1000Kitap Logosu
Sense and Sensibility
Sense and Sensibility
Sense and Sensibility

Sense and Sensibility

OKUYACAKLARIMA EKLE
7.9
898 Kişi
2.974
Okunma
805
Beğeni
41,4bin
Gösterim
384 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 10 sa. 53 dk.
Basım
English · United States of America · Vintage Publishing · Ekim 2007 · Karton kapak · 9780099511557
Diğer baskılar
‘"I am afraid," replied Elinor, "that the pleasantness of an employment does not always evince its propriety" - Sense & Sensibility Elinor is as prudent as her sister Marianne is impetuous. Both sisters must learn from the other after they are forced to leave their home and enter into the contests of polite society after the untimely death of their father. The charms of unsuitable men and the schemes of rival ladies mean that their paths to success are stocked with disappointment, but together they attempt to find a way to happiness.
5 mağazanın 42 ürününün ortalama fiyatı: ₺22,99
7.9
10 üzerinden
898 Puan · 153 İnceleme
Dildar
Akıl ve Tutku'yu inceledi.
392 syf.
·
11 günde
·
Puan vermedi
Akıl ve Tutku | #kitapyorumu Jane Austen'den okuduğum ilk kitap oldu kendisi. İngiliz Edebiyatı'nın dönem kitaplarını seviyorum, kurgu olarak hem o dönemin toplumunu hem çevresini hem değer yargılarını yansıtıyor ve geçmişe bir bakış atabilmemizi sağlıyorlar. Kitap, isminden de anlaşılacağı üzere akıllı ve tutkulu iki kız kardeşin temel kişilik özelliklerinin farklılıklarını, olaylara verdikleri tepkileri ve düşüncelerini bizlere aktarıyor. Okuyucu ise kendisini iki kardeşi kıyaslarken buluyor. Sık sık şu durumda hangisinin sergilediği davranışı sergilerdim diye kendimi sorguladım. Kendimi Elinor gibi (akılcı) görmem nedeniyle de sanırım kitabı biraz taraflı okudum. Gerçi taraf tutacak bir rekabet ortamı asla yoktu. İki kız kardeş birlikte çok samimi ve derin bir aile bağı ile bağlıydılar ve her durumda birbirlerini düşünüyorlardı. İkisini de sevdim elbette, sadece Marianne'in heyecanı ve tutkusu çok büyük yaralar almasına neden oldu ve bundan kaçınmak bana daha mantıklı geliyor. Yine birçok karakterin olduğu ve sık sık buluşmaların, gezilerin, oturmaların yapıldığı bir kitaptı. Zaman zaman bu kadar fazla karakter olması beni zorlayabiliyor, bu kimdi şu kimdi derken olayı tam anlayamayabiliyorum. Ama yine de diğer İngiliz Edebiyatı kitaplarından bir tık daha az kişiye sahipti sanırım. Kitap birçok değer yargısını da irdeliyor. İnsanların paraya verdikleri önemi şiddetle eleştirirken, bencilce davranışların kişiyi yanlış tercihlere ve olumsuz sonuçlara nasıl sürükleyebileceğini bizlere aktarıyor. Dürüst, karşısındaki düşünen, yardımsever ve akıllı karakterler sık sık övülüyor. Bunun yanında sadece iyilerin kazandığı toz pembe bir kitap olmamakla birlikte daha olumsuz karakter özelliklerini gösteren kişilerin de elde ettikleri güzel şeyler anlatılıyor. İyiler kazandı kötüler kaybetti durumuna gideceğini sandığım bir sırada böyle olmaması beni mutlu etti, kitaba gerçekçilik kattığını düşünüyorum. Final sınavlarımın döneminde okumuş olmamdan dolayı sanırım, kitap elimde epey süründü. Daha erken bitirilebilirdi kesinlikle. Başına oturduğunuzda akıcı olduğunu görüyorsunuz ve kısa bölümleriyle de gayet sürükleyici. Genel bir bakış attığımda kitaptaki kişiliklerle birlikte anlatılan hikaye ve verilmek istenen mesajı anlamlı buluyorum. Klasik ve akıcı bir kitap okumak isteyen kişilere de önerebilirim (Büyük beklentiler ile başlamadan.) Dipnot: Gurur ve Önyargı'yı okuyan arkadaşlarım bu kitap ile arasında oldukça fazla benzerlik görmüşler, ben sadece Akıl ve Tutku'yu okuduğum için bu konuda yorum yapamıyorum ancak ikisini de okuyan varsa yorumlarda bu konudaki fikirlerini belirtebilir.
Akıl ve Tutku
7.9/10
· 2.974 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
16
Sümeyye
Akıl ve Tutku'yu inceledi.
392 syf.
·
Beğendi
·
9/10 puan
Akıl ve Tutku, Jane Austen'ın ilk kitabıymış. Bu bilgiyi edindiğimde çok önemsememiştim ama kitabı bitirdiğimde ne kadar şaşırdım anlatamam. Austen, roman hayatına gerçekten çok mükemmel bir başlangıç yapmış, iyiki de yapmış. Bu kitap Gurur ve Önyargı kitabıyla aynı yerde benim için artık. Bu arada filmini de tavsiye ederim bir Alan Rickman hayranı olarak. Kitaba gelecek olursam, iki kızkardeşin mükemmel bağıyla birlikte karakter farklılıklarını çok detaylı bir şekilde anlatmış. Kız kardeşlerden biri aklı temsil ederken diğeri tutkusunun peşinden gidişiyle bize çok güzel bir yolculuk yaşatıyor. Hem aklın hem de tutkunun içimizdeki hallerini, davranışlarımıza yansıyan taraflarını ve bunların sonuçlarını realist bir şekilde ele almış. Mutlaka kendinizden bir şeyler bulacağınız bir eser olmuş. Keyifli okumalar.
Akıl ve Tutku
7.9/10
· 2.974 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
21
Firdevs
Akıl ve Tutku'yu inceledi.
392 syf.
·
Puan vermedi
Kitabı sanki okumuyorsun da tüm olaylar olup biterken bir sokak başından, bir kapı aralığından, bir pencere ucundan olayı izliyorsun.. olay demişken o kadar güzel anlatılmış ki birbirine eksik nokta bırakmıyor, her şey birbirini tamamlıyor sanki. Hatta yalnız olaylar değil betimlemeler bile sıkıcı gelmedi bana bu kitapta (Ki çoğu zaman betimlemeleri atlayarak okuyan birisi olarak). Kendimi kaybedip saatlerce okuduğum nadir kitaplardan sadece biri.
Akıl ve Tutku
7.9/10
· 2.974 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
14
Hacer aydeniz
Akıl ve Tutku'yu inceledi.
392 syf.
·
13 günde
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Jane austen ve onun muhteşem hayal (?) dünyası beni öyle bir sürüklüyor ki nerede olduğumu unutturabilen tek kitap yazarı. Gurur ve önyargı’dan sonra merakla okumayı beklediğim kitabı. İcerigi beni şimdiden yaşanılan dünyaya götürdü bile. Bitirmek için yarını beklemek istemiyorum ama durum güncellemesi yapabilmem yoğun geçen hayat ve is tempomda çok zor görünüyor
Akıl ve Tutku
7.9/10
· 2.974 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
11