Umut Bıçağı Kaos Yürüyüşü 1. Kitap

8,5/10  (12 Oy) · 
16 okunma  · 
11 beğeni  · 
801 gösterim
"Ne kadar muhteşem olduğunu anlamak için sadece ilk cümleyi okumanız yeterli…"
-Guardian-

"Daha iyi bir yaşam arzusuyla başka bir gezegende kolonileşen topluluğun bu sıradışı büyüme hikâyesi, umudun umutsuzluğun içinde nasıl hayat bulduğuna dair de ilginç şeyler söylüyor."
-Zarife Biliz, İyi Kitap-

"Satır ya da paragraf atlayıp bölüm sonunda ne olup bittiğini öğrendikten sonra tekrar kaldığım yere dönüp metni huzur içinde okumanın tadına varmayalı uzun zaman olmuştu."
-Ebru Akkaş Kuşeyri, Milliyet Kitap-

Aklınızdan geçen tüm düşünceler başkaları tarafından duyulsa neler hissederdiniz? Hiçbir sırrın saklanamadığı bir yer gerçekten var mı? Todd'un yaşadığı kasaba işte tam da böyle bir yer. Nüfusu sadece erkeklerden oluşan bir kasabayı etkisi altına alan "ses" virüsü yüzünden kimsenin huzuru kalmadı. Zihinlere sinsice sızan düşünceler yaklaşmakta olan büyük bir savaşın habercisi sayılabilir mi? Kasabada kalan son çocuk olan Todd için tek kurtuluş yolu kaçmak görünüyor. Peki ama nereye?..

ABD doğumlu, İngiliz gazeteci, yazar Patrick Ness tarafından kaleme alınan Kaos Yürüyüşü serisi, umutla umutsuzluğun, iyiyle kötünün, savaşla barışın iç içe geçtiği, egemen olma hırsının yol açtığı savaşların ve bombaların gölgesinde masum bir aşkın yeşerdiği nefes nefese okunacak güçlü bir distopya...

Oscar ödüllü senarist Charlie Kaufman'ın kaleme aldığı senaryoyla yakın bir gelecekte sinemaya da uyarlanacak olan Kaos Yürüyüşü üçlemesi, Carnegie Madalyası'nın yanı sıra; Guardian Edebiyat Ödülü, Costa Ödülü, Booktrust Gençlik Ödülü gibi birçok farklı ödülün sahibi. Genç yaşına rağmen edebiyat dünyasında kırılması güç rekorlar elde eden Patrick Ness, Carnegie Madalyası tarihi boyunca iki kez ödüllendirilen yedi yazardan ve iki yıl üst üste ödül kazanan iki yazardan biri olmaya hak kazanarak büyük bir başarıya imza atmıştır.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2010
 • Sayfa Sayısı:
  472
 • ISBN:
  9786055060060
 • Çeviri:
  Kerem Işık
 • Yayınevi:
  DeliDolu
 • Kitabın Türü:
sümeyye kip 
21 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Yine severek okuduğum bir kitabın daha sonuna geldim. Herkesin birbirinin içsesini, aklından geçenleri duyabileceği bir kasaba düşünün. Soyu tükenmiş kadınlar, yok olmaya yüz tutmuş kentler, konuşan hayvanlar, bir çocuğa musallat olan büyük bir gizem. Küçük yaşta bir başlarına ve omuzlarına büyük yükler binmiş çocukların hikayesi. Hikayenin büyük bir kısmı yollarda geçiyor ve bu düşünüldüğü kadar sıkıcı değil. Hayvan sever okurlar için de ilgi çekici detaylardan birisi baş karakterlerden birisinin tatlı bir köpekçik olması. Onunla da kitabın birçok yerinde karşılaştığınız için sempati duyuyorsunuz ve sağlam bir bağ oluşuyor aranızda.
Kitap belli sayfalara kadar biraz olaysızdı. Bir macera filmi gibi olamasa da bir çizgi filmin saçma bulsanızda sizi eğlendirip kendini izleten büyüsü benzeri yerlerdi bu yerler. Bu durgun yerlere rağmen sizi saran bir tarafı vardı.
Hoş ve ilginç bir kurgusu vardı ama 13 yaşında bir oğlan uğruna yapılan bazı şeyler kitapta bir nedene bağlansa bile bana pek tatmin edici gelmedi bu neden. Sağlam bir zemine oturmuyordu. Yazar daha çarpıcı bir sebep bulabilirdi. Zayıf noktalarından biriydi bu kitabın. Birde kitaptaki kötü karakterlerden birinin mucize eseri sürekli başarılı olup hayatta kalabilmesi biraz uçuk geldi bana doğrusu.
Baş karakter Todd’a bazı yerlerde gerçekten fazlasıyla sinirlendim. Hatta bazı Todd diyalogları ve olaylarını la havle çekerek okudum. Olgun olmayan düşünceleri , inadından ve bencilliğinden dolayı etrafına verdiği zararlar okuyuları gerçekten çileden çıkarabiliyor. Buna rağmen her şeyin altında masum bir çocuğun düşünceleri yatıyor ve ona sempati duymadan edemediğiniz yerler oluyor. Ama ben Viola karakterini daha çok sevdim. Mantıklı konuşmaları ve zekice planlarıyla Todd’a yol gösteriyor. Ona iyi bir yol ve kader arkadaşı.
“Nehrin daşıdığı higayeler. İnsannar gonuşuyo. Annasın ya. Higayeler. Bunu görmüştünüz mü?”
Bazen bazı kasabalılar cümleleri öyle bir kuruyor ki, her cümlenin sonuna “gaari” gelecek gibi bir beklenti içine giriyorum. Ege şivesine benzer şivelere rastlayabiliyorsunuz.
Kitap belli yerden sonra çok sürükleyici hale geldi ve elimden bırakamadım. Kitaptan çok beklentim yoktu hatta biraz kasvetli bir kitap beklemiştim kapağına bakınca da ama beklentimin üzerinde sürüleyici bir eserdi. Ben kitaplarda dramatik yerlerde ne kadar üzülsem de genellikle pek ağlamam. Normal hayatımda da ağlamayı tercih ettiğim pek söylenemez. Ama bu kitapta hassas anıma geldiği için mi yoksa benim için önemli bir karakterle ilgili bir gelişme olduğu için mi bilemeyeceğim ama gözyaşlarımı tutamadığım yerler oldu. Bir çoğunuzun da benim gibi etkileneceğinden eminim. Yazar şaşırtmayı başarmıştı beni orada.
Kitabın ismi de içeriğini büyük oranda yansıtıyordu ama okuduğumda ben kitaba Jonathan Safran Foer’in “Aşırı Gürültülü Ve İnanılmaz Yakın”ını yakıştırdım nedense. Kitabın verdiği mesajda çok güzeldi. Umut, her şey tükendiği zaman insanı hayata bağlayan ve devam etmesini sağlayan yegane şeydir. Ancak insana en çok acı veren şey de yine umuttur. “Umut acıtır.”
Şimdiki zamanlı anlatımı ve bozuk Türkçesi dışında pek bir şikayetim olmadı kitaptan. Kitapta sürekli gidek, yapıyom, yannış, diil, nıfıs gibi garip bir Türkçe ile karşılaşıyorsunuz. Ama bunlar öyle çok da göze batmıyor. Bazı yerlerde kitaba doğal bir hava kattığını söylemek bile mümkün. Kitabı çok sevdim ve ikinci kitabını da hemen alıp okumayı düşünüyorum. Herkese de önerebileceğim bir kitap. Detaylı yorumlar için ;
http://yorumatolyesi.blogspot.com.tr/...-1-patrick-ness.html

Esma Tezgi 
23 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 14 günde · 7/10 puan

Güzel bir kitaptı, eksikleri vardı ama serinin devamı için umut taşıyor. Sıkılmadan okudum bitirdim, zaman geçirmek için güzel bir kitap.

Ayrıntılı yorum için; http://yorumatolyesi.blogspot.com/...-1-patrick-ness.html

Sümeyye TETİK 
02 May 12:58 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

çok güzel sürükleyici bir kitaptı. tüm belalara rağmen içlerinde umut taşıyarak hedeflerine varmaya çalışan iki genç ve zorlu yolculuğun sonunda onları bekleyen büyük sürpriz... bu hikayenin en sevdiğim yanı erkeklerin düşüncelerinin okunmasıdır.

Kitaptan 27 Alıntı

Esma Tezgi 
23 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Kimse senin için bir şey yapmıyor. Eğer sen değiştirmezsen hiçbir şey değişmiyor.

Umut Bıçağı, Patrick NessUmut Bıçağı, Patrick Ness
Esma Tezgi 
23 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Belki de herkes düşmeye mahkumdur. Hepimizin bunu yaşadığını düşünüyorum. Sorunun bu olduğunu düşünmüyorum.
Bence sorun yeniden ayağa kalkıp kalkmamamız.

Umut Bıçağı, Patrick NessUmut Bıçağı, Patrick Ness
Esma Tezgi 
23 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Söyleyecek ne var ki? Her şey ve hiçbir şey. Her şeyi söyleyemeyeceğin için hiçbir şey söylemezsin.

Umut Bıçağı, Patrick NessUmut Bıçağı, Patrick Ness
buse 
02 Şub 23:09 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Bu nasıl olabilir? Nasıl sessizlik bu kadar gürültülü olur?

Umut Bıçağı, Patrick Ness (Sayfa 306)Umut Bıçağı, Patrick Ness (Sayfa 306)
sümeyye kip 
21 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Öğrendiğim bir şey varsa, o da bir erkeğin aklından geçenleri bilmenin o erkeği tanımak anlamına gelmediğidir.

Umut Bıçağı, Patrick Ness (Sayfa 302)Umut Bıçağı, Patrick Ness (Sayfa 302)
Bėtül 
26 Nis 21:25 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Erkekler hep yalan söyler, kendilerine, diğer erkeklere, tüm dünyaya, ama aklının içinde dolaşan onca yalan bir gerçeğin parçasıysa bunu kim kestirebilir ki?

Umut Bıçağı, Patrick Ness (Sayfa 238)Umut Bıçağı, Patrick Ness (Sayfa 238)
buse 
02 Şub 23:08 · Kitabı okudu · 9/10 puan

"Savaş şeytanın ta kendisi. Bir anda beliriyor, önüne çıkan her ne varsa tüketerek büyüyor, büyüyor, büyüyor."

Umut Bıçağı, Patrick Ness (Sayfa 386)Umut Bıçağı, Patrick Ness (Sayfa 386)
Bėtül 
26 Nis 21:35 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"İnsanlar bilmedikleri şeyden korkar, Todd evlat," diyor doğrularak. "Bir kere tanıdıktan sonra sorun kalmaz."

Umut Bıçağı, Patrick Ness (Sayfa 195)Umut Bıçağı, Patrick Ness (Sayfa 195)
3 /