Tanrı'dan Başka İnsanüstü Tanımayan İnanç Deizm Teofilozofik Bir Tahlil

8,2/10  (16 Oy) · 
22 okunma  · 
17 beğeni  · 
1.249 gösterim
Kur'an, deizmi teşvik eden bir kitap değil ama ona kapı aralayan bir kitaptır. Deizmin aynı anda hem felsefî hem de teolojik karakteri bu inancın Tanrı dışında insanüstü tanımamasıdır.

Deizmin bu temel karakteri onun kutsal kavramını da etkilemiştir. Deizmin kutsalı ne dindir ne ilham ne havra ne kilise ne de cami. Onun kutsalları akıl, bilim ve ahlaktır. Dincilik bu temel değerleri tarih boyunca yıkan, işlemez hale getiren, hatta onlara savaş açan temel musibet olduğu için deistler dine hayatlarında yer vermemişlerdir.

Deistler bilmişlerdir ki, Tanrı dışında insanüstü tanıdığınızda bunun arkasından sadece peygamberler değil; evliya, ermişler ve daha bilmem neler insanüstü varlıklara dönüştürülerek birer yedek ilah halinde insan hayatına musallat edilecektir, edilmiştir. Akıl dışında kutsal tanımanın sonucu ise aklın hayatın dışına itilmesi, onun yerini kutsallaştırılmış birtakım adamların ilhamların, rüyalarının alması olacaktır.

Tarih, özellikle dinler tarihi deistlerin bu iddialarını (veya öngörülerini) tamamen doğrulamıştı. Ve doğrulamaya devam etmektedir.
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2015
 • Sayfa Sayısı:
  332
 • ISBN:
  9789756779781
 • Yayınevi:
  Yeni Boyut Yayınları
 • Kitabın Türü:
Gülcan Beydilli (Küçük Şair) 
 03 Tem 2017 · Kitabı okudu · 9 günde

Dini konularda kafamda hep sorular vardı, hala var, kendimi bu alanda olabildiğince geliştirmeye çalışıyorum.
Dini konulara karşı olan ilgim beni çok çeşitli inanç sahipleriyle buluşturdu, bunların en yoğun kesimi deistlerdi. Deizm mantığını anlayamıyordum bana daha çok kolaycılık gibi geliyordu. "Allah var tamam ama din yok öyle mi!? Ne saçma!" diyordum.
Yaşar Nuri Öztürk benim dini ve hayati bakış açımı geliştiren aydın bir insandı(r). At gözlüklerimi çıkarırken ve putlarımı kırarken en büyük desteği onun kitaplarından ve konuşmalarından aldım.
Bu kitap sayesinde Deistlik hakkında tüm sorularıma cevap buldum.
Dini araştırmalara girdiyseniz bu kitabı es geçmeyin derim. Kendi eksikliklerimi görmeme de vesile oldu. Bence bu kitap size de kendi müslümanlığınızı(ya da inancınızı) eleştirmeniz için büyük fırsat.