Tanrı'dan Başka İnsanüstü Tanımayan İnanç Deizm Teofilozofik Bir Tahlil

8,2/10  (16 Oy) · 
21 okunma  · 
14 beğeni  · 
1.159 gösterim
Kur'an, deizmi teşvik eden bir kitap değil ama ona kapı aralayan bir kitaptır. Deizmin aynı anda hem felsefî hem de teolojik karakteri bu inancın Tanrı dışında insanüstü tanımamasıdır.

Deizmin bu temel karakteri onun kutsal kavramını da etkilemiştir. Deizmin kutsalı ne dindir ne ilham ne havra ne kilise ne de cami. Onun kutsalları akıl, bilim ve ahlaktır. Dincilik bu temel değerleri tarih boyunca yıkan, işlemez hale getiren, hatta onlara savaş açan temel musibet olduğu için deistler dine hayatlarında yer vermemişlerdir.

Deistler bilmişlerdir ki, Tanrı dışında insanüstü tanıdığınızda bunun arkasından sadece peygamberler değil; evliya, ermişler ve daha bilmem neler insanüstü varlıklara dönüştürülerek birer yedek ilah halinde insan hayatına musallat edilecektir, edilmiştir. Akıl dışında kutsal tanımanın sonucu ise aklın hayatın dışına itilmesi, onun yerini kutsallaştırılmış birtakım adamların ilhamların, rüyalarının alması olacaktır.

Tarih, özellikle dinler tarihi deistlerin bu iddialarını (veya öngörülerini) tamamen doğrulamıştı. Ve doğrulamaya devam etmektedir.
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2015
 • Sayfa Sayısı:
  332
 • ISBN:
  9789756779781
 • Yayınevi:
  Yeni Boyut Yayınları
 • Kitabın Türü:
Gülcan Beydilli (Küçük Şair) 
 03 Tem 2017 · Kitabı okudu · 9 günde

Dini konularda kafamda hep sorular vardı, hala var, kendimi bu alanda olabildiğince geliştirmeye çalışıyorum.
Dini konulara karşı olan ilgim beni çok çeşitli inanç sahipleriyle buluşturdu, bunların en yoğun kesimi deistlerdi. Deizm mantığını anlayamıyordum bana daha çok kolaycılık gibi geliyordu. "Allah var tamam ama din yok öyle mi!? Ne saçma!" diyordum.
Yaşar Nuri Öztürk benim dini ve hayati bakış açımı geliştiren aydın bir insandı(r). At gözlüklerimi çıkarırken ve putlarımı kırarken en büyük desteği onun kitaplarından ve konuşmalarından aldım.
Bu kitap sayesinde Deistlik hakkında tüm sorularıma cevap buldum.
Dini araştırmalara girdiyseniz bu kitabı es geçmeyin derim. Kendi eksikliklerimi görmeme de vesile oldu. Bence bu kitap size de kendi müslümanlığınızı(ya da inancınızı) eleştirmeniz için büyük fırsat.

Kitaptan 3 Alıntı

yasemin yeter 
21 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Deizm denince akla ilk gelmesi gereken, dinci zihniyetin ve din üzerinde hegemonya kuran Allah ile aldatma odaklarının aklı prangalayan hurafe ve dayatmalarını insan hayatından söküp atmadır.

Tanrı'dan Başka İnsanüstü Tanımayan İnanç Deizm, Yaşar Nuri Öztürk (Sayfa 15)Tanrı'dan Başka İnsanüstü Tanımayan İnanç Deizm, Yaşar Nuri Öztürk (Sayfa 15)

Anlaşılan o ki, hidayetin esası da sıratı müstakim üzere
olmak yani dürüst, doğru, hakka saygılı olmaktır, bol bol
namaz kılıp haram paralarla hac ve umre yapmak değil.
Kur’an, dinler tarihinin en büyük devrimlerinden birini
yaparak bize şunu söylüyor:
Eğer bir namaz insanı dürüst ve hakka saygılı hale getirmiyorsa
o namazın karşılığı Allah’ın laneti olacaktır.

Tanrı'dan Başka İnsanüstü Tanımayan İnanç Deizm, Yaşar Nuri ÖztürkTanrı'dan Başka İnsanüstü Tanımayan İnanç Deizm, Yaşar Nuri Öztürk

Kur’an, Allah’a imanını her şeye rağmen korumaya çalışan
samimi insanları, şirkin her şeyi mahveden tahribatından
korumayı esas almıştır. Kur’an, gerçek dini
ni bilemedikleri için, din adına öne çıkarılan birçok güzel
değeri de reddetmelerine rağmen, deistlerin Vâcibul
Vücud’a imanlarını ‘keen lemyekün’ (yok hükmünde)
sayıp kenara itmemiş, tabir caizse onların bu imanlarını
kurtuluş gerekçesi olarak değerlendirmeyi Allah’ın şanına
yakışan bir davranış olarak algıladığını ortaya koymuştur.

Tanrı'dan Başka İnsanüstü Tanımayan İnanç Deizm, Yaşar Nuri ÖztürkTanrı'dan Başka İnsanüstü Tanımayan İnanç Deizm, Yaşar Nuri Öztürk