Saygı Eşit Olmayan Bir Dünyada

8,0/10  (2 Oy) · 
6 okunma  · 
3 beğeni  · 
436 gösterim
Yazar Schubert'ten örnek vererek, oda müziği icracılarının beraber çalma ve ortaya büyüleyici ve ahenkli bir müzik çıkarma tecrübelerinden yola çıkarak, toplum içinde başkalarına ve kendine saygı, mesafelilik, hem bireyselliğini ortaya koyup hem de birileriyle beraber bir şey yapma denklemi için güzel bir çözüm önerir.
Kitap herkesi, bireylerinin kendilerine ve başkalarına saygı duymayı başarabildiği, ahenkli sesler çıkarabilen bir toplumun hayalini kurmaya davet ediyor.
Ferdi Bişkin 
19 Haz 2017 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 7/10 puan

Sennett'in Cabrini toplu konutlarında başlayan sonrasında yetenek, potansiyel, bilgi, iş hayatı, evsizler, refah ve siyaset konuları çerçevesinde saygı kavramını tartıştığı kitabı sosyolojiyle ilgilenenler için pek çok fikir barındırıyor. Bölümler; Saygının Kıtlığı, Saygı Üzerine Bir Soruşturma, Refah Hakkında Bir Argüman, Karakter ve Toplumsal Yapı isimlerini taşıyor. Kitabın daha çok, Sennett'in anılarından oluştuğunu da belirtmekte fayda var. Saygının giderek kıtlaştığı bir dünyada, bu durumu anlamak adına kitaptan daha fazlasını beklemiştim. Beklemediğim bilgiler edinmiş oldum :) Kitabın iç sayfalarında da küçük bir hataya rastladım: Kitabın alt başlığı olan "Eşit Olmayan Bir Dünyada" başlığındaki "dünya" kelimesinde "n" harfi unutulmuş. İnsanlık hali.

Kitaptan 4 Alıntı

Çoğu açlıklar gibi, saygı kıtlığı da insan yapımıdır; yiyeceğin aksine saygının hiçbir maliyeti de yoktur.O zaman niçin saygı bu kadar kıt olsun ki?

Saygı, Richard SennettSaygı, Richard Sennett
Ferdi Bişkin 
19 Haz 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Merhamet
"'Merhamet yorgunluğu', sürekli acı verici gerçeklikler karşısında sempatilerimizin tükenmesini ifade eder. (...) Merhamet, sonunda yanıp biten ateş gibi tükenir."

Saygı, Richard Sennett (Sayfa 159 - Ayrıntı Yayınları)Saygı, Richard Sennett (Sayfa 159 - Ayrıntı Yayınları)
Entelekheia 
25 Ara 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sanatlarının rolünü sorgulamak, müzisyenleri insan olarak zenginleştirir

Saygı, Richard SennettSaygı, Richard Sennett
Barış Bal 
02 Şub 14:52 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Zanaatkârlık da kesinlikle diğerlerinin çalışmasıyla kıskandırıcı mukayeseyi ortadan kaldırmaz; ancak bir şeyi kendi içinde, kendisi için doğru yapmak üzere, yeniden kişinin enerjisine odaklanır. Zanaatkâr, eşit olmayan bir dünyada, kendine saygısını sürdürebilir.

Saygı, Richard SennettSaygı, Richard Sennett