Vakıf Vakıf Serisi 2.Kitap

9,3/10  (14 Oy) · 
42 okunma  · 
13 beğeni  · 
560 gösterim
On iki bin yıl boyunca egemenliğini sürdüren Galaktik İmparatorluk artık ölmektedir. Sadece psikotarih biliminin yaratıcısı Hari Seldon geleceği görebilmektedir; en az otuz bin yıl sürecek olan savaş ve cehaletin batağında geçecek karanlık bir geleceği için...
İnsanlığın bilgi birikimini koruyabilmek ve yaklaşan karanlık çağı olabildiğinde kısaltabilmek için Seldon, İmparatorluk'un en iyi beyinlerini, gelecek kuşaklara bir umut ışığı oluşturabilmeleri için, galaksinin kenarındaki ıssız bir gezegende bir araya getirir. Seldon bu sığınağa Vakıf adını vermiştir.
Vakıf dizimizin ikinci kitabında karanlık çağların başlamasıyla birlikte bilimin ve umudun, cehalet ve savaşa karşı vermeye başladığı mücadeleyi izleyeceğiz.
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2004
 • Sayfa Sayısı:
  345
 • ISBN:
  9789752730335
 • Orijinal Adı:
  Foundation
 • Çeviri:
  Kemal Baran Özbek
 • Yayınevi:
  İthaki Yayınları
 • Kitabın Türü:
Serdar Poirot 
13 Eki 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Serinin oldukça güzel ikinci romanı. İki bölümden oluşan bu kitabın ilk bölümünde Vakıf, imparatorluğa kafa tutacak seviyeye gelir ve bir general vakfa saldırı düzenler ancak Hari Seldon kanunları yine galip gelir. İkincisinde ise, Katır isimli biri yavaş yavaş pek çok gezegeni ve birinci Vakıfı ele geçirir. Ancak İkinci Vakıf vardır ve onu bulamamıştır. Bu arada Katır hiç beklenmeyen bir insan çıkacak ve psikolog Mis Elling pek çok şeyi çözebilecektir. Mutlaka okunması gerekenlerden.

Osman Fikret Ceylan 
17 Şub 2016 · Kitabı okudu · 45 günde · Beğendi · 10/10 puan

Vakıf serisinin ikinci kitabı olan bu bölümde yazar Isaac Asimov çıtayı yükselterek bilim-kurgu içerisine aksiyon katmaya başlıyor. Kitap içeriğinde günümüzde kullanılan birçok teknolojik buluşu göreceksiniz. Kurgudaki detayların tutarlılığı, okuyucuyu heyecanlandıran işlenişi seriyi ileri bir düzeye taşımış. Tüm bu faktörler devam kitaplarını okumak için sizi heyecanlandıracaktır.