Silas Marner

8,1/10  (10 Oy) · 
20 okunma  · 
8 beğeni  · 
588 gösterim
George Eliot (1819-1880): Asıl adı Mary Ann Evans olan yazar, Wallingston'da okudu, iyi bir eğitim aldı. The Westminster dergisinde çalıştığı yıllarda çeviriler yaptı, eleştiri yazıları yazdı. Eliot'ın din ve felsefe konularına ilgisi öğrencilik yıllarında başladı. İnce bir mizahla örülü kötümser bir gerçekçilik ve sık karşılaşılan dinsel motifler eserlerinin başlıca özelliklerindendir.

Gündelik yaşamı gerçekçi ayrıntılarla yansıttığı romanlarında Victoria döneminin bütün sosyal sınıflarından kişiler yer alır, iç içe gelişen konular, karşıtlık ve paralellikle birbirini güçlendirir.

George Eliot, psikolojik çözümlemelere verdiği önemle çağdaş romanın gelişimini etkileyen belli başlı yazarlar arasında yer almıştır. Özlü anlatımı ve yapısal yetkinliği ile dikkati çeken Silas Marner yazarın en ünlü romanıdır.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2012
 • Sayfa Sayısı:
  240
 • ISBN:
  9786053605294
 • Orijinal Adı:
  Silas Marner
 • Çeviri:
  Fadime Kahya
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Yunus Bektaşoğlu 
29 Eki 2015 · Kitabı okudu · 12 günde · Beğendi · 7/10 puan

Açıkçası kitabı alırken aklımda kitapla ilgili pek bir bilgi yoktu. Dünya Klasikleri'ne göre kısa olan bu eser içerik olarak tanıdık gelse de anlatım açısında iyi bir kitap olmayı hakediyor. Tavsiye ederim.

UĞURCAN KOÇ 
19 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

Güçlü bir mizah ve destekleyen benzetmelerle birlikte güzel bir hikayenin birleştiği bu klasik gerçekten okunmaya değer, keyifli bir kitap. Bir çok ders çıkarılabilecek okunması gereken bir roman. Tavsiye ediyor iyi okumalar diliyorum.

Kitaptan 2 Alıntı

UĞURCAN KOÇ 
19 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Kendini pirüpak tutmak için beyaz yalanlar ve kaçamak sözlere başvuran bir zihin, büyük bir ressamın kendisi dışında kimsenin fark edemeyeceği hatalı fırça darbeleri karşısında hissettiği gibi huzursuzdur aslında; o kaçamak sözler ve davranışlarsa, birer yalana dönüşünce sadece birer aksesuvarmış gibi kolayca benimsenir.

Silas Marner, George Eliot (Sayfa 164 - Can Yayınları)Silas Marner, George Eliot (Sayfa 164 - Can Yayınları)
UĞURCAN KOÇ 
18 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Uygun fırsatlar, inançların getirdiği yasalara uymaktansa kendi yolunda gitmeyi tercih eden herkesin Tanrısı'dır

Silas Marner, George Eliot (Sayfa 104 - Can Yayınları)Silas Marner, George Eliot (Sayfa 104 - Can Yayınları)