Şizofren Aşka Mektup

6,9/10  (104 Oy) · 
646 okunma  · 
71 beğeni  · 
3.519 gösterim
Kendimi tanıyamaz olmuştum. Hangisi bendim? İçimdeki, o güzelliğiyle dünyayı elde etmeye kışkırtılmış, karanlık ve ilgi tutsağı kadın mıydım; yoksa uğruna hayatından vazgeçmeye hazır olduğu aşkına mahkum, ezilmiş kapılarda bırakılmış verdiği güven ve taşıdığı masumiyetle sana cazip gelmeyen, o sevdalı kadın mı? İkiside olmak istemiyordum. Ama ikisinden de vazgeçemiyordum. Sanki biri olmazsa, diğeri yıkılacak gibiydi. Birbirinden nefret eden ve birbirinin varlığına tahammül edemeyen bu iki benlikle yalnız kaldığımda çıldıracak gibi oluyor, ağır ağır ruhumu öldürüyordum. Artık yalnız kalmak dayanılmaz olmuştu benim için.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2014
 • Sayfa Sayısı:
  142
 • ISBN:
  9786051069227
 • Yayınevi:
  Alfa Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Masal 
12 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · 6/10 puan

Özellikle hayatınızda çoğu şeyin iyi gitmediğini düşündüğünüz ya da kendinizi yalnız hissettiğiniz bir döneminize denk geldiyse -ki genelde bu tarz dönemler çoğumuzun hayatında ne hikmetse daha fazla yer kaplar, melankolizm hastasıysak demek ki...-bir çırpıda okunur bu kitap... En başta sıcak ve samimi gelir her cümlesi sanki kendinizi okuyormuş hissine kapılırsınız fakat kitap bittiğinde içinde bulunduğunuz depresyonun iki kat daha derininde hissedersiniz kendinizi.

Alev 
15 Ara 2015 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

Yalnızlıktan boğulduğunuz bir anda elinize alıp 1-2 sayfa karıştırmalısınız. Hem kadın gözünden hem de bir erkek gözünden anlatılanlar kesinlikle ilgi çekici. Okurken satırların arasında kayboluyorsunuz. Benimsediğim çok cümle oldu kitap içerisinde, "işte bu" dediğim hisler... Okuduğum ilk Cezmi Ersöz kitabı ve son olmayacağına eminim.

CARPE DIEM 
25 Oca 22:18 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Birbirinin yalnizligina ortak olmus ama çare olamamış iki insan...
Kangren olmus bir aşk...
Ve mutsuzlukla beslenen iki sevda...
Biri ayriyken, diğeri yanyanayken acı çekiyor.
Bazen bir kitap okursunuz ve her kitaptan sonra yine yeni yeniden eliniz o kitapa gider. Bu kitapda öyle...

Zeynep 
01 Tem 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 6/10 puan

Seninle de olmuyor, sensizde olmuyor. Melankolik bir sevginin, melankolik kişilerinin, kendi boşluklarında kendilerini boğması, başkalarında kendi aşklarını araması, karmaşık duygularla, asıl hislerini saptırarak, sevgilerini melakolikliğe sürüklemeleri...

Tuğba Dk 
15 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 22 günde · 5/10 puan

Sıkıcı, iç karartıcı, depresyonda değilseniz sokacak, depresyonda iseniz de seviyesini arttıracaktır. Sevmiyorum bu tarzı, belki de ondan bu düşüncelerim. Melankolik kitap severler beğenerek okuyacaktır fakat ben okuduğum kitapta böyle iç sıkılmalarına pek gelemiyorum.

Meyrem KARADENİZ 
26 Oca 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · 9/10 puan

Duygular her insanda farklı boyutlarda var insanoğlu var olduğundan beri. Bir çoğu ifade eder, bir çoğu sadece içinde yaşar. Cezmi Ersöz, duyguları ifade etmekle kalmamış bir çok insanın hislerine de tercüman olmuş. İfadelerin etkileyiciliği kaleminin gücünü ortaya koymuş fazlasıyla. Ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi dedirtmeyi başardı. Duyguların yoğunluğu karamsarlık kıyılarında dolaştırsa da her iki karakterin de iç dünyasındaki ruhsal çalkantıları ele alış şeklindeki başarı okunmaya değer kılıyor kitabı. Doyurucu duygu aktarımı beklentilere cevap veriyor. Duygusallıktan ne anladığınız ve ne ölçüde sizde yer edindiği ile ilgili sizde yankı bulacaktır. Gerçekçi bakış açısına sahip insanlara hitap etmeme ihtimali yüksek olsa da duygu yoğunluğunun insanlarda bıraktığı etkinin varlığını ve bu gerçekliği görmek adına fikir sahibi olmak için okunması gerekli. Altını çizdiğim bir çok satırda bana da tercümanlık yaptığını rahatlıkla söyleyebilirim. Takdiri hak eden satırlara ve etkili bir anlatıma sahip. Diğer kitaplarını da tereddütsüz almam için bana referans niteliği taşımakta bu kitap. Hissederek okumanız dileğimle.

Mete Kurtlu 
20 Ara 2014 · Kitabı okumayı düşünüyor · Beğendi · Puan vermedi

İyiliklerim bile, güçsüzlüğümdendi… Yanındaydım onların, yan yanaydım. Ama hiçbir zaman onlarla birlikte olmadım, hiçbir zaman kabullenemedim varlıklarını. Onlarla yan yana göründüm ve hemen uzaklaştım. Yaptıkları hiçbir şeyi onaylayamadım. Bu yüzden beni hiçbir zaman affetmeyeceksiniz biliyorum.
İşte bu benim asıl dramım.

salih 
28 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Güzel bir başucu kitabı Cezmi Ersöz güzel yazıyor.Erkek açısından bayan açısından ele alındığında iki taraf için farklı bir tadı var.Aşk acaba bir şizofrenlik haline mi bürünür.Herkesin yaşadıklarına göre şekillenen farklı anlamlar içeren farklı duygular veren bir kitap.

divinity ankara 
08 May 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

bir eski zaman hikayesidir.
ki her aşk biraz şizofreni içerir.
söylediği şeylere yabancı değiliz belki ama, anlattığı hikaye çok uzakta sanki...

Pelşin Tekin 
23 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

açıkçası kitapta aşk anlamında gerçekten güzel cümleler olsa bile okurken hangisi şizofren anlamadım..benim beklentilerimi karşıladığını söyleyemem belki de kendimden bir şeyler bulamadığım içindir bilemiyorum..yine de okuyacak arkadaşlara iyi okumalar dilerim..

2 /

Kitaptan 73 Alıntı

Cansu Koçak 
09 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Benim derdim seninle değil sevgili.Benim aynam kırılmış bir kere. Boşluklarımı saklayarak yaşıyorum.. Sandığın gibi cesaretimden değil, korkumdan başarıyorum onca şeyi.

Şizofren Aşka Mektup, Cezmi Ersöz (Sayfa 12 - Gendaş Kültür)Şizofren Aşka Mektup, Cezmi Ersöz (Sayfa 12 - Gendaş Kültür)

Bu mevsimde insan, aslında ne denli mutlu olabilecekken o denli mutsuz olduğunu anlıyor. Öyle bir mevsim ki sevinirken bile, insanın içi acıyor. Öyle bir mevsim ki umuda koşarken bile, gecikmişliğini daha çok hatırlıyor insan. Arzularını arzuladıkça, içindeki boşluğun büyüklüğünü anlıyor. Kendisini hatırladıkça, kendisinin ne denli kaybolduğunu hissediyor...

Şizofren Aşka Mektup, Cezmi ErsözŞizofren Aşka Mektup, Cezmi Ersöz
Alev 
14 Ara 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Evet yalnızım...
Sadece bunu söyleyip susmak isterdim... Ebediyen susmak. Çünkü canım acıyor... Konuştukça, arzuladıkça, özledikçe, en kötüsü, yaşadıkça canım acıyor...

Şizofren Aşka Mektup, Cezmi Ersöz (Sayfa 10)Şizofren Aşka Mektup, Cezmi Ersöz (Sayfa 10)
Cansu Koçak 
10 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"...
Ve sevgili seni eksik tanıdıkça,
Sen onu daha eksiksiz severdin..."

Şizofren Aşka Mektup, Cezmi Ersöz (Sayfa 142 - Gendaş Kültür)Şizofren Aşka Mektup, Cezmi Ersöz (Sayfa 142 - Gendaş Kültür)
Dilek Aykut 
25 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Aşk
Aşk bir yanda , hayat öte yanda , ikisi de beni ayrı ve çok farklı yerlere çekiyordu .

Şizofren Aşka Mektup, Cezmi Ersöz (Sayfa 157 - Gendaş kültür)Şizofren Aşka Mektup, Cezmi Ersöz (Sayfa 157 - Gendaş kültür)

Güzel bir anı olarak içimde saklayacağım seni.
Senin için de güzel bir anı olabilmek umuduyla...
Hoşça kal.

Şizofren Aşka Mektup, Cezmi ErsözŞizofren Aşka Mektup, Cezmi Ersöz
Zeynep 
01 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 6/10 puan

Sevdim
Seni yollarca, şehirlerce uzağından sevdim. Seni kelimelerce, şiirlerce yakınından sevdim. Seni, dünya üzerinde sanki ilk kez benim için kalemi eline alıp yazdığın mektuplarca sevdim. Seni umutsuzca, beklentisizce, hayallerce sevdim uzağından.

Şizofren Aşka Mektup, Cezmi Ersöz (Sayfa 117)Şizofren Aşka Mektup, Cezmi Ersöz (Sayfa 117)
Güler K. 
16 Ara 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hayatın içinde seni barındırdığı her karesinde, uzun uzun soluklar alarak, o günlük, o sıradan ayrıntılarını alabildiğince büyütüp içinde kaybolarak sevdim seni.

Şizofren Aşka Mektup, Cezmi Ersöz (Sayfa 48)Şizofren Aşka Mektup, Cezmi Ersöz (Sayfa 48)
Güler K. 
16 Ara 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ne zamandır tanıyamıyorum kimseyi! Tanıdığımı sandığım insanlar, öylesine çabucak değişiyor ki... İnsanları tanımakta zorlanınca, bütün öfkem, bütün kırgınlığım kendime yöneliyor.

Şizofren Aşka Mektup, Cezmi Ersöz (Sayfa 62)Şizofren Aşka Mektup, Cezmi Ersöz (Sayfa 62)