·
Okunma
·
Beğeni
·
1.549
Gösterim
Adı:
Telhun
Alt başlık:
Tarhun
Baskı tarihi:
Nisan 2013
Sayfa sayısı:
72
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789753437639
Kitabın türü:
Çeviri:
Türkan Urmulu
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kaynak Yayınları
Baskılar:
Telhun
Tarhun (Telhun)
Yürek ve ciğer ne işe yarar? Her istediği ayağına gelen, her şeyi satın alabilecek bir insan neden bir yürek ile bir ciğere sahip olmak ister?

Samed Behrengi'nin İran halk masallarından derleyerek kaleme aldığı Telhun, vicdan, cesaret, sevgi, dürüstlük gibi insani değerlerin önemine vurgu yapıyor.

''Çok zengin bir tüccarın yedi kızının en küçüğüdür Telhun. Hepsinin karakterleri, istekleri, zevkleri ayrı olsa da Telhun ablalarından çok farklıdır. Onlar gibi süse, eğlenceye, düşkün değildir. Sanki başka bir dünyada yaşıyormuş, hayattan başka şeyler bekliyormuş gibidir.

Günlerden birgün tüccar bir eğlence düzenlemeye karar verir. Bu eğlence için şehre inip alışveriş yapacaktır, kızlarına ondan neler istediklerini sorar. Kızlar, havuzlu hamamlar, altından ve gümüşten yapılmış ayakkabılar, ışıltısı bir fersah öteden fark edilen mücevherler, hizmetçiler isterler babalarından. Telhun ise ona bir yürek ve bir ciğer getirmesini ister yalnızca. Ama Telhun ne yapacaktır yürek ve ciğer ile?''
72 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
Telhun, 7 tane kızı olan zengin bir tüccarın kızlarından en küçüğüdür. Bolluk içinde yaşayan, şımarık olan kızlar sürekli olarak babalarından pahalı, gösterişli, hiç akla gelmeyecek hediyeler istemektedirler, Telhun hariç. Bir gün babası yine kızlarının isteklerini dinlerken sıra Telhun'a gelir o zamana kadar babasından bir kez olsun bir şey istememiş olan Telhun bu defa "bir ciğer ve yürek" ister. Masal bundan sonra başlar..
Behrengi her ne kadar bu kitabı çocuklar için kaleme almış olsa da kitap yetişkinler içinde çok ince mesajlar içermektedir. Sembolik olarak verilen bu mesajlardan bazılarını maddeleyecek olursak;
Bolluk içinde büyüyen kızların babalarından olur olmaz şeyler istiyor olması ve Telhun hiçbir şey istemiyor olması; " Ne kadar varlıklı olursak olalım, istediğimiz her şeye sahip olsakta insanoğlunun isteklerinin sonun asla gelmeyeceğini ve bir yerden sonra sahip olunan şeylerin mutluluk vermeyeceğini, bu nedenle maddiyattan ziyade maneviyata önem verilmesi gerektiğini" okuyucuya iletir.
Telhun'un, babasından istediği "yürek ve ciğer" sembolik nitelikli unsurlardır. Babasının "Yüreği ne yapacaksın?" diye sorusunu "Sadece kendime ait bir yürek istiyorum." diye verdiği yanıttaki yürek, soyut kavram olarak kullanılan yürektir. Zira ablaları sadece dünyevi şeyler için yanıp tutuşurken, Telhun her şeyden uzak durup en son sadece bir yürek istemiş olması durumu kanıtlar niteliktedir.
Tüccarın, çarşıya çıkıp kızlarının isteklerini yerine getirdikten sonra Telhun'un istediğinin kolay bulunacağı düşüncesi ile onun bu arzusunu sona bırakması ama ne yazık ki ne kadar arasada "bir yürek ve ciğer" bulamamış olması bununla birlikte aradığı sırada insanlar tarafından terslenmesi, azarlanması ve hatta dayak yemesi, bizlere şu mesajı verir: "Biz insanların, kalp bulmanın çok kolay olacağını sanırız, oysa ki bu dünya da en zor şey gerçekten seven kalbi bulmaktır. Her ne kadar herkes bir yürek taşıyor olsa da bunların arasından yalnızca bir kaçı gerçek yürektir."
Babasının evinden ayrılan Telhun mutlu, mesut yaşar iken birden hayatının tekrar mahf olması üzerine köle pazarına götürülmesi ve her defasında başka kişilere köle olması lakin köle olduğu insanların hayatlarının ne kadar güzel olsa kendilerine göre her birinin derdi olması ve Telhun'un onların bu derdine deva olması durumundan; "Her ne kadar mutlu olsakta, hayatta her şeye ne kadar sahip olsakta hepimizin kesinlikle bir derdi vardır, sahip olduğumuz derde kimin deva bulacağı bilinmez, bazen değersiz olarak sıfatlandırdığımız insanlar bize en büyük faydası dokunan insan olabilir, yeryüzünde iyi ve kötü niyetli insanların var olduğunu, etrafımızda bulunan insanları biz ne kadar iyi sansak da sonsuz güven duygusu beslemek doğru değildir.. " gibi mesajlara ulaşabiliriz.
Telhun'un gördüğü her olay karşısında "Âh! Demek burda dert var." demesinin ardından "Âh" adlı yaratığın onun yardımına gelmiyor olması, herkesin derdi olsa da herkesin çok büyük dertlere sahip olmadığının, bir yerlerde sahip olunulan dertlerden çok daha büyük dertlere sahip insanların bulunduğu mesajını vermekte.
Telhun'un herkesin derdine deva bulurken en köle olarak satıldığı köylünün yanında kendi derdinin de dermanını buluyor olması; " Siz birilerine yardım ettikçe, bir yerlerde size de yardım edecek olan insanların var olduğunu ve mutlu olmak için hayatımızdaki zorluklara katlanıp, sabır ile beklersek sonunda mükâfatlandırılacağımız. " mesajını taşımaktadır.
Bu kadar çok mesaja sahip olan kitabın verdiği en büyük mesaj;
"Sadece sana ait olan, gerçekten seven yüreği bul ve bulduğunda onu kaybetmemek için mücadele ver.."
68 syf.
·9/10
Samed Behrengi son zamanlarda tanıştığım ve beni etkileyen yazarlardan oldu. Kitapları ne kadar çocuklar için yazılmıştır ibaresi taşısada ben büyüklerinde okuması gerektiğini düşünüyorum.
Çünkü hiç kimse yazdığı çocuk kitapları için 29 yaşında boğularak öldürülmez. Eşitsizliği, toprak ağalarını, garibanlığı ilmek ilmek dokuyan birisi diğer kitapları gibi bu kitabını hemen okudum ve beğendim. Yaz ayları okuma hevesim biraz kaçıyor ve daha sakin, kısa kitaplar seçiyorum.

Kitabın konusu:

Güzel Tarhun, bir tüccarın yedi kızından biri ve en küçükleridir. Altı ablası yemek yemeyi ve güzel giyinmeyi severler, günlerini boş şeylerle uğraşarak, yararlı hiçbir şey yapmayarak geçirirler. Altısı da evlidir, ama onların eşleri de tembeldir, günde sadece iki-üç saat çalışır, kalan zamanlarını evde eğlenerek, dinlenerek geçirirler. Tarhun ablalarına hiç benzemez. Hatta çevresinde olup bitenle de pek ilgilenmez. Bir gün babaları büyük bir kutlama yapmak ister; bütün ablaları ondan değerli şeyler isterler ama Tarhun öyle bir şey ister ki, babası ne kadar arasa da onun istediğini bulamaz. Sonunda kendisine hiç ummadığı biri yardım eder ve böylece serüven başlar.
68 syf.
·Puan vermedi
Şimdi büyüklere masallar. Tarhun' un kısa macerasında Samed Behrengi dönemin zenginlerinin anlamsız şekilde savruk yaşayışını bir masalın içine yedirerek anlatmış.

Okurken bir an Güzel ve Çirkin' ın hikayesini andırdı. Ablaların babasından uçuk pahada hediye istekleri ve sessiz Tarhun' un ilk ve tek dileğinin bir yürek ve ciğer oluşu, bu dileği yerine getirmenin bedeli. Zaten kısacık bir kitaptı. Ama hala ısrar ediyorum çocuklara uygun değil.
68 syf.
·Beğendi·8/10
Samed Behrengi, çocuk masalları yazmış gibi görünse de aslında her yaştan kişinin onun eserlerini okuması gerektiğini düşünüyorum. Hatırlamamız gereken duyguların yeniden hatırlanması gerekiyor.

Masalların içinde bulunan eleştiriler konuyla o kadar güzel harmanlanmıştı ki okurken sayfaların nasıl ilerlediğini anlamıyorsunuz. Kitap bittiğinde ise yapılan yolculuk ile gerçek hayatı karşılaştırıyorsunuz. Bu karşılaştırma ile aslında gerçek hayatın esintilerini hissediyorsunuz. İnsanların bencilliğini bir kere daha şahit olacaksınız. Bu bencilliğin içinde birisinin başkaları için bir şeyler yaptığına şahit olduğunuzda yüzünüzde bir tebessüm oluşacak. Tarhun'un hikayesini okumaya hazır mısınız?

Tarhun, zengin bir tüccarın yedi kızından biridir. Bu kızların en küçüğüdür ayrıca. Ablaları gibi mala mülke önem vermez, bu yüzden de ablaları tarafından anlaşılmayan biridir. Ablaları tüm gün boş boş oturur durur. Tembellik ederler tıpkı kocaları gibi. Tarhun ise onları anlamaz. Çevresinde olanlarla da ilgilenmez.

Bir gün babası kızlarını yanına çağırır ve ondan ne istediklerini sorar. Altı kız da altınlar, gümüşler, hizmetliler isterken Tarhun kalp ve ciğer ister babasından. Herkes şaşırır. Bu istek nedir böyle? Neden böyle bir şey istedi ? diye düşünerek babaları kızların istediklerini almaya gider. Altı kızın istediklerini hemen bulur ancak Tarhun'un istediği yürek ve ciğer hiçbir yerde bulamaz.

Eşyalar ve insanlar sembolleştirerek anlatmak istediklerini onlar üzerinden aktarır.

"Dükkânların hepsinde artık ayna satılıyordu.
Bazı aynalara bakanlar kendilerini binlerce kişi gibi görüyorlardı, ufak tefek olanları iri yarı, çirkinleri güzel gösteriyordu bu aynalar, hatta yalanlar gerçek, kötüler iyi gibi görünüyordu."

Ayna varken neden hiçbir dükkanda ciğer ve yürek satılmıyordu? Neden Tarhun böyle bir istekte bulundu?

Babası yürek ve ciğeri ummadığı bir şekilde bulduğunda macera kendini göstermeye başlıyor.

Okurken kendinizi Tarhun'un yanında hissedeceğiniz bir masal. Okurken yardımlaşmayı, birisini düşünmenin önemine şahit olacaksınız.
İlk kez bir şey istiyordu. Sonra masal perilerine, birinin mutluluğu ve talihi için dua eder gibi fısıltıyla, “Bir yürek ve bir ciğer istiyorum,” dedi.
Behrengi, çocuk öykülerini ve halk masallarının "çocukları uyutmak",onları yalnızca yapay mutlu olaylar ve sonlara avutmak için yaratılmadığının bilincindedir.
Samed Behrengi
Sayfa 9 - Kaynak Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Telhun
Alt başlık:
Tarhun
Baskı tarihi:
Nisan 2013
Sayfa sayısı:
72
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789753437639
Kitabın türü:
Çeviri:
Türkan Urmulu
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kaynak Yayınları
Baskılar:
Telhun
Tarhun (Telhun)
Yürek ve ciğer ne işe yarar? Her istediği ayağına gelen, her şeyi satın alabilecek bir insan neden bir yürek ile bir ciğere sahip olmak ister?

Samed Behrengi'nin İran halk masallarından derleyerek kaleme aldığı Telhun, vicdan, cesaret, sevgi, dürüstlük gibi insani değerlerin önemine vurgu yapıyor.

''Çok zengin bir tüccarın yedi kızının en küçüğüdür Telhun. Hepsinin karakterleri, istekleri, zevkleri ayrı olsa da Telhun ablalarından çok farklıdır. Onlar gibi süse, eğlenceye, düşkün değildir. Sanki başka bir dünyada yaşıyormuş, hayattan başka şeyler bekliyormuş gibidir.

Günlerden birgün tüccar bir eğlence düzenlemeye karar verir. Bu eğlence için şehre inip alışveriş yapacaktır, kızlarına ondan neler istediklerini sorar. Kızlar, havuzlu hamamlar, altından ve gümüşten yapılmış ayakkabılar, ışıltısı bir fersah öteden fark edilen mücevherler, hizmetçiler isterler babalarından. Telhun ise ona bir yürek ve bir ciğer getirmesini ister yalnızca. Ama Telhun ne yapacaktır yürek ve ciğer ile?''

Kitabı okuyanlar 142 okur

  • Gökçe
  • Okumayı Düşünüyorum
  • Şenay Aydemir
  • Miniso
  • Habibe Köylü
  • sevde
  • merve
  • Cem Yasin YILDIRIM
  • melisa
  • Kutay Alpdoğdu(Kürşat Orhun)

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%23.5 (12)
9
%11.8 (6)
8
%13.7 (7)
7
%7.8 (4)
6
%2 (1)
5
%2 (1)
4
%2 (1)
3
%0
2
%0
1
%2 (1)