8,3/10  (4 Oy) · 
13 okunma  · 
5 beğeni  · 
1.009 gösterim
"Rayski'de çoğu zaman, 1840-1850'lerde dostum olan birçok insanı görür gibi oluyordum. Onlar da sistemli çalışmaktan hoşlanmıyorlardı."
Gonçarov

19. yüzyıl Rus ve dünya edebiyatının en önemli yazarlarından Gonçarov, ölmeden önce tamamladığı son kitabı Yamaç'ta, Oblomov'da olduğu gibi yine kahramanıyla öne çıkıyor. Gonçarov, kahramanı Rayski'nin ahbabı İvan İvanoviç'le ve kadınlarla ilişkisini anlattığı Yamaç'ta, 19. yüzyıl Rus toplumunun resmini çizerken, eleştiri ve tespitlerini de başkarakteri üzerinden dile getiriyor.
Gonçarov'u yalnızca Oblomov ile hatırlayan okurlar için Yamaç, yazarı yeniden keşfetme imkânı sunuyor.
"Gonçarov, Rayski'nin kişiliğinde 'sanatsal Oblomovculuğu', 'boş yere heba olan Rus yeteneğini' okura anlatmaktadır. Öte yandan, kahramanını sert bir dille eleştirirken, onun yaşam, sanat, aşk üzerine gereksiz heyecanını da yermektedir."
ERGİN ALTAY
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2011
 • Sayfa Sayısı:
  904
 • ISBN:
  9789750508486
 • Orijinal Adı:
  Обрыв
 • Çeviri:
  Ergin Altay
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınevi
 • Kitabın Türü:

Kitabın çevirisinde çok devrik cümleler bulunması sebebiyle okumakta zorlandım.Roman çok akıcı gitmiyor, Oblomov'u okumadıysanız önce onu okuyun.
Romanın zirve noktalarında çok önemli aforizmalar var buna rağmen konunun içinde boğuluyorsunuz yani düşünceler yeteri kadar sade işlenmemiş.

Tuba Şahin 
23 May 20:57 · Kitabı yarım bıraktı · Puan vermedi

Gonçarov'un Oblomov kitabından sonra büyük bir hevesle başladığım bu kitabı yarım bırakıyorum. Çünkü kitap ilerlemiyor, okumakta zorlanıyorum. Kitap; İvan ve Boris adlı iki karakterin etrafındaki karakterlerin tahlilleriyle genişliyor, fakat bu iki karakterin etrafındaki yan karakterler o kadar çok dallanıp budaklanıyor ki olay kurgusu pek geride kalıyor. Oblomov gibi muhteşem bir yapıttan sonra bununla karşılaşmak beni epey hayal kırıklığına uğrattı.

Kitaptan 10 Alıntı

Cüneyt Beşirli 
15 Ara 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Oysa iki ahlak düşünüp bulmuş erkekler : Biri kendileri için, öteki kadınlar için !

Yamaç, İvan Gonçarov (Sayfa 638)Yamaç, İvan Gonçarov (Sayfa 638)
Cüneyt Beşirli 
22 Kas 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

- Söyledim ya, yaşam roman, roman da yaşamdır.
- Kimin yaşamı?
- Herkesin, senin bile.

Yamaç, İvan Gonçarov (Sayfa 48)Yamaç, İvan Gonçarov (Sayfa 48)
Cüneyt Beşirli 
25 Kas 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Başkalarının kör, mutlu oldukları yerde ben niçin her şeyi görüyor, biliyorum? Her şeyi anlamam için bir hışırtı, hafif bir yel, sessizliğin kendisi niçin yetiyor bana? Tatsız bir duyarlılık bu!

Yamaç, İvan Gonçarov (Sayfa 164)Yamaç, İvan Gonçarov (Sayfa 164)
Cüneyt Beşirli 
05 Ara 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Tutku, sarhoşluğun kaba ağırlığı olmayan sürekli bir baş dönmesidir.

Yamaç, İvan Gonçarov (Sayfa 493)Yamaç, İvan Gonçarov (Sayfa 493)
Abdülhamid Doğan 
19 Oca 15:48 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Yazdıklarını bana göstermesini söyledim, olmaz, dedi, kesti attı. Bir görüştüğümüzde "Nasıl bitirdiniz mi?" diye sordum.
"Kendimi ne denli zorladıysam olmadı, sonunu getiremedim." dedi. "Kişiler ha bire konuşuyorlar, susturamadım onları bir türlü, bıraktım." Zavallı!

Yamaç, İvan Gonçarov (Sayfa 46 - Rayski ve Ayanov'un konuşmasından)Yamaç, İvan Gonçarov (Sayfa 46 - Rayski ve Ayanov'un konuşmasından)
Abdülhamid Doğan 
19 Oca 16:16 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bıçağı sapladı, şimdi de kanın akışını, kurbanın çırpınışı seyrediyor. Ne biçim insan bu?

Yamaç, İvan Gonçarov (Sayfa 677)Yamaç, İvan Gonçarov (Sayfa 677)
Abdülhamid Doğan 
19 Oca 15:52 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Evet, açlıktı bu, iştah değildi: Köylülerin iştahı olmaz. İştahı işsiz güçsüzlük, kısa geziler, rahatlık yaratır; açlığı ise zaman ile ağır iş...

Yamaç, İvan Gonçarov (Sayfa 216)Yamaç, İvan Gonçarov (Sayfa 216)
Abdülhamid Doğan 
 19 Oca 16:03 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

-Şıpsevdi misiniz siz?
Hafifçe kızardı Rayski. Mark gülümsedi.
-Ne o üzerine bastım galiba?
-Nereden biliyorsunuz
-Sanatçının yaradılışında bu da vardır çünkü: İnsanca olan hiçbir şeye yabancı değildir onun yaradılışı. Nihil humanum... falan filan. Kimi insan içkiye, kimisi kadına, kimisi de kâğıda verir kendini. Sanatçılarsa hepsine birden.
Rayski öfkeli.
-İçki, kadın, kâğıt! diye yineledi. Kadını uyuşturucu bir madde olarak görmekten, onu içkiyle, kâğıtla yan yana koymaktan ne zaman vazgeçecekler!

Yamaç, İvan Gonçarov (Sayfa 326 - undefined)Yamaç, İvan Gonçarov (Sayfa 326 - undefined)
Abdülhamid Doğan 
19 Oca 15:56 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bazıları -zayıf yaradılışlılar- yüzeyde kalıyorlar, yani göstermelik oluyor her şeyleri; yaradılış yönünden güçlü, ağırbaşlı, içten olanlarsa derinlere iniyorlar, bu da kişinin kendi kendiyle ilgilenmesi, daha iyi olmaya çalışması demek oluyor

Yamaç, İvan Gonçarov (Sayfa 294 - Boris Pavloviç Rayski(ana karakter) düşünüyor.)Yamaç, İvan Gonçarov (Sayfa 294 - Boris Pavloviç Rayski(ana karakter) düşünüyor.)
Abdülhamid Doğan 
19 Oca 16:13 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Gerçek hiçbir yerde gizlenemez. Hemen belli eder kendini, özgür bir aklınız var, demek ölü değil, canlısınız. Önemli olan da bu. Sonrası da kendiliğinden gelir. Fırsat ortaya çıkınca... İster misiniz, ben...

Yamaç, İvan Gonçarov (Sayfa 612 - Boris Pavloviç Rayski(ana karakter) düşünüyor.)Yamaç, İvan Gonçarov (Sayfa 612 - Boris Pavloviç Rayski(ana karakter) düşünüyor.)