Sherlock Holmes - Korku Vadisi

·
Okunma
·
Beğeni
·
7.781
Gösterim
Adı:
Sherlock Holmes - Korku Vadisi
Sayfa sayısı:
192
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055642280
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Yayınevi:
Bilge Karınca Yayınları
ÜRÜN AÇIKLAMASI
Amerika'da, bir vadinin ortasında yer alan Vermissa maden kasabasında başlıyor macera.Kasabayı adeta örümcek ağı gibi saran, birbirlerine Kardeş diye hitab eden 341 nolu locanın üyelerinin karşısında kanunlar ve kanun adamları etkisiz kalmaktadır. Kardeşler çıkarlarına dokunan herkesi kaba güçle sindirmekte, karşı koyanları da ortadan kaldırmaktan çekinmemektedirler. Tehlike ve ölümün kol gezdiği kasabının yer aldığı vadi bu yüzden Korku Vadisi olarak anılmaktadır. Maden kasabasında her şey bu gizli örgütün istediği gibi yürürken, Amerika'nın en büyük dedektif bürosu Pinkerton'ın bir ajanı 341 nolu locaya sızmayı başarır ve bu andan sonra işler sarpa sarar, umulmadık olaylar gelişmeye başlar.Vermissa'da 'Korku Vadisi'nde gelişen olaylar -Londra'da dört yanı suyla çevrili bir hendeğin ortasında yer alan, girişin inip kalkan bir köprü ile sağlandığı korunaklı köşkte işlenen bir cina yetle- devam eder. Amerika'da başlayıp Londra'da devam eden olayların ardındaki esrar perdesini kaldırıp, cinayeti çözmeye çalışan Sherlock Hol m e s ve Doktor VVatson'ın işi oldukça zordur. Çünkü Sherlock Holrnes'ün ezeli rakibi ve can düşmanı, kötülüğün profesörü olarak bilinen Moriarty'de olayların içindedir.Heyecan sizi bekliyor. Keyifli okumalar dileriz.
193 syf.
Bazı yazarlar, yazdıklarıyla kendi ün ve ölümsüzlüklerini garantilerken, bazıları ise, öyle karakterler yaratır ki, bu kurgu-kahramanlar kendi şöhretlerini geçer.

Karakterinin gölgesinde kalan bir yazar düşünün. Arthur Conan Doyle (pardon, Sir Arthur Conan Doyle diyeceksiniz), tarihin en ünlü dedektifine kalemiyle hayat verdiği için bundan övünç duyup, memnun kalmışsa da, şöhretinin üzerine kara bir duman gibi ya da avının omzuna binen kötücül bir cin gibi dizginleri ele alıp onu gölgelemesi ve üzerine çökmesi karşısında rahatsızlık duymuştur Sonraki eserleriyle bundan kurtulmayı ummuşsa da, anlaşılan, umulmakla ve yamulmakla kalınmış.

Yazın dünyasına Sherlock'u hediye eden yazarımız, sadece çok okunmakla kalmaz, aynı zamanda yazdıkları, bunlara müdahale edilecek kadar insanları etkiler. Öyle ki, artık dedektifimiz hakkında yazmayı noktalamayı düşündüğü bir hikayede Sherlock'u çadırda öldürdüğü için halktan öyle büyük bir tepki toplar ki, kendisinin sıkı bir takipçisi olan Kraliçe bile işe karışıp, tepkisini dile getirir.

Tüm bu alçak ve yüksek perdeden gelen eleştiri, tepkilerden sonra, Doyle kraliçenin isteğini geri çeviremez ve sonraki kitabında, dandik filmlerin kurgularından aşağı kalmayacak şekilde, Sherlock'u diriltir. Öldüğü sanılan, Sherlock'u soyan, giysilerine el koyan bir hırsızmış da, Sherlock aslında yaşıyormuş da.. Eh, Sherlock, kendisine biçilen yetenek ve zekası gereği, ne idüğü belirsiz bir çadırda, elin "apaçi"si tarafından öldürülecek değildi ya. Ne sandınız!..

İnsanların dedektif Sherlock'u ne denli ciddiye alıp gerçek sandığını, kitapta Sherlock'un oturduğu evin bulunduğu Londra - Baker Street'e akın akın turistin üşüşmesiyle anlayabiliriz. Londra'da kitabın tarif ettiği böyle bir sokak ve ev var, ama başkaları oturmaktadır. Kitapların kazandığı başarı, ilgili evi, Sherlock Holmes anısına müzeye çevirecektir.

Kitap, yüksek edebi bir dille yazılmış olmasa da -ki dedektif yahut polisiye eserlerde, ilk aranan genelde inandırıcı açıklamalar, problemlerin zekice çözümleri, aksiyonun yüksek tutulması gibi şeylerdir-, kurgunun iyi işlenmiş olması, yer yer akıllıca (hikmetli mi demeliydim) sözler, şaşırtan öngörüler, keskin bir mizah ve derin bir zeka ile okuyucuyu kendine bağlar.

Güzel, eğlendirici, yer yer zihin de açabilen kitaplardan..
272 syf.
Kitap tek kelimeyle mükemmeldi. Okumaktan en zevk aldığım cinayet bu kitaptaydı. Cinayetin öncesi ve sonrası inanılmaz zekiceydi. Kesinlikle okunması gereken kitaplar arasında.
193 syf.
·6 günde·Beğendi·8/10
Sherlock ile Dr. Watson yine bir gün Baker Caddesi 221 numaralı mekanlarında otururken Sherlock Holmes şifreli bir mektup alır. Şifre Sherlock okuyanların tahmin edebileceği gibi karmaşık işlemlerden sonra çözülür. Gelen bu şifreli mektuba göre Bay Douglas sahibi olduğu Birlstone köşkünde öldürülmüştür. Bu bilgi mektupla uğraşan Sherlock’un yanına gelen resmi dedektifler mektubu görününce de teyit edilmiştir. Sherlock olaya müdahil olur ve macera başlar. Acaba Birstone köşkündeki cesedi kim neden bu hale getirmiştir. Köşkün sahibi Bay Douglas’ın eşi ve kadının fazla samimi olduğu Cecil Baker bir aşk cinayeti mi işlemişlerdir. Bay Douglas’ın kabusu olmuş Korku Vadisi neresidir ve kimdir bu Vücutların Efendisi. Bay Douglas karanlık geçmişinin kurbanı mı olmuştur.
Daha öncede söylediğim gibi Sherlock Holmes hikayelerinin yorum ve incelemelerinde karşılaştığım en büyük sıkıntısı kitabı hiç okumamış birisine kitap konusu hakkında fikir verememek. Zira hikayeyi anlatsam okurken tadı kaçacak. Yani olayı hem sezdirmeyeceğim hem de fikir sahibi edeceğim derken belki de bu yorumlarımı okuyan birisi ne kadar yüzeysel geçmiş diyecek. Ama kitabı okuyunca bana hak vereceksiniz.

Diğer kitap inceleme ve yorumlarım için http://www.okunmuskutuphane.blogspot.com
193 syf.
·36 günde·9/10
Kurgusuyla baş döndüren bir Sherlock kitabı daha. Dizisini ve filmini izlemiş biri olarak bu güne kadar nasıl olur da okumadım dediğim bir kitap oldu. Hele korku vadisinden gelen Birdy Edwards(Douglas)’ın hikayesi, Sherlock’un çözdüğü davanın daha bir üstünde olunca tadından yenmedi.

Ayrı iki hikaye gibi anatılsa da çok bağlantılı olan bu iki olay (Sherlock’un çözdüğü dava ve Douglas’ın korku vadisindeki hikayesi), kitabın heyecanını ve sürükleyiciğini gitgide artırıyor.

Dizisiyle karşılaştıracak olursak eğer; dizide Sherlock’un keskin zekası ön plana çıkartılmış fakat senaryo olarak kitapların altında bir performans ortada. Kitaptaki senaryo, on yıllar geçmesine rağmen hala kalitesinden hiçbir şey kaybetmemiş. Conan Doyle muazzam bir iş çıkartmış. Hala bu seviyede polisiye senaryosu ya da kurgusu olduğunu sanmıyorum.

Kitapta öncelikle isminde de olduğu gibi korku vadisi olarak adlandırılan bölgeden kalan bir hesaplaşmanın izi olan bir cinayet davasını kabul etmiştir Sherlock Holmes. Başka dedektiflerle çalışmaya başlar.

Fakat, daha önce de belirttiğim gibi, herkes başka bir şey yaparken o çok alakasız görünen yoldan işleri halletmeye çalışır. “Kesin bir sonuç almadan da yorum yapmayacağım.” diye anlaşmıştır.

Sonuçta davayı çözer. Herkesin ağzı açık kalır. Beklenmedik bir sonuçtur fakat gerçekler de ortadadır.

http://ceyrekasir.com/...-arthur-conan-doyle/
272 syf.
·8 günde·10/10
Öncelikle şunu belirtmeliyim ki kitabın hakkı 4 gün. Haddinden fazla kitabı süründürdüğüm gerçeğini sizlerle paylaşmak istiyorum. Bir arkadaşıma da dediğim gibi, "Adam (Arthur Conan Doyle) mezardan kalkıp suratıma tükürürdü 8.gün bitirdiğimi duysa.
Neyse kitaba gelmek istiyorum artık. Yine bir Sherlock klasiğiydi. Yalnız konu o kadar detaylı işlenmiş ki (kötü anlamda söylemiyorum) ben bile zaman zaman olaylar zincirine yetişmekte zorlandım. Yalnız şunu farkettim Sherlock bu sefer çok ön planda tutulmamış. İlk kitabında bahsettiğim o olayın içine başka bir olay koyup sonunu harmanlama gerçeği burda da bizi karşılıyor. Bence bunu gayet başarılı bir şekilde halletmiş üstad. Şunu da belirtmek istiyorum kitaptan fazlasıyla alıntı çıkartabilirdim. Lakin kitabı uzatmama sebep olan neden buna da engel oldu. Velhasıl Sherlock okuyana pek bir şey anlatmaya gerek yok. Okumayana anlatacak şey çok. (Ama anlatmıyoruz gitsin okusunlar ^_^ ) Şiddetle tavsiyemdir. ~
193 syf.
·Puan vermedi
Okuduğum her kitabından sonra yok artık dediğim ender yazarlardandır. Sherlock karakterine ilham veren adam... Yani olay kurgusu cidden muazzam ve sonunda ne olacak acaba düşüncesi ile beyninizi yiyip bitiren br düşünce oluyor her zaman...
272 syf.
·9/10
Kitabın birinci bölümünde; bir evde yaşanan cinayeti ve cinayetin çözülme sürecini anlatırken, ikinci bölümünde ise kitaptaki John Douglas adlı karakterinin eskiden nasıl işlere bulaştığını, korku vadisi diye bahsedilen yerde başına neler geldiğini ve nelerle başa çıkmak zorunda kaldığını anlatıyor. Kitabın ikinci bölümündeki yaşanan olaylar daha çok sürükleyici olmuş. Özellikle kitabın sonu beni gerçekten çok şaşırttı. İlk iki romanına göre kurgusunun çok daha iyi tasarlanmış olduğunu düşünüyorum. Sherlock Holmes hayranı olarak bu roman kitabını, heyecanlı ve sürükleyici buldum ama bu kitapta Holmes karakterinin daha az görünmesi beni biraz hayal kırıklığına da uğrattı. Onun dışında kitap güzeldi tavsiye ederim.
272 syf.
·10/10
bu kitabı elime aldığımda ne yalan söyleyeyim gereçkten kendimden utanıyorum ama "küçümsedim" ... evet ben bunu yaptım sussam daha iyi
193 syf.
·Beğendi·10/10
“İki kere ikinin dört ettiğini kanıtlaman istenirse zorluk yaşayabilirsin, hâlbuki sonuçtan sonuna kadar eminsindir.” Amerika’da, Korku Vadisi’nde yaşananlar, Sherlock Holmes’e, onun büyütecinin altına kadar uzanmış, Londra sokaklarında birbirini tetikleyen suçlar dizisinin son halkasından Sherlock Holmes tutmuştur. İpuçları onu hem geçmişin hem de yıllarca alınmak için sabırsızlıkla beklenen bir intikamın peşine düşmek zorunda bırakmıştır. Sherlock Holmes, peşine düştüğü bu ipuçlarında, başka suçların ve suçluların kokusunu çoktan almıştır bile... Sherloch Holmes kitapları okumanızı şiddet ile öneririm.
193 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
Sahilde, şezlonga uzanırken okuduğum bir kitap oldu, oldukça keyifliydi ve 3 gün içerisinde bitirdim. Tam plajlık oldu, çok derinlere daldırmayan, zevkli bir okuma.

Klasik bir Sherlock hikayesi gibi başlayıp 149. sayfada size sürpriz yapan, tempoyu düşürüp anlatıyı tümüyle değiştiren, bu yönüyle de diğer Sherlock hikayelerinden ayrılan bir eser.

Arthur Conan Doyle gerçekten çok sade, akıcı bir dil kullanıyor ve okuyucuyu merak içinde bırakan olaylar silsilesini ustaca zincirliyor.

Bahsettiğim gibi, 150. sayfada Sherlock ortadan kayboluyor, başka bir zamanda geçen, başka karakterlerin içinde bulunduğu, başka bir hikayeye yelken açıyorsunuz. Aslına bakarsanız, hikayenin aslı Sherlock ile değil, başka birinin yaşadıklarının size aktarılmasıyla aktarılıyor. Korku Vadisi denen yerde yaşananların, yani geçmişte olan bitenin, bugüne etkisini okuduğunuz son birkaç sayfa sizi şoka uğratıyor ve sonunda ulaştığınız iç burkan son okuyucuyu son derece tatmin ediyor.

Tatil sezonunun ortasında, sahilde okumaktan çok zevk alacağınız bir kitap.
272 syf.
·29 günde·Beğendi·8/10
Böyle bir son bekleyemezdim gerçekten. Beni çok şaşırtan bi kitaptı. Bi yandan da olayı kendimce çözmeye çalışmam da kitabın okuyucuyu içine aldığını gösterir.
193 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
“İşte Hür Biraderler Birliği’nin yöntemleri ve çetecilerin eylemleri böyleydi; bu yoldan o büyük ve zengin bölgeye dehşet salarak egemen oluyorlardı. Bölge uzunca bir süre onların korkunç varlığının etkisinde kaldı. Niçin bu sayfalara daha başka cinayetlerin de kanı bulaşsın? Ne tür adamlar olduklarını ve ne tür eylemlerde bulunduklarını yeterince anlatmadım mı?”
Yukarıda kitaptan alıntıladığım paragraftan da anlaşılacağı üzere, konusu; korku vadisine hükmeden, şiddet olaylarının dorukta olduğu bir loca ve Birdy Edwards cinayetinin Sherlock tarafından aydınlanması üzerine kurulu. Kitabın sonunda Conan Doyle; yapacağını yapmış, aklım durdu, Holmes hayranlarını şaşırtmayarak finali Moriarty ile kapatmış.
"Ortalama bir zeka, kendinden yüksekte duranları hiçbir zaman göremez; oysa gerçek bir yetenek, dehayı nerede görse tanır ve ona saygıda kusur etmez."
"İnsan doğası ne tuhaf. İşleri sadece cinayet olan; şahsi hiçbir kin gütmedikleri aile babalarına, karılarına ve masum çocuklarının gözünün yaşına bakmadan ve gözlerini kırpmadan kıyan bu adamlar bile, müziğin o narin ve hazin ezgileri karşısında ağlamaklı olabiliyorlardı."
İnsan doğası ne tuhaf.Isleri sadece cinayet olan;şahsi hiç bir kin gütmedikleri aile babalarına, karılarının ve masum çocuklarının gözünün yaşına bakmadan ve gözlerini kırpmadan kıyan adamlar bile,müziğin o narin ve hazin ezgileri karşısında ağlamaklı olabiliyorlardı.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Sherlock Holmes - Korku Vadisi
Sayfa sayısı:
192
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055642280
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Yayınevi:
Bilge Karınca Yayınları
ÜRÜN AÇIKLAMASI
Amerika'da, bir vadinin ortasında yer alan Vermissa maden kasabasında başlıyor macera.Kasabayı adeta örümcek ağı gibi saran, birbirlerine Kardeş diye hitab eden 341 nolu locanın üyelerinin karşısında kanunlar ve kanun adamları etkisiz kalmaktadır. Kardeşler çıkarlarına dokunan herkesi kaba güçle sindirmekte, karşı koyanları da ortadan kaldırmaktan çekinmemektedirler. Tehlike ve ölümün kol gezdiği kasabının yer aldığı vadi bu yüzden Korku Vadisi olarak anılmaktadır. Maden kasabasında her şey bu gizli örgütün istediği gibi yürürken, Amerika'nın en büyük dedektif bürosu Pinkerton'ın bir ajanı 341 nolu locaya sızmayı başarır ve bu andan sonra işler sarpa sarar, umulmadık olaylar gelişmeye başlar.Vermissa'da 'Korku Vadisi'nde gelişen olaylar -Londra'da dört yanı suyla çevrili bir hendeğin ortasında yer alan, girişin inip kalkan bir köprü ile sağlandığı korunaklı köşkte işlenen bir cina yetle- devam eder. Amerika'da başlayıp Londra'da devam eden olayların ardındaki esrar perdesini kaldırıp, cinayeti çözmeye çalışan Sherlock Hol m e s ve Doktor VVatson'ın işi oldukça zordur. Çünkü Sherlock Holrnes'ün ezeli rakibi ve can düşmanı, kötülüğün profesörü olarak bilinen Moriarty'de olayların içindedir.Heyecan sizi bekliyor. Keyifli okumalar dileriz.

Kitabı okuyanlar 964 okur

  • Moraxella catarrhalis

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları