Adı:
Tevrat
Baskı tarihi:
2012
Sayfa sayısı:
282
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750072475
Kitabın türü:
Çeviri:
Dr. Jur. Hakkı Demirel
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Müjde Yayıncılık
Baskılar:
Tevrat
Tevrat
Fransızca metinlerden çevrilmiştir.
Bu sıra kutsal kitaplari merak ettim. En baştan yani Tevrattan başlayayım dedim. Degistirildigi düşünülse de nihayetinde kutsal kitap diye geçiyor ve insan iyilik, güzellik vb şeyler görürüm diye acıyor kitabı. Lakin ardından:

- Lut peygamberi uyutup, babalariyla ilişkiye giren Lut'un kızlarını,
- İbrahim peygamberin kendi caninin korkusuyla karısını kardeşi olarak tanıtmasi ve bunun sonucunda kralın Ibrahim'in karısıyla evlenmesini,
- Tanrının emriyle Israillilerin şehirleri içindeki çocuklar,kadınlar ve hayvanlarla beraber yakmasi, tek bir canlı dahi birakmamasini,
- Yakup'un annesiyle beraber plan kurup babasını kandirip kutsanmasini saglamasini,
- Davud peygamberin damda gezinirkene evli bir kadını duşta çıplak görmesi onunla yatmasi ve kadının kocasını öleceğini bile bile sefere gonderip oldurtmesini,
Vb. görünce insan şok oluyor. Yok artık bu kadarı da olamaz diyor. Kutsal kitap olmasa bir nebze dersin ki: "Ya Israilogullarinin tarihini anlatan bir kitaptır, hoş şeyler değil" deyip geçersin. Lakin adı kutsal kitap ve bu garip şeyleri peygamberler yapıyor. İşte bu acayip bir durum.

Bu absürd durumlar dışında iyi şeyler de var.
- Oldurmeyeceksin
- calmayacaksin
- zina etmeyeceksin
- komşunun hakkını gozeteceksin gibi
Lakin okudukça anlıyorsun ki bunlar sadece kendi aralarında geçerli. Diğer kavimleri öldürebilir, mallarını calabilir, onlara tecavüz edebilir, onlardan faiz alabilirsin ... Yani tanrı Israillilerin tanrısı ve tüm güzellikler İsrailliler'in; diğer uluslar, kavimler de ezilesi birer böcekler gibi...

Jose Saramago, kitaplarında bu absürd durumları hikayelestirmisti ve okumuştum ancak demiştim; yazar abartmış olabilir. Az bile yazmış bence. Adamı baya da elestirmisler, dini asagiliyorsun, alay ediyorsun diye, o da ülkeden uzaklaşmış hayatının sonlarına doğru. Bence Saramago reis dinle alay etmiyor, din insan akliyla alay ediyor. Saramago reis de muhtemelen bunu dusunmustur.

Kitabın yarısı sıkıcı tekrarlardan oluşuyor. Diğer yarısının bir kısmı, sunu tarifleri, marangozluk işleri gibi. Ondan 1000 küsür sayfa full okudum lakin ondan sonra artık speedi ×2 ye alıp devam ettim. Çünkü peygamber değişiyor ancak durumlar değişmiyor; Vahşet, cinayet, tecavüz vb... İnsan da artık daralmayâ başlıyor. Son olarak İlyas göklere çekiliyor. Ve kitabın sonunda beklenen Mesih olarak da İlyas dönecek deniyor. Bunu bilmiyordum. Yani bir Mesih beklediklerini biliyordum lakin bunun adının İlyas olduğunu bilmiyordum. Ne diyelim beklesinler. Zaten herkes bir Mesih- kurtarıcı bekliyor. Saygı duyarım. Lakin tasviyem şudur: Mehdi, Mesih, kurtarıcı beklemeyin boşa kimse gelmeyecek bence, kurtarırsa insanlığı ortak akil ve vicdan kurtaracaktir.

Keyifli okumalar -mumkunse tabi- ...
Vakt-i zamanında dinden dönmüştüm. Ama başına böyle bir şey gelen biri eminim bilecektir ki, dinden dönmek hiç de öyle özgürleştirici bir şey değildir. Bazı kurallara bağlı yaşamak insana bir görev aşkı verir, üstelik her şey konuşulup bittiğinde söz konusu olan bir ödül ya da ceza beklentisi de vardır ki bu hayata yüklenen anlamı az buz da olsa yüceltir. İşte mantık tarafından elimden alınan bu anlamı yeniden kazanmak amacıyla bir dini araştırmaya girişmiştim. İlk önce Kuran'ı okumuştum ama öncekileri okumadan bağlamı tutturamamıştım. Bu sebeple Tevrat'tan başlama kararı aldım. Önce yarısına kadar okuyup vazcaydım. Daha sonra da devamını getirdim. Esasında okuduğum Tevrat değil, Tanah'tı.
Tevrat, Tanah'ın içindeki 40 küsur bölümün ilk beşi oluyor sadece. Aynı zamanda Musa'nın beş kitabı diye de geçiyor. Yaratılış'tan başlayarak Vadedilen Topraklar'a ulaşma süreci arasında yaşananları kapsıyor ve Tevrat bittiğinde Musa, Tanrı'nın yasasını tekrar ediyor ve meşalesini Yeşu'ya devrediyor. Kendisinin girmesi yasaklandığından yükseklerde bir yerde kayalıklara uzanıp, halkının ülkelerine girmesini izlerken ölüyor. Bundan sonra 2 bölüm daha var. Bunlar Nevi'im (İlk Peygamberler, Son Peygamberler ve On İkiler) ile Ketuvim (Yazılar) olarak geçiyor. Nevi'im genelde HEP aynı şeyi anlatıyor. İsrailoğulları azıttı, Babil gelecek, hepsini sürecek, fena şeyler olacak ama en sonunda Tanrı yine yüzünü onlara dönecek. Ama kitap boyunca Tanrı onlara yüzünü dönmüyor. Sadece peygamberler gönderip uyarıyor. Bunlar genelde Nevi'im bölümünde anlatılıyor. Birbirlerine benzediklerinden fena sıkıcılar. Bir de Ketuvim bölümü var ki onlar çok güzel. Bilgelik öğretileri, şiirler, yakarışlar ve çeşitli yazıların derlemeleri.
Tanah'ta okuyup da beğendiğim bölümler Tevrat'tan Yaratılış, Mısır'dan Çıkış ve Yasanın Tekrarı.
Nevi'im'de Musa'nın ölümünden sonra Yeşu'nun hikayesi, daha sonra İsrail'in anarşiye düşmesi (Hakimler dönemi), halkın kral istenci, ilk Kral Saul'un ve Davut'un hikayesi (ki müthiş bir hikayedir, Saul ilk başta tamamıyla doğru bir kişilik iken yavaş yavaş delirir ve günaha düşer, Allah da onu indirip yerine Davut'u koyar), Davut da zina yapar ve zina yaptığı kadının eşini öldürür, onun yerine Süleyman gelir ki o da Mısır'daki firavundan hallice bir figüre dönüşür, tiran olur. Bu krallardan sonra İsrail toparlayamaz ve iç savaşa sürüklenir. Judah ve Jerusalem olarak bölünürler. Bu bölünmeden yararlanan Süryaniler, daha sonra da Babiller ülkeleri ele geçirir ve halkı sürer. Babil, Persler tarafından yıkılır ve sürgündeki Yahudiler, Jerusalem'i yeniden inşa etmeleri için Pers kralı tarafından özgür bırakılırlar. Fakat kent hiçbir zaman eski görkemine ulaşamaz ve insanlar geçmişe özlem uyarlar. Davut'un soyundan gelecek bir kralı beklerler ki, İsrail'i eski ihtişamına kavuştursun. İncil'e göre 400 yıl bekleyeceklerdir. Sonra da İsa gelecektir. İsrail o zaman iki kuşatma daha geçirmiş olacaktır. Bunlar Grekler ve Romalılar. İsa, Romalılar zamanında gelecektir. Nevi'im kısmında yer alan kanımca en iyi bölümler Samuel I ve II.
Ketuvim ise öğütler ve gözlemlerle dolu. Özdeyişler ve Vaiz bölümünü okumanızı tavsiye ederim.
Önünde sonunda dine dönebildim mi, hayır. Bir etkisi olduysa daha çok kopmuşumdur. En azından acaba mı? sorusu anlamını biraz daha yitirdi. Ketuvim kısmında, "güneşin altında birçok şey gördüm" diyen arkadaş, kendi kitabını nasıl bitirdiyse bu değerlendirme de aynı sözle bitebilir ve bende yaptığı etkisi ve genel teması itibariyle çok da ayrık düşmez:
"Her şey boş" diyor Vaiz, "Bomboş!"
Siz yine özetini okuyun.
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.933 Oy)9.204 beğeni30.209 okunma924 alıntı146.518 gösterim
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (15.964 Oy)19.896 beğeni45.543 okunma3.548 alıntı192.551 gösterim
 • Simyacı
  8.6/10 (8.244 Oy)9.238 beğeni27.571 okunma2.935 alıntı121.558 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (9.726 Oy)9.689 beğeni27.216 okunma2.008 alıntı125.973 gösterim
 • 1984
  8.9/10 (6.287 Oy)6.642 beğeni17.661 okunma2.962 alıntı90.300 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (11.118 Oy)13.944 beğeni36.128 okunma3.798 alıntı153.571 gösterim
 • Suç ve Ceza
  9.1/10 (6.730 Oy)8.190 beğeni22.288 okunma4.542 alıntı136.823 gösterim
 • Hayvan Çiftliği
  8.9/10 (7.773 Oy)8.386 beğeni23.992 okunma955 alıntı95.676 gösterim
 • Yabancı
  8.3/10 (4.617 Oy)4.101 beğeni13.647 okunma1.537 alıntı56.391 gösterim
 • İnsan Neyle Yaşar
  8.4/10 (4.468 Oy)4.387 beğeni16.642 okunma1.590 alıntı81.202 gösterim
Kutsal bir kitap olmanın dışında Israilogullarinın dolayısıyla hemen hemen tüm peygamberlerin tarihini anlatıyor. Yer yer ilahi aşktan dünyevi aşka da gecişi var. Her romantik aşığın Süleyman 'ın Belkıs a olan aşkını okuması gerekir
Lev.15: 8 Eğer akıntısı olan adam temiz bir adama tükürürse, o kişi giysilerini yıkayacak, yıkanacak, akşama kadar kirli sayılacaktır.
Say.33: 55 "'Ama ülkede yaşayanları kovmazsanız, orada bıraktığınız halk gözlerinizde kanca, böğürlerinizde diken olacak. Yaşayacağınız ülkede size sıkıntı verecekler.
Lev.16: 29 “Aşağıdakiler sizin için sürekli bir yasa olacak: Yedinci ayın* onuncu günü isteklerinizi denetleyeceksiniz. Gerek İsrailliler’den, gerekse aranızda yaşayan yabancılardan hiç kimse çalışmayacak.

Lev.16: 30 Çünkü o gün, Kâhin Harun sizi pak kılmak için günahlarınızı bağışlatacaktır. RAB’bin huzurunda bütün günahlarınızdan arınacaksınız.

Lev.16: 31 O gün Şabat’tır*, sizin için dinlenme günüdür. İsteklerinizi denetleyeceksiniz. Bu sürekli bir yasadır.
12: 19 Gerçek sözler sonsuza dek kalıcıdır, oysa yalanın ömrü bir anlıktır.

(Özdeyişler-Proverbs)
Anonim
Ketuvimdedir.
Yeşu.10: 13 Halk, düşmanlarından öcünü alıncaya dek güneş durdu, ay dayerinde kaldı. Bu olay Yaşar Kitabı'nda da yazılıdır. Güneş,yaklaşık bir gün boyunca göğün ortasında durdu, batmakta gecikti.
Başlangıçta Tanrı göğü ve yeri yarattı. Yer boştu, yeryüzü şekilleri yoktu; engin karanlıklarla kaplıydı. Tanrı'nın Ruhu suların üzerinde dalgalanıyordu. Tanrı, "Işık olsun" diye buyurdu ve ışık oldu.
Kolektif
Yaradılış kitabı 1:1-3

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Tevrat
Baskı tarihi:
2012
Sayfa sayısı:
282
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750072475
Kitabın türü:
Çeviri:
Dr. Jur. Hakkı Demirel
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Müjde Yayıncılık
Baskılar:
Tevrat
Tevrat
Fransızca metinlerden çevrilmiştir.

Kitabı okuyanlar 99 okur

 • Melih Çelenk
 • Moiz Efendi
 • İlkay Şal
 • Gamze Can
 • ali gökalp
 • Adar Koç

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0