Sevgi Masalı

·
Okunma
·
Beğeni
·
7,7bin
Gösterim
Adı:
Sevgi Masalı
Sayfa sayısı:
48
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754761795
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Özyürek Yayınları
Uzun, çok uzun bir zaman önce, ülkenin birinde bir padişah yaşıyordu.
Bu padişahın yedi yaşında bir kızı vardı.
Padişahın kızı değil mi? Bu kızın çok sayıda yardımcısı, hizmetçisi de vardı. Padişah onun yanına bir de özel bir koruyucu vermişti. Adı Koç Ali.
Koç Ali padişahın kızından birkaç yaş büyüktü.
Padişahın kızının ayağı tökezlese, yetişir kolundan tutardı. Mendili yere düşse hemen kapıp geri verirdi. Örneğin top oynarken uzağa kaçan topu Koç Ali bulup getirirdi.
Padişahın kızının, sayısını bile bilmediği çok çeşitli oyuncakları vardı. Ancak bunlar arasında çelik çomağın ayrı bir yeri vardı. Padişahın kızının çelik çomağı altın ve gümüş metallerden yapılmıştı. Padişah bunun için tam yüz bin tümen para harcamıştı.
88 syf.
·1 günde·Puan vermedi
kitabi okurken inanamadim bu gercekten cocuk kitaplari kategorisinde olmamali.icerik baya isminden farkli degisik konulu fakat mutlu sonla biten bir masallar kitabi pek begendim denilemez.
66 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10 puan
Tatlı mı tatlı oldukça hoş bir masaldı, bir çırpıda okudum. Hizmet ettiği padişah kızına aşık olan uşak aşkını ilan eder ancak halktan biri tarafından sevilmeyi hor gören prenses egosuna yenik düşüp oğlanı saraydan kovar. Aşkının lafını ikiletmese de, çoban prensese bir ders verir. Gerçekten çok hoş, güzel bir hikâyeydi.
88 syf.
·1 günde·4/10 puan
Değerli arkadaşımız Büşra Nur güzel incelemesinden sonra okuma listeme aldığım ve yeni okuma fırsatı bulduğum Samed Behrengi eseri: Sevgi Masalı.

Kitapla ilgili yapılan yorumlar gayet güzel ve olumlu. Ben de bu olumlu yorumlara katılarak güzel eleştirilerin devamını getirmek isterdim; ama maalesef yapamayacağımı üzülerek söyleyeyim.

Kitap konusu gereği, hem büyüklere hem küçüklere hitap edebilecek cinsten. Ben bir çocuk gözüyle tam manasıyla bakamasam da iki yönden kitabı değerlendireyim. Bir yetişkin olarak baktığımda seri bir şekilde kendini okutan eserde fantastik - masalsı unsurlar, belli bir mantığa oturtulmadan veriliyor. Kötülük yapan, asan kesen kişi de cezasını bulmuyor veya saçma bir şekilde bir anda iyi oluyor. İki masalda da hikaye içine hikaye geçmiş vaziyette. Şahsen benim bile kafam karıştı; fakat çocukların bakış açısı, yetişkinlerden farklı olduğu için bu özellik, ona daha basit ve eğlenceli gelebilir.

Çocuk gözüyle bakmaya çalıştığımda nasıl bir sonuç çıkartırım bilemedim. Fakat adı Sevgi Masalı olan bir kitapta şiddet ve gizliden verilen cinsellik unsurları beni rahatsız etti. Sevgi Masalı'nda neredeyse herkesin başını kesen, kızdığı herkesi cellatların eline veren bir kral var. Kral hikayede hiçbir şekilde değişmiyor, kızıysa yaptığı hataların tam olarak farkına varamadan garip bir şekilde ve bir anda değişiyor.

Kitaptaki ikinci masalımız Ah Masalı'nda ise yine kafa kesmelerin, öldürmelerin, mezarların yanında, bir babanın erkek ve para düşkünü kızları yer alırken bu karakterlerde de ders alarak olumlu bir değişim yaşanmıyor.

Çocuk kitabı yazmak kolay gibi görünse de gerçekten çok zor. Günümüzde pedagoglar, çocuk eğitimi danışmanları, çocuk psikologları vs. bu alanla ilgili uzmanlaşan birçok meslek dalı var. Behrengi'nin yaşadığı dönem ve ülkede ise elbet bunların hiçbiri yok. Yaşadığı dönemin buhranı, yapılan kanunsuzluklar, acımasız yönetim şekli yazarın eserine yansımış. Bu konuları eserinde bilerek yer vermiş ve kötü insanların iyi olmasına masalında değinmeyerek bu insanların hep böyle kalacağına parmak basmış belki de. Samed Behrengi bu alanda tanınmış ve ün yapmış; düşünceleri yüzünden de maalesef suikaste kurban gittiği söylenen bir yazar. Bu yüzden eleştirmek elbette benim haddim değil. Ben sadece gördüğüm ve beğenmediğim olumsuz yanları aktarmaya çalıştım. Behrengi'nin diğer eserleri de bu yönde bazı eleştiriler almış sanırım.

Ben kitabı akıcı bir şekilde okudum, bir yetişkin olarak kitaptan çok rahatsız olmasam da çocuklara tavsiye edebileceğim bir eser olmadığını düşünüyorum. Beğenenlere ve eserden farklı, güzel olumlu düşünceler çıkaran arkadaşlarımıza saygı duyuyorum. Sonuçta bütün kitaplar her insanın zihninde apayrı bir dünya yaratır...
56 syf.
"Dünya malından konuşacaksak ben gelmem
Sevgi masalı sadece sevgi için söylenir..."

İran'daki toplumsal bekaret, ahlâk namus anlayışı adı altında sevginin,ve tensel dokunmak anlamında sevişmenin ayıp günah sayılmasını, namussuzluk olarak düşünülmesini bir padişah masalı üzerinde anlatmış Samed Behrengi bu kitabında." Sonuçta, sevmenin nasıl bir ayıbı olabilir ki?..." (kitaptan alıntı)Diğer bir işlenen konu ise,
Sosyal statüye göre insan sevmenin ne kadar kötü bir şey olduğunu anlatmış.Samed Behrengi yine " güvercin " sembolünü burada da kullanılmış.
37 syf.
·Beğendi·7/10 puan
Samed Behrengi öğrencilerime çokça okuduğum yazar masalları çok ama çok güzel öğretmen olması da yazın dünyasında çocuklara hitap etmesini daha bi kolaylaştırmış sanırsam... Kitap minicik iki tane masaldan oluşuyor ilk masal kitaba ismini de veriyor. Hani alıştırmalıklar olur ya mutfak masasının üzerinde işte benim içinde güzel bir alıştırmalık oldu... Kitaplarla yolculuklara çıkmayı unutmayın ama sevgi masallarına da kendinizi çok fazla kaptırmayın derim...
88 syf.
·Beğendi·8/10 puan
Yoğun kitap okumaları olduğunda araya böyle ince kitaplardan okuyorum dinlenmek için , Samed Behrengi’den daha önce Küçük Kara Balık ‘ ı okumuştum . Beklentimi yine karşıladı çocuk kitapları olmasına rağmen biz yetişkinlere de hitap ediyor . Kitabın içerisinde iki masal var birincisi “Sevgi Masalı “ ikincisi “Ah “ masalı ikisinde işlenen konular günlük hayatımızda sıkça karşılaştığımız şeyler. Sevgi masalında padişahın kendini beğenmiş adeta kibirlilik abidesi kızını anlatıyor .Kızın uşağı olan Koçali her işini yapıyor ve kıza aşık oluyor , daha sonra aşık olduğunu söyleyince saraydan kovduruyor . Bir gün prenses bir uykusuzluk hastalığına yakalanıyor ve babası kızına kimsenin dokunmasına izin vermiyor. Daha sonra saraydan kovduğu çocuk geliyor. Kıza bir masal okuyor kız çocuğa aşık oluyor ve saraydan onunla kaçıp mutlu oluyorlar.
Sevgi her şeyi iyileştirir ...
Diğer masalımız ise Ah masalı Ah'lar Masalında ise bir tüccar ve kızları anlatılıyor.Kızlardan biri hariç hepsi pahalı isteklerde bulunurken,biri sadece iki şey ister ama bu iki şey ise zor bulunur.Bu iki şeyi arayan baba ise zor olsa da bulur ama karşılığında kızı ile bu adamla evlendirmek zorunda kalır.
Açıkçası ben bu kitabın çocuklar için uygun olmadığını düşünüyorum .
Sevgi Masalı
Gizliden verilen cinsellik unsurları rahatsız edici Yanlış yaptığını düşünen herkesin başını kesen, kızdığı herkesi cellatların eline veren kral var. Kral hikayede hiçbir şekilde değişmiyor, kızıysa oldukça kibirli , saygısız yaptığı hataların tam olarak farkına varamadan garip bir şekilde bir anda değişiyor.
Ah Masalı
Kitaptaki ikinci masal olan Ah Masalı'nda ise yine kelle kesmelerin, öldürmelerin, mezarların yanında erkelerin olduğu yerde kadının süslendirilip oynatıldığı, bir babanın erkek ve para düşkünü kızları yer alırken bu karakterlerde de ders alarak olumlu bir değişim yaşanmıyor
28 syf.
·Puan vermedi
Kitap klişe üstüne klişe, klasik saray masalı çocuklar için bir beceri geliştireceğini de sanmıyorum. Bana göre çocuklar bu kitabı okumasa hiçbir şey kaybetmez.
88 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Ah masalını pek beğenmedim. Çok fazla 'öldün' kelimesi var. Ölüm ile ilgili kelimeler beni rahatsız ediyor. 1 puan ondan dolayı eksik verdim. Sevgiler...
88 syf.
·4/10 puan
Samed Behrengi'nin diğer masal kitaplarını da okudum ama bu aşırı basitti. Diğer masallarda yetişkinler de okusun diyordum. Bu kitabı çocuklarında okumasına pek gerek yok gibi. Sıradan çocuk masallarından biri. Bir ayrıcalığı yok. Biraz mantıksız, biraz basit derken öyle böyle bitmiş bir masal.
88 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Masallar... Hayat güzel demenin bir yolu gibi gelir bana. Çocuklar olur içinde, konuşan hayvanlar, ağaçlar çiçekler... Daha ne ister ki bir insan uyumadan önce zihninde kalacak son imge için? Fakat, her masal da masal olamıyor maalesef. Kesinlikle sevginin sıcaklığını, iyileştirici gücünü yüreğinizde hissediyorsunuz ama -muhtemelen bilinçsizce- verilmiş olan bazı ufak unsurlar beni buruk bir şekilde gülümsetti. Henüz 1 aylık olan yeğenime hazırlamaya başladığım kütüphane için almış olduğum bu kitabı da onun kütüphanesinden çıkarmama sebep oldu. En azından düşüncelerinin tamamen oturabileceği yaşlara gelene dek. Zira ben, kendisini severken "ne masallar okuyacağım sana, birlikte ne masallar yaşayacağız ama şatodan inmek için beyaz atlı prensimize ihtiyacımız olmayacak hiç, kendimiz yazacağız her masalımızı" diyorum. Henüz beni bir karaltı olarak görecek kadar küçük olmasına ve söylediklerimi bir mırıltı gibi dinliyor olmasına rağmen. Çünkü biliyorum ki bilinçaltına yerleşecek her şey öyle ya da böyle hayatını etkileyecektir. Kaş yapayım derken göz çıkarmayalım sevgili okurlar. Farkettirmeden cinsellik mesajları verilmesi, bencilliğin ve şiddetin cezasız kalması gibi ayrıntılar oldukça önemli olabiliyor. Bazı şeyler normalleştirilmemeli. Çocuklarımız çok kıymetli, kendimiz okumadan karar vermeyelim onlar için seçeceğimiz kitaplara. Sevgilerimle...

Not: Mehmet Bey'in yazdığı incelemeye kesinlikle katılıyorum. Eleştirmek istediğim konular orada daha net bahsedilmiş. Tekrara girmek istemediğim için yüzeysel bahsettim.
#26203784
56 syf.
·Puan vermedi
Yazarı küçük kara balık ile tanıdığım için mutluyum.
Diğer kitaplarını da okumaya niyet etmiştim. Bu onlardan biriydi. Masalı okurken ders çıkarmak ve rahatsız olmak arasında kaldım. Arketip olarak bakıldığında çok fazla anlam barındırdığı kesin. Anlatmaya çalıştığı noktalar, vermeye çalıştığı mesajlar güzel elbette ama bir çok yere de takıldım doğrusu. Yetişkin olarak okumakta sorun yok ama küçük çocuklar çok sağlıklı bulamadım.

Kararsızlık içindeyim. Bir diyeceği olan yazaesa çok sevinirim.

Çokça sevgiler sevgili kitap kurtlari
68 syf.
·1 günde
Güzel seven unutulmuyor...


Ama kıymeti de bilinmiyor.Nedense güzel sevenlere hiç karşılığını tam veren çıkmamış ya da nadir...
Belki de herkes sevgisinin karşılığını tam alabilseydi şair yazar diye bir şey olmazdı.(belki de dedim ya):))

Bakın Oscar wilde ne demiş;Sevgiyi yüreğinden eksik etme. Sevgisiz yaşam, bütün çiçeklerinin ölmüş olduğu güneş olmayan bir bahçe gibidir.

Sevgi eksilince prenses egosuyla sarardı soldu tabi..
Ama çoban ona çok güzel dersini verdi.

Kitabı Friedrich schiller in şu sözü özetliyor aslında
Sevgi insanı birliğe, egoizm ise yalnızlığa götürür.Olaylardan ders çıkarabilmek değil miydi önemli olan ,tamam işte presnses de ders çıkardı ve yepyeni egosuz yaşama adımını attı.
Çok Nahif bir kalem.
Okuyun emin olun huzur bulacaksınız..:)
İranlı bir alim öğrencilerine ders verirken şöyle der: "Ben nezaketi ağaçtan öğrendim. Ona tekme attım, o tepemden çiçek yağdırdı. O utanç bana ibretlik ders olarak yetti."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Sevgi Masalı
Sayfa sayısı:
48
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754761795
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Özyürek Yayınları
Uzun, çok uzun bir zaman önce, ülkenin birinde bir padişah yaşıyordu.
Bu padişahın yedi yaşında bir kızı vardı.
Padişahın kızı değil mi? Bu kızın çok sayıda yardımcısı, hizmetçisi de vardı. Padişah onun yanına bir de özel bir koruyucu vermişti. Adı Koç Ali.
Koç Ali padişahın kızından birkaç yaş büyüktü.
Padişahın kızının ayağı tökezlese, yetişir kolundan tutardı. Mendili yere düşse hemen kapıp geri verirdi. Örneğin top oynarken uzağa kaçan topu Koç Ali bulup getirirdi.
Padişahın kızının, sayısını bile bilmediği çok çeşitli oyuncakları vardı. Ancak bunlar arasında çelik çomağın ayrı bir yeri vardı. Padişahın kızının çelik çomağı altın ve gümüş metallerden yapılmıştı. Padişah bunun için tam yüz bin tümen para harcamıştı.

Kitabı okuyanlar 1.062 okur

  • Eylül Özden
  • Alvor
  • Feride

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0