Tanrıların Doğası

9,8/10  (4 Oy) · 
9 okunma  · 
5 beğeni  · 
295 gösterim
Romalı hatip ve düşünür Cicero'nun tanrıların varlığı, doğası ve dünya işlerine karışıp karışmadıklarının sorgulandığı De Natura Deorum adlı eseri, filozoflardan oluşan hayali bir tartışma meclisinde, eski Yunan dünyasının üç önemli felsefe okulunun (Epicurus, Stoa, Academia) konuya ilişkin yaklaşımlarını toplu halde sunan bir eserdir. Ama bunun ötesinde yapıtları günümüze ulaşmamış pek çok filozofun tanrı kavrayışıyla ilgili öğretilerini bize tanıtmakla da düşünce tarihinde Cicero'nun bile tahmin edemeyeceği nitelikte evrensel bir göreve hizmet eder.
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2012
 • Sayfa Sayısı:
  492
 • ISBN:
  9789759971731
 • Orijinal Adı:
  De Natura Deorum
 • Çeviri:
  Çiğdem Menzilcioğlu
 • Yayınevi:
  Kabalcı Yayınları
 • Kitabın Türü:
F.İ. 
30 Kas 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Gaius Velleius Epicurusçu;
Quintius Lucilius Balbus Stoaci;
Gaius Aurelius Cotta ise Acedemiacı
öğretinin temsilcileri olarak tanrıların doğasını tartışmakta ve Cicero yalnızca dinleyici olarak bulunmaktadır.
Bu şekilde farklı görüşlerle bu tartışmanın yapılması konunun çok yönlü ele alınmasını ve okuyucunun da adeta tartışmaya taraf tutarak dahil olmasını sağlamış. Kabalcı yayınlarının Yunan ve Latin Klasikleri basımı olduğu için kitapta eserin latincesi de bulunmakta. Kesinlikle okunması gereken bir kitap.

Kitaptan 1 Alıntı

F.İ. 
30 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Diğer erdemler gibi, dindarlık da sahte bir görünüm altında var olamaz ve o ortadan kalktığında, onunla birlikte zorunlu olarak kutsallık ve din de ortadan kalkar. Bunların topyekûn ortadan kalkması da yaşamı alt üst eden korkunç fırtınalar ve büyük karmaşalar getirir beraberinde ve muhtemeldir ki tanrılara duyduğumuz bağlılık ortadan kalktığı anda insanların birbirine güveni, toplumsal bağlılığı ve en üstün erdem olan adalet de ortadan kalkar.

Tanrıların Doğası, Marcus Tullius Cicero (Sayfa 39 - Kabalcı)Tanrıların Doğası, Marcus Tullius Cicero (Sayfa 39 - Kabalcı)