik ederken kendileri adına kendileri konuşuyorlar. Bu romanın bir cevap olması için; doğunun cevabı.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2013
 • Sayfa Sayısı:
  544
 • ISBN:
  9789756329900
 • Yayınevi:
  Litera Yayınları
 • Kitabın Türü:
Fatime Çiçek 
14 Kas 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 9/10 puan

Betimlemeleri kaliteli. Fakat yazar noktalama işaretlerini özellikle virgülleri çok yanlış yerlerde kullanmış. Dil bilgisi bilmeden kitap yazmak? Belkide bunu bilerek yapmıştır. O kadar bariz şekilde noktalama işareti yapmasının mantıklı olduğunu düşünmüyorum. Kitap kurgusu çok güzel ve kitap akıcı. Doğu'nun güzel bir Tasfiri olmuş.

Kitaptan 3 Alıntı

Fatime Çiçek 
14 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Ve sen Sara bir şiirsin. Bir şairin uğrunda ölmeyi göze alacağı tek şey."

Şair, Rafet Elçi (Sayfa 63)Şair, Rafet Elçi (Sayfa 63)
Rıfat ÇELEBİ 
16 Eki 2014 · 8/10 puan

Bazı sırlar vardır ki başkalarının kulağına gitsin diye verilir. Sırrı veren gizli kalmayacağını bilir. Lakin bazı sırlar vardır ki duyan kalbine gömsün diyedir.

Şair, Rafet Elçi (Sayfa 39)Şair, Rafet Elçi (Sayfa 39)
habibe kavak 
24 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Şair edebiyat
"Ve insanlar beni konuşmaya zorluyor ve bu dil bana sadece şiiri hatirlatiyor. Bu dil baştan aşağı şiir kokuyor. Ve bu ülkedeki herşey bana yenildiğimi hatirlatiyor ve her şey, ey yaşlı adam, şu kızgın güneş bile bana Sara'yı hatırlatıyor!"

Şair, Rafet Elçi (Sayfa 143 - Litera yayıncılık)Şair, Rafet Elçi (Sayfa 143 - Litera yayıncılık)