Şehit Enver Paşa

9,8/10  (4 Oy) · 
7 okunma  · 
3 beğeni  · 
508 gösterim
Osmanlı’nın çöküşü de kuruluşu gibi bir destandır. Çöküşün kahramanları olan neslin bayraktarı Enver Paşa’dır. Onların varlığıyla İmparatorluğun çöküşünü birlikte düşünmek şaşırtıcıdır ve haksızlık gibi görünür. Onların yürekleri dağ gibiydi; hayalleri de öyle... Asla küçük düşünmüyorlardı. Yüce Devlet’i, ülkesi ve milletiyle kurtarmak için kendilerini ateşlere atarken, her biri İmparatorluğun bir uzak köşesinde, bütün Müslüman dünyayı kurtarmayı düşlüyor ve bunun heyecanı ile sarsılıyorlardı. Büyük düşünmek, büyük rüyalar görmek büyük zamanların görüntüleridir. Oysa bunlar çöküyorlardı ve çökerken bile yüreklerindeki ve kafalarındaki büyüklükleri terk etmiyorlardı.

Sonra, Anadolu’ya çekildik. Artık onları anlamak zorlaştı. İnsanlarımızda yürekler daraldı, ufuklar kapandı; araya anlamsız siyasî endişeler girdi. Erzurum’u, Sarıkamış’ı “Turan” zannedip Enver Paşa’yı, “askerlerimizi Turan yolunda kırdırmakla” suçladık. Oysa, dedelerimiz Irak’ta, Filistin’de, Kafkaslar’da, Çanakkale’de vatan topraklarını savunuyorlardı. İngiliz ordularının buralarda ne aradıklarını sormak yerine, onların yüce makamlarını tartışmaya açtık...

Enver Paşa o mübarek neslin başbuğu idi.

M. Kemal Atatürk diyor ki: “Enver bir güneş gibi doğmuş, bir gurûb ihtişamıyla batmıştır; arasını tarihe bırakalım.”

İsmet İnönü diyor ki: “Enver Paşa ihtilalden önce ahlak, cesaret ve kahramanlık misali olarak tanınmıştır. Enver’e en çetin kıta hizmetleri tam ve itimatla emniyet edilmiştir. Enver Paşa şahsî meziyetleriyle iyi bir asker, iyi bir subay olarak, cemiyetin kusur olarak bildiği unsurlardan, insanın tasavvur edemeyeceği kadar nasibi olmayan bir tiptir.”

Zeki Velidî Togan diyor ki: “Enver Paşa son Türk tarihinin en büyük şahsiyetlerinden biridir. Bu zât, Türk ve dünya siyasi hayatındaki konumunu şüphesiz ki tesadüfen yahut birisinin korumasında elde etmedi.”

Ziya Nur diyor ki: “Enver’in Ravza-i Mutahhara’ya girişini canlandıran cümleler; tüyler ürpertici bir inanç ve edep yüksekliğinin muhteşem tablosudur.”

Bu kitapta, Osmanlı son dönemlerimizin büyük kahramanının hayatını ve temiz kişiliğini yakından tanıyacaksınız.
Muhammed Işık 
10 Kas 2015 · Kitabı okudu · 19 günde · Beğendi · 10/10 puan

Enver Paşa hakkında tüm bilgi ve fikirlerimi değiştiren bir kitaptı. Tarafsız bir şekilde kaleme alınmış olması, Enver Paşa'nın tuttuğu günlüklerle desteklenmesi ve çeşitli kişilere yazdığı mektuplara yer vermesi kitabın kalitesini arttırmış. Enver Paşa'nın hangi koşullar altında dağa çıkıp " Hürriyet Kahramanı" olarak askerlikte bir anda nasıl yükseldiğini, Trablus'ta Arapları nasıl bir arada tuttuğunu ve başarılara imza attığını, Balkan Savaşları sonrasında hangi koşullar altında Savaş Bakanı ve Başkomutan vekili olduğunu, bu görevlerinde iken yaptıkları ile 1. Dünya Savaşına katkılarını, Sarıkamış harekatındaki kararlılığının sebeplerini, yurt dışına çıkışını ve Türkistan'da yaptığı çete savaşlarını heyecanla okudum. Nasıl olur da böyle bir kahramanı doğru düzgün tanıyamayız diye hayıflandım. Ne yazık ki çeşitli sebeplerle tarihimiz eksik ve yanlış anlatılıyor. Bu yüzden olabildiğince çok alıntı yapmaya çalıştım. Bazı mektupları kısaltarak paylaştım. Enver Paşa hakkında olumsuz düşünceler taşıyanlara tavsiyem bu kitabı alın okuyun. Bu kahraman vatan evladına haksızlık yaptığınızı benim gibi sizde fark edeceksiniz.

Kitaptan 6 Alıntı

Ahmet uzun 
18 Kas 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Besmelesiz adım atmayan bu genç subay, " Ya Rabbi! Bana, vatanıma, milletime ve dinime iyi hizmetler etmeyi nasip eyle." diye sürekli dua ediyor; korku tanımıyordu.

Şehit Enver Paşa, Nevzat KösoğluŞehit Enver Paşa, Nevzat Kösoğlu
Ahmet uzun 
29 Kas 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Dışarıda ihtiyar bir redif askerinin (askerliğini yapıp ihtiyata geçtikten sonra tekrar askere çağrılan) siluetini gördüm. Nöbet tutuyordu ve soluk ay ışığıyla aydınlanan esmerleşmiş yüzünde hüzünlü ve ağırbaşlı bir hava vardı. Hiç kıpırdamıyordu. Çok uzakları, buradan çok uzakları, belki de sevdiklerini düşünüyordu. Ona uzun uzun baktığım için, ruhunu okuduğumu hissetti. Sallandı, sonra ağır ağır yürüdü; adımlarının zayıf sesi birbiri ardınca kayboldu. Derken, birden bir sessizlik çöktü.
Bu dünyada tek başıma olduğumu hissettim. İşte subaylar çadırından gelen bir kahka sesi; diğer yanda alkışlar, derken sessizlikten yükselen boğuk ve derin bir melodi. Karadeniz kıyısındaki Rizeli askerlerin şarkısının bir kaç mısrası geliyor kulaklarıma. Ve sonra askerleri yatsı namazına çağıran müezzin sesi... Ah, bazen insan nasıl da bütün kalbiyle dua edebiliyor!...

Şehit Enver Paşa, Nevzat KösoğluŞehit Enver Paşa, Nevzat Kösoğlu
Büşra 
01 Şub 23:18 · Kitabı okuyor · Beğendi · 10/10 puan

"Bugün soğukkanlılıkla baktığımızda görüyoruz ki, Enver Paşa ve o nesilden gelecek nesillere kalan, onların ülkücülükleri, bağlanışlarındaki derinlik ve bir de Cumhuriyetimizdir."

Şehit Enver Paşa, Nevzat Kösoğlu (Sayfa 23 - Ötüken Yayınevi)Şehit Enver Paşa, Nevzat Kösoğlu (Sayfa 23 - Ötüken Yayınevi)
Ahmet uzun 
10 Ara 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Kudüs
Eğer insanlık dünyası bizlerin erkek, kadın vatanımızı savunmak için nasıl çalıştığımızı anlasaydı, belki bize yardım ederlerdi... Ah, boş bir ümit bu. Artık dünyadan insanlık adına hiçbir şey beklemiyoruz; tek başımıza çalışacağız ve Allah'a inanıyoruz.

Şehit Enver Paşa, Nevzat KösoğluŞehit Enver Paşa, Nevzat Kösoğlu
Ahmet uzun 
11 Ara 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Hayatı olduğu gibi kabullenmek gerekir. Ama, ben deliyim; her şeyi değiştirmek, hayata hatta tabiata başka yol çizmek istiyorum. Sonra bir ruhun çizgisini bile değiştiremeyeceğimi gördüğümde, tamamen çaresiz kalıyorum.

Şehit Enver Paşa, Nevzat KösoğluŞehit Enver Paşa, Nevzat Kösoğlu
Büşra 
01 Şub 23:23 · Kitabı okuyor · Beğendi · 10/10 puan

"Doksan bin kişinin Allahuekber Dağlarında tek kurşun atmadan donduğu" safsatalarının, Enver Paşa'yı değil, Sarıkamış Savaşlarının büyük kahramanlarını ve aziz şehitlerini aşağıladığı, ruhlarını muazzep ettiği fark edilememiştir. Savaş kazanıldığı zaman ölenleri şehit bilip yüceltmek ve kaybedildiği zaman boşu boşuna öldüklerini söylemekten daha çirkin ve düşmanca bir değerlendirme olabilir mi?"

Şehit Enver Paşa, Nevzat Kösoğlu (Sayfa 22 - Ötüken Yayınevi)Şehit Enver Paşa, Nevzat Kösoğlu (Sayfa 22 - Ötüken Yayınevi)