Yaş On Yedi

7,5/10  (268 Oy) · 
2.316 okunma  · 
229 beğeni  · 
8.402 gösterim
"Yaş On Yedi pembe ve bomboş romantik hayalleri değil, orta sınıftan gelen gençliğin gerçek durumunu ele alıyor. Bu kitabın hem aile hem de okul yaşamındaki sorunları gerçeklikle, ama umutsuzluğa kapılmadan, sağlıklı bir yaklaşımla veren, aslında ağırbaşlı olmakla birlikte gülmece öğelerini de önemseyen, gerek edebi, gerek eğitici değeri yüksek, tüm gençlerin ilgisini uyandırabilecek bir roman olduğuna inanıyorum."
Prof. Mîna Urgan
 
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2012
 • Sayfa Sayısı:
  235
 • ISBN:
  9786054560943
 • Yayınevi:
  Artemis Yayınları
 • Kitabın Türü:
Çağla Özay 
15 Nis 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · Puan vermedi

Gerçekten nasıl diyeceğimi bilmiyorum ama gerçekten çok çok güzel bir kitaptı. 17 yaşımda olmamında bir etkisi var tabi. Ben bu kitaptan kendi yaşadığım sorunların hicbir şey olmadığını daha büyük sorunlar karşısında o sorunlarla beraber yaşamamız gerektiğini ögrendim. Bu yüzden beni çok etkiledi bu kitap. Ben bu kitapta dostluğu öğrendim.

Spoiler içerebilir :)
Kitap gerçekten çok akıcı bir kitaptı. Lise dönemlerini yaşayan bir kız ve arkadaşlarının başından geçenler vardı çok fazla romantik bir kitap değil aşk meşk işleriyle doldurulmamış ve güzeldi 15. sayfadan 120 ye daha sonra ise kitabın sonuncu sayfasına nasıl geldim bilemeden kitap bitmişti. Kitabın ana karakterinin annesinin ölmüş olduğunu düşünürsek bir tek buna pek değinilmemişti ve o yaştaki bir kız o acının üstünden o kadar yüzelsel kalkamazdı diye düşünüyorum o da nazar boncuğu olsun genel olarak akıcı ve güzel bir kitaptı.

Yaş On Yedi benzeri kitaplar

Genç ve cahil kızlara nasıl yaşamaları gerektiğiyle ilgili bol mesaj ve örnek teşkil eden cümlelerle dolu bir kitap.Saçlarımıza nasıl parfüm sıkılır mesela,bunu bu seri kitabından öğrendim İpek Ongunun.Avrupai,süslü nasıl olunur,bu kitap size öğretir.Zamanında hevesle ve hatta bir nefeste okuduğum kitapların şimdiki gençliğe ne kadar benzediğini görüyorum şu an.İyi ki bu tür kitaplarla devam etmedim hayata.

Zeynep Karakaş 
17 Nis 2017 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 6/10 puan

Kitap akıcıydı. Fakat bir yerinde bir karakteri başı örtülü olduğundan gerici, yobaz gibi gösterdiği için sevemedim. Ayrıca gençleri zinaya teşvik etmiş düpedüz. Onun dışında ana karakterin hayatındaki sorunlarına direnişini beğendim. Genel anlamda okuyucunun beynini yıkamaya yönelik bir kitap.

Sümeyra Evcen 
23 May 2015 · Kitabı yarım bıraktı · Puan vermedi

Şimdi düşünüyorumda keşke yarım bırakmasaydım küçükken. Çok güzel bir kitap olduğunu geç anladım ama eğer bu kitabı bulabilirsem tekrar okuyacağım çünkü harika bir kitap...Tavsiye ederim

Elif Bilge 
25 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

İpek Ongun bu kitabında, alışılagelmiş toz pembe gençlik romanlarının aksine gençlerin sorunlarına değinmiş. Gençlik dönemlerinde yapılan yanlışlar ve başa gelebilecek olaylar ustalıkla anlatılmış.

Kitabın kahramanı, ailevi sorunlarının üstesinden gelmeye çalışırken bir yandan da dersleri ile mücadele ediyor.

Ailelerin ve gençlerin okuması gereken bir kitap.

zeliha kalay 
18 Oca 2017 · Kitabı okudu · Beğendi

güzel bir kitap acıyı ve sevinci bir arada anlatan bir ipek ongun klasiği değil klasik bir ipek ongun kesinlikle gençlik döneminde herkesin okuması gereken yararlı aynı zamanda okurken eğelenebileceğiniz bir kitap

Vildan Eyüpoğlu 
08 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

İpek Ongun kitaplarıyla ortaokul son sınıfta tanıştım , haliyle ergenlik dönemine uygun güzel bir gençlik serisi .Tavsiye edilir okunur bir kitap serisi :)

beyzanur yapıcı 
 09 May 2016 · Kitabı okuyor · Beğendi · 10/10 puan

Çok ama çok beğendim tavsiye ederim. Gerçekten okunmaya değer bir kitap içine çoğunla arkadaş sevgisi ve aile sorunları yer alıyor.Aile sorunları olmasına rağmen ders alınacak konuları da var.

arzu algayır 
12 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

tam 17 yaşımda okuduğum kah üzülüp kah güldüğüm harika naif bir kitap.
sonunda ne oldu şimdi Bahar'la Serdar beraber mi acaba diye uzun uzun düşünmüştüm :)

3 /

Kitaptan 20 Alıntı

Ayfer Kadife (AYIŞIĞI) 
 06 May 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Ayrılık
"Ailemizin nasil bir an icinde paramparca oldugu dusunuyorum. Bir an icinde....."

Yaş On Yedi, İpek Ongun (Sayfa 4 - artemis)Yaş On Yedi, İpek Ongun (Sayfa 4 - artemis)

Tanrım, bana değiştiremiyeceğim olaylara katlanabilmek için sabır, değiştirebileceklerimi değiştirmek için güç ver . Ve daha da önemlisi, bu ikisinin arasındaki farkı ayırt edibilecek sağduyuyu ver.

Yaş On Yedi, İpek Ongun (Sayfa 230)Yaş On Yedi, İpek Ongun (Sayfa 230)

"Gençlik yaşamın en güzel dönemidir, diyeni bir bulsam bütün hıncımı ondan alacağım, "dedi Sevgi

Yaş On Yedi, İpek Ongun (Sayfa 87)Yaş On Yedi, İpek Ongun (Sayfa 87)

Belirgin nitelikleri olmayan insanlar için, düşünüp düşünüp de bir şey bulamayınca, iyi insandır, diyip çıkıyoruz galiba...

Yaş On Yedi, İpek Ongun (Sayfa 186)Yaş On Yedi, İpek Ongun (Sayfa 186)
Elif Bilge 
25 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Çözüm
"Bence en önemlisi, sorunlarımızla yaşamayı öğrenmek. Çözülebilen çözüldü, çözülemeyenle de yaşamasını öğrendik."

Yaş On Yedi, İpek Ongun (Sayfa 173 - Altın Kitaplar Yayınevi)Yaş On Yedi, İpek Ongun (Sayfa 173 - Altın Kitaplar Yayınevi)

Ne kadar da küçük şeylerle mutlu oluyordu... Sonra düzeltti: Ama küçük bir şey değil bu, küçük görünen büyük şeyler bunlar...

Yaş On Yedi, İpek Ongun (Sayfa 149)Yaş On Yedi, İpek Ongun (Sayfa 149)
2 /