7,9/10  (26 Oy) · 
100 okunma  · 
21 beğeni  · 
1.438 gösterim
Muhsin Ertuğrul, bir yemekte; "Niçin bir piyes yazmıyorsun?" sualiyle, tiyatroyu, "hayatın (kantite) gibi değersiz ve geçici yüzünü değil, (kalite) gibi derin ve sonsuz şahsiyetini zapteden ve onu molozlarından ayıklayarak tasfiye eden, tıpkısını, fakat başka türlüsünü gösteren mistik bir ayna" olarak gören Necip Fazıl'ın yıllardır içinde gömülü bir hasrete dokunur. O anda, Şehir tiyatrosuna bir eser teslim etmek için sadece 20 günlük bir süre kalmıştır. Hemen kararını verir ve 7 gün içinde "Tohum"u bitirir.

1935 senesinde Muhsin Ertuğrul tarafından sahnelenen "Tohum" piyesinde olay, Anadolu'nun işgal edilmiş bir köşesinde, Maraş'ta cereyan eder.

Vatan sadace bir toprak parçasından ibaret değildir. Dolayısıyla vatanı müdafaanın gizlediği bir aksiyon; aksiyonun gizlediği bir fikir; ve fikrin gizlediği mahrem bir benlik olmak gerekir.

Tohum, millî mücadeleyi, Anadolu halkının öz benliğinde mevcut ruhun bir fışkırışı olarak gösterir.
 • Baskı Tarihi:
  2009
 • Sayfa Sayısı:
  106
 • ISBN:
  9789758180066
 • Yayınevi:
  Büyük Doğu
 • Kitabın Türü:
1 Çay 1 Kitap™ 
 15 May 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Necip Fazıl'ın Anadolu direnişini anlattığı tiyatro eseri...

Tohum parola...

Necip Fazıl'ın tiyatro eserini tanımak için : http://1cay1kitap.com/tohum/

salih 
10 May 2017 · Kitabı okudu

Necip Fazıl'ın 1935 yılında yazdığı ilk tiyatro eseri, diğer tiyatrolarına nazaran biraz daha sönük ama 20 günde yazdığını düşünürsek normal. Bildiğim kadarıyla Muhsin Ertuğrul'un isteği üzerine yazmış. Muhsin Ertuğrul sahnelemiş bir oyunda arkadaşı Necip Fazıl'a, Muhsin sen yazdın diye oynuyor sırf ama beğenilmedi pek demiş. Necip Fazıl'da bunun farkındadır daha sonra Bir Adam Yaratmak'ı yazar ve bunu da Muhsin Ertuğrul oynar. ve çok çok beğenilir. Yine de Tohum verdiği mesaj ve konusu itibariyle güzel ve bir çırpıda okunacak kısa bir kitap.

Fazıl Şengül 
16 Ara 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

Hakikat keşifleştikçe küçülür ve küçüldükçe gizlenir. Bir tohum gibi...

Bu ilk piyesi sinema, tiyatro yönetmeni ve ilk renkli Türk filmi çeken Muhsin Ertuğrul'un neden piyes yazmıyorsun telkiniyle ortaya çıkmıştır. İlk sahnelenmesini başrol ferhat beyi canlandıran Muhsin Ertuğrul İstanbul tiyatrosunda sunmuştur. Sanatseverlerce hoş karşılanan fakat istenilen ilgiyi alamamıştır. Bu ilgiyi üstad bir sonraki piyesi 'Bir Adam Yaratmak' ta bulacaktır..

Eser Maraş'ın işgali sırasında, Maraşta geçmektedir. Başkahramanımız Maraş'ın soylu ailelerinden birisine mensup olan, okumuş, bilgili "ey münevverler" olarak bilinen kuru Batı taklitçisi ve öz benliğini yitirmiş mahut güruhtan uzak olan, ercüment kişilikli 39 yaşındaki Ferhat Bey'dir. Olaylar bu çerçevede cereyan etmektedir. Okunması gereken kitaplardan birisidir..

Milli Mücadele döneminde Maraş'ta yaşanan bir olayı anlatıyor oyun. Hazin bir durumda, Anadolu'nun ruhundan, inceliğinden dem vuruyor. Ve sırlardan.

Kadına olan bakış açıları yine beni çileden çıkarttı. Ferhat Bey'de (baş karakter) tam bir kapalı kafa var. İyi, hoş, kahraman ama bunlara eklenecek naiflik bulamadım. Oyunu sahnede izlemek isterdim ama.

Muhammed Berkcan ÖZEN 
 03 Şub 19:00 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Necip Fazıl'ı sevdiğim gibi tiyatro eserlerini de çok seviyorum. Necip Fazıl'ın ilk piyesi olan "Tohum" Maraş'taki işgal günlerini konu alıyor. Üstadın ilk piyesi olmasına rağmen kaleminin gücü kitaba bağlanmamı sağladı. Diğer piyesleri ile arasında tabi ki fark var ama bu kötü olduğu anlamına gelmez. Eserde Anadolu ruhunu yiğitliği ve özümüzü görebiliyoruz. İnce bir kitap ama verdiği mesajlar ile dopdolu bir kitap. Gönül rahatlığıyla okuyabilirsiniz. İyi kitap kurtlamalar :)

Kitaptan 8 Alıntı

Fazıl Şengül 
15 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Sessizlik
Ferhad Bey =... Bir türlü rüzgarda savrulamıyoruz. Nihayetsiz yanıp, nihayetsiz susamıyoruz. Acının tepesine çıksak sessizliğin kuyusuna gireceğiz. Çıkamıyoruz, giremiyoruz.

Göklerden bir mucize istiyoruz. Sükutunu anlayan yok, ses ver, diye haykırıyoruz. Göklerin mucizesini görmüyoruz. (göremiyoruz)..

Elenmiş taranmış topraklara attığımız tohumlar bitmiyor. Başıboş bir kuşun gagasından kayalara düşen bir tohum filiz veriyor. Kökü, ciğerimizin içini dolaşan bu filizi söküp atamıyoruz. Çiğerimiz de beraberinde çıkar diye korkuyoruz. Canımız acır diye korkuyoruz. Canımız acıyor, Dayanamıyoruz...

Tohum, Necip Fazıl KısakürekTohum, Necip Fazıl Kısakürek
salih 
10 May 2017 · Kitabı okudu · İnceledi

FERHAD BEY - Biz bu ruhu tanımıyoruz. Çünkü bu ruh dal budak salmış bir ağaç gibi göz önünde fışkırmış hakikatlerden değildir. En derin ve en gizli hakikatlerdendir. Hakikat kesifleştikçe küçülür ve küçüldükçe gizlenir. Bir tohum gibi.
YOLCU - Bir tohum gibi mi?
FERHAD BEY - Madde açık, ruh gizlidir. Bütün hakikatler ruhundur.

Tohum, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 86 - Büyük Doğu Yayınları 16. Baskı)Tohum, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 86 - Büyük Doğu Yayınları 16. Baskı)
salih 
10 May 2017 · Kitabı okudu · İnceledi

FERHAD BEY - ... Biz çoktan beri kaybettik aklımızı. Onu çoktan beri rüzgâra savurduk (Ayağının ucundaki iskemleyi çizmesinin ucuyla çeker, üstüne basar) Bir avuç Maraş'lı memleketinizi yabancıya teslim etmemeye karar verdiğiniz zaman, yaptığınız hareket bundan daha mı akla yakındı? Hiç kendinizi düşmanınızla karşı karşıya koydunuz mu? Kaç kişisiniz, kaçınızın eli ayağı tutar, kaç kurşununuz ve kaç bıçağınız var? Karşınızdaki kimdir? Top, mitralyöz, tank nedir? (Sesi yükselir) Siz hâlâ dedelerinizden kalma baltalarla kılıçları başucunuza asa durun! Sizin gibi insanların binini, milyonunu fare öldürür gibi ilâçla, dumanla öldürüyorlar, farkında mısınız? (Sesi alçalır) Onlara, biz Allah'a inanmış insanlarız, ölüm korktuğumuz şey değildir, dediniz. İşte söyleyebileceğiniz biricik söz buydu.

Tohum, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 42 - Büyük Doğu Yayınları 16. Baskı)Tohum, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 42 - Büyük Doğu Yayınları 16. Baskı)
Muhammed Berkcan ÖZEN 
03 Şub 00:36 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Yiğitliğin son basamağı, sevenleriyle beraber düşmanını da kendisine hayran etmektir.

Tohum, Necip Fazıl Kısakürek (21)Tohum, Necip Fazıl Kısakürek (21)
Muhammed Berkcan ÖZEN 
03 Şub 18:08 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Anlamak niçin suç olsun ? Anlamak; bütün derdimiz o değil mi ? Bütün insanlığın derdi o değil mi ? Fakat anlayabilsek, anlayabilsek. Ya kazara anlaşıldı zannedersek. İşte suç burada. Suçların suçu burada.

Tohum, Necip Fazıl KısakürekTohum, Necip Fazıl Kısakürek
salih 
 10 May 2017 · Kitabı okudu · İnceledi

Hancı : Oğlum! Nasıl sabredildiğini bilmez misin? Herkes nasıl sabrediyor?
Ferhad Bey : Unutarak mı, adam sen de ne olursa olsun diyerek mi, yoksa yaralı bir ciğerde, etrafı keseyle çevrili bir kurşun parçası gibi bu ağırlığı içimizde taşıyarak mı, nasıl?

Tohum, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 38 - Büyük Doğu Yayınları 16. Baskı)Tohum, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 38 - Büyük Doğu Yayınları 16. Baskı)
Abdullah SAFİDEMİR 
09 Ara 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Derede öleceğimize umanda boğuluruz.

Tohum, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 10 - Büyük Doğu Yayınları:51 Bütün Eserleri 16)Tohum, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 10 - Büyük Doğu Yayınları:51 Bütün Eserleri 16)