1000Kitap Logosu
The Minds of Billy Milligan
The Minds of Billy Milligan
The Minds of Billy Milligan

The Minds of Billy Milligan

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.6
59 Kişi
119
Okunma
48
Beğeni
2.553
Gösterim
448 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 12 sa. 42 dk.
Adı
The Minds of Billy Milligan
Basım
English · 1 Ocak 1995 · Karton kapak · 9780553263817
Diğer baskılar
Billy Milligan’ın Zihinleri
Billi Milliqanın Sirli Hekayəsi
The Minds of Billy Milligan
Billy Milligan can be anyone he wants to be except himself. Out of control of his actions, Billy Milligan was a man tormented by twenty-four distinct personalities battling for supremacy over his body a battle that culminated when he awoke in jail, arrested for the kidnap and rape of three women. In a landmark trial, Billy was acquitted of his crimes by reason of insanity caused by multiple personality the first such court decision in history bringing to public light the most remarkable and harrowing case of multiple personality ever recorded. Twenty-four people live inside Billy Milligan Philip, a petty criminal; Kevin, who dealt drugs and masterminded a drugstore robbery; April, whose only ambition was to kill Billy's stepfather; Adalana, the shy, lonely, affection-starved lesbian who “used” Billy's body in the rapes that led to his arrest; David, the eight year old “keeper of pain”; and all of the others, including men, women, several children, both boys and girls, and the Teacher, the only one who can put them all together. You will meet each in this often shocking true story. And you will be drawn deeply into the mind of this tortured young man and his splintered, terrifying world. “A shocker that will rivet even the casual reader.”—Flora Rheta Schreiber, author of Sibyl “A fascinating work.”—Los Angeles Times “An absorbing, often heart-rending exploration of the human mind.”—Cosmopolitan
1 mağazanın 1 ürününün ortalama fiyatı: ₺24,7
8.6
10 üzerinden
59 Puan · 15 İnceleme
Hüsamettin Çalışkan
Billy Milligan’ın Zihinleri'ni inceledi.
610 syf.
·
4 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
Split/Parçalanmış filminin senaryosunun bu kitaptan alındığını öğrenince, hemen aldım ve okudum. Hikaye gerçek.. Amerika’da 1970-80’lerde geçiyor. Kahramanımız William Stanley Milligan, namı diğer Billy’de çoklu kişilik bozukluğu hastalığı var ve 24 kişilik ile yaşıyor. Bir tecavüz olayı ile tutuklanan Billy’nin çoklu kişiliği keşfedilir fakat mahkeme ve sonrasında yaşadıkları gerçekten ilgi çekici.. Tek sorun, yazarın karmaşık bir kurgu ile gereksiz uzatmalara yer vermesi. Benzer şeyleri ve diyalogları okumak, bazen sıkıcı olmadı değil..
Billy Milligan’ın Zihinleri
OKUYACAKLARIMA EKLE
3
Nuray Takaz Durmuş
Billy Milligan’ın Zihinleri'ni inceledi.
610 syf.
·
Puan vermedi
Bir üniversitenin kampüsünden üç genç kadın kaçırılır ve tecavüze uğrar. Üstelik paraları da zorla alınmıştır. Polis detaylı araştırma yapınca yirmi üç yaşındaki bir gence ulaşır ve onu tutuklar. İsmi William Stanley Milligan'dır. Milligan tutuklandığında defalarca mağdur kadınlardan özür dileyerek olay günlerini hatırlamadığı söyler. Bir polis memuru, zamanla bu gencin davranışlarında bir tuhaflık olduğunu sezer ve onu bir psikoloğun incelemesi gerektiğini düşünür. Psikolog Dorothy Turner, bu gencin ceza almamak için deli takliti yaptığını düşünür ve bu gencin maskesini düşürmek için yanına gider. Fakat Billy ile konuşurken, Billy doktora, "isminin David olduğunu, Billy'in uyuduğunu, sadece 7 yaşında olduğunu" söyler. Görünüşte Billy'dir fakat karşında konuşan ürkek bir çocuktur. Zamanla çeşitli psikologlar devreye girer ve tek bedende 24 farklı kişilik barındıran bir gençle karşılaşırlar. Milligan ya çok yetenekli bir aktördür ya da gerçekten 24 farklı kişiliği vardır. Bu kitapta çoklu kişilik bozukluğu olan bir adamın, suç işlemesine rağmen suçlu bulunmayan William Stanley Milligan'ın gerçek hayat hikayesi anlatılmakta. Tutuklandığında büyük ses getirmiş, televizyonda ve gazete manşetlerinde günlerce yer almış ve böyle bir hastalığın varlığı ilk kez tüm dünyaya duyurulmuş. Birçok yazara ve filmlere Milligan'ın hayatı ilham kaynağı oldu. Milligan'ın hayatını anlatan bu kitap, ilk olarak 1981 yılında Daniel Keyes tarafından kaleme alındı. Farklı dillere çevrildi ve sayısız ödüller aldı. Kitap belli bir sayfanın ardından, "Öğretmen Olmak" bölümüne geçiyor. Billy'in bebekliğini, çocukluğunu ve gençliğini okuyoruz. En etkileyici bölümler bunlar. Kitapta da belirtildiği gibi, bunca farklı kişiliği barındarmasının sebebi çocukluğunda yaşadığı travmatik olaylar. William Stanley Milligan'ın ismini duymuştum. Kitap satışa çıkınca şöyle bir göz geçirmiş, almayı düşünmemiştim. Ta ki @book_fireborn'un yorumunu okuyana dek. "Bu kitap tam senlik, mutlaka okumalısın" demişti bana. Tavsiyesine uyup bu kitabı okudum. İlgimi çeken beni hayrete düşüren satırlar barındırsa da, bazı bölümler çok alakasız ayrıntılarla yazılmış. Keşke yazar biraz daha kısa tutsaydı. Yine de zaman ayırıp okunmalı.
Billy Milligan’ın Zihinleri
OKUYACAKLARIMA EKLE
11