Yenilmez

8,4/10  (8 Oy) · 
18 okunma  · 
9 beğeni  · 
738 gösterim
Bu kitabı küçük bir sözlükle sunuyoruz; çünkü bilimkurgu edebiyatının usta yazarı bize öyle “yeni bir dünya” sunuyor ki, onu da bu sözlüğün yardımı olmadan anlamamız bir hayli zor olacak. Öykü, bir uzay gemisi ile mürettebatının “organik” ilişkisi çerçevesinde gelişir. “Yenilmez” gemisinden inenler, bir şehrin harabeleriyle karşı karşıya olduklarını sanırlar; yıkılmış “bina”larda yok olan bir hayatın izlerini bulduklarını düşünürler. Mürettebat, ortasına düştükleri bu yeni dünyayı tanımaya çalışırken... Aslında uzay gemisi, içindekilerle birlikte, indikleri dev gezegen tarafından yutulmuştur. Artık “organik” bir bütündürler. Atmosferiyle, hareketleriyle, karanlığı ve aydınlığıyla rasyonel bir varlıktır, bu “yeni dünya”. “Yenilmez” gemisinin mürettebatı, her yaptığının belli bir amacı olan bir “gezegen”le karşı karşıyadır.
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 1998
 • Sayfa Sayısı:
  227
 • ISBN:
  9789754706888
 • Orijinal Adı:
  Niezwyciezony
 • Çeviri:
  Erol Özbek
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Serdar Poirot 
12 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Son derece güzel bir bilim kurgu romanı. Horpach Yenilmez adlı uzay gemisinin komutanıdır ve yardımcısı Rohan'dır. Yenilmez, 8 sene önce kaybolan kardeş gemisi Kondor'u bulmak üzere yola çıkar ve Regis 3 adlı gezegene gelir. Gezegenin atmosferi dünyaya çok benzer ancak canlı bulunmamaktadır. Kondor bulunur ancak bütün mürettebat ölmüştür. Bunun sebebini araştırmaya başlarlar. Gezegende aşırı bir metal birikimi vardır. Sonradan anlaşılır ki aslında burada robot tarzı yaratıklar vardır ve kendi içgüdülerini geliştirerek canlılarla karşılaştıkları zaman onlara saldırmaktadır. Bulut şeklinde olan bu ufak yaratıklar nedense Rohan'ı etkilemez. Ekibin yarısı aklını yitirmiştir ve bazı kayıp olanları aramaya Rohan gider. Acaba geri gelebilecek midir? Tek kelime ile mükemmel bir roman.

Serhat Tezer 
27 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Olay orgusu ve konu bakimindan Aden ve Yenilmez bence Lem in en tutarli ve en ayaklari yere basan kitabi...Bu ne demek?Yani kitabi okirken hayal edebiliyorsunuz:)

Uğur 
 04 Şub 16:04 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Öncelikle şunu söylemek isterim: O ne biçim kitap kapağıdır abi? :) :) 90' larda bu işi bilmiyormuşuz tabi. İthaki' nin bilimkurgu serisinde ise "geç karşısına uzun uzun seyret" tarzında minimal, zarif ve gayet hoş bir renk seçimi olan kitap kapakları kullanılmış. BU kitabın rengine ayrıca bittim. Kitabımız uzayda geçmekte malumunuz. Regis III gezegenine yaptığı yolculuk sonrasında hiçbir haber alınamayan Kondor isimli uzay gemisini bulmak için gönderilen Yenilmez adlı geminin gezegen üzerinde ve zeminindeki macerası anlatılmakta. Başlarında yoğun bir şekilde kullanılan uzay, fizik ve biyoloji terimleri sizi zorlayabilir. Bu terimler, uzun paragraflar ile birlikte bir olayı açıklarken kullanıldığında daha da zorlayıcı olabiliyor. Bu sebeple sakin bir kafayla okumanızı tavsiye ederim. Aksi takdirde sonunu getirmeniz zor olur. Bunların haricinde konu gayet dikkat çekici. Kendini okutuyor. Mürettebat gezegen üzerinde yaşanan durumlar kendi uzmanlıklarına göre açıklamaya çalışırken birçok şey öğreniyorsunuz. Birçok teori de tam olarak olayı açıklayamasa da gayet keyifliydi. Sonunu ise ben beğenmedim. Daha vurucu ya da daha farklı olabilirdi. Neyse bilimkurgu sevenlere, özellikle farklı konu arayanlara tavsiye edilir. Saygılarımı sunuyorum. Biraz şiir okuyacağım :)