Vakıf Vakıf Serisi 2.Kitap

9,3/10  (21 Oy) · 
51 okunma  · 
19 beğeni  · 
615 gösterim
On iki bin yıl boyunca egemenliğini sürdüren Galaktik İmparatorluk artık ölmektedir. Sadece psikotarih biliminin yaratıcısı Hari Seldon geleceği görebilmektedir; en az otuz bin yıl sürecek olan savaş ve cehaletin batağında geçecek karanlık bir geleceği için...
İnsanlığın bilgi birikimini koruyabilmek ve yaklaşan karanlık çağı olabildiğinde kısaltabilmek için Seldon, İmparatorluk'un en iyi beyinlerini, gelecek kuşaklara bir umut ışığı oluşturabilmeleri için, galaksinin kenarındaki ıssız bir gezegende bir araya getirir. Seldon bu sığınağa Vakıf adını vermiştir.
Vakıf dizimizin ikinci kitabında karanlık çağların başlamasıyla birlikte bilimin ve umudun, cehalet ve savaşa karşı vermeye başladığı mücadeleyi izleyeceğiz.
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2004
 • Sayfa Sayısı:
  345
 • ISBN:
  9789752730335
 • Orijinal Adı:
  Foundation
 • Çeviri:
  Kemal Baran Özbek
 • Yayınevi:
  İthaki Yayınları
 • Kitabın Türü:
Kerem Bilici 
27 Tem 01:42 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 8/10 puan

Lise yıllarımda Asimov' un bütün kitaplarını okuyup hayran kalmıştım. Bilim kurgu kurucu babası beni bu türe alıştırmıştı. Birçok farklı okuma ve yazarla tanıştıktan sonra bile hala zevkle okuyorum bu seriyi. Ancak bilim ve mantığı hikayelerinde çok keskin kullanması, bana göre insan davranışlarına çok büyük etkileri olan din/inanç olgusunu yadsıması gerçekçiliğine zarar veriyor. Bilim kurgu ya da fantazyada gerçekçilik beklememek mi gerekir derseniz, bence hayata/insana temas etmeli, ruhunu da mutlaka hesaba katmalı derim. Binlerce yıl ve milyonlarca gezegene bir ilerleyiş formülü bulduğunu iddia eden ve sapmaları düzeltecek Vakıfları kuran bir bilim adamı ne gerçekçi ve ne de özgürlükçü bence. Hayat kurgudan çok daha olağanüstü, sebebi insanın sadece mantığı ile hareket etmemesi. Aşk, inanç, fedakarlık, adanma vb durumlar insanı genişleten faktörler. Bu nedenle, daha geniş/derinlikli, tahmin edilemez, siyah-beyaz değil gri alanları anlamaya yönelik hikayeleri seviyorum.

Serdar Poirot 
13 Eki 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Serinin oldukça güzel ikinci romanı. İki bölümden oluşan bu kitabın ilk bölümünde Vakıf, imparatorluğa kafa tutacak seviyeye gelir ve bir general vakfa saldırı düzenler ancak Hari Seldon kanunları yine galip gelir. İkincisinde ise, Katır isimli biri yavaş yavaş pek çok gezegeni ve birinci Vakıfı ele geçirir. Ancak İkinci Vakıf vardır ve onu bulamamıştır. Bu arada Katır hiç beklenmeyen bir insan çıkacak ve psikolog Mis Elling pek çok şeyi çözebilecektir. Mutlaka okunması gerekenlerden.

Osman Fikret Ceylan 
17 Şub 2016 · Kitabı okudu · 45 günde · Beğendi · 10/10 puan

Vakıf serisinin ikinci kitabı olan bu bölümde yazar Isaac Asimov çıtayı yükselterek bilim-kurgu içerisine aksiyon katmaya başlıyor. Kitap içeriğinde günümüzde kullanılan birçok teknolojik buluşu göreceksiniz. Kurgudaki detayların tutarlılığı, okuyucuyu heyecanlandıran işlenişi seriyi ileri bir düzeye taşımış. Tüm bu faktörler devam kitaplarını okumak için sizi heyecanlandıracaktır.

Yuliya Kondaurova 
16 Haz 03:29 · Kitabı okuyor · Beğendi · 10/10 puan

One of the best book of Asimov. Some people call it The Bible of Massons. And it is easy to believe that they're right because Asimov was connected to the most powerful people of his time.

Kitaptan 2 Alıntı